Mecz następnego dnia:

1951-07-15 Ogniwo MPK II Kraków - Gwardia Lublin 3:1

"Słaba gra krakowian" -

Słaba gra krakowian

Po przekonywającym zwycięstwie nad CWKS w Warszawie krakowskie Ogniwo straciło 1 punkt remisując na swoim boisku z ostatnią w tabeli szczecińską Gwardią. Po imponującym zwycięstwie nad Kolejarzem w stolicy ta sama jedenastka zdołała ocalić zaledwie 1 punkt w meczu z bratnim Ogniwem rozgrywanym także na własnym boisku. Na drużynie Ogniwa znać było pewność siebie po wysokim zwycięstwie w Warszawie. Ta pewność doprowadziła do dzisiejszego remisu. Nonszalancko grający Gędłek tkwił nieruchomo w miejscu, patrząc jak Wiśniewski zatoczył piłką łuk wokoło niego i wyszedłszy na wolne pole posłał dobrze mierzoną centrę do środka. Tu Kolasa, aby ubiec dwóch napastników bytomskich, dotknął piłki ręką, powodując rzut karny.

Pod koniec meczu bytomiacy gwałtownie nacierali, nie myśląc wcale — jak to w takich wypadkach najczęściej się zdarza — asekurować grą na czas zdobycie jednego punktu. Wtedy właśnie jeszcze bardziej uwidoczniła się szybkość bytomiaków i ich serce do gry, nakazujące im startować do pozornie beznadziejnych już piłek.

Hymczak, Kaszuba a przede wszystkim niezawodny Glimas uchronili swą drużynę od straty drugiej bramki. Wymienieni łącznie z Bobulą grali na poziomie, reszta słabo.

Bytomiacy nie mieli specjalnie słabych punktów. Nawet ciężki Kulawik, który po godzinie zeszedł z boiska po kontuzji w starciu z Kaszubą, spełnił swoje zadanie. Skromny, mający daleko mniej pracy niż jego vis a vis, mógł przy energiczniejszym wkroczeniu w akcję obronić jedyną puszczoną bramkę.

Widzów ok. 5.000.
(s. h.)
Źródło: Przegląd Sportowy nr 56 z 16 lipca 1951 [1]

W spotkaniu piłkarskim o mistrzostwo I ligi Ogniwo Bytom zremisowało w Krakowie z Ogniwem Kr. 1:1 (0:0).

Mecz stał na słabym poziomie, przy czym młody atak Ogniwa krakowskiego, który w dwóch poprzednich spotkaniach potrafił strzelić 8 bramek, w meczu tym zdobył się zaledwie na jedną.
W pierwszej połowie gry wyraźną przewagę mieli gospodarze, którzy jednak nie potrafili oddać skutecznego strzału na bramkę Skromnego. Po pauzie więcej z gry mieli bytomiacy, stwarzając pod bramką Hymczaka raz po raz groźne momenty.
Po uzyskaniu wyrównującej bramki byli oni dosłownie o krok od zwycięstwa, dzięki lepszej kondycji, ambicji i ofiarności. W drużynie gości na wyróżnienie zwłaszcza zasługują obydwaj skrzydłowi Wiśniewski i Trampisz.
SKŁADY DRUŻYN I PRZEBIEG SPOTKANIA
Do meczu drużyny wystąpiły w następujących składach:
OGNIWO BYTOM — Skromny, Cichoń, Kubiak, Strzewiczek, Grocholski, Kauder, Wiśniewski, Wieczorek, Moskocz, Kulawik (Ccchelik), Trampisz. OGNIWO KRAKÓW—Hymczak, Glimas, Gędłek, Pawlikowski (Kolasa), Kaszuba, Mazur, Bobula, Gołąb, Kadłuczka, Rajtar, Korzeniak.
Już w kilka minut po rozpoczęciu gry Hymczak broni pierwszy strzał Strzewiczka z rzutu wolnego. Następnie gra toczy się na środku, boiska. Na skutek upału tempo z biegiem czasu słabnie. Bardziej dokładne podania gospodarzy dają im wyraźną przewagę, atak jednak nie potraf! zdobyć się na skuteczni strzał, to też pierwsza połowa zawodów kończy się bezbramkowo.
Po przerwie bytomiacy odzyskali wiarę we własne siły i poczęli poważnie zagrażać bramce Hymczaka. Już w pierwszej minucie drugiej połowy gry, po wybiegu Hymczaka omli nie padła bramka dla gości, dzięki jednak przytomności Kaszuby piłka została wybita z linii bramkowej. W chwilę później groźny wypad Trampisza likwiduje przytomnie Hymczak.
W 18 min. Bobula centruje, Skromny minął się z piłką, a nadbiegający Korzeniak z najbliższej odległości zdobył bramkę.
Od tego czasu goście coraz, częściej dochodzili do głosu i wyzyskując wyczerpanie przeciwnika, zdobywali coraz większą przewagę. W 30 min. gry padła wyrównująca bramka. Sędzia bowiem za rękę Kolasy podyktował rzut karny, z którego Moskocz zdobył bramkę dla Ogniwa Bytom. Stan 1:1. Wynik ten. mimo wysiłków obu drużyn nie uległ już zmianie.

Widzów 5 tys. Sędziował Szlejfer (Szczecin).
Źródło: Gazeta Krakowska nr 192 z 16 lipca 1951

Mecze sezonu 1951

Dąbski Kraków 1951-02-18 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 4:1  Polonia Bytom 1951-03-04 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 4:2  Wawel Kraków 1951-03-11 Ogniwo MPK Kraków - OWKS Kraków 1:2  ŁKS Łódź 1951-03-18 Ogniwo MPK Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź 1:0  Polonia Bytom 1951-03-25 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 2:1  Ruch Chorzów 1951-04-01 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 1:2  Polonia Bytom 1951-04-08 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 1:1  AKS Chorzów 1951-04-15 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 3:0  BKS Stal Bielsko-Biała 1951-05-03 Stal Bielsko - Ogniwo MPK Kraków - 3:8  Garbarnia Kraków 1951-05-06 Ogniwo MPK Kraków - Związkowiec Kraków 3:2  Wisła Kraków 1951-05-20 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 0:0  Arkonia Szczecin 1951-06-03 Gwardia Szczecin - Ogniwo MPK Kraków 1:2  Górnik Radlin 1951-06-07 Górnik Radlin - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Polonia Warszawa 1951-06-10 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Warszawa 0:2  Legia Warszawa 1951-06-17 CWKS Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:4  Lech Poznań 1951-06-21 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Arkonia Szczecin 1951-06-24 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Szczecin 1:1  Wisła Kraków 1951-06-28 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 0:3  Garbarnia Kraków 1951-06-28 Ogniwo MPK Kraków - Włókniarz Kraków 0:1  Lech Poznań 1951-07-01 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 3:1  Polonia Warszawa 1951-07-07 Kolejarz Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 1:5  Polonia Bytom 1951-07-14 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 1:1  AKS Chorzów 1951-08-26 Budowlani Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Wisła Kraków 1951-09-02 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 5:0  Odra Opole 1951-09-09 Budowlani Opole - Ogniwo MPK Kraków 1:5  Górnik Radlin 1951-09-23 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Radlin 2:1  Ruch Chorzów 1951-09-30 Ogniwo MPK Kraków - Unia Chorzów 0:1  Garbarnia Kraków 1951-10-14 Związkowiec Kraków - Ogniwo MPK Kraków 1:1  ŁKS Łódź 1951-10-28 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Legia Warszawa 1951-11-04 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 2:1  Tarnovia Tarnów 1951-11-18 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Tarnów 2:2  Dąbski Kraków 1951-11-25 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 2:2