M. Wilczkiewicz
Radoń
Wawrzusiak

3-2-5

Ogniwo grało w tym meczu dobrze — okresami nawet b. dobrze — stanowiąc dla dobrze przygotowanej i usposobionej drużyny OWKS równorzędnego przeciwnika. W ostatniej fazie meczu wojskowi — wykazujący w ciągu całego sezonu doskonałą kondycję, oraz imponujący świetnym rozkładaniem sił na całe 90 min. gry — zdobyli potęgującą się z minuty na minutę przewagę.

W tym okresie uzyskali oni zwycięską bramkę będącą klasycznym przykładem szybkiego ataku i zaskoczenia przeciwnika nim zdąży on ściągnąć posiłki na własne pole karne. Oto Pajor sparowawszy ostry i celny strzał Radonia oddał piłkę obrońcy, a ten momentalnie przerzucił ją na drugą połowę boiska. Szybki atak lewą stroną, podanie do Piechaczka, który uprzedził wybiegającego bramkarza Ogniwa i piłka wtoczyła się wolno do opuszczonej przez Hymczaka bramki.
Wynik meczu został przesądzany gdyż na graczach Ogniwa znać było zmęczenie i wyczerpanie a przeciwnik grał z równym impetem i animuszem jak na początku meczu.

Podkreślając dobry poziom zawodów i znaczną poprawę formy w drużynie Ogniwa trzeba przy tym stwierdzić, że nadal nie ma ono kierownika napadu, Wilczkiewicz nie potrafi wykorzystać dobrej formy lewej dwójki Radoń — Wawrzusiak i zawodzi jako strzelec. Młodemu temu zawodnikowi trzeba również przypomnieć, że udawanie „trupa" jest wysoce niesportowym zachowaniem się. stanowiącym przy tym "materiał wybuchowy” do ekscesów u mało kulturalnych widzów.
W OWKS zasłużyli tym razem na najwyższą lokatę Grzywocz, Durniok, Kaszuba i Pajor.
(sh)
Źródło: Przegląd Sportowy nr 66 z 3 sierpnia 1953 [1]

"Nowe zwycięstwo wojskowych" -

Nowe zwycięstwo wojskowych

Ogniwo tym razem prze¬grało z wojskowymi różnicą jednej bramki.

Spotkanie zgromadziło ok. 8000 widzów, którzy byli świadkami nowego zwycięstwa drużyny OWKS. pnącej i się zwolna ale konsekwentnie । na najwyższy szczyt tabeli ligowej. Tym razem zwycięstwo wojskowych nie było tak błyskotliwe jak np. przed tygodniem. gdy „rozłożyli” Budowlanych z Gdańska. Ogniwo, grając do przerwy niesłychanie ambitnie i ofiarnie, stawiło wojskowym tak zacięty opór, że bramkostrzelny zazwyczaj atak OWKS nie mógł w żaden sposób sforsować defensywy Ogniwa, wpadając poza tym raz po raz w umiejętnie zastawiane „spalone" Dopiero w 15 min. udało się Piechaczkowi zmylić czujność obrony i strzelić pierwszą bramkę. Prowadzenie trwało tylko 10 minut. W 25 min. Pawłowski zdobył wyrównującą bramkę. Wynik 1:1 utrzymywał się aż do 72 minuty gry. do momentu, kiedy Hymczak nieopatrznie wybiegł z bram¬ki, a nadbiegający Piechaczek bez większego wysiłku po raz drugi ulokował piłkę w siatce Ogniwa. Od tej chwili aż do końca zawodów OWKS ciągle atakuje bramkę Hymczaka. który jednak wychodzi obronną ręką ze wszystkich opresji. Na kilka minut przed końcem zawodów Piechaczek omal nie zdobył trzeciej bramki dla OWKS.
Wojskowi nie dali wszystkiego z siebie w tym meczu. Stać ich było na większy wysiłek i wyższe zwycięstwo. Jako całość byli jednak drużyną lepszą i niebezpieczniejszą. Oprócz Pajora, który do przerwy popisał się wiele razy świetną obroną bramki, na wyróżnienie zasłużyli: Strzykalski i Grzywocz w pomocy. Piechaczęk, Kowal i Glajcar w ataku.
Ogniwo zagrało bardzo do¬brze w liniach defensywnych. Gędłek jako stoper wybijał się tutaj na pierwszy plan. Skutecznie grali również obydwaj pomocnicy Kolasa i Mazur. Atak grał niebezpiecznie do pauzy, ale zupełnie zawiódł w drugiej części zawodów i był znów najsłabszą formacją Ogniwa. Poza Radoniem nie widzieliśmy po przerwie żadnych strzelców.

Zawody prowadził ob. Szczur z Sosnowca.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 183 z 3 sierpnia 1952

Mecze sezonu 1953

Dąbski Kraków 1953-03-01 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia Kraków 2:2  Lechia Gdańsk 1953-03-15 Budowlani Gdańsk - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Odra Opole 1953-03-22 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Opole 2:1  AKS Chorzów 1953-03-29 Budowlani Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Wisła Kraków 1953-04-12 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 4:2  Polonia Bytom 1953-04-19 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Zagłębie Sosnowiec 1953-05-03 Stal Sosnowiec - Ogniwo MPK Kraków 3:1  Lech Poznań 1953-05-17 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Gwardia Warszawa 1953-05-23 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Warszawa 1:2  Górnik Radlin 1953-05-31 Górnik Radlin - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Ruch Chorzów 1953-06-06 Ogniwo MPK Kraków - Unia Chorzów 1:2  Wawel Kraków 1953-06-14 Ogniwo MPK Kraków - OWKS Kraków 0:1  Legia Warszawa 1953-06-21 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 0:3  Dąbski Kraków 1953-06-24 Ogniwo MPK Kraków - Spójnia KZPS 2:1  Dalin Myślenice 1953-07-12 Ogniwo Myślenice - Ogniwo MPK Kraków 0:5  Polonia Bytom 1953-07-26 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 3:1  Wawel Kraków 1953-08-02 OWKS Kraków - Ogniwo MPK Kraków 2:1  Lechia Gdańsk 1953-08-09 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Gdańsk 2:0  Odra Opole 1953-08-15 Budowlani Opole - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Garbarnia Kraków 1953-08-20 Włókniarz Kraków - Ogniwo MPK Kraków 3:2  AKS Chorzów 1953-08-23 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 4:0  Legia Warszawa 1953-08-30 CWKS Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 3:2  Garbarnia Kraków 1953-09-13 Ogniwo MPK Kraków - Włókniarz Kraków 2:2  Górnik Radlin 1953-09-27 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Radlin 1:0  Wawel Kraków 1953-09-30 Ogniwo MPK Kraków - OWKS Kraków 3:0  Lech Poznań 1953-10-04 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 2:1  Wisła Kraków 1953-10-08 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 3:0  Gwardia Warszawa 1953-10-11 Gwardia Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Start Oldboye Kraków 1953-10-20 Ogniwo MPK Kraków - Oldboy Start 0:1  Ruch Chorzów 1953-10-31 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Wisła Kraków 1953-12-06 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 5:1