"Z turnieju tenisowego" -
Echo Krakowskie

Z turnieju tenisowego

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowskie
W pierwszym dniu rozgrywek turnieju klasyfikacyjnego odbyło się jedynie kilka gier. Zakończyły się one na ogół zasłużonym zwycięstwem faworytów. Wyjątek stanowi tutaj jedynie spotkanie: Wojnarski (Włókniarz), Ślusarczyk (Ogn.), które po zaciętej walce przyniosło nieoczekiwane zwycięstwo .zawodnikowi Włókniarza 6:2, 6:8, 6:2.

W pozostałych grach uzyskano następujące wyniki: Moj (Budowlani) — Stobiecki (Kol.) 6:2, 6:3, Nowak (Spójnia) — Barski (Bud.) 6:1, 6:0, Kozłowski (Ogn.) — Baran (Kol.) 6.1, 6:2, Karton

(OWKS) — A. ślusarczyk (Ogn.) 6:1, 6:1, Christ (Ogn.) — Skipiała (Stal Chrzanów) 6:2, 6:2, Łabuzek (Spójnia) — Wardas (Gwardia) 6:3, 6:3, Wawrowski (Ogn.) — Kusiak (Sp.) 7:5, 6:0, Puszkarzewicz (Kol.) — Hirszel I (Ogn.) 6:4, 6:3, Balcarzyk (Bud.) — Grabowski II (Sp.) 3:6, 6:4, 6:2. W drugim turnieju niespodzianką wielkiego formatu była porażka czołowej rakiety Krakowa Skoczylasa (Gwardia) z młodym juniorem Budowlanych — Bałcarczykiem, który odniósł zwycięstwo w przekonywającym stosunku 7:5, 6:1.

Dalsze spotkania odbędą się dziś tj. w sobotę 6 bm. już od godziny 9.
Źródło: Echo Krakowskie nr 214 z 6 września 1952

"Niespodzianki u tenisistów" -

Niespodzianki u tenisistów

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowskie cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowskie cz.2
W miarę rozgrywa ma dalszych spotkań, klasyfikacyjny turniej tenisowy staje się coraz bardziej zacięły i ciekawy. Już drugi dzień rozgrywek przyniósł k:lka nieoczekiwanych wyników. Oprócz naprawdę sensacyjnej porażki Skoczylasa, na uwagę zaslu guje również zwycięstwo Kozłowskie go (Ogn.), który po zaciętej trzysetowej walce, wyeliminował zawodnika OWKS — Bassa, wygrywając 3:6, 6:4, 6:4. Również Labuzek (Spójnia), który po dość długiej przerwie znów powrócił do czynnego życia sportowe go, doznał goryczy porażki, ulegając Schramowi (Ogn.) 3:6, 2:6.

Spotkanie to wykazało najlepiej, iż sama rutyna i doświadczenie niewystarczają do uzyskania zwycięstwa, lecz muszą być poparte solidnym przygotowaniem i systematycznym treningiem.

W pozostałych spotkaniach uzyska no rozstrzygnięcia: Gajewski (Ogn.) — Broda (Ogn. Tarnów) 2:6, 6:0 6:2, Wawrowski (Ogn.) — Wojnarski (WL) 6:3, 6:4, Okrzesik (Unia Żywiec) — Skotnicki (Wł.) 6:4, 6:4. Skąpski (Ogn.) — Towarnicki (Wł.) 6:3, 6:0, Bernardyński (Gw.) — Wojciechowski (Sp. Okocim) 8:6, 6:3, Wójcicki (Ogn.) — Bujakiewicz (Gw). 2:6. 6:1, 6:3. Płatek (Sp.) - Grzywacz (Gw.) 6:2, 6:1, Płatek — Puszkarzewicz (Kol.) 6:3, 6:4, Zuba (Ogn. Tarnów), — Łopatka Kol.) 6:4, 8:6. Schram (Ogn.) — Wolski (Kol.) 7:3. 6:8, 6:4. Karton (OWKS) - Ostromecki (Sp.) 6:3, 6:2. Moj — Wojtczak (Stal Chrzanów) 6:0, 6:1.

Pierwsze spotkania w konkurencji kobiet zakończyły się naogól zwycięstwami faworytek. Fogelman (Kol.) — Filipkiewicz (Ogn.) 6:0, 6:0, Połuczkowa (Ogn.) — Niewiarowska (Wł.) 6:0, 6:1, Krawczykówna (Ogn. .Tarnów) — Ziębówna (Stal Chrzanów) 6:3, 6:0, Maciuszek (Unia Żywiec) - Fil>p (Kol.) 6:2, 6:3, Krawczykówna (Ogn. Tarnów)- — Łysakowa (Kol.) 6:1, 6:1, Kubalanka Z. (Ogn.) — Kamieńska (Ogn.) 6:2. 6:4, Jakubowska (Ogn.) — Schramowa (Ogn.) 6:3, 6:3, Fogelman (Kot.) — Mazurówna (Ogn.) 6:2, 6:0.

Dziś tj. w niedzielę nastąpi przerwa w rozgrywkach. Dalszy ciąg turnieju odbędzie się w poniedziałek na kortach Kolejarza przy ul. Grzegórzeckiej, przy czym w dniu tym rozegrane zostaną spotkania ćwierć i półfinałowe, a w godzinach popołudniowych ewentualnie pierwsze gry finałowe.
Źródło: Echo Krakowskie nr 215 z 7 września 1952

"Ćwierćfinałowe spotkanie w turnieju tenisowym" -

Ćwierćfinałowe spotkanie w turnieju tenisowym

W dalszym ciągu turnieju tenisowego rozegrano spotkania ćwierćfinałowe, w których Kurman (Bud.) pokonał Gajewskiego (Ogn.) 6:1, 6:1, Wawrowski (Ogn.) wygrał z Płatkiem (Sp) 6:2, 3:6, 6:4 i Moj (Bud.) zwyciężył po niezwykle zaciętej walce Kartona (OWKS) 5:7, 6:4, 7:5. Była to jedna z najciekawszych gier ćwierćfinałowych.

W pozostałych spotkaniach Schram (Ogn.) wygrał z vinohrad nikiem (Kol.) 8:6, 6:3, a Gajewski (Ogn.) wyeliminował Wójcika (Ogn.) 7:5, 6:2. Spotkania półfinałowe w konku-1 rencji kobiet przyniosły następujące rozstrzygnięcia: Kubalanka Z. (Ogn.) — Fogelmanówna (Kol.) । 7:5, 6:1.

W pierwszym secie zawodniczka Kolejarza Fogelmanówna grając, bardzo ambitnie i prawie bezbłędnie stanowiła trudną do pokonania przeciwniczkę. Końcowe piłki rozstrzygnęła Kubalanka na swoją korzyść i wygrywając następnego seta zapewniła sobie miejsce w finale.

W drugim półfinale Krawczyków na (Ogn. Tarnów) pokonała zawodniczkę Unii żywiec — Maciuszek (Okrzesikówna) 6:1, 6:1, której gra wykazała wyraźnie brak treningu.
Źródło: Echo Krakowskie nr 217 z 10 września 1952

"Ciężko wywalczone zwycięstwo Christa" -

Ciężko wywalczone zwycięstwo Christa

Dużo emocji przeżywali widzowie obserwujący ćwierćfinałowe tenisowe spotkane turniejowe Christ (Ogniwo) — Schram (Ogniwo), które za kończyło się ciężko wywalczonym zwycięstwem Christa 6:4, 5:7, 7:5.

Schram grając dobrze taktycznie stawiał dziełu e opór swemu koledze klubowemu i w trzecim secie był nawet bliski zwycięstwa, prowadził bowiem 4:2 i mając w siódmym gemie przewagę, popsuł łatwą do odebrania piłkę. Od tej chwili do głosu dochodzi- Christ, który, grając uważnie, doprowadził do stanu 5:5, wygrywając ostatecznie spotkanie. W półfinale Christ pokonał Wawrowskiego (Ogniwo) 6:4, 6:2, kwalifikując się tom samym do finału.

W drugim spotkaniu półfinałowym Kurman (Bud) pokonał w pierwszym secie swego klubowego kolegę Moja 6:3. Drugi set przerwano z powodu deszczu przy stanie 5:4 dla Kurmana. Również z powodu deszczu przerwano finałowe spotkanie w konkurencji kobiet: Krawczykówna (Ogniwo Tarnów) — Z. Kubalanka (Ogniwo Kraków) przy stanie 6:1, 0:1 dla Krawczykówny.
Źródło: Echo Krakowskie nr 218 z 11 września 1952

"Kurman najlepszą rakietą Krakowa" -

Kurman najlepszą rakietą Krakowa

We środę zakończył się na kortach Kolejarza klasyfikacyjny tur niej tenisowy, w którym startowa la doborowa stawka najlepszych tenisistów woj. krakowskiego.

Po pokonaniu Moja po zaciętej walce 6:3, 7:9, 7:5, Kurman (Budowlani) spotkał się w finale z Christem (Ogniwo).

Pierwszego seta wygrał łatwo Kurman 6:1. Następne jednak sety upłynęły pod znakiem zaciętej wal ki. Drugi set wygrał Kurman 10:8, w trzecim prowadził 4:1, a następ nie 5:2, mając piłkę meczową, jednak Christ potrafił wyciągnąć na 5:5, a nawet uzyskał prowadzenie 7:6. Kurmanowi udało się wyrównać a następnie wygrać seta 10:8.

Zwycięstwem tym Kurman udowodnił, iż jest w tej chwili najlepszym tenisistą naszego okręgu. W spotkaniu o trzecie miejsce Moj (Budowlani) pokonał Wawrowskiego (Ogniwo) 6:2, 6:3.
Źródło: Echo Krakowskie nr 219 z 12 września 1952