"Mistrzostwa tenisowe Krakowa" -
Echo Krakowskie

Mistrzostwa tenisowe Krakowa

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowskie
Sekcja tenisa WKKF postanowiła celem dokładniejszego sklasyfikowania zawodników przeprowadzić rozgrywki najlepszych 16 mężczyzn systemem każdy z każdym w 4 grupach. 8 zawodniczek rozegra mistrzostwa w 2 grupach.

Do najlepszej „szesnastki" zakwalifikowali się: Chnst (Ogn.) po pokonaniu Wardasa (Gw.) 6:1, 6:3, Skąpski (Ogn.) — Wojtczaka (Stal Chrzanów) 6:3. 6:1. Horain (Kol.) — Kozłowskiego (Ogn.) 6:2, 6:4, Bass(OWKS) — Guldschneidera (Gw) 7:5. 6.4. Wojnarski (Wł.) — Maciantowicza (Gw ) 6:0. 6:2, Gajewski (Ogn ) — Balińskiego (Wł.) 6:2. 6:1. Inne wyniki: Szyłkiewicz (Gw.) — Wawrowski (Ogn.) 7:5, 0:2 (przerwane). Gołąb (Gw.) — Popiel (Ogn.) 6:3, 6:3. Labuzek (Kol.) — Pieczonka (Gw.) 7:5 (przerw.). Puszkarzewicz (Kol.) — Ostromęcki (Gw.) 6 I. 5:5 (przerw ), Bożek (Starł) — Stachurski (Kol.-Wieliczka) 6:1, 6:1. Wajda (Kol.) — Grabowski(Gw.) 6:3. 6:3. Lewicka (Gw ) — Zuldani (Wl.) 6 2. 9:7, Łyskowa (Kol) — Gajewska (Ogn.) 6 4, 6.1. Z Kubala (Ogn.) - Bujniewicz (Kol.) 6:0, 62. Florkiewicz (Gw.) — Niewiarowska (Wł ) 6:3. 6:3.

Do gier podwójnych i mieszanych dopuszczono tylko po 8 najlepszych par województwa.
Źródło: Echo Krakowskie nr 210 z 5 września 1953

"Trzeci dzień mistrzostw Krakowa w tenisie" -

Trzeci dzień mistrzostw Krakowa w tenisie

W TRZECIM dniu tenisowych mistrzostw okręgowych w wyniku przeprowadzanych rozgrywek ustalono 4 grupy półfinałowe w grze pojedynczej mężczyzn oraz 2 grupy kobiece. Ze względu na brak czasu nie odbędą się niestety gry podwójne — okazało się więc, że należało turniej rozpocząć dzień wcześniej.

W pierwszej grupie grać będą: Kurman (Gw.), junior Wajda (Kol.), junior Nowak (Gw.), po zwycięstwie nad Mierzwińskim (Wł.) 6:2, 6:2 i Labuzek (Kol.), który wyeliminował rozstawionego Pieczonkę (Gw.) 7:5, 8:10, 6:2.

W II grupie grają: Horain (Kol.), Karton (OWKS) po zwycięstwie nad Puszkarzewiczem (Kol.) 6:3, 6:3, Moj (Kol.) i junior Kopacz (Kol.), który wygrał z Bożkiem (Start) 6:1, 6:4. Do III grupy zakwalifikowali się: Zawadzki (Ogn.), Bass (OWKS) oraz po dramatycznym meczu jun. Szyłkiewicz (Gw.),mimo że pokonany przezeń rozstawiony Wawrowrowski (Ogn.) miał już meczbolla, Szyłkiewicz wygrał 7:5, 1:6, 9:7. Eliminacja między Gajewskim (Ogn.) a Pałeczynym (Wł. Andrychów) zadecyduje o 4 zawodniku grupy. W ostatniej czwórce Christ — (Ogn.) już wygrał z Wojnarskim (Wł.) — 6:2, 6:1, niedokończona została natomiast eliminacja Skotnicki (Wł.) — junior Gołąb (Gw.) 7:5. 3:6. Skąpski (Ogn.) uzupełnia tę grupę.

Pierwszy półfinał kobiecy tworzą: Krawczykowna (Ogn. Tarnów), junior ka Danda (Kol.) po zwycięstwie nad Sośnicka (Gw.) 6:1. 60. juniorka Filip (Gw.) po wyeliminowaniu Lysako-wej (Kol.) 6:3. 6:2 i Kamieńska (Ogn.). która pokonała Lewicką (Gw.) 6:1, 6:3. Zawzięty mecz o wejście do drugiej puli pomiędzy Ziębą (Stal — Chrzanów) a Potuczkowa (Ogn.) przerwano przy stanie 4:6. 6:3, 2:1.

O wielkich postępach młodzieży świadczy zakwalifikowanie się 4 juniorów i aż 3 juniorek (na 8 półfinalistek). Rozgrywki finałowe odbywać się będą w niedzielę od 9 rano aż do zmroku.
Źródło: Echo Krakowskie nr 211 z 6 września 1953

"Kurman i Christ bez porażki w turnieju tenisowym" -

Kurman i Christ bez porażki w turnieju tenisowym

Szósty dzień turnieju klasyfikacyjnego WKĘF w tenisie przyniósł rozstrzygnięcie w grupie I, gdzie Kurman (Gw.) wygrał z Horainem (Kol.) 8:6, 6:3, Christ wygrał pewnie z Szyłkiewiczem (Gw.) 6:3. 6:3 i jeśli pokona Zawadzkiego, rozegra dziś o godz. 1530/ spotkanie o pierwsze miejsce z Kurmanem.

Z innych meczów na uwagę zasługa je zacięte spotkanie juniorek o 3 i 4 miejsce, w którym Fogelman (Kol) pokonała Filip (Gw) 4:6, 6:4, 6:0.

We czwartek odbędą się ostatnie spotkania.
Źródło: Echo Krakowskie nr 213 z 9 września 1953

"Kurman -najlepszym tenisistą Krakowa" -

Kurman -najlepszym tenisistą Krakowa

ZWYCIĘSTWO Kurmana nad Christem (Ogn.) 6:2, 2:6, 6:3 rozstrzygnęło definitywnie kwestię I lokaty. Pozostałe wyniki spotkań, rozegranych we wtorek przedstawiają się następująco: Christ — Zawadzki 8:6, 6:0, Nowa (Gw)—Moj (Kol) 2:6, 8:6, 6:3, Moj — Horain (Kol.) 6:1, : 6:1, Skąpski — Zawadzki 6:8, 6.4, I 6:1. Ziebianka nie stawiła się do gry z Dańdą, która zajęła na skutek tego 5 miejsce.
Źródło: Echo Krakowskie nr 216 z 10 września 1953