Parzyszek
Zagórski

4-4-2

Tempo

Bezsilność. Tak można określić jednym słowem poczynania piłkarzy Cracovii we wczorajszym meczu. Owszem starali się ale drużyna jest podłamana psychicznie i nic nie wychodzi. Trudno na dodatek walczyć z sędzią który nie dyktuje karnego za ewidentna rękę obrońcy Korony na własnym polu karnym. Bramka Zagórskiego z karnego, podyktowanego za niepotrzebny zupełnie faul Ziętary, ustawiła mecz.. Korona natychmiast cofnęła się do obrony - jedyny celny strzał to rzut wolny w 72 minucie Holocher obronił. Sytuacji bramkowych Cracovia miała mnóstwo. Strzelali: Węgiel w 7 min w "długi róg" - minimalnie niecelnie, Hermaniuk w 23 min po centrze Depy - tuż nad bramką, ponownie Hermaniuk w 35 min po rajdzie przez pól boiska - w bramkarza, ten sam zawodnik w 42 minucie - znów nad poprzeczką, Duda w 67 minucie po kornerze - główką w poprzeczkę, Czarnik w 79 minucie przewrotką - Gil z najwyższym trudem sparował piłkę na róg. Bramka Korony była jak zaczarowana i spotkanie zakończyło się 7 kolejną porażką "Pasów".
Źródło: Tempo 12 września 1991

"Diemianienko chciał grać u „pasiaków”!" -
b.d.

Diemianienko chciał grać u „pasiaków”!

Trwa czarna seria piłkarzy Cracovii. Po sobotniej klęsce 0-5 (0-3) ze Stalą Rzeszów tym razem „pasiaki" przegrały w środę na własnym stadionie w zaległym spotkaniu z Koroną Kielce 0-1. Niepokoi zwłaszcza forma, jaką zaprezentowali krakowianie. Przeciętni kopacze z Kielc mogliby być dla „pasiaków" prawdziwymi profesorami futbolu. Ogrywali krakowian w dziecinny sposób, wygrywali prawie wszystkie pojedynki sam na sam. Doprawdy, przykro było patrzeć na nieporadność piłkarzy Cracovii.

Trener Janusz Sputo niewiele miał do powiedzenia po meczu Z Koroną. Uważa, że jego podopieczni są załamani psychicznie niepowodzeniami i trudno im będzie wyjść z tego dołka. To prawda, piłkarze Cracovii grali tak, jakby zupełnie nie wierzyli w sukces. Dopiero w końcówce meczu poderwali się do walki, ale brakło po prostu umiejętności, by przynajmniej zdobyć punkt.

Działacze i trener zbyt późno zorientowali się, że w tym składzie Cracovia nie ma co szukać w II lidze. Po meczu ze Stalą w Rzeszowie Janusz Sputo z członkiem zarządu Wojciechem Nowakiem ruszyli na Ukrainę w poszukiwaniu posiłków. Nie pojechali w ciemno. Trener hokeistów Cracovii Gregorij Judyn pomógł im nawiązać kontakty z klubami i zawodnikami. Była nawet możliwość ściągnięcia do Krakowa znanego piłkarza, wielokrotnego reprezentanta ZSRR — Diemianienkę, ale ten zażądał pensji w wysokości 30 min zł miesięcznie, co przy obecnej sytuacji finansowej klubu było nie do przyjęcia.

Wizyta Janusza Sputy na Ukrainie nie była jednak bezowocna. Zdecydował się na ściągnięcie do Cracovii dwóch drugoligowych piłkarzy: 33-letniego stopera i 28-let-niego napastnika. Formalności zostały już załatwione i obydwaj piłkarze zapowiedzieli szybki przyjazd do Krakowa. Wszystko wskazuje na to, że w sobotę zagrają w barwach Cracovii. Czy będą na tyle silnym wzmocnieniem drużyny „pasiaków”, że zacznie ona zwyciężać? Trudno dziś odpowiedzieć na to pytanie.

CRACOVIA — KORONA KIELCE 0-1 (0-1) Bramkę zdobył z rzutu karnego Zagórski w 22 min. Żółta kartka Parzyszek (Korona). Sędziował K. Witkowski (Opole). Widzów 1 tys.

CRACOVIA: Holocher—Ziętara. Leśnowolski. Depa (od 60 min. Ostapczuk), Kubik — Węgiel, Hajduk (od 66 min, Czarnik), Wrześniak. Duda, Hermaniuk, Rząsa.
Źródło: b.d. 13 września 1991

"Tylko na wyjazdach" -
Słowo Ludu

Tylko na wyjazdach

Artykuł w gazecie Słowo Ludu
CRACOVIA — KORONA KIELCE 0:1 (0:1)

Bramkę zdobył Zagórski w 22 minucie z rzutu karnego.

Sędziował Krzysztof Witkowski z Opola. Widzów 2,5 tys.

Korona: Gil — Szpiega, Fi jamy k. Gawlik, WoJtasińaki — Parzyszek. Tokarczyk, Kozak, Fendrych (od 81 min. Kabryń) — Zagórski, Szulc (72 Stefański). Zolla kartka — Parzyszek. W zaległym spotkaniu drugiej ligi Korona znów zainkasowała dwa punkty udowadniając, nie po raz pierwszy, że potrafi grać w meczach wyjazdowych. Decydującym momentem meczu była 22 minuta, kiedy to po ewidentnym faulu na Zagórskim, sam poszkodowany pewnie wykorzystał „jedenastkę", strzelając gola na wagą zwycięstwa. W pierwszej połowie gospodarze sprawiali wrażenie lekko wystraszonych i inicjatywa należała do kielczan. Już w czwartej minucie mogli oni prowadzić, po dobrym strzale Kozka. W drugiej części meczu Cracovia miała przewagę, lecz grała zbyt chaotycznie i jedyną zdobyczą było kilkakrotne egzekwowanie rzutów rożnych. W 67 min. uśmiechnęło się szczęście do kieleckich piłkarzy, kiedy to po główce Dudy piłka trafiła w poprzeczką bramki Gila.

W sumie był to mecz na przeciętnym poziomic, w którym minimalni® lepszym zespołem okazali się zawodnicy Korony. Oby tak samo było w niedzielnym tkaniu z liderem tabeli.

Po tym spotkaniu Korona awansowała na 15 miejsce w tabeli wyprzedzając Olimpię korzystniejszą różnicą bramek.
Źródło: Słowo Ludu nr 212 z 12 września 1991

"Z Koroną – nie – to z kim?" -
b.d.

Z Koroną – nie – to z kim?

CRACOVIA — KORONA 0:1 (0:1). Bramkę strzelił, z rzutu karnego Zagórski w 22 min. gry. Sędziował p. Krzysztof Witkowski z Opola. Żółta kartka — Parzyszek (Korona).

CRACOVIA — Holocher — Ziętara, Hajduk (od 65 min Czarnik), Kubik, Leśnowolski, Depa (od 60 min Ostapczuk), Węgiel, Duda, Hermaniuk, Wrześniak, Rząsa.

W dwudziestej minucie gry dwóch zawodników Korony sfaulowało będącego z piłką zawodnika Cracovii. Faul był bardzo wyraźny, Jeden popchnął, drugi podłożył nogę. Arbiter „puścił” ten faul. Krakowianie czekali na gwizdek, goście odebrali im piłkę, zaatakowali i wtedy na polu karnym Ziętara sfaulował Zagórskiego. Ten faul arbiter odgwizdał i dał rzut karny. Tak to wskutek ewidentnego błędu sędziego krakowianie stracili punkty.

Lecz nie można za końcowy efekt obarczać winą wyłącznie pana Witkowskiego. Jeżeli bowiem Cracovia w ciągu 90 minut meczu, z trzecią od końca drużyną swojej grupy, nie potrafiła strzelić ani jednego gola, jeżeli z tak Słabiutkim rywalem nie zdołała odnieść zwycięstwa, to z kim ma wygrać? Wprawdzie piłkarzom krakowskim nie można zarzucić braku ambicji, woli walki, ale to za mało jak na drugą ligę. Odniosłem wrażenie, że podopieczni S. Sputy już przed meczem się poddali. Ich gra od początku, była ogromnie bojaźliwa, asekurancka. Podawano piłkę do tyłu do obrońców i bramkarza, ci, zamiast wyprowadzać akcje ofensywne, też grali zachowawczo. To nie mogło przynieść efektu. I nie przyniosło. A szkoda, bo kielczanie zagrali kiepsko.
Źródło: b.d. 12 września 1991

"Kiedy koniec czarnej serii?" -
b.d.

Kiedy koniec czarnej serii?

II liga piłki nożnej: CRACOVIA — KORONA KIELCE 0:1 (0:1), gol 21 min, Zagórski z karnego, żółta kartka Parzynek z Korony, sędziował Witkowski z Opola, widzów 2 tys.

CRACOVIA: Holocher — Ziętara, Łeśniowolski. Duda, Kubik — Węgiel, Hajduk Czarnik), Wrześniak, Depa (61 Ostapczuk) — Hermaniuk, Rząsa.

Trwa czarna seria piłkarzy Cracovii, w środę przegrali zaległy mecz z Koroną Kielce, była to siódma porażka z rzędu. Znowu „pasy” zagrały bez wyrazu, anemicznie. A była szansa na przerwanie serii porażek, bowiem Korona zaprezentowała się w Krakowie bardzo miernie. Wystarczyła jednak w miarę poprawna gra gości w obronie i jeden szybki napastnik Zagórski (b. zawodnik Stali Mielec) — by punkty pojechały do Kielc.

Właśnie szybki Zagórski był autorem jedynego gola. W 21 min. Ziętara (zupełnie niepotrzebnie, bo piłka była niedokładnie podana) faulowa! Zagórskiego w polu karnym i poszkodowany zamienił jedenastkę na bramkę. Jeszcze kilkakrotnie Zagórski ogrywał ociężałych i wolnych obrońców gospodarzy. Cracovia mimo nieporadnej gry też miała okazję na strzelenie gola. Do przerwy najbardziej widoczny był Hermaniuk, w 35 min. po jego rajdzie bramkarz gości Gil ratował się wybiegiem, środkowy napastnik Cracovii strzelał w 46 min. tuż nad poprzeczką.

Po przerwie Cracovia atakowała, ale czyniła to nieudolnie, wolno. Kiedy dochodziła do pozycji strzeleckich szczęście uśmiechało się do bramkarza gości, w 67 min. po główce Dudy piłka uderzyła w poprzeczkę, a w 78 min. po strzale Czarnika poprzedzającym jedyną naprawdę ładną, szybką akcję gospodarzy — słupek wyręczył Gila. Ostatnie minuty to oblężenie bramki Korony, bez rezultatu.
(as)

"Ukraiński duet w Cracovii" -
b.d.

Ukraiński duet w Cracovii

Trwa czarna seria krakowian. Wczoraj doznali on, już siódme] kolejnej porażki w tym sezonie i „umocnili” się na ostatniej pozycji w tabeli (tylko 2 zdobyte punkty). Kibiców, którzy liczyli, i że gospodarze pokonają będących na 16 miejscu kielczan, spotkał, srogi zawód...

Krakowianie zagrali bardzo słabo. Popełniali wiele błędów zarówno w obronie, jak i w ataku. Obrońcy byli seryjnie ogrywani przez rywali. Fatalnie wypadli Leśnowolski i Ziętara. Nie umieli uporządkować gry ani Hajduk, ani Wrześniak. Jedyne zagrożenie dla bramkarza gości Gila stanowił Hermaniuk, który trzykrotnie groźnie strzelił. W 67 min. Duda trafił „główka” w poprzeczkę, a w 78 min. Czarnik w słupek.

Goście widząc apatyczną, niemrawa grę rywali zwietrzyli swa szansę i śmiało atakowali. Szczególnie aktywny był Zagórski. który dał się mocno we znaki gospodarzom. On też zdobył w 20 min. zwycięskiego gola z karnego podyktowanego za przytrzymywanie go rękami przez Ziętarę.

Jak długo będzie trwał kryzys w zespole? Wczoraj na boisku widać było, że zawodnicy są załamani. grają bez wiary w siebie. Może coś się zmieni, gdy przyjadą... posiłki zza Buga? Właśnie dziś w Krakowie mają się zjawić dwaj gracze I-Iigowego (odpowiednik naszej II lig!) klubu z Ukrainy Bukowiny Czerniowce: 33-letni stoper i 28-letni napastnik. Prowadzono także rozmowy w sprawie pozyskania byłego reprezentanta ZSRR Demlanienko ale postawił on zbyt wygórowane żądania finansowe.

"ZALEGŁY ma II LIGI" -
b.d.

ZALEGŁY ma II LIGI

CRACOVIA - KORONA Kielce 0:1 (0:1)

Bramka: D. Zagórski 22 (karny). Sędziowali: Witkowski jako główny oraz Soworka i Kuczer (Opole). Widzów 2500.

CRACOVIA: Holocher — Ziętara, Leśnowolski, Duda, Kubiak —- Węgiel. Wrześniak, Hajduk (67 Czarnik), Depa (61 Ostapczuk) — Hermaniuk. Rząsa.

KORONA: Gil — Szpiega, Fi-Jarczyk, Gawlik, Wojtasiński — parzyszek, Tokarczyk, Kozak, Fendrych (81 Kobryn) — D. Zagórski, Szulc (72 Stcwański).

Żółta kartka: Parzyszek (Korona).

Drużyna kielecką rozegrała -niezły mecz i zasłużenie wygrała. Szczególnie podobał się był mielczanin Dariusz Zagórski, absorbował on obronę gospodarzy, był szybki oraz strzelił, jak się okazało jedynego i zwycięskiego gola. W 22 min. Robert Ziętara sfaulował w polu karnym właśnie Zagórskiego i ten z rzutu karnego zdobył bramkę. Po przerwie miejscowi niby mieli optyczną przewagę, ale jedynym efektem ich naporu był strzał głową Krzysztofa Dudy w 67 minucie w poprzeczkę oraz kilkanaście rzutów rożnych. Natomiast kontry gości- — bardzo groźne i tylko dobrej postawie Marka Holochera w bramce Cracovii krakowianie zawdzięczają, że nie stracili kolejnych bramek.

"W zaległym meczu II ligi" -
b.d.

W zaległym meczu II ligi

CRACOVIA — KORONA KIELCE 0—1 (0—1)

0—1 — Zagórski, 22 min. (z karnego)

Sędziować Krzysztof Witkowski (Opole). Widzów 2500.

CRACOVIA: Holocher —Ziętara, Leśnowolski, Duda, Kubik — Węgiel, WRZEŚNIAK, Hajduk (67. Czarnik), Depa (61. Ostapczuk) — Hermaniuk, Rząsa. Trener Janusz SPUTO.

KORONA: Gil — Szpiega, FI-JARCZYK, Gawlik, Wojtasiński — Parzyszek, Tokarczyk, Kozak, Fendrych (81. Kobryń) — ZAGÓRSKI, Szulc (72. Stefański). Trener Czesław PALIK. Żółta kartka: Parzyszek.

Trudno myśleć o wygraniu meczu, kiedy drużyna podchodzi do niego bez wiary we własną możliwości. Tak było wczoraj w przypadku piłkarzy Cracovii, która po sześciu kolejnych porażkach sprawiała wrażenie spiętej psychicznie i zdeprymowanej. Nic więc dziwnego, że w pierwszej połowie więcej do powiedzenia mieli grający mądrzej taktycznie zawodnicy Korony. W 22 min. za faul Roberta Ziętary na Dariuszu Zagórskim sędzia podyktował rzut karny, który pewnie wykorzystał sam poszkodowany. Po zmianie stron krakowianie atakowali non stop, ale robili to w sposób chaotyczny i jedynym efektem ich przewagi była seria rzutów rożnych. Najbliższy szczęścia był w 67 min. Krzysztof Duda, po którego strzale głową piłka odbiła się od poprzeczki.

Mecze sezonu 1991/92

Start Nowy Sącz 1991-07-24 Start Nowy Sącz - Cracovia 1:2  Wisłoka Dębica 1991-07-28 Wisłoka Dębica - Cracovia 0:1  Stomil Olsztyn 1991-08-04 Cracovia - Stomil Olsztyn 1:2  Unia Tarnów 1991-08-07 Unia Tarnów - Cracovia 3:1  GKS Bełchatów 1991-08-11 GKS Bełchatów - Cracovia 3:1  Gwardia Warszawa 1991-08-24 Gwardia Warszawa - Cracovia 2:1  Olimpia Elbląg 1991-08-28 Olimpia Elbląg - Cracovia 3:0  Jagiellonia Białystok 1991-09-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:3  Stal Rzeszów 1991-09-07 Stal Rzeszów - Cracovia 5:0  Korona Kielce 1991-09-11 Cracovia - Korona Kielce 0:1  Avia Świdnik 1991-09-14 Cracovia - Avia Świdnik 1:1  Wisła Płock 1991-09-21 Petrochemia Płock - Cracovia 1:1  Wieczysta Kraków 1991-09-25 Wieczysta Kraków - Cracovia 0:3  Chemik Bydgoszcz 1991-09-29 Cracovia - Chemik Bydgoszcz 1:2  Błękitni Kielce 1991-10-05 Błękitni Kielce - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1991-10-13 Cracovia - Polonia Warszawa 0:2  Bocheński Bochnia 1991-10-16 KS Bocheński - Cracovia 2:2  Boruta Zgierz 1991-10-19 Boruta Zgierz - Cracovia 4:0  Siarka Tarnobrzeg 1991-10-26 Cracovia - Siarka Tarnobrzeg 1:1  Resovia Rzeszów 1991-11-02 Resovia Rzeszów - Cracovia 1:0  Sandecja Nowy Sącz 1991-11-10 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 0:0  Bukowina Czerniowce 1991-11-24 Cracovia - Bukowina Czerniowce 3:1  Cracovia_herb 1992 Trening Noworoczny  Górnik Konin 1992-01-22 Cracovia - Górnik Konin 1:1  Górnik Konin 1992-01-25 Cracovia - Górnik Konin 3:2  Jadowiczanka Jadowniki 1992-01-30 Cracovia - Jadowiczanka 5:0  Wawel Kraków 1992-02-01 Cracovia - Wawel Kraków 4:1  Tesla Stropkov 1992-02-05 Cracovia - Tesla Stropkov 2:2  Tarnovia Tarnów 1992-02-09 Cracovia - Tarnovia Tarnów 2:0  Świt Krzeszowice 1992-02-12 Cracovia - Świt Krzeszowice 2:0  Tarnovia Tarnów 1992-02-16 Cracovia - Kabel Kraków 0:1  Górnik Konin 1992-02-19 Cracovia - Okocimski Brzesko 2:1  Hutnik Kraków 1992-02-23 Hutnik Kraków - Cracovia 2:0  Bolesław Bukowno 1992-02-27 Cracovia - Bolesław Bukowno 5:0  Jagiellonia Białystok 1992-03-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:3  Górnik Siersza 1992-03-04 Cracovia - Górnik Siersza 1:2  Wisłoka Dębica 1992-03-08 Cracovia - Wisłoka Dębica 1:2  Stomil Olsztyn 1992-03-14 Stomil Olsztyn - Cracovia 1:1  Wanda Kraków 1992-03-18 Wanda Kraków - Cracovia 0:5  GKS Bełchatów 1992-03-22 Cracovia - GKS Bełchatów 0:1  Korona Kielce 1992-03-29 Korona Kielce - Cracovia 1:1  Gwardia Warszawa 1992-04-05 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:0  Olimpia Elbląg 1992-04-12 Cracovia - Olimpia Elbląg 0:1  Jagiellonia Białystok 1992-04-18 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:1  Stal Rzeszów 1992-04-26 Cracovia - Stal Rzeszów 0:0  Avia Świdnik 1992-04-29 Avia Świdnik - Cracovia 2:0  Wisła Płock 1992-05-03 Cracovia - Petrochemia Płock 2:1  Kabel Kraków 1992-05-06 Kabel Kraków - Cracovia 4:2  Chemik Bydgoszcz 1992-05-09 Chemik Bydgoszcz - Cracovia 4:1  Błękitni Kielce 1992-05-17 Cracovia - Błękitni Kielce 1:1  Polonia Warszawa 1992-05-23 Polonia Warszawa - Cracovia 3:2  Boruta Zgierz 1992-05-31 Cracovia - Boruta Zgierz 0:1  Siarka Tarnobrzeg 1992-06-06 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 3:0  Resovia Rzeszów 1992-06-13 Cracovia - Resovia Rzeszów 4:3  Widzew Łódź 1992-06-16 Cracovia - Widzew Łódź 1:1  Sandecja Nowy Sącz 1992-06-20 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 5:2