Kempa
Michalczuk
Gliniewicz

Tempo

Lider nie pokazał w Krakowie niczego nadzwyczajnego. Wręcz przeciwnie, po początkowym, trwającym kilka minut szturmie, który zaowocował strzałem Kempy dobrze zablokowanym przez Babarike bydgoszczanie oddali inicjatywę Cracovii. „Pasy” miały kilka wspaniałych sytuacji golowych. Najlepszą w 43 minucie kiedy Rząsa przedrylował obrońcę i przelobował bramkarza, a piłkę z linii bramkowej wybił Kilanowski, ale wystarczył szkolny błąd Kubika by stracić bramkę . Napór Cracovii trwał kiedy wydawało się iż wyrównanie jest nieuchronne pewnie i spokojnie grający dotąd Babariko popełnił niewiarygodny wprost błąd nie trafiając – przez nikogo nie atakowany – w piłkę, który wykorzystał z zimną krwią Kosmala i było po meczu. Efektowny gol Alejnika niczego nie mógł już zmienić.
Źródło: Tempo 30 września 1991

b.d.

Cracovia — Chemik Bydgoszcz 1:2 (0:0)

Bramki: Alejnik (89) — Kosmala 2 (55 1 85). Sędziował J. Goś (Warszawa). Żółte kartki: Owca, Biemierienko. Widzów ok. 4 tys.

Cracovia: Holocher — Węgiel, Babariko, Leśnowolski, Kubik — Apryjas (60’ Siemieniec), Wrześniak, Owca, Rząsa — Hermaniuk (72’ Marcinkowski), Alejnik. Outsider tabeli nie dał, niestety, rady liderowi. Gra była, zwłaszcza po przerwie, zacięta, wyrównana. Dwa proste błędy krakowskich obrońców kasztowały utratę dwóch punktów.

Pierwszy kwadrans zapowiadał duże emocje. Oba zespoły miały okazję do zdobycia gola. Bramkarze zachowali jednak czyste konto. Potem było już mniej ciekawie na boisku. Kibice ożywili się dopiero w 43 min., kiedy to świetną akcją popisał się Rząsa, Ograł on jednego z obrońców, przelobował bramkarza, ale w ostatniej chwili piłkę zmierzającą do bramki wybił Słowiński, 5 min, po przerwie znakomitą okazję miał Alejnik. Jego strzał z 6 metrów sparowali bramkarz Znajdek i obrońca Milewski. W 55 min. Kubik popełnił fatalny błąd, Co skrzętnie wykorzystał Kosmala uzyskując prowadzenie dla gości. Po nieoczekiwanej utracie gola gospodarze długo nie potrafili przeprowadzić składnej, groźnej akcji. Musieli też uważać na szybkie kontry bydgoszczan. W końcówce meczu znowu odżyły nadzieje kibiców. W 82 Alejnik, a w, 83 min. Siemieniec silnie strzelili, ale do wyrównania nie doszło. Tymczasem w 85 min, nieudane zagranie Babariko wykorzystał Kosmala i ponownie nie dał szans Holocherowi. Rozmiary porażki zmniejszył celną „główką” w 89 min. Alejnik.
Źródło: b.d. 30 września 1991

"CRACOVIA — CHEMIK BYDGOSZCZ 1-2 (0-0)" -
b.d.

CRACOVIA — CHEMIK BYDGOSZCZ 1-2 (0-0)

Sporo szarpaniny, ekipa Cracovii wzmocniona dwoma zawodnikami z Ukrainy walczyła zawzięcie, ale jak zwykle po godzinie skończyły się siły i w meczu beniaminków II ligi zasłużenie triumfował Chemik.

Pierwsza połowa spotkania zapowiadała, że Cracovia jest już odrodzona. Na bramkę bydgoszczan sunęły ataki, strzelano z dystansu, sporo biegano. Najlepszą okazję na bramkę zmarnował tuż przed przerwą Rząsa, który w sytuacji sam na sam z bramkarzem popisał się ładnym technicznie strzałem, przelobował golkipera gości, ale z linii bramkowej piłkę wybił obrońca Chemika. Do szatni piłkarze Cracovii schodzili w dobrych nastrojach, bo nie ustępowali rywalom i podjęli walkę.

Druga połowa dała odpowiedź na pytanie, który z beniaminków jest lepszym zespołem. Był nim zdecydowanie Chemik. Drużyna wyrównana, bardzo groźnie kontrująca, szybka, mająca dobrych, sprawiających przeciwnikowi wielkie problemy swą ruchliwością napastników. W 54 min. Kosmala skorzystał z prezentu Kubika (próbował podawać Holocherowi, uczynił to zbyt słabo), przejął piłkę i ograł Holochera. Cracovia w 74 min. miała dobrą okazję do wyrównania, ale rezerwowy Marcinkowski tak długo przymierzał się do strzału, że obrońcy zablokowali piłkę. W 80 min. Alejnik, będąc sam na sam z bramkarzem gości, trafił piłką w jego nogi, minutę później Siemieniec minął kilku zawodników Chemika i ostro strzelając z kilkunastu metrów nie trafił w bramkę. Bydgoszczanie przetrwali trudne momenty i wykorzystali jedną z wielu kontr. W 85 min. Kosmala znowu dostał prezent od obrońców Cracovii (błąd Babariko, niezdecydowanie Kubika i Leśnowolskiego) i w identyczny sposób jak poprzednio strzelił drugiego gola. Bramkę na pocieszenie strzelił w przedostatniej minucie Alejnik.

Cracovia stara się o wypożyczenie dwóch zawodników ŁKS-u — Ogrodowicza i Chojnackiego. Doświadczeni gracze są teraz dla krakowian na wagę złota. 0-1 Kosmala, 54 min.; 0-2 Kosmala, 85 min.; 1-2 Alejnik, 89 min. (głową).

CRACOVIA: Holocher — Węgiel, Babariko, Leśnowolski, Kubik — Apryjas (61 min. Siemieniec), Owca, Wrześniak, Rząsa — Hermaniuk (72 min. Marcinkowski), Alejnik.

Sędziował J. Goś z Warszawy. Widzów 2 tys. Żółte kartki: Owca i Siemierenko.
KM

"Dwaj obrońcy - dwie bramki" -
b.d.

Dwaj obrońcy - dwie bramki

CRACOYIA — CHEMIK BYDGOSZCZ 1:2 (0:0).

Bramki: Alejnik (89 min.) oraz Kosmala (55 i 85 min.). Widzów: ok. 3 tys. Żółta kartka: Owca.

CRACOVIA: Holocher, Węgiel, Babariko, Leśnowolski, Kubik, Apryjas (60 min. Siemieniec), Wrześniak, Owca, Hermaniuk (72 min. Marcinkowski), Alejnik, Rząsa.

Znowu przegrany mecz piłkarzy Cracovii i znowu po widowiskowej i ambitnej grze, Chemik jako lider od początku przystąpił do ataku, w pierwszych minutach stwarzając 3 bardzo groźne sytuacje. Później gra się wyrównała. W 43 minucie Rząsa, a w 50 Alejnik mieli świetne okazje do strzelenia goli — niestety zabrakło - szczęścia i precyzji. Dwie bramki dla gości padły (niestety) po bardzo wyraźnych błędach obrony. Najpierw Kubik, a później Babariko, tak niefortunnie interweniowali, że napastnicy Chemika znaleźli się w sytuacji sram na sam z Holocherem. Końcówka bardzo emocjonująca, bliski zdobycia gola —-Siemieniec. Na minutę przed końcem kontaktowa bramka głową — Alejnika.
(aga)

"Cracovia — Chemik 1—2 (0—0)" -
b.d.

Cracovia — Chemik 1—2 (0—0)

0—1 — Kosmala, 54 min.

0—2— Kosmala, 85 min. 1—2 — Alejnik, 89 min. (głowa) Sędziował Jerzy Goś (Warszawa). Widzów 2.500.

CRACOVIA: Holocher —Węgiel. Bobariko. Leśnowolski Kubik — Apryjas (61. Siemieniec), Wrześniak, Owca. RZĄSĄ — Hermaniuk (72. Marcinkowski), Aleinik, Trener Zdzisław PODEDWORNY.

CHEMIK: Znajdek — Bogdziński, Milewski, Stawiński, Kilanowski — KOSMALA, Siemierienko (72. Gruszka), Burkiewicz, Kempa —. Gliniewicz, MICHALCZUK. Trener Wiesław GAŁKOWSKI. Żółte kartki: Owca, Siemierenko.

W meczu outsidera z liderem tabeli nie było widać wcale różnicy klasy. Co więcej optyczną przewagę w polu posiadała Cracovia, ale nie potrafiła swoich akcji zakończyć celnym strzałem. Szczęścia w strzałach z dalszej odległości próbował w 10 i 22 min. Owca, natomiast w 44 min. Rząsa przedarł się przez obronę gości, ograł też. bramkarza, ale piłkę z linii bramkowej zdołał wyekspediować Kilanowski.

Tuż ’ po . przerwie, w 49 min. Znajdek z najwyższym trudem zdołał obronić strzał Alejnika. Wystarczył jednak prosty błąd „pasiaków”, by utracić bramkę. W 54 min. Kubik głową skierował piłkę do własnego bramkarza, ale ubiegł jego zamiary Kosmala i strzelił celnie.

W zupełnie niegroźnej sytuacji w 85 min. stoper „parów” — Bobariko stracił piłkę w środkowej strefie boiska, przejął ją Kosmala i po solowym rajdzie podwyższył na 2—0. Dopiero tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego Alejnikowi udało się strzelić honorową bramkę, ale była to wątpliwa satysfakcja dla krakowskich kibiców.

"Indolencja strzałowa" -
b.d.

Indolencja strzałowa

Cracovia — Chemik Bydgoszcz 1:2 (0:0).

Bramki dla Cracovii; Alejnik (89). dia gości: Kosmala 2 (54 i 85).

Sędziował Jerzy Goś (Warszawa), żółte kartki Siemierienko (Ch) i Owca (C) — faule, widzów 4 tys.

CRACOVIA: Holocher — Węgiel. Babariko, Leśnowolski, Kubik — Apryas (Siemieniec 60), Wrześniak, Owca, Hermaniuk (Marcinkowski 73). Alejnik, Rząsa.

Dobrym widowiskiem uraczyli wczoraj kibiców piłkarze obu drużyn. Lider tabeli nie przyjechał do Krakowa, by się tylko bronić. Zagrał wprawdzie wzmocnioną defensywą, niemniej bardzo prostymi środkami groźnie kontratakował. Inna sprawa, gdyby „pasiaki” wykorzystały tylko połowę ze znakomitych, wprost idealnych okazji, goście wyjechaliby z bagażem kilku bramek. Indolencja strzałowa gospodarzy była wprost żenująca. Co złożyło, się jeszcze na porażkę Cracovii? Kuriozalne wprost błędy Kubika i Babariko. Wpierw lewy obrońca głową wystawił piłkę wchodzącemu pod bramkę pomocnikowi Chemika. w drugim przypadku Babariko się „urwał” i znowu Kosmala znalazł się sam przed Holocherem. Efekt wiadomy.

Prowadząc na pięć minut przed końcem 2:0, goście byli już tylko zainteresowani utrzymaniem dodatniego konta. Cofnęli się do obrony i Cracovia wreszcie wykorzystała sytuację. Siemieniec po centrze z lewej strony odegrał głową do Alejnika, a ten także głową pokonał Znajdka. Trenera Podedwornego czeka ciężkie zadanie — poprawa skuteczności gry jego podopiecznych.
(wk)

"Gdy się nie strzela..." -
b.d.

Gdy się nie strzela...

CRACOVIA — CHEMIK Bydgoszcz 1:2 (0:0). Bramki strzelili: dla Cracovii — Alejnik w 89 min., dla Chemika — Kosmala 2 w 54 i 85 min. Sędziował Jerzy Goś z Warszawy. Żółte kartki: Owca (Cracovia) i Siemierienko (Chemik).

CRACOVIA: Holocher — Węgiel. Babariko, Łeśnowolskl, Kubik — Apryas (od 60 min. Siemieniec), Wrześniak, Owca — Hermaniuk (od 73 min. Marcinkowski), Alejnik, Rząsa. Zapowiedź występu lidera i przepiękna pogoda spowodowały, że w niedzielne południe na stadionie Cracovii zjawiło się z górą cztery tysiące sympatyków tego klubu. Przybyli oni na boisko przy ul. Kałuży z nadzieją, że ich piłkarze odniosą wreszcie zwycięstwo, zdobędą tak im potrzebne ligowe punkty. Nadzieję spotęgowały: zmiana trenera, pozyskanie piłkarzy z Bukowiny .Czerni owiec oraz remisy uzyskane w dwóch ostatnich meczach.

Niestety, nie wygrywa się meczu, gdy nie wykorzystuje się licznych, dogodnych sytuacji podbramkowych, gdy się nie strzela... Tak właśnie było wczoraj! Biało-czerwoni mieli sporo dogodnych pozycji: w 44 min. Rząsa ograł obrońców Chemika i strzelił do pustej bramki, lecz piłkę wybił Kilanowski, w 49 min. Alejnik nie trafił z pięciu metrów, ten zawodnik w 80 min. był sam ha sam z bramkarzem gości i nie wykorzystał sytuacji.

Piłkarze Chemika natomiast „punktowali” błędy krakowskich defensorów: w 54 min. Kubik i Babariko nie „upilnowali” Kosmali, który nie dał szans Holocherowi. W 85 min. znów błąd popełnił stoper Babariko i Kosmala podwyższył wynik na 2:0. Honorowego gola dla Cracovii strzelił — po centrze Siemieńca — Alejnik.

Mecz był ciekawy, dużo było szybkich ataków i parad bramkarzy. W bydgoskim zespole wyróżnił się szybki Andrzej Michalczuk. W Cracovii najlepiej zagrali: Marek Holocher i Tomasz Rząsa.
(kas)

Mecze sezonu 1991/92

Start Nowy Sącz 1991-07-24 Start Nowy Sącz - Cracovia 1:2  Wisłoka Dębica 1991-07-28 Wisłoka Dębica - Cracovia 0:1  Stomil Olsztyn 1991-08-04 Cracovia - Stomil Olsztyn 1:2  Unia Tarnów 1991-08-07 Unia Tarnów - Cracovia 3:1  GKS Bełchatów 1991-08-11 GKS Bełchatów - Cracovia 3:1  Gwardia Warszawa 1991-08-24 Gwardia Warszawa - Cracovia 2:1  Olimpia Elbląg 1991-08-28 Olimpia Elbląg - Cracovia 3:0  Jagiellonia Białystok 1991-09-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:3  Stal Rzeszów 1991-09-07 Stal Rzeszów - Cracovia 5:0  Korona Kielce 1991-09-11 Cracovia - Korona Kielce 0:1  Avia Świdnik 1991-09-14 Cracovia - Avia Świdnik 1:1  Wisła Płock 1991-09-21 Petrochemia Płock - Cracovia 1:1  Wieczysta Kraków 1991-09-25 Wieczysta Kraków - Cracovia 0:3  Chemik Bydgoszcz 1991-09-29 Cracovia - Chemik Bydgoszcz 1:2  Błękitni Kielce 1991-10-05 Błękitni Kielce - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1991-10-13 Cracovia - Polonia Warszawa 0:2  Bocheński Bochnia 1991-10-16 KS Bocheński - Cracovia 2:2  Boruta Zgierz 1991-10-19 Boruta Zgierz - Cracovia 4:0  Siarka Tarnobrzeg 1991-10-26 Cracovia - Siarka Tarnobrzeg 1:1  Resovia Rzeszów 1991-11-02 Resovia Rzeszów - Cracovia 1:0  Sandecja Nowy Sącz 1991-11-10 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 0:0  Bukowina Czerniowce 1991-11-24 Cracovia - Bukowina Czerniowce 3:1  Cracovia_herb 1992 Trening Noworoczny  Górnik Konin 1992-01-22 Cracovia - Górnik Konin 1:1  Górnik Konin 1992-01-25 Cracovia - Górnik Konin 3:2  Jadowiczanka Jadowniki 1992-01-30 Cracovia - Jadowiczanka 5:0  Wawel Kraków 1992-02-01 Cracovia - Wawel Kraków 4:1  Tesla Stropkov 1992-02-05 Cracovia - Tesla Stropkov 2:2  Tarnovia Tarnów 1992-02-09 Cracovia - Tarnovia Tarnów 2:0  Świt Krzeszowice 1992-02-12 Cracovia - Świt Krzeszowice 2:0  Tarnovia Tarnów 1992-02-16 Cracovia - Kabel Kraków 0:1  Górnik Konin 1992-02-19 Cracovia - Okocimski Brzesko 2:1  Hutnik Kraków 1992-02-23 Hutnik Kraków - Cracovia 2:0  Bolesław Bukowno 1992-02-27 Cracovia - Bolesław Bukowno 5:0  Jagiellonia Białystok 1992-03-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:3  Górnik Siersza 1992-03-04 Cracovia - Górnik Siersza 1:2  Wisłoka Dębica 1992-03-08 Cracovia - Wisłoka Dębica 1:2  Stomil Olsztyn 1992-03-14 Stomil Olsztyn - Cracovia 1:1  Wanda Kraków 1992-03-18 Wanda Kraków - Cracovia 0:5  GKS Bełchatów 1992-03-22 Cracovia - GKS Bełchatów 0:1  Korona Kielce 1992-03-29 Korona Kielce - Cracovia 1:1  Gwardia Warszawa 1992-04-05 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:0  Olimpia Elbląg 1992-04-12 Cracovia - Olimpia Elbląg 0:1  Jagiellonia Białystok 1992-04-18 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:1  Stal Rzeszów 1992-04-26 Cracovia - Stal Rzeszów 0:0  Avia Świdnik 1992-04-29 Avia Świdnik - Cracovia 2:0  Wisła Płock 1992-05-03 Cracovia - Petrochemia Płock 2:1  Kabel Kraków 1992-05-06 Kabel Kraków - Cracovia 4:2  Chemik Bydgoszcz 1992-05-09 Chemik Bydgoszcz - Cracovia 4:1  Błękitni Kielce 1992-05-17 Cracovia - Błękitni Kielce 1:1  Polonia Warszawa 1992-05-23 Polonia Warszawa - Cracovia 3:2  Boruta Zgierz 1992-05-31 Cracovia - Boruta Zgierz 0:1  Siarka Tarnobrzeg 1992-06-06 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 3:0  Resovia Rzeszów 1992-06-13 Cracovia - Resovia Rzeszów 4:3  Widzew Łódź 1992-06-16 Cracovia - Widzew Łódź 1:1  Sandecja Nowy Sącz 1992-06-20 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 5:2