1950-12-31 Ogniwo-Kraków - Gwardia Kraków 4:4

Kraków, lodowisko Cracovii, al. Focha, niedziela, 31 grudnia 1950, 11:00

(1:1; 2:0; 1:3)

Opis zawodów

"Pierwszy mecz hokejowy w Krakowie" -

Pierwszy mecz hokejowy w Krakowie

W ubiegłą niedzielę na lodowisku „Ogniwa" rozegrano pierwsze w bieżącym sezonie zimowym spotkanie hokejowe w Krakowie, w którym zmierzyli się dwaj lokalni rywale: Ogniwo d Gwardia. Zawody te po słabej grze zakończyły się wynikiem remisowym 4:4 (1:1, 2:0, 1:3), Ogniwo do spotkania tego wystąpiło w osłabionym składzie bez Palusa i Wołowskiego.

Gwardia Po 3-tygodnicwym obozie na Torkacie, zaprezentowała się korzystniej od swego przeciwnika będąc zespołem bardziej wyrównanym. Nie załamała się ona nawet wówczas, gdy przeciwnik prowadził 3:1 i przypuściła w trzeciej tercji generalny szturm na bramkę Maciejką zdobywając w krótkich odstępach czasu 3 bramki ze strzałów Cisowskiego i Mazura. Dopiero końcowe minuty przynoszą wyrównanie dla Ogniwa, które uzyskał Masaczyński.
Mimo, iż zawody stały na słabym poziomie, gra była na ogół ciekawa i prowadzona żywo. Z Gwardii- na wyróżnienie zasługują: Karzyński w obronie oraz Cisowski i Mazur w ataku. Ogniwo miało najlepszych zawodników w starym „weteranie” Kowalskim oraz Masaczyńskim. Zawiódł tym razem Maciejko, który ponosi winę za przepuszczone 2 bramki.
W pierwszej tercji bramki zdobył : Karzyński dla Gwardii i Masaczyńskj dla Ogniwa. drugiej Ogniwo uzyskało punkty ze strzałów Korzeniaka i Montlana. W trzeciej tercji Cisowski zdobył 2 bramka, a Mazur jedną. Wyrównał dla Ogniwa Masaczyński.

Zawody prowadzili ob. Bielecki i Kochmański. Widzów ok. 2 tys.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 1 z 2 stycznia 1951

"Ogniwo—Gwardia 4:4" -

Ogniwo—Gwardia 4:4

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski

Towarzyskie spotkanie w hokeju na lodzie rozebrane w dniu 31 grudnia między czołowymi krakowskimi drużynami Ogniwem i Gwardią zakończyło się wynikiem remisowym 4:4 (1:1, 2:0, 1:3). Drużyny wystąpiły w następujących składach: Gwardia: Kaliński, Mazur, Korzyński, Gołąbek, Cisowski, Kotaba, Rynduch, Piekarz, Tkaczyk, Kościelny, Prokop, Mikutyszyn; Ogniwo: Maciejko, Kowalski, Szwabentan, Kopczyński I, Masaczyński, Korzeniak, Montian, Józeficz, Kopczyński II.

Wynik meczu odpowiada przebiegowi gry. U niektórych zawodników obu drużyn dawały się zauważyć jeszcze duże braki techniczne, słabe i niecelne strzały oraz nieopanowanie jazdy na łyżwach. Z młodych zawodników na wyróżnienie zasługuje Mazur z Gwardii. W pierwszej tercji bramki zdobyli: Karzyński i Masaczyński. W drugiej Ogniwo zdobywa prowadzenie, na skutek zdobytych dwóch bramek przez Montiana i Korzeniaka. W trzeciej tercji pada najwięcej bramek, których zdobywcami są: dla Gwardii: Mazur i Cisowski 2, dla Ogniwa Masaczyński. Sędziowali: Bielecki i Kochański. Widzów 1500.
Źródło: Dziennik Polski nr 2 z 2 stycznia 1951