Trojnacki (Tobik)

podczas meczu

"Wzbogacił się fundusz na odbudowę pomnika Grunwaldzkiego" -

Wzbogacił się fundusz na odbudowę pomnika Grunwaldzkiego

Tylko (a może „aż") przez 45 minut Cracovia była wczoraj równorzędnym partnerem Wiały. Do przerwy wynik utrzymał się bezbramkowy, gra była trochę nudnawa, bo akcji mało i strzałów nie więcej. Obydwie drużyny prezentowały w tym czasie jednakowy mniej więcej poziom, racja ze nie najwyższy, choć i Wisła i Cracovia zgodnie z zapowiedzią wystąpiły w najmocniejszych składach. Po przerwie zdecydowanie się odmieniło. Wisła postanowiła spotkanie wygrać, przeszła do generalnej ofensywy, szybkich podań i mocnych strzałów. Cracovia początkowo dawała sobie radę z rajdami napastników Wisły, ale z czasem zaczęły ją opuszczać siły. Pod bramką Cracovii coraz tłoczniej i coraz więcej było niebieskich koszulek gospodarzy. Pierwsza bramka padła ze strzału Krawczyka w 65 minucie, w siedem minut później z paru metrów kolejną bramkę uzyskał Kapka. I w 77 minucie Polak strzela wolnego, piłka przeszła tuż ponad głowami ustawionych piłkarzy Cracovii i wpadła tuż pod poprzeczką do bramki

W tym czasie przewaga Wisły była zdecydowana, jej akcje bardziej sprawne, a atak skuteczny i szybki. Obrona Cracovii miała więc niełatwe zadania i wreszcie musiała skapitulować przed piłkarzami gospodarzy, którzy w drugiej połowie uwidocznili swą przewagę I-ligowców z czołówki ekstraklasy nad zespołem ligi okręgowej. Niemniej i biało-czerwonym, a wystąpili oni w przeciwieństwie do Wisły w swych tradycyjnych strojach, należą się słowa pełnego uznania za dobrą grę i ambicję wykazywaną do końca meczu. Tak to 136 mecz Wisły i Cracovii zakończył się po raz 57 zwycięstwem Wisły. Dochód z meczu (widzów ok. 10 tys.) przeznaczono w całości na odbudowę Pomnika Grunwaldzkiego.

WISŁA wyszła na boisko w składzie: Gonet. A. Szymanowski, Maculewicz, Musiał, Polak, H. Szymanowski. Obarzanowski. Kapka. Kmiecik, Sarnat, Krawczyk. Ponadto grali: Adamczyk, Hawryszko, M. Stolczyk, Kusto. B. Stolczyk. Surowiec. Gazda.

CRACOVIA: Musialik, Drobny, Kubik, Piotrowski (Kopijka), Duda, Maczugowski (Nenko), Niemiec, Zamojdzik. Hefko. Szczepankiewicz. Trojnacki Sędziował p. Iwański z Krakowa. (r)
Źródło: Dziennik Polski nr 223 z 20 września 1973 [1]

"W 135 „derbach" lepsi ligowcy" -

W 135 „derbach" lepsi ligowcy

Zwycięstwo w derbowym pojedynku odnotowali wczoraj piłkarze Wisły zwyciężając Cracovię 3:0 (0:0). Z przebiegu spotkania zwycięstwo 1-ligowców nie podlegało dyskusji, a uwidocznili oni to, zwłaszcza w drugiej połowie spotkania, kiedy uzyskali wyraźną przewagę nad swymi rywalami.

Wczoraj na stadionie Wisły odżyły dawne tradycje „świętej wojny". 12 tys. widzów podzielonych na dwa obozy dopingowało (nie zawsze kulturalnie) swych faworytów. Przedmeczowe przewidywania spełniły się. Wczoraj wygrała drużyna lepiej wyszkolona technicznie i posiadająca utalentowane rezerwy — Wisła. Dodać należy, że drużyna gospodarzy wystąpiła w tym spotkaniu w swoim aktualnie najsilniejszym składzie. Kadrowicze A. Szymanowski, A. Musiał i K. Kmiecik wykazali zadowalającą formę.
W pierwszej połowie spotkania piłkarze Cracovii grali bez kompleksów, na akcje gospodarzy odpowiadali dość udanymi ripostami ! kilkakrotnie zagrozili bramkarzowi Wisły Gonetowi .To było jednak wszystko, co zaprezentowali wczoraj piłkarze Cracovii. W drugiej połowie, kiedy zawodnicy Wisły przyspieszyli grę. raz po raz w szeregi zespołu biało-czerwonych wkradał się chaos. Wykorzystali tę sytuację nadzwyczaj skutecznie I-ligowcy. W 64 min. zdobyli oni prowadzenie po celnym strzale z bliskiej odległości Krawczyka, w 8 min. później w zamieszaniu podbramkowym piłkę otrzymał nieobstawiony napastnik Kapka i nieuchronnie skierował ją do bramki Cracovii. Wynik spotkania ustalił w 77 min. gry Polak, który z rzutu wolnego strzelił piękną trzecią bramkę.
Spotkanie dwóch odwiecznych rywali krakowskich nie było widowiskiem zbyt frapującym. Obie drużyny oszczędzały swe siły na pojedynki mistrzowskie. Cracovia w meczu tym nie wykorzystała dwóch idealnych pozycji, które zaprzepaścił Trojnacki.
Jak informowaliśmy całkowity dochód z tej imprezy przeznaczony został na konto budo¬wy Pomnika Grunwaldzkiego. Dorzucili także swą cegiełkę członkowie zespołu Szmelcpaka, którzy koncertowali w czasie przerwy. Rozlosowano także wśród posiadaczy biletów 10 gra¬fik ofiarowanych przez prof. Wiktora Zina. Spotkanie sędziował p. Iwański z Krakowa.
Wisła: Gonet (Adamczyk), A. Szymanowski, Maculewicz, Musiał, Polak (Hawryczko), H. Szymanowski (M. Stolczyk), Obażanowski (Kusto), Kapka (B. Stolczyk), Kmiecik (Surowiec), Sarnat (Gazda), Krawczyk.

Cracovia: Musialik, Drobny, Kubik, Piotrowski (Kopiejka), Duda, Maczugowski (Nenko), Niemiec, Zamojdzik, Hefko, Szczepankiewicz, Trojnacki (Tobik).
Źródło: Gazeta Krakowska nr 225 z 20 września 1973

"WISŁA - CRACOVIA 3:0" -

WISŁA - CRACOVIA 3:0

Wczoraj w obecności ponad 10 tys. widzów odbyło się towarzyskie spotkanie piłkarskie pomiędzy Wisłą a Cracovią. Zwyciężyła jedenastka ,.Białej Gwiazdy" 3:0 (0:0). Bramki zdobyli: Krawczyk w 64 min., Kapka w 67 min. i Polak z rzutu wolnego w 77 min. gry. Sędziował p. Edward Iwański z Krakowa.

WISŁA: Gonet (od 46 min. Adamczyk), A. Szymanowski, Maculewicz, M usiał. Polak (od 84 min. Hawryszko), H. Szymanowski (od 64 min. M. Stolczyk), Obarzanowski (od 30 min. Kusto), Kapka (od 81 min. B. Stolczyk), Kmiecik (od 78 min. Surowice), Sarnat (od 62 min. Gazda), Krawczyk.

CRACOVIA: Musialik, Drobny, Kubik, Piotrowski (od 58 min. Kopijka), Duda, Maczugowski (od 61 min. Nenko), Niemiec, Zamojdzik, Hefko, Szczepankiewicz, Trojnacki. 133 piłkarska „święta wojna” pomiędzy wielkimi przed laty rywalkami a dziś pierwszoligową Wisłą (wicelider tabeli) oraz występującą w lidze okręgowej Cracovią (lider) zorganizowana została w celu powiększenia funduszu odbudowy Pomnika Grunwaldzkiego. W przerwie spotkania występowała znana krakowska „Szmelcpaka", a przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Grunwaldzkiego — prof. dr Wiktor Zin opowiedział krótko o historii Pomnika. Jednocześnie wylosowano 10 biletów których szczęśliwi posiadacze otrzymali rysunki W. Zina.

Dla statystyków odnotujmy, że obecny bilans po 135 spotkaniach przedstawia się następująco: Wisła wygrała 57 meczów, Cracovia n 29 razy uzyskano wynik remisowy. Różnica bramek jest korzystna dla Wlślaków i wynosi 221—189.

A teraz o wczorajszym meczu zdań kilka... Na trybunach las flag klubowych obydwu zespołów a kiedy arbiter dał znak do rozpoczęcia spotkania, rozpoczął się doping sympatyków Jednej, lo drugiej drużyny. Pierwsza połowa meczu upłynęła pod znakiem stosunkowo wyrównanej gry. choć widać było iż poczynania wiślaków znamionuje wyższa kultura, że piłka jest im bardziej posłuszna. Natomiast „pasiaki” poczynały sobie nadzwyczaj ambitnie, starając się udowodnić, że są na najlepszej drodze do odzyskania miejsca Jeśli nie w ekstraklasie, to przynajmniej w II lidze. Kilka ich odważnych ataków stanowiło poważne zagrożenie bramki wiślackiej a już w 2 min. poprzeczka uratowała Goneta od wyciągnięcia piłki z siatki.

Wiślacy nie byli do przerwy w dobrej dyspozycji strzałowej i dopiero w 64 min. po pięknej akcji, kiedy piłka niemal jak na sznurku wędrowała od nogi Kapki do Kmiecika a od Polaka do Krawczyka, ten ostatni zmusił do kapitulacji dobrze broniącego Musialika. W 3 min. później Kapka z podania Kusty podwyższył wynik na 2:0 a w 77 min. Polak ustalili go na 3:0 wspaniałym strzałem w „okienko" z rzutu-wolnego z ok. 20 m. Dodajmy, że w drugiej „odsłonie” wiślacy wprowadzili do gry aż 7 rezerwowych a „pasiaki” — 2. Młodzież prezentowała się owszem, owszem, co napawać może otuchą sympatyków podwawelskiego futbolu. (J.F.)
Źródło: Echo Krakowa nr 222 z 20 września 1973

Mecze sezonu 1973/74

Górnik Zabrze 1973-08-15 Cracovia - Górnik Zabrze 0:0  Ruch Chorzów 1973-08-18 Cracovia - Ruch Chorzów 4:0  Szczakowianka Jaworzno 1973-08-26 Szczakowianka Szczakowa - Cracovia 0:6  Czarni Żywiec 1973-09-02 Cracovia - Czarni Żywiec 4:0  Zagłębie Sosnowiec 1973-09-09 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 2:2  Górnik Libiąż 1973-09-16 Górnik Libiąż - Cracovia 2:0  Wisła Kraków 1973-09-19 Wisła Kraków - Cracovia 3:0  Prokocim Kraków 1973-09-22 Cracovia - Prokocim Kraków 1:0  Unia Tarnów 1973-09-30 Unia Tarnów - Cracovia 2:0  Górnik Jaworzno 1973-10-07 Górnik Jaworzno - Cracovia 1:0  Hutnik II Kraków 1973-10-14 Cracovia - Hutnik II Nowa Huta 0:0  Fablok Chrzanów 1973-10-21 Cracovia - Fablok Chrzanów 1:1  Przebój Wolbrom 1973-11-04 Cracovia - Przebój Wolbrom 6:0  Sandecja Nowy Sącz 1973-11-11 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 0:0  Hejnał Kęty 1973-11-18 Cracovia - Hejnał Kęty 2:0  KS Chełmek 1973-11-25 KS Chełmek - Cracovia 0:2  Cracovia_herb 1974 Trening Noworoczny  Wisła Kraków 1974-01-27 Cracovia - Wisła Kraków 1:2  Odra Opole 1974-02-10 Cracovia - Odra Opole 0:1  Flota Świnoujście 1974-03-03 Cracovia - Flota Świnoujście 4:1  Garbarnia II Kraków 1974-03-10 Garbarnia II Kraków - Cracovia 1:0  Korona Kielce 1974-03-16 Cracovia - Korona Kielce 1:1  Szczakowianka Jaworzno 1974-03-24 Cracovia - Szczakowianka Szczakowa 4:0  Czarni Żywiec 1974-03-31 Czarni Żywiec - Cracovia 1:0  Górnik Libiąż 1974-04-07 Cracovia - Górnik Libiąż 0:0  Prokocim Kraków 1974-04-15 Prokocim Kraków - Cracovia 0:0  Unia Tarnów 1974-04-21 Cracovia - Unia Tarnów 0:0  Kabel Kraków 1974-04-25 Cracovia - Kabel Kraków 4:1  Górnik Jaworzno 1974-04-27 Cracovia - Górnik Jaworzno 0:0  Fablok Chrzanów 1974-05-05 Fablok Chrzanów - Cracovia 0:2  Hutnik II Kraków 1974-05-09 Hutnik II Nowa Huta - Cracovia 0:1  Przebój Wolbrom 1974-05-12 Przebój Wolbrom - Cracovia 0:2  Sandecja Nowy Sącz 1974-05-19 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 3:0  Hejnał Kęty 1974-05-26 Hejnał Kęty - Cracovia 0:2  KS Chełmek 1974-06-02 Cracovia - KS Chełmek 2:0  SK Hradec Králové 1974-06-06 Cracovia - Spartak Hradec Králové - Cracovia 2:0  Ruch Chorzów 1974-06-16 Cracovia - Ruch Chorzów 0:1  Wisła Kraków 1974-06-23 Cracovia - Wisła Kraków 1:1