Kraków, hala ul. Gówackiego, sobota, 5 marca 1960, 18:00

:
4

"Szczypiornistki Cracovii mistrzyniami Polski" -

Szczypiornistki Cracovii mistrzyniami Polski

W trzecim, decydującym spotkaniu o mistrzostwo Polski, w „siódemce” kobiet, szczypiornistki Cracovii pokonały AKS Chorzów 5;4 (2:3). Bramki zdobyły: dla Cracovii Krupa, Tobola, Glajcar, Szwabowska (z karnego) i Piwowarczyk, a dla AKS — Jędrecka, Hildebrandt, Siuda 1 Setnik. Sędziował p. Kamiński z Warszawy.

Cracovia: Szypulska, Krupa, Piwowarczyk, Tobola, Góralczyk, Glajcar, Szwabowska.

AKS: Kinel, Kaźmierczak, Setnik, Franielczyk, Wieczórkowa, (Hildebrandt), Siuda, Jędrecka (Szpandel). Stawką spotkania był tytuł mistrzowski. Nic więc dziwnego, te' poczynaniom obu drużyn towarzyszyło pewne zdenerwowanie. Zaważyło ono poważnie na poziomie spotkania. Mimo to mecz był ciekawy, gdyż obie drużyny walczyły niezwykle ambitnie.

Prowadzenie uzyskał AKS już w 3 min., lecz w chwilę później Krupa silnym strzałem wyrównała. Ślązaczki stawiają Jedrak zacięty opór. W 14 min. uzyskują prowadzenie 2:1. Cracovia szybko wyrównuje, ale na 2 min. przed przerwą traci znów trzecią bramkę.

Po przerwie gra nieco się ożywiła. Krakowianki przeprowadzają kilka szybkich ataków. W 4 min. wyrównane uzyskuje Glajcar, w chwil później celny strzał Szwabowskiej z karnego daje prowadzenie biało-czerwonym. W momencie, gdy wszystko wskazywało na to, że losy meczu są jut rozstrzygnięte, AKS wyrównuje. Do końca spotkania pozostało kilka minut i wszyscy liczą na dogrywkę. Ale w pewnym momencie Piwowarczyk otrzymuje piłkę 1 dalekim strzałem zdobywa upragnioną bramkę. Mecz kończy się zwycięstwem Cracovii. Publiczność powitała sukces szczypiornistek biało-czerwonych gromkimi oklaskami.
Źródło: Echo Krakowa nr 55 z 7 marca 1960