1951-06-10 Ogniwo MPK II Kraków - Włókniarz K. 4:0

Jan Maciejko, wręczenie nagrody
podczas meczu

"Ogniwo wróciło do szarzyzny, a Kolejarz W-wa wygrywa 2:0" -

Ogniwo wróciło do szarzyzny, a Kolejarz W-wa wygrywa 2:0

Ślamaszarnie poruszający się w pierwszym okresie gry, przegrywający z reguły każdy pojedynek środkowy napastnik Kolejarza Łącz, wykorzystał po przerwie dwie sytuacje podbramkowe i stał się ojcem zwycięstwa swojej drużyny. Zaimponowała ona krakowskiej widowni, przewyższając miejscowych szybkością, dyspozycją strzałową (po przerwie) i lepszą kondycją.

Lepsza kondycja, poparta rozumnym rozłożeniem sił umożliwiła kolejarzom prowadzenie otwartej gry do przerwy, a po przerwie przejście do ofensywy. Wtedy to zarysowały się w żelaznym bloku defensywnym drużyny krakowskiej poważne szczerby. Gędłek przegrał wiele pojedynków z Wesołowskim i Popiołkiem. Hymczak nie popisał się przy drugiej bramce, uzyskanej ze znacznej odległości, a Kaszuba, który ofiarną gra zażegnał wielokroć niebezpieczeństwo w pierwszych 45 min., spóźniał się następnie często z interwencjami.

Jeśli dodać do tego, że atak Ogniwa grający w kilku ostatnich meczach w lepszym nieco stylu, wrócił znów do słabej formy z początku sezonu, wówczas łatwiej zrozumiemy dlaczego ostatni wicelider tabeli przegrał na własnym boisku.

Na zwycięstwo osiągnięte przez Kolejarza pracowała rzetelnie cała drużyna, w której ponad poziom wybijali się Borucz, interweniujący równie pięknie, jak i skutecznie, doskonały taktyk Brzozowski oraz obaj skrzydłowi Kobylański i Wesołowski. Raid Wesołowskiego i jego dośrodkowanie, po którym Łącz zdobył główką pierwszą bramkę, były pierwszej marki. Równie szybko i skutecznie zagrywał Kobylański, mający jednak przeciw sobie najlepszego zawodnika drużyny krakowskiej — Glimasa. Przebieg meczu potwierdził raz jeszcze, że bez strzałów nie może być bramek i punktów. Na nic zdały się wysiłki pomocników Ogniwa, pchających ustawicznie swój atak do przodu, jeśli w tym ataku nader rzadko decydowano się na strzał, a kiedy już strzelano, to z niedopuszczalnym odchyleniem o kilka metrów obok celu. W przerwie zawodów odbyła się uroczystość wręczenia upominków J. Maciejce, z okazji mianowania go przez GKKF mistrzem Sportu.

Widzów ok. 20.000 tys.
(sh)
Źródło: Przegląd Sportowy nr 46 z 11 czerwca 1951 [1]

Spotkanie ligowe rozegrane w Krakowie pomiędzy Kolejarzem Warszawa a miejscowym Ogniwem zakończyło się zwycięstwem gości 2:0 (0:0).

Tym razem z formacji defensywnych Ogniwa zawiódł Gędłek; jedynie Glimas, Kaszuba i Hymczak byli na posterunku. Atak mimo licznych okazji do uzyskania bramki nie zdobył się na skuteczny Strzał. Pawłowski kilkakrotnie w doskonałych sytuacjach nie potrafił piłki skierować do bramki Borucza. Najlepszy z kwintetu ofensywnego był Mazur, ale i on jak i Rajtar przy dobrej grze stopera Brzozowskiego oraz obrońcy Wołosza nic nie mogli zrobić. Grający od pauzy Misiak za Kolasę w ogóle nie dochodził do piłki. W drużynie przypadkowych zwycięzców znać było lepszą grę ataku, ale tylko w pewnych okresach.
Do przerwy Ogniwo ma zdecydowaną przewagę, ale gra wyjątkowo pechowo. W 32 min. strzał Rajtara przechodzi tuż nad poprzeczką. Dwie minuty przed pauzą nie¬bezpieczny strzał Popiołka przerzuca Hymczak na róg.
Po zmianie pól w 60 min. Kaszuba egzekwuje rzut wolny, ale piłka przechodzi obok bramki. W 10 minut później IX) ładnym zagraniu ataku Kolejarza — Zelenay skierował piłkę głową do siatki Hymczaka. Bramka ta dodaje odwagi napastnikom warszawskim i w 80 min. Łącz z przeboju uzyskuje drugą bramkę. Mimo utraty dwóch bramek następuje aż do końca zawodów przewaga drużyny krakowskiej, ale napastnicy za dużo kombinują i strzelają niecelnie.

Sędziował ob. Cober ze Śląska. Widzów około 15.000.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 159 z 11 czerwca 1951

Mecze sezonu 1951

Dąbski Kraków 1951-02-18 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 4:1  Polonia Bytom 1951-03-04 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 4:2  Wawel Kraków 1951-03-11 Ogniwo MPK Kraków - OWKS Kraków 1:2  ŁKS Łódź 1951-03-18 Ogniwo MPK Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź 1:0  Polonia Bytom 1951-03-25 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 2:1  Ruch Chorzów 1951-04-01 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 1:2  Polonia Bytom 1951-04-08 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 1:1  AKS Chorzów 1951-04-15 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 3:0  BKS Stal Bielsko-Biała 1951-05-03 Stal Bielsko - Ogniwo MPK Kraków - 3:8  Garbarnia Kraków 1951-05-06 Ogniwo MPK Kraków - Związkowiec Kraków 3:2  Wisła Kraków 1951-05-20 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 0:0  Arkonia Szczecin 1951-06-03 Gwardia Szczecin - Ogniwo MPK Kraków 1:2  Górnik Radlin 1951-06-07 Górnik Radlin - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Polonia Warszawa 1951-06-10 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Warszawa 0:2  Legia Warszawa 1951-06-17 CWKS Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:4  Lech Poznań 1951-06-21 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Arkonia Szczecin 1951-06-24 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Szczecin 1:1  Wisła Kraków 1951-06-28 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 0:3  Garbarnia Kraków 1951-06-28 Ogniwo MPK Kraków - Włókniarz Kraków 0:1  Lech Poznań 1951-07-01 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 3:1  Polonia Warszawa 1951-07-07 Kolejarz Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 1:5  Polonia Bytom 1951-07-14 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 1:1  AKS Chorzów 1951-08-26 Budowlani Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Wisła Kraków 1951-09-02 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 5:0  Odra Opole 1951-09-09 Budowlani Opole - Ogniwo MPK Kraków 1:5  Górnik Radlin 1951-09-23 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Radlin 2:1  Ruch Chorzów 1951-09-30 Ogniwo MPK Kraków - Unia Chorzów 0:1  Garbarnia Kraków 1951-10-14 Związkowiec Kraków - Ogniwo MPK Kraków 1:1  ŁKS Łódź 1951-10-28 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Legia Warszawa 1951-11-04 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 2:1  Tarnovia Tarnów 1951-11-18 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Tarnów 2:2  Dąbski Kraków 1951-11-25 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 2:2