3-2-5

1951-04-15 Kolejarz Sucha - Ogniwo MPK II Kraków 1:2

"Budowlani z Chorzowa rozczarowali" -

Budowlani z Chorzowa rozczarowali

Dwóch pełnowartościowych zawodników — Spodzieja i Janik, kilku przeciętnych z Barańskim i Gajdkiem oraz katastrofalnie słabe punkty jak obaj obrońcy — oto prawdziwy obraz Budowlanych. Przeciw takiemu przeciwnikowi Ogniwo, nie wysilając się zbytnio, grając mądrze taktycznie i skutecznie, miało ułatwione zadanie.

Mimo bagażu dwóch utraconych bramek, Budowlani uzyskali znaczną przewagę do przerwy, zaznaczoną jedynie kilkoma kornerami. Rzutów rożnych bili Budowlani w ciągu meczu— 11 — wszystkie bez rezultatu.

Dobre przed przerwą tempo gry osłabło wybitnie po zmianie stron. W tym okresie gra była już wyrównana, lecz przed samym końcem spotkania zdobył Rajtar trzecią bramkę, wykorzystując niezdecydowanie obrońców po kornerze, bitym przez Kuczyńskiego.

W zwycięskiej drużynie wybili się na plan pierwszy Gędłek, Kaszuba, Rajtar, Kuczyński oraz Hymczak, zatrudniony jedynie przy wyłapywaniu dalekich podań, kornerów i rzutów wolnych.

Przed zawodami piłkarz Ogniwa — Glimas odczytał rezolucję, wyrażającą solidarność wszystkich sportowców z uchwałami berlińskiej sesji Światowej Rady Pokoju i głosząca, że sportowcy wytężą wszystkie siły, by sprzeciwić się niecnym zamierzeniom podżegaczy wojennych, usiłujących m.in. odbudować znienawidzony Wehrmacht niemiecki dla nikczemnych celów rozpętania nowej wojny.
(st. h.)
Źródło: Przegląd Sportowy nr 30 z 16 kwietnia 1951 [1]

"Po zaciętej grze Ogniwo zwycięża Budowlanych 3:0 (2:0)" -

Po zaciętej grze Ogniwo zwycięża Budowlanych 3:0 (2:0)

Zwycięstwo Ogniwa choć zasłużone nie przyszło łatwo. Drużyna śląska, która przed tygodniem pokonała wysoko Włókniarza krakowskiego, była przez cały przeciąg meczu groźnym przeciwnikiem, zwłaszcza w Unii ataku, gdzie najlepiej wypadła lewa strona ataku Spodzieja—Barański. Szereg akcji niebezpiecznych, przeprowadzanych przez ofensywę Budowlanych załamywał się jednak na doskonale grającej defensywie gospodarzy, a dobrze usposobiony bramkarz Ogniwa Hymczak wyłapywał wiele trudnych strzałów.

Po początkowym okresie przewagi Ogniwa, które w dwudziestu minutach zdobywa dwie bramki 2 celnie strzelonego rzutu karnego bitego przez Kaszubę w 10-ej minucie i przez Pawłowskieno w 19-ej minucie, następuje okres zdecydowanej przewagi gości, którzy mają wiele dogodnych okazji do zdobycia bramki.
Po przerwie Ogniwo uzyskuje lekką przewagą ale dopiero w 35 minucie uda je mu się zdobyć trzecią bramkę z ładnego strzału Rajtara. Mecz był ciekawy i prowadzony w szybkim tempie. Na wyróżnienie zasługuj z drużyny zwycięskiej cała formacja defensywna oraz Rajtar w ataku. Zawiedli Bobula i Radoń.
U Budowlanych, grających niezwykle ambitnie i szybko, wyróżnili się Kanik w bramce, Wieczorek na środku pomocy.

oraz lewa strona ataku Spodzieja—Barański. Sulik na środku ataku nie mógł wiele zdziałać wobec pieczołowicie pionującego go Kaszuby, który nie dopuszczał do głosu środkowego napastnika gości.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 103 z 15 kwietnia 1951

"Ogniwo zwycięża Budowlanych 3:0 (2:0)" -

Ogniwo zwycięża Budowlanych 3:0 (2:0)

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Po zwycięstwie Budowlanych nad krakowskim Włókniarzem zwolennicy piłki nożnej oczekiwali z wielkim zainteresowaniem spotkania Ogniwo—Budowlani. Spodziewano sią interesującej i emocjonującej gry i nie zawiedziono się. Gra stała na dobrym poziomie, tempo było bardzo żywe a niebezpieczne sytuacje pod obu bramkami dawały dużo emocji.

W pierwszej połowie meczu do 20 minuty lekką przewagę miało Ogniwo. Już w 10 minucie za rękę Wieczorka sędzia dyktuje rzut karny, który pewnie egzekwuje efektownym strzałem Kaszuba. Mija dalszych 10 minut obustronnych ataków i dopiero w 20 minucie strzela Pawłowski drugiego gola dla Ogniwa. Od tej jednak chwili przejmują inicjatywę Budowlani, mocno naciskają na bramkę Ogniwa i tylko doskonale grającym formacjom obronnym. no i szczęściu zawdzięczać należy że Budowlani nie zdobył: kilku bramek. Stosunek kornerów 7:1 w tym okresie jest wyrazem tej przewagi. Po pauzie obraz gry się zmienia. Ogniwo przychodzi znów do głosu d z lekka przeważając, do końca meczu, uzyskuje przez Rajtara w 80 minucie trzeciego gola przy olbrzymim aplauzie 20.000 publiczności.

Oceniając grę obu drużyn należy podkreślić doskonałą formę „tyłów" Ogniwa, w ataku zaś na specjalne wyróżnienie zasługuje Rajtar, który walcząc o każdą piłkę, zasilał nią swych kolegów. Reszta ataku jak zwykle ociężała i powolna, w czym celował najsłabszy Kuczyński. Drużyna Budowlanych, odznaczała się szybkością, dobrą orientacją, startem do piłki i niebezpiecznym strzałem. Mecz prowadził sędzia Aleksandrowicz. (Kos)
Źródło: Dziennik Polski nr 104 z 16 kwietnia 1951

Mecze sezonu 1951

Dąbski Kraków 1951-02-18 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 4:1  Polonia Bytom 1951-03-04 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 4:2  Wawel Kraków 1951-03-11 Ogniwo MPK Kraków - OWKS Kraków 1:2  ŁKS Łódź 1951-03-18 Ogniwo MPK Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź 1:0  Polonia Bytom 1951-03-25 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 2:1  Ruch Chorzów 1951-04-01 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 1:2  Polonia Bytom 1951-04-08 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 1:1  AKS Chorzów 1951-04-15 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 3:0  BKS Stal Bielsko-Biała 1951-05-03 Stal Bielsko - Ogniwo MPK Kraków - 3:8  Garbarnia Kraków 1951-05-06 Ogniwo MPK Kraków - Związkowiec Kraków 3:2  Górnik Zabrze 1951-05-13 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Zabrze 2:2  Wisła Kraków 1951-05-20 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 0:0  Arkonia Szczecin 1951-06-03 Gwardia Szczecin - Ogniwo MPK Kraków 1:2  Górnik Radlin 1951-06-07 Górnik Radlin - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Polonia Warszawa 1951-06-10 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Warszawa 0:2  Legia Warszawa 1951-06-17 CWKS Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:4  Lech Poznań 1951-06-21 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Arkonia Szczecin 1951-06-24 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Szczecin 1:1  Wisła Kraków 1951-06-28 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 0:3  Garbarnia Kraków 1951-06-28 Ogniwo MPK Kraków - Włókniarz Kraków 0:1  Lech Poznań 1951-07-01 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 3:1  Polonia Warszawa 1951-07-07 Kolejarz Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 1:5  Polonia Bytom 1951-07-14 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 1:1  AKS Chorzów 1951-08-26 Budowlani Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Wisła Kraków 1951-09-02 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 5:0  Odra Opole 1951-09-09 Budowlani Opole - Ogniwo MPK Kraków 1:5  Górnik Radlin 1951-09-23 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Radlin 2:1  Ruch Chorzów 1951-09-30 Ogniwo MPK Kraków - Unia Chorzów 0:1  Garbarnia Kraków 1951-10-14 Związkowiec Kraków - Ogniwo MPK Kraków 1:1  ŁKS Łódź 1951-10-28 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Legia Warszawa 1951-11-04 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 2:1  Ślęza Wrocław 1951-11-11 Ogniwo Wrocław - Ogniwo MPK Kraków 1:1  Tarnovia Tarnów 1951-11-18 Ogniwo Tarnów - Ogniwo MPK Kraków 2:2  Dąbski Kraków 1951-11-25 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 2:2