Opis zawodów

Piłkarz

Relacja z meczu w tygodniku Piłkarz cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Piłkarz cz.2
Ostatnim meczem w tym dniu było spotkanie Cracovii z ŁKS-esu zakończone po ciekawej grze zwycięstwem mistrza Polski w stosunku 8:2.

Zawody dostarczyły wiele emocji.
Grano wprawdzie dość ostro. Zawodnicy obu drużyn wędrowali często za bandę na minuty kamę, ale w całości widziało się dość dobry hokej jak na stosunki polskie.
Drużyna łódzka nie była łatwym przeciwnikiem do pokonania. Zwłaszcza w pierwszej tercji zawodnicy ej wykazali dużo umiejętności. Najlepszymi byli: Starzewski, Kelm i Staniszewski.
W Cracovii BEZKONKURENCYJNY BYŁ BURDA.
Również dobrze grał Paluś, Więcek w obronie. Kowalski oraz młodzi za¬wodnicy Korzeniak i Kot.
Drużyny grały w następujących składach: ŁKS — Makutynowicz, Metternich. Rączko, Król, Starzewski, Kelm, Koczewski, Glamaczyński. Chodakowski. Łapczyński, Staniszewski.
Cracovia: Kapusta, Kasprzycki, Więcek, Kowalski, Kopczyński I. Palus, Burda, Kot, Kopczyński II, Korzeniak.
Od pierwszej minuty Cracovia przeprowadza szybkie ataki, w drugiej minucie Burda strzela pierwszą bramkę.
ŁKS nie deprymuje się i atakuje bramkę Cracovii, dając dużo zatrudnienia Kapuście. Jeden z jego ataków kończy się zdobyciem wyrównującej bramki przez Koczewskiego. W tej samej chwili Burda zdobywa drugą bramkę, a w 4 min. później trzecią. Gra jest wyrównana w tym okresie. W 16 min. Koczewski po ładnym zągraniu z Klamaczyńskim zdobywa drugą bramkę.
W drugiej tercji IKS opada nieco z sił i pozwala sobie już w drugiej minucie strzelić bramkę przez Palusa, a w trzeciej przez Burdę. Obustronne ataki są szybkie i ładne. Cracovia przeprowadza lepsze ataki, a mając szybkiego Burdę zdobywa dalsze bramki w 6 i 14 min. Strzelcami tych bramek są: Palus po kombinacji z Kowalskim oraz Burda po kombinacji z Palusem.
Ostatnia tercja przynosi tylko jedną bramkę (ósmą) strzelona dopiero w 16 min. przez Burdę, który prze- dryblował prawie wszystkich zawodników ŁKS-u.
Burda, jak już wspomnieliśmy wyżej, wykazał w tym spotkaniu najrówniejszą formę z całej drużyny, a zdaniem fachowców będących na turnieju, jest obecnie uważany za najlepszego zawodnika w Polsce.

Mecz prowadził Wacek Kuchar bardzo dobrze.
Źródło: Piłkarz nr 4 z 3 stycznia 1949