Kowalik

4-2-4

Pomyślna środa krakowskich ligowców

Wisła na 5, Cracovia na 9 miejscu w tabeli ligowej
Wczorajsza środa była pomyślna dla obydwu krakowskich drużyn ligowych. Wisła pokonała po dobrej grze w drugiej połowie meczu Zawiszę, Cracovia natomiast nie pozwoliła sobie wyrwać zwycięstwa uzyskanego już na początku spotkania z ŁKS. Dzięki tym zwycięstwom na jedną kolejkę przed zakończeniem wiosennej rudny mistrzowskiej Wisła awansowała na 5 miejsce w tabeli ligowej, zaś Cracovia oderwała się od grupy spadkowej i ma szanse zakończenia pierwszej rundy w środku tabeli. Górnik został "mistrzem wiosny", wicemistrzostwo zdobyła Polonia Bytom. Widoki Ruchu na zajęcie upragnionego trzeciego miejsca wybitnie zmalały, choć nie są jeszcze ostatecznie pogrzebane. Grupę spadkowiczów stanowią: ŁKS, Polonia Bydgoszcz i Zawisza, ten ostatni z małymi szansami wydobycia się z niej w jesiennej rundzie rozgrywek.

Dwie identyczne bramki Kowalika
Wczoraj udało się wreszcie piłkarzom Cracovii przerwać trwającą od kilku tygodni passę niepowodzeń. W meczu o wielką stawkę, bo o wyjście z grupy spadkowej, białoczerwoni wygrali po dramatycznej, zwłaszcza w końcówce, walce z ŁKS 2:1 (1:0).
Piszemy dramatycznej, gdyż po szybkim strzeleniu przez Cracovię obu bramek ŁKS przeszedł do generalnej ofensywy i odtąd gra niemal bez przerwy toczyła się pod bramką defensywnie grających krakowian. Jakkolwiek cała drużyna zagrała z najwyższym poświęceniem, to jednak trzech zawodników - Kowalika, Fraska i Stroniarza - uznać należy jako bezpośrednich autorów ciężko wywalczonego zwycięstwa. Pierwszy zdobył pięknymi strzałami nie do obrony, identyczne niemal bramki. Nie umniejszając jednak ani na jotę zasługi lewoskrzydłowego Cracovii, dodać należy, że w obu wypadkach był on tylko doskonałym egzekutorem dobrych podań. Idealne pozycje wypracował mu bowiem po kapitalnych rajdach Frasek, najjaśniejszy chyba punkt krakowskiego napadu. Dwukrotnie podał on piłkę do stojącego w odległości 6-8 metrów przed bramką ŁKS Kowalika, który niemal takimi samymi volejami posiadł ją w górny prawy róg bramki Ligockiego.
Trzeci z wymienionych Stroniarz zabłysnął w Łodzi wręcz rewelacyjną formą. Kilkanaście jego udanych interwencji, w tym kilka najwyższej klasy, spowodowało, że nie bez pewnej słuszności widownia właśnie w bramkarzu Cracovii widziała twórcę sukcesu gości. Jedyna przepuszczona przez niego bramka nie obciąża jego konta - oddany z pełnego biegu (około 12 m) strzał Kowalca był nie do obrony.
W ataku obok Kowalika i Fraska zadowolił Hausner. Pietrasiński był przeciętny, a niewidocznego Ankusa zmienił po przerwie jeszcze słabszy Manowski.
Obrona i pomoc zaprezentowały się przeciętnie, wielokrotnie stwarzając na przedpolu własnej bramki groźne sytuacje. Na szczęście dla Cracovii łódzka ofensywa wykazała się kiepskimi umiejętnościami strzeleckimi, a w pozostałych wypadkach niezawodną ostoją był Stroniarz. O tym jak było momentami gorąco na polu karnym Cracovii świadczy niekorzystny dla niej stosunek rzutów rożnych 3:12 (1:4).

W sumie mecz mający charakter typowej walki o punkty, stał na średnim poziomie, ale z uwagi na liczne spięcia podbramkowe był ciekawy.
Źródło: Dziennik Polski nr 158 z 6 lipca 1961 [1]

"Cenne zwycięstwo piłkarzy Cracovii nad ŁKS" -

Cenne zwycięstwo piłkarzy Cracovii nad ŁKS

Był to dobry i jednocześnie interesujący mecz. Wielka w tym zasługa młodego, lecz z polotem grającego napadu Cracovii, który zdobywając w pierwszej połowie gry dwie bramki zmusił gospodarzy do wielkiego wysiłku, którego ce­lem było odrobienie strat. Na listę strzelców wpisał się dwu­krotnie Kowalik i to w okre­sie największej przewagi ze­społu łódzkiego. Trzeba przy­znać, że atak Cracovii potra­fił umiejętnie strzelać, mimo iż pozbawiony był zupełnie po­mocy swych formacji defen­sywnych, które już od pierw­szego gwizdka sędziego zmu­szone były do nieustannego likwidowania groźnych ata­ków ŁKS. Pod bramką Stro­niarza aż się kotłowało. Bram­karz krakowian bronił jednak z dużą dozą szczęścia. Zawsze był na posterunku, bronił to na samej linii bramkowej, to znów dobrze taktycznie wy­biegał daleko w pole. Kilka­krotnie także piłka dosłownie o milimetry mijała bramkę a w 39 min. poprzeczka zagro­dziła jej drogę do bramki Cracovii.

Krakowianie zdobyli sympa­tię łódzkiej widowni. Odnosi się to szczególnie do linii ata­ku, który przejąwszy piłkę w głębi pola nie pozwalał jej so­bie odebrać aż do momentu oddania celnego strzału na bramkę Ligockiego.
Po przerwie obraz gry pra­wie nie uległ zmianie. Napa­stnicy ŁKS mimo chwilami miażdżącej przewagi nie potrafili zdobyć bramek. Dobra postawa Stroniarza i dzielnie mu sekundującego stopera Konopelskiego sprawiła, że cho­ciaż ŁKS miał więcej niż 80 procent z gry to jednak za­służone zwycięstwo odniosła Cracovia, a gospodarze musieli zadowolić się zdobyciem tylko 1 bramki.

Mecz stał na dobrym pozio­mie. Obydwie drużyny zapre­zentowały ładną technicznie grę, z tym, że akcje gości były bardziej skuteczne od zespołu gospodarzy.
Źródło: Echo Krakowa nr 157 z 6 lipca 1961

"Radość w obozie „biało-czerwonych”. Cracovia wywozi 2 punkty z Łodzi" -

Radość w obozie „biało-czerwonych”. Cracovia wywozi 2 punkty z Łodzi

ŁÓDŹ. Przybyłej licznie na to spotkanie publiczności łódzkiej (15 tyś.) podobała się gra Cracovii- Szybkie akcje i zagrania techniczne szczególnie w linii ataku musiały wy¬wrzeć wrażenie na każdym sympatyku piłki nożnej w dobrym wydaniu. Mimo to jednak trzeba przyznać, że sukces w postaci wywiezienia 2 punktów z niełatwego przecież terenu łódzkiego zawdzięczają biało-czerwoni przede wszystkim swojemu bramkarzowi — Stroniarzowi, który zasłużył na miano bohatera tego spotkania. Kto wie co by było, gdyby w bramce występował inny zawodnik, bowiem mecz toczył się przy stałej przewadze gospodarzy.

W ogóle trzeba powiedzieć, że Cracovia wykorzystała swoje szanse przynajmniej w 90 procentach. Dwie akcje zapoczątkowane przez Praska, po dośrodkowaniu tego ostatniego, zakończyły się zdobyciem bramek przez Kowalika w 11 i 32 minucie. Bram¬karz ŁKS-u przy strzałach naszego skrzydłowego nie miał dosłownie nic do powiedzenia. Jednak przy drugiej bramce dla Cracovii nieco winy po¬nosi obrona gospodarzy. Łodzianom udało się tylko raz zaskoczyć Stroniarza w 78 mi¬nucie kiedy to Kowalec uzyskał honorową bramkę dla barw ŁKS-u. W Cracovii poza Stroniarzem i Kowalikiem na wyróżnienie zasłużyli Frasek, Hausner i Konopelski. W drużynie ŁKS-u trudno kogoś wyróżniać, bowiem cały zespół grał poprawnie. Również trudno coś powiedzieć o pierwszym po dłuższej przerwie występie Magowskiego, który po przerwie zmienił Ankusa w atiku. Z obowiązku reporterskiego trzeba także podać, że na kilka minut przed końcem spotkania sędzia p. Bilak z Opola nie uznał bramki dla gospodarzy dopatrując się faula na Stroniarzu.

CRACOVIA: Stroniarz, Rewilak, Konopelski, Szymczyk, Jarczyk, Malarz, Frasek, Hausncr, Pietrusiński, Ankus (Manowski), Kowalik.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 158 z 6 lipca 1961

Mecze sezonu 1961

Cracovia_herb 1961 Trening Noworoczny  Zwierzyniecki Kraków 1961-02-19 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 3:2  Korona Kraków 1961-02-23 Cracovia - Korona Kraków 1:1  Naprzód Lipiny 1961-02-26 Cracovia - Naprzód Lipiny 4:0  Wieliczanka Wieliczka 1961-03-02 Cracovia - Wieliczanka Wieliczka 6:2  Wawel Kraków 1961-03-05 Cracovia - Wawel Kraków 1:1  Unia Tarnów 1961-03-08 Cracovia - Unia Tarnów 0:1  Polska (juniorzy) 1961-03-12 Cracovia - Polska (juniorzy) 2:0  Polonia Bydgoszcz 1961-03-19 Cracovia - Polonia Bydgoszcz 4:1  Legia Warszawa 1961-03-26 Legia Warszawa - Cracovia 3:2  Dynamo Kijów 1961-03-28 Cracovia - Dynamo Kijów 1:2  Aktivist Brieske 1961-03-31 Aktivist Brieske - Cracovia 3:1  Chemie Halle 1961-04-03 Chemie Halle - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 1961-04-15 Cracovia - Górnik Zabrze 2:3  Stal Mielec 1961-04-23 Stal Mielec - Cracovia 1:5  Lechia Gdańsk 1961-04-26 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:1  Zawisza Bydgoszcz 1961-05-10 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 4:1  Lech Poznań 1961-05-14 Lech Poznań - Cracovia 1:1  Aktivist Brieske 1961-05-20 Cracovia - Aktivist Brieske 2:5  Odra Opole 1961-05-24 Odra Opole - Cracovia 2:1  Polonia Bytom 1961-05-28 Cracovia - Polonia Bytom 1:2  Wisła Kraków 1961-06-11 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Tarnovia Tarnów 1961-07-01 Tarnovia Tarnów - Cracovia 0:3  ŁKS Łódź 1961-07-05 ŁKS Łódź - Cracovia 1:2  Zagłębie Sosnowiec 1961-07-09 Cracovia - Stal Sosnowiec 1:1  Ruch Chorzów 1961-07-12 Cracovia - Ruch Chorzów 1:3  Walcownia Czechowice-Dziedzice 1961-07-15 Stal Czechowice - Cracovia 1:5  Leszczyński Bielsko-Biała 1961-07-16 Leszczyński Bielsko-Biała - Cracovia 5:4  Victoria Częstochowa 1961-07-24 Victoria Częstochowa - Cracovia 2:3  AKS Mikołów 1961-07-29 Stal Mikołów - Cracovia 2:6  Polonia Bydgoszcz 1961-08-06 Polonia Bydgoszcz - Cracovia 2:0  Kabel Kraków 1961-08-10 Cracovia - Kabel Kraków 2:3  Lechia Gdańsk 1961-08-13 Lechia Gdańsk - Cracovia 4:0  Legia Warszawa 1961-08-16 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Górnik Zabrze 1961-08-19 Górnik Zabrze - Cracovia 2:1  Stal Mielec 1961-08-26 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Zawisza Bydgoszcz 1961-09-03 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 0:1  Lech Poznań 1961-09-06 Cracovia - Lech Poznań 6:2  Polonia Bytom 1961-09-17 Polonia Bytom - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 1961-09-24 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Ruch Chorzów 1961-10-15 Ruch Chorzów - Cracovia 4:1  Garbarnia Kraków 1961-10-24 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:1  Odra Opole 1961-10-29 Cracovia - Odra Opole 2:0  ŁKS Łódź 1961-11-12 Cracovia - ŁKS Łódź 2:1  Zagłębie Sosnowiec 1961-11-19 Stal Sosnowiec - Cracovia 3:0  Polonia Bytom 1961-11-26 Cracovia - Polonia Bytom 1:1  Bielawianka Bielawa 1961-12-03 Bielawianka Bielawa - Cracovia 2:0