1968-05-19 turniej puchar barbakanu

turniej puchar barbakanu

"„Puchar Borbakanu". Szabla-domeną Polaków szpada - szermierzy radzieckich" -

„Puchar Borbakanu". Szabla-domeną Polaków szpada - szermierzy radzieckich

Po raz dziewiąty Krakowski Klub Szermierczy zorganizował 7. okazji Dnia Budowlanych turniej szermierczy o „Puchar Barbakapu”. Niecodzienna sceneria była dodatkową atrakcją dla licznie zgromadzonych widzów. Oba turnieje w szabli i szpadzie posiadały obsadę międzynarodową.

W szpadzie klasą dla siebie byli zawodnicy Estońskiej Republiki Radzieckiej. Cała ich czwórka zakwalifikowała się do półfinałów. Liwar pokonał aktualnego wicemistrza świata juniorów Rosara 10:4 a Zarzycki — Joffe 10:8.
Dramatyczny przebieg miała walka finałowa w szpadzie. Wygrał Liwak z Zarzyckim 14:12. Trzecie miejsce zajął Rosar pokonując Joffe 10:6. Miejsca od 5—8 zajęli: Glos, Sieńkowski (KKSz), Ardey (Węgry) i Kulesza (Warszawianka). W walkach eliminacyjnych odpadli Wojczuk (Cracovia) i Ostrowski (KKSz).
Dla odmiany turniej szablowy stanowił domenę Polaków. Obsada zagraniczna była zbyt słaba. Do pierwszej ósemki nie zakwalifikował się żaden szablista zagraniczny.
Wyniki: 1. Ochyra (Warszawianka). 2. Zakrzewski (Legia), 3. Nowara (Legia), 4. Sobczak (Baildon Katowice). Miejsca od 5—8: Grzesiak (KKSz) — duży sukces krakowianina, Wandzioch (Baildon), Kawecki (Warszawianka), Majewski (Piast Gliwice).

Należy podkreślić dobrą organizację turnieju. Była to dobra propaganda szermierki w naszym mieście.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 119 z 20 maja 1968