3-2-5

1951-05-06 Ogniwo MPK II Kraków - Włókniarz Z. 5:2

Uwagi

Garbarnia (Związkowiec) Kraków, po fuzji w 1951 r. z Koroną Kraków występowała w rozgrywkach jako Włókniarz.

"Atak Ogniwa Kraków poprawia się. Włókniarze przegrywają derby krakowskie 2:3" -

Atak Ogniwa Kraków poprawia się. Włókniarze przegrywają derby krakowskie 2:3

Wydaje się, że napad Ogniwa ma już poza sobą kryzys, który tę formację czynił piętą achillesową drużyny. Piątka ofensywna Ogniwa pod wodzą Radonia zaimponowała szybkością, tym co nazywamy ciągiem na bramkę, a co najważniejsze, wykorzystaniem śliskiego terenu, jako sprzymierzeńca w oddawaniu na bramkę przeciwnika strzałów z dalszej odległości.

Pod tym względem na głowę pobiła ona napad Włókniarza, usiłujący wjechać do bramki Hymczaka, co wobec zdecydowanej postawy Gędłka, Kaszuby i Glimasa nie mogło być uwieńczone powodzeniem. Mimo więc wyrównanych sił, Ogniwo zapewniło sobie już w pierwszym okresie przewagę dwóch bramek i zdołało utrzymać zwycięstwo, będąc po przerwie raczej w defensywie.

W ostatniej minucie gry zaprzepaścił Macała, który na 15 min. przed końcem zajął miejsce Gleicara, szansę jaka zdarza się raz na 100 lat, posyłając piłkę z 2 m obok bramki.

Uwzględniając warunki terenowe, stawiające zawodnikom większe wymagania, trzeba określić poziom zawodów jako dobry i wyróżnić Glimasa, Kaszubę, Radonia i Bobulę, po jednej stronie, a Lasiewicza, Nowaka, Piekulskiego i Bieńka — po drugiej.

Gędłek, którego nie wymieniamy między najlepszymi, gdyż miał po przerwie szereg słabszych momentów, przyczynił się walnie do uspokojenia i wprowadzenia ładu w swojej drużynie, kiedy ta po 6 min. gry miała już straconą bramkę. Zdobył ją Parpan, po czym kolejno na listę strzelców wpisywali się: Rajtar, Radoń i ponownie Rajtar. Jedna bramka po przerwie była dziełem Gleicara, który spokojnie przerzucił piłkę ponad wybiegającym Hymczakiem.
(S. M.)
Źródło: Przegląd Sportowy nr 36 z 7 maja 1951 [1]

"Szybki i ciekawy mecz mimo deszczu" -

Szybki i ciekawy mecz mimo deszczu

Mecz dwóch lokalnych rywali Ogniwa i Włókniarza, za¬kończył się zwycięstwem Ogniwa 3:2 (3:1).

Gra była na ogół ciekawa, żywa, mimo śliskiego boiska. Do przerwy Ogniwo miało zdecydowaną przewagę i uzyskało w tym okresie trzy bramki, za utratę których winę ponosi słabo grająca obrona Jodłowski—Piekulski.
Po pauzie gospodarze opadli na siłach i do głosu doszli włókniarze, którzy jednak nie potrafili doprowadzić do wyrównania. Jedynym wykładni¬kiem przewagi drużyny ludwinowskiej po pauzie była druga bramka zdobyta przez Glajcara, który przytomnie wykorzystał niefortunny wybieg Hymczaka z bramki.
Do przerwy obie drużyny grały „fair“, po pauzie natomiast zdarzały się wypadki złośliwych fauli, które na ogół odgwizdywał dobrze prowadzący to spotkanie sędzia Przybysz z Bydgoszczy.
W drużynie Włókniarza wyróżnili się: Bieniek i pracowity w pomocy, Parpan i Nowak w ataku. Słabo wypadła obrona, oraz Bożek w ataku, który niepotrzebnie zwlekał z oddaniem strzału. Macała, który na 15 minut przed końcem meczu zluzował Glajcara. zaprzepaścił tuż przed końcem meczu doskonałą okazję do wyrównania, strzelając z dwóch metrów w aut.
W pierwszej połowie bramki padły ze strzałów: Parpana (Włókniarz) w 5-ej minucie, Rajtara w 10-ej, Radonia w 22-giej i znów Rajtara w 25- tej.
Druga bramka dla Włókniarza padła w 15-ej minucie po przerwie ze strzału Glajcara.

Widzów mimo deszczu ponad 10.000.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 124 z 7 maja 1951

Mecze sezonu 1951

Dąbski Kraków 1951-02-18 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 4:1  Polonia Bytom 1951-03-04 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 4:2  Wawel Kraków 1951-03-11 Ogniwo MPK Kraków - OWKS Kraków 1:2  ŁKS Łódź 1951-03-18 Ogniwo MPK Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź 1:0  Polonia Bytom 1951-03-25 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 2:1  Ruch Chorzów 1951-04-01 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 1:2  Polonia Bytom 1951-04-08 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 1:1  AKS Chorzów 1951-04-15 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 3:0  BKS Stal Bielsko-Biała 1951-05-03 Stal Bielsko - Ogniwo MPK Kraków - 3:8  Garbarnia Kraków 1951-05-06 Ogniwo MPK Kraków - Związkowiec Kraków 3:2  Wisła Kraków 1951-05-20 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 0:0  Arkonia Szczecin 1951-06-03 Gwardia Szczecin - Ogniwo MPK Kraków 1:2  Górnik Radlin 1951-06-07 Górnik Radlin - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Polonia Warszawa 1951-06-10 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Warszawa 0:2  Legia Warszawa 1951-06-17 CWKS Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:4  Lech Poznań 1951-06-21 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Arkonia Szczecin 1951-06-24 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Szczecin 1:1  Wisła Kraków 1951-06-28 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 0:3  Garbarnia Kraków 1951-06-28 Ogniwo MPK Kraków - Włókniarz Kraków 0:1  Lech Poznań 1951-07-01 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 3:1  Polonia Warszawa 1951-07-07 Kolejarz Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 1:5  Polonia Bytom 1951-07-14 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 1:1  AKS Chorzów 1951-08-26 Budowlani Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Wisła Kraków 1951-09-02 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 5:0  Odra Opole 1951-09-09 Budowlani Opole - Ogniwo MPK Kraków 1:5  Górnik Radlin 1951-09-23 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Radlin 2:1  Ruch Chorzów 1951-09-30 Ogniwo MPK Kraków - Unia Chorzów 0:1  Garbarnia Kraków 1951-10-14 Związkowiec Kraków - Ogniwo MPK Kraków 1:1  ŁKS Łódź 1951-10-28 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Legia Warszawa 1951-11-04 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 2:1  Tarnovia Tarnów 1951-11-18 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Tarnów 2:2  Dąbski Kraków 1951-11-25 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 2:2