1951-01-21 Ogniwo K.-AZS Warszawa 61:43

I Liga koszykówka mężczyzn
Kraków, ul. Manifestu Lipcowego 27, godz. 18:00, niedziela, 21 stycznia 1951, 18:00

Zwycięstwo i porażka koszykarzy krakowskich

Rozegrane w niedzielę w Krakowie zawody o mistrzostwo pierwszej ligi koszykowej przyniosły zwycięstwo drużynie gospodarzy w stosunku 61:43 (28:26). Zawiodła obrona Ogniwa, która w tym dniu popełniła szereg błędów, dopuszczając przeciwnika blisko pod kosz. W ataku na normalnym poziomie i to dopiero po kilkunastu pierwszych minutach gry zagrali Pacuła oraz Łudzik, którzy są głównymi autorami sukcesu gospodarzy.

Początek zawodów nie zapowiadał tak wysokiego zwycięstwa Ogniwa. Akademicy są szybsi i więcej strzelają, toteż po paru minutach prowadzą oni różnicą kilku punktów Ogniwo gra w tym czasie bardzo chaotycznie. Niemal bez żadnego planu, a kontrataki koszykarzy krakowskich koń¬czą się niecelnymi strzałami na kosz.
W drugiej połowię spotkania tempo ary rośnie. Obie drużyny przeprowadza: a teraz błyskawiczne ataki, które podwyższaj wprawdzie ilość zdobytych punktów, ale różnica punktowa pozostaje dalej nieznaczna. Przewagę mają krakowianie. jednakże akademicy są bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem paro krotnie jedynie różnica 1 punktu dzieli ich od wyrównania. Od 10 min. drugie połowy meczu obraz spotkania ulega zmianie. Ogniwo w zupełności przejmuje grę. wy¬zyskuje zaskoczenie przeciwnika zdobywa pod rząd szereg koszy, których zdobywcami są Łudzik i Pacula, Mimo niekorzystnej dla akademików sytuacji nie rezygnują oni jednak z walki i do końca zawodów graj bardzo ambitnie.

Punkty dla zwycięzców zdobyli : Łudzik 21. Pacuła 19 Ciesielski Roman 13. Krupa 4 Będkowski i Korala po 2. Dla AZS-u Niciński 21. Popławski 11, Dobrucki 3 i Nartowski.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 21 z 22 stycznia 1951