1952-10-26 Ogniwo MPK II Kraków - Budowlani II Gdańsk 3:2

remisuje z Budowlanymi Gd. 2:2" -

Mimo przewagi Ogniwo Kraków
remisuje z Budowlanymi Gd. 2:2

Widzów ok. 6 000.

Mimo znacznej a po przerwie wprost przygniatającej przewagi Ogniwa, drużyna Gdańska wywiozła z Krakowa 1 pkt. mistrzowski. Dwa wypady w pierwszym okresie gry przyniosły bramki gdańszczanom i skonsternowały wyraźnie jedenastkę miejscowych. Nie potrafiła ona zdobyć na ambitnym, a nastawionym w drugiej połowie wyłącznie na defensywę przeciwnikiem, więcej niż dwóch bramek, gdyż nie potrafiła umiejętnie przerzedzić szeregów obrońców pod ich bramką. To że drużyna Ogniwa grała nierzadko na połowie Budowlanych, było może bardzo miłe dla zwolenników drużyny krakowskiej, ale efektu tej ofensywy nie doczekali się.

Wprawdzie w mętliku podbramkowym zawinili Budowlani „rękę”, i z rzutu karnego padła pierwsza bramka dla Ogniwa, a potem Glimas strzelił drugą, ale gąszcz nóg i ciał pod bramka Grunera był coraz trudniejszy do sforsowania.

Ofiarnie broniący bramkarz Gdańska zasłużył na miano najlepszego na boisku. Bardzo dobrze grali również obrońcy Budowlanych z Dudkiem na czele. W drużynie Ogniwa wyróżnili się: Mazur, Glimas oraz reaktywowany Radoń.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 89 z 27 października 1952 [1]

"Przewaga nie przynosi zwycięstwa" -

Przewaga nie przynosi zwycięstwa

Ciężkie, błotniste boisko nie stwarzało warunków do normalnej gry. Krakowskie Ogniwo minio zdecydowanej przewagi, uzyskało wynik remisowy 2:2 (2:0) z Budów lanymi Gdańsk. Tak! — przewaga była po stronie Ogniwa, ale cóż gdy napastnicy jego nadal nie chcą celnie strzelać. Na ogół jedenastka Ogniwa zagrała dobrze. Nawet atak w polu grał zupełnie poprawnie. ale gdy zbliżył się pod bramkę Budowlanych — napastnicy albo tracili w dość łatwy sposób piłkę, strzelali niecelnie lub w ręce Grunera.

Motorem wszystkich akcji Ogniwa byli — obrońca Gędłek, który dość często był szóstym napastnikiem i lewoskrzydłowy Glimas. Wiele zamieszania pod bramką gości robił doskonale grający Glimas.
W drużynie gości najlepszym okazał się bramkarz Grunes, który niejednokrotnie ratował swą drużynę od utraty pewnych bramek. Poza nim dobrze zagrali Kokot i w pomocy Baszkiewicz w napadzie.
Mecz odbywał się w bardzo nieprzyjemnej, nerwowej atmosferze gdy po 39 min gry goście prowadzili 2:0. a publiczność — która na ogół zna przepisy uważała, że każde orzeczenie sędziego jest niesprawiedliwe i przyczynia się do tego, że Budowlani prowadzą. Nerwowość publiczności udzieliła się i zawodnikom Ale dobrze prowadzący zawody ob. Sperling z Łodzi potrafił w spokoju doprowadzić ten ciężki mecz do końca.
PRZEBIEG GRY
W 15 min. gry za przewinienie Pawlikowskiego sędzia dyktuje rzut wolny z linii pola karnego Wawrzusiak idealnie strzela i Budowlani prowadzą 1.0. Za minutę Pawłowski ma doskonałą okazję do wyrównania, ale z najbliższej odległości strzela w aut. Ogniwo ma przewagę — a tymczasem Budowlani robią wypad I Baszkiewicz w 28 min. dalekim strzałem zdobywa drugą bramkę dla swoich barw. Stało to się tak nagle, że Hymczak zupełnie me interweniował .Mimo utraty dwóch bramek Ogniwo nadal jest stroną atakującą. Niestety jego napastnicy zawodzą. Po zmianie pól — przy padającym deszczu — przewaga Ogniwa rośnie z każdą minutą. 8 minuta. Obrońca Budowlanych dotyka piłkę ręką. Rzut karny. Strzela Pawłowski Bramkarz Budowlanych chwyta piłkę, nie oślizgła piłka wymyka mu się z rąk i wpada do siatki 2:1 Goście zaczynają grać ostre i chcą za wszelką cenę zwycięski wynik utrzymać. A Ogniwo gra co¬raz lepiej. Atak za atakiem su¬nie na bramkę Grunera W zamieszaniu podbramkowym Glimas uzyskuje wyrównującą bramkę Przewaga gospodarzy jest nader wymowna' W ciągu dwóch minut zdobyli dwie bramki. Budowlani bronią się jak mogą.
Nawet Gędłek egzekwuje raz no raz rzuty rożne i gra w ataku. Ale bramka Budowlanych jest trudna do sforsowania Doskonaly-Gruner wyłapuje kilkakrot¬nie niemal w ostatniej chwili, a i obrońcy dwukrotnie wybijają piłkę z linii bramkowej.
Wysiłki całej drużyny Ogniwa nie przynoszą jednak zmiany wyniku Pozostaje remis 2:2.

Widzów 5 000.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 258 z 27 października 1952

"Nie wystarczy przeważać by zdobyć dwa punkty" -

Nie wystarczy przeważać by zdobyć dwa punkty

Ogniwo -Budowlani 2:2

W spotkanie to zawodnicy i zwolennicy Ogniwa włożyli wie-k zdrowia. .Mecz miał dawno niespotykany ładunek nerwowości, który tym razom udzielił sic i publiczności. Od dawna już drużyna Ogniwa — nic miała takiej zachęty od strony widowni — a mecz przebiegu lak dramatycznego.

Napastników gospodarzy prześladował pech, a przy stanie 2:2 piłka kilkakrotnie plątała się po linii bramkowej gości. Mecz ten można by ująć równaniem: 80 minut gry dwie bramki i 10 minut również 2 bramki. Zawodnicy Ogniwa nie wypuszczali z rąk inicjatywy przez 80 minut, spychając przeciwnika do rozpaczliwej obrony, uzyskując w końcu dwie bramki, tyleż zdobyli Budowlani, goszcząc zaledwie kilka razy na polu bramkowym przeciwnika. Od samego początku gospodarze przeważali. Strzela Rajtar. Glimas i Pawlikowski. Gruner jednak broni. W 15-lcj minucie Wawrzusiak bijać rzut wolny, znajduje lukę w murze obrońców i uzyskuje prowadzenie. Ogniwo znowu atakuje. Radoń wykłada idealną piłkę Pawłowskiemu, który strzela w aut. Za chwilę z najbliższej odległości strzela Radoń — Gruner jednak przytomnie broni.

Budowlani przeprowadzają kilka składnych kontrakcji i Baszkiewicz. strzałem z 20 metrów u-zyskuje drugą bramkę. Mimo energicznych ataków napastnicy krakowscy nie potrafią odrobić straconego do przerwy terenu. Po zmianie pól ciągle ponawiane ataki gospodarzy przynoszą wreszcie rezultat. W 8 minucie rzut karny za rękę obrońcy na polu karnym wykorzystuje Pawłowski a w dwie minuty później Glimas dobitką z najbliższej odległości wyrównuje. Od tego momentu gospodarze nie ściszą z połowy boiska Budowlanych, którzy grają na u-trzymanie' wyniku. Wiele groźnych sytuacji wyjaśnił świetnie usposobiony Gruner, a obrońcy dwukrotnie zażegnali niebezpieczeństwo, wykopując piłko z linii bramkowej.

O przewadze gospodarzy świadczy ilość rzutów z rogu 11:1 do przerwy 6:0. Sędziował to spotkanie bardzo dobrze p. Sperling z Lodzi, nie dając się wyprowadzić z równowagi gorączką, panującą na boisku, niesłuszną i krzykliwą krytyką swych orzeczeń — przez publiczność.

Widzów ok. 4 tysiące.
Źródło: Echo Krakowa nr 258 z 17 października 1952

Mecze sezonu 1952

Dąbski Kraków 1952-03-02 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 3:2  Garbarnia Kraków 1952-03-16 Ogniwo MPK Kraków - Włókniarz Kraków 5:2  Wawel Kraków 1952-03-23 Ogniwo MPK Kraków - OWKS Kraków 2:1  Górnik Zabrze 1952-03-30 Górnik Zabrze - Ogniwo MPK Kraków 5:4  ŁKS Łódź 1952-04-06 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo MPK Kraków 2:3  AKS Chorzów 1952-04-14 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 2:2  Lech Poznań 1952-04-20 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 0:2  Legia Warszawa 1952-04-27 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 1:2  Wawel Kraków 1952-05-14 Ogniwo MPK Kraków - OWKS Kraków 1:0  Legia Warszawa 1952-05-17 CWKS Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:3  Górnik Radlin 1952-05-25 Górnik Radlin - Ogniwo MPK Kraków 1:2  ŁKS Łódź 1952-06-01 Ogniwo MPK Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź 2:1  Lech Poznań 1952-06-08 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 3:2  AKS Chorzów 1952-06-12 Budowlani Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 2:2  Górnik Radlin 1952-06-21 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Radlin 2:0  Garbarnia Kraków 1952-06-29 Włókniarz Kraków - Ogniwo MPK Kraków 0:3  Zagłębie Sosnowiec 1952-06-30 Ogniwo MPK Kraków - Stal Sosnowiec 3:1  Naprzód Lipiny 1952-07-06 Stal Lipiny - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Floridsdorfer Wiedeń 1952-07-06 ZS Ogniwo - Floridsdorfer Wiedeń 1:2  Górnik Wałbrzych 1952-07-12 Cracovia - Górnik Wałbrzych 3:1  Wawel Kraków 1952-07-20 OWKS Kraków - Ogniwo MPK Kraków 5:1  Legia Warszawa 1952-08-10 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 1:2  Ruch Chorzów 1952-08-17 Ogniwo MPK Kraków - Unia Chorzów 1:0  Lech Poznań 1952-08-24 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 0:0  AKS Chorzów 1952-08-31 Budowlani Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Lechia Gdańsk 1952-09-07 Budowlani Gdańsk - Ogniwo MPK Kraków 5:0  Wisła Kraków 1952-09-13 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 3:0  Wawel Kraków 1952-09-13 Ogniwo MPK Kraków - OWKS Kraków 0:2  Polonia Bytom 1952-09-14 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Plik:Stal Tarnowskie Góry herb.png 1952-09-14 Stal Tarnowskie Góry - Ogniwo MPK Kraków 1:2  Polonia Bytom 1952-09-21 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 1:0  Polonia Warszawa 1952-09-28 Kolejarz Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:1  Ruch Chorzów 1952-10-04 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 2:1  Lech Poznań 1952-10-12 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 4:0  AKS Chorzów 1952-10-19 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 1:0  Lechia Gdańsk 1952-10-25 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Gdańsk 2:2  Polonia Warszawa 1952-11-02 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Warszawa 3:0  Szombierki Bytom 1952-11-16 Górnik Bytom - Ogniwo MPK Kraków 2:1  Tarnovia Tarnów 1952-11-23 Ogniwo Tarnów - Ogniwo MPK Kraków 2:5  Wisła Kraków 1952-11-30 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 0:1