Liberda (59')
Jóźwiak (61')

1961-05-28 Cracovia II - Unia II Tarnów 6:1

podczas meczu

Gorzej działo się w tym samym czasie w Krakowie, gdzie biało-czerwoni ulegli Polonii Bytom 1:2. Poloniści okazali się drużyną bardziej dojrzałą, byli lepsi technicznie i łatwiej radzili sobie z ciężkim, rozmokłym boiskiem. w drużynie krakowskiej słabo zagrały linie obronne, a Michno ,,podarował” Polonii drugą bramkę. Jego podania z bramki nieraz wzbudzały poważne zastrzeżenia, to jednak, co zademonstrował nam w niedzielę, było jakimś poważnym nieporozumieniem. Zawiódł również i atak biało-czerwonych, a jedyną produktywną rolę odegrali w nim Frasek i Hausner (ten ostatni zdobył bramkę). Najmocniejsza do niedawna broń krakowian — atak już w nie pierwszym meczu gra słabo, a niektórzy piłkarze zdradzają wyraźne objawy gry solo. Trudno wymagać od młodej drużyny Cracovii zbyt wiele, jednak ostatnie mecze nie napawają optymizmem.
Źródło: Dziennik Polski nr 126 z 30 maja 1961 [1]

"Dwa błędy Cracovii zapewniły zwycięstwo Polonii Bytom" -

Dwa błędy Cracovii zapewniły zwycięstwo Polonii Bytom

Mecz rozegrany został na śli­skiej nawierzchni, a podczas pierwszej połowy spotkania padał ulewny deszcz. Mimo tych wa­runków obydwie drużyny sto­czyły całkiem interesujący poje­dynek i grały bardzo szybko. Goście odnieśli dość szczęśliwe zwycięstwo, mimo że przewyż­szali zespół gospodarzy dojrza­łością taktyczną i przeprowadzali bardziej przemyślane ataki. Po lekkiej przewadze Polonii w pierwszej części zawodów, przez dwa kwadranse drugiej połowy gra była wyrównana, ale ostatnie 15 min. stało pod znakiem huraganowych ataków gospodarzy. Wyrównująca bramka dla biało-czerwonych „wisiała w powie­trzu” do ostatnich sekund meczu i byłaby rekompensatą za efek­towną, chociaż jak się okazało nieskuteczną końcówkę.

Goście zdobyli prowadzenie i wkrótce drugą bramkę w dość szczęśliwych okolicznościach. W 59 min. Konopelski grający dosko­nale przez cały mecz wdał się w pojedynek z którymś z kolegów z własnej drużyny. Obaj zgubili piłkę i przejął ją Liberda, inicju­jąc kilkunastometrowy rajd. Po­ścig stopera biało-czerwonych był dość nieporadny i łącznik Polonii celnym strzałem z ok. 10 m uzyskał prowadzenie.
Niespełna 2 min. później Michnę tak pechowo wykopał piłkę z li­nii pola bramkowego, że przejął ją będący w odległości 20 m od niego Jóźwiak, pobiegł z nią do przodu i nie dał bramkarzowi szansy rehabilitacji. 2:0 dla Polo­nii, ale Cracovia nie rezygnuje z poprawy wyniku. W 66 min. Kowalik podaje piłkę w „uliczkę” do Hausnera, który przytomnie strzela obok wybiegającego Szym­kowiaka. Już tylko 2:1 dla gości.
Ostatni kwadrans gry stoi pod znakiem zdecydowanej przewagi gospodarzy. Szymkowiak wykazał jednak doskonałą formę, co z pewnością z zadowoleniem przy­jął do wiadomości kapitan związ­kowy PZPN — Cz. Krug, przed zbliżającym się meczem Jugosła­wia — Polska w Belgradzie. Zresztą jeszcze przed ostatnim szturmem Cracovii w 50 min. przy stanie 0:0, bramkarz Polonii popisał się wprost fenomenalną obroną strzału głową Pietrasińskiego po centrze Fraska. Strzał był tak ostry i celny (w sam róg), że parada Szymkowiaka wyda­ wała się być spóźniona. Tymcza­sem ten ostatni dosięgnął piłki, wybijając ją na róg.
Na minutę przed końcem meczu Konopelski, który poszedł do ataku, miał dwie pozycje do uzyska­nia wyrównania. W pierwszym wypadku miał już piłkę niemal na głowie, ale został odepchnięty przez bramkarza Polonii (sędzia nie interweniował), a w drugim — ociągał się ze strzałem i piłkę zabrał mu z nogi Pierzyna.

W przekroju całego meczu w Cracovii na pochwałę zasłużyli: Malarz, Hausner, Frasek, Konopelski (nie licząc błędu przy utracie pierwszej bramki) oraz częściowo Durniok, Jarczyk i Szymczyk. W Polonii zawodnikiem nr 1 był Szymkowiak, a o 2 lokatę rywalizowali Grzegor­czyk z Liberdą.
(J.F.)
Źródło: Echo Krakowa nr 125 z 29 maja 1961

"Niefortunny wykop Michny zadecydował o porażce" -

Niefortunny wykop Michny zadecydował o porażce

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.2
Na krótko przed meczem nad Krakowem przeszła potężna burza. Deszcz nie przestał zresztą padać również w momencie rozpoczęcia meczu a także przez większą część spotkania Mimo to na stadionie Cracovii zjawiło się około 15 tys. ludzi.

Rozmokłe boisko, kałuże wody spowodowały, że gra była niezwykle utrudniona. Obie drużyny rozpoczynają jednak mecz z dużym impetem i akcje zmieniają się jak w kalejdoskopie. W 12 minucie Kowalik przejmuje podanie Pietrasińskiego, strzela ale piłka przechodzi minimalnie r.ad poprzeczką. W 17 minucie Apostel omal nie zdobywa bramki dla Polonii, Jego strzał Michno zdołał Jednak wybić nogą na róg. Idealną wprost sytuację marnuje w 33 minucie Pietrasiński.
Po przerwie Cracovia gra znacznie lepiej, jej akcje są o wiele groźniejsze i Szymkowiak raz po raz musi interweniować. W 50 minucie Frasek podaje Pletrasińskiemu, a ten głową kieruje piłkę do siatki. Szymkowiak to jednak doskonały bramkarz. Tę trudną piłkę zdołał wybić na róg. W 59 minucie Liberda wykorzystując kiks Konopelskiego ucieka mu 1 strzela nieuchronnie. W dwie minuty później padła bramka, która zadecydowała o porażce Cracovii. Michno tak niefortunnie wykopał piłkę, że przejął ją Jóźwiak, podciągnął parę metrów i strzelił drugą bramkę. Na widowni konsternacja. Cracovia podrywa się do Jeszcze energiczniejszych ataków i wreszcie w 66 minucie uśmiecha się do niej szczęście, Hausner przejmuje podanie Kowalika i z paru metrów strzela bramkę. Jest 2:1. Ciągle Jeszcze można wyrównać. Tym więcej, że za parę mi¬nut po dwu strzałach Praska pił¬ka minimalnie mija słupek. W 78 minucie Grzegorczyk strzela z da¬leka. Michno nie interweniuje, na szczęście piłka trafia w spojenie 1 wychodzi w pole. Teraz następuje okres nieustannych ataków na bramkę Szymkowiaka. W 80 minucie Szymkowiak musi bronić piękny strzał Pietrasińskiego w minutę później bramkarz Polonii wślizgiem pod nogi Fraska ratuje pewną bramkę. W 82 minucie po wolnym Durnioka, Widawski wybija piłkę z linii bramkowej 1 wreszcie doskonała pozycję w 89 minucie marnuje Konopelski, który spóźnił się ze strzałem. W ten sposób Polonia mocno szczęśliwie wygrała 2:1 1 wywiozła z Krakowa dwa punkty, na które w przekroju całego meczu nie zasłużyła.
W Cracovii bardzo dobrze grał wczoraj Durniok, pracowity był jak zwykle Jarczyk, a w ataku najlepiej spisywał się Hausner. W Polonii pierwsze skrzypce grał Liberda, no i Szymkowiak, któremu bytomianie w głównej mierze zaedzięczają zwycięstwo.
Sędziował p Majdan z Warszawy bardzo słabo. (js)

CRAC0VIA: Michno. Durniok, Konopelski. Szymczyk. Malarz. Jarczyk. Frasek Hausner, Pietrasiński Ankus. Kowalik.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 125 z 29 maja 1961

Mecze sezonu 1961

Cracovia_herb 1961 Trening Noworoczny  Zwierzyniecki Kraków 1961-02-19 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 3:2  Korona Kraków 1961-02-23 Cracovia - Korona Kraków 1:1  Naprzód Lipiny 1961-02-26 Cracovia - Naprzód Lipiny 4:0  Wieliczanka Wieliczka 1961-03-02 Cracovia - Wieliczanka Wieliczka 6:2  Wawel Kraków 1961-03-05 Cracovia - Wawel Kraków 1:1  Unia Tarnów 1961-03-08 Cracovia - Unia Tarnów 0:1  Polska (juniorzy) 1961-03-12 Cracovia - Polska (juniorzy) 2:0  Polonia Bydgoszcz 1961-03-19 Cracovia - Polonia Bydgoszcz 4:1  Legia Warszawa 1961-03-26 Legia Warszawa - Cracovia 3:2  Dynamo Kijów 1961-03-28 Cracovia - Dynamo Kijów 1:2  Aktivist Brieske 1961-03-31 Aktivist Brieske - Cracovia 3:1  Chemie Halle 1961-04-03 Chemie Halle - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 1961-04-15 Cracovia - Górnik Zabrze 2:3  Stal Mielec 1961-04-23 Stal Mielec - Cracovia 1:5  Lechia Gdańsk 1961-04-26 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:1  Zawisza Bydgoszcz 1961-05-10 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 4:1  Lech Poznań 1961-05-14 Lech Poznań - Cracovia 1:1  Aktivist Brieske 1961-05-20 Cracovia - Aktivist Brieske 2:5  Odra Opole 1961-05-24 Odra Opole - Cracovia 2:1  Polonia Bytom 1961-05-28 Cracovia - Polonia Bytom 1:2  Wisła Kraków 1961-06-11 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Tarnovia Tarnów 1961-07-01 Tarnovia Tarnów - Cracovia 0:3  ŁKS Łódź 1961-07-05 ŁKS Łódź - Cracovia 1:2  Zagłębie Sosnowiec 1961-07-09 Cracovia - Stal Sosnowiec 1:1  Ruch Chorzów 1961-07-12 Cracovia - Ruch Chorzów 1:3  Walcownia Czechowice-Dziedzice 1961-07-15 Stal Czechowice - Cracovia 1:5  Leszczyński Bielsko-Biała 1961-07-16 Leszczyński Bielsko-Biała - Cracovia 5:4  Victoria Częstochowa 1961-07-24 Victoria Częstochowa - Cracovia 2:3  AKS Mikołów 1961-07-29 Stal Mikołów - Cracovia 2:6  Polonia Bydgoszcz 1961-08-06 Polonia Bydgoszcz - Cracovia 2:0  Kabel Kraków 1961-08-10 Cracovia - Kabel Kraków 2:3  Lechia Gdańsk 1961-08-13 Lechia Gdańsk - Cracovia 4:0  Legia Warszawa 1961-08-16 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Górnik Zabrze 1961-08-19 Górnik Zabrze - Cracovia 2:1  Stal Mielec 1961-08-26 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Zawisza Bydgoszcz 1961-09-03 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 0:1  Lech Poznań 1961-09-06 Cracovia - Lech Poznań 6:2  Polonia Bytom 1961-09-17 Polonia Bytom - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 1961-09-24 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Ruch Chorzów 1961-10-15 Ruch Chorzów - Cracovia 4:1  Garbarnia Kraków 1961-10-24 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:1  Odra Opole 1961-10-29 Cracovia - Odra Opole 2:0  ŁKS Łódź 1961-11-12 Cracovia - ŁKS Łódź 2:1  Zagłębie Sosnowiec 1961-11-19 Stal Sosnowiec - Cracovia 3:0  Polonia Bytom 1961-11-26 Cracovia - Polonia Bytom 1:1  Bielawianka Bielawa 1961-12-03 Bielawianka Bielawa - Cracovia 2:0