1963-06-04 międzynarodowe zawody kolarskie

międzynarodowe zawody kolarskie

"Zie-liń-ski! Zie-liń-ski!" -

Zie-liń-ski! Zie-liń-ski!

Pięknym akordem zakończyły się wczoraj na torze betonowym Cracovii dwudniowe międzynarodowe zawody kolarskie. Wyścig na 40 okrążeń toru rozpalił widownię do białości.

Bohaterem był Rajmund Zieliński. Przypomniał się Wyścig Pokoju, z dużej stawki kolarzy na 21 okrążeniu Zieliński zainicjował ucieczkę. Przez wiele okrąźeń niezagrożony przez nikogo Zieliński wygrywał lotne finisze. Dookoła stadionu rozlegało się skandowanie: Zie-liń-ski, Zie-liń-skl. Dopiero na finiszu przegrał on ze świetnym torowcem polskim Józefowiczem. Nie wpłynęło to na ogólną klasyfikację, wyścig wygrał Zieliński 21 pkt., przed Szałapskim 9 pkt. 1 Józefowiczem 7 pkt. Na początku tego wyścigu w nieprzyjemnej kraksie silnych potłuczeń doznał Jeden z kolarzy NRD oraz Magiera (Cracovia).
Wyścig sprinterski o „Wielką Nagrodę Polski” bez wysiłku wygrał świetny Australijczyk — Beansch w czasie 12,1 przed aktualnym mistrzem Polski Wąchockim i Duńczykiem Bleaslldem. Dalsze miejsca zajęli: 4. Erikson (Dania), 5. Szymański (Polska), 6. Brune (Dania). W napięciu trzymał widownię finałowy wyścig parami na 4 km. Polacy Józefowicz i Szałapskl oraz Niemcy Franz i Hochschild uzyskali jednakowy czas 4.23, C. Minimalnie zwyciężyła para polska.
Tak Jak w pierwszym dniu zawodów w wyścigu sztajerów za motorami na 35 okrążeń toru kla¬są dla siebie byli kolarze NRD. Wicemistrz olimpijski z Rzymu Kliene czterokrotnie zdublował polskich kolarzy. Wyniki: 1. Kliene — Schondorf 15.19,2.Thoss — Erdenberger (NRD), 3. Haluszczak — Bek (Polska), 4. Grabowski — Michalak (Polska).

Pozostałe wyniki: wyścig australijsko-włoskl 1. zespól: Józefowicz, Matuszewski, Szałapskl, Wiśniewski, Magiera, Kupczak, 2. zespól: Beker, Kudra, Zieliński, Chtiej, Gawllczek, Zając; handicap dla sprinterów: 1. Benansch, 2. Wachecki, 3. Bleasild; wyścig tandemów 1. Kupczak, Zając 11,4, 2. Jawień, Jakubiec. W wyścigu australijskim na 7 okr. toru w obsadzie krakowskiej wygrał J. Kupczak (Cracovia) przed Kolasiewiczem (Korona).
Źródło: Gazeta Krakowska nr 133 z 6 czerwca 1963