Zając (85'Walski)

4-4-2

1992-05-17 Cracovia II - Krakus Swoszowice 1:0

Tempo

Najlepszy mecz Cracovii w tym sezonie, przewaga przez 90 minut, ładne zespołowe akcje, wiele dogodnych pozycji bramkowych i tylko remis. Wystarczyła chwila dekoncentracji i patrzenia na zegar, by Graba po otrzymaniu precyzyjnego podania, znalazł się sam na sam z Kwedyczenką i strzałem w "długi" róg ulokował piłkę w siatce. Początek spotkania zapowiadał spore emocje - w 3 min Owca z rzutu wolnego posłał piłkę tuż obok słupka, w 6 min trafił z 8 m w poprzeczkę, w 16 ponownie ale tym razem Zegarek był szybszy od obrońców i głową zdobył gola.

Najlepszy okres gry to minuty 61-63 - najpierw Zegarek odebrał piłkę obrońcom i strzelił, Wełna przyjął na brzuch i futbolówka ocierając się o słupek wyszła na korner, po chwili Depa precyzyjnie dośrodkował do Zegarka którego uderzenie w "długi" róg minimalnie minęło bramkę, minutę później z tego samego miejsca strzelał Owca i znów piłka przeszła obok słupka.

W 83 min Hermaniuk po ładnym rajdzie znalazł się sam na sam z Gładysiem, ten jednak umiejętnie skrócił kąt i odbił piłkę nogami. Błękitni jedyną okazję — prócz bramki — mieli w 78 min, gdy potężną "bombę" Zająca zmierzającą w "okienko", Kwedyczenko sparował na róg, Najlepszym piłkarzem na boisku był niezwykle waleczny i ruchliwy Zegarek, wyróżnili się też Depa i bardzo aktywny, walczący na całej szerokości boiska Owca.
Źródło: Tempo

"W drugiej lidze futbolowej. Kara za nieskuteczność" -

W drugiej lidze futbolowej. Kara za nieskuteczność

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Bramki: Zegarek (16) — Graba (89). Sędziował J. Pasek (Legnica). Widzów ok. 1,5 tys.

CRACOVIA: Kwedyczenko — Kowalik, Motyka. Mróz, Depa — Węgiel (58’ Siemieniec), Wrześniak, Raczyński (69’ Hermaniuk), Kubik — Owca, Zegarek.

„Jak krakowianie mogli nie wygrać tego meczu?” — zastanawiali się z pewnością kibice opuszczający stadion im. J. Piłsudskiego. Przecież gospodarze mieli dużą przewagę, oddali sporo strzałów, grali ładnie dla oka...

Cracovia zapłaciła karę za nieskuteczność. Wyświechtane powiedzonko, że „niewykorzystane sytuacje lubią, się mścić” jeszcze raz okazało się prawdziwe.

Już w 3 min. Owca ładnie strzelił z wolnego. 3 min. później ten sam zawodnik trafił w poprzeczkę. W 16 min. podobnym wyczynem popisał się Zegarek, ale jego dobitka głowa okazała się już celna. Przez następne trzy kwadranse na boisku nie działo się nic godnego uwagi. Emocje rozpoczęły się w 61 min. Gospodarze w ciągu 3 min. trzykrotnie strzelili tuż obok słupka: Zegarek i dwa razy Owca. W 83 min. Hermaniuk w dogodnej sytuacji trafił wprost w bramkarza gości Gładysia. Kielczanie zrewanżowali się w 75 min; „bombą” Zająca. którą Kwedyczenko wybił na róg. Gdy wydawało się, że Cracovia odniesie skromne, ale zasłużone zwycięstwo (czwarte w tym sezonie) Graba wykorzystał podanie Dziuka i uratował punkt swojemu zespołowi, który — dodajmy — prowadził krakowianin Ireneusz Adamus.
Źródło: Dziennik Polski nr 115 z 18 maja 1992

"Szczęśliwy remis" -
Słowo Ludu

Szczęśliwy remis

Artykuł w gazecie Słowo Ludu
CRACOVIA - BŁĘKITNI 1:1 (1:0)

Zegarek 16 min. - dla Cracovii; Graba 89 min. - dla Błękitnych. Sędziował J. Pasek z Legnicy. Widzów 800.

Błękitni: Gładyś - PlewniaK Koseła. Megier. Wełna - Graba, Zajac, Pietrzykowski (od 56 min. Bilski), Dziobek - Szwajewski, Zając (od 84 min. Walski).

Kielczanie, którzy wystąpili w Krakowie pod wodzą nowego szkoleniowca - Ireneusza Adamusa, nie powinni z pewnością narzekać na wynik meczu z Cracovią. Jeszcze w 89 minucie gry gospodarze prowadzili 1:0 i nic nie wskazywało na to, że asekuracyjnie grający gaście zdołają strzelić gola. Dopiero skuteczna akcja Dziubka i Graby, wykończona ładnym strzałem tego ostatniego sprawiła, że Błękitni uniknęli porażki.

Od pierwszych minut spotkania więcej chęci do gry przejawiali krakowianie, co przy defensywnej taktyce kielczan sprawiło, że zarysowała się wyraźna przewaga „pasiaków”. Już w 6 minucie bardzo bliski zdobycia gola był Owca, lecz piłka po jego strzale trafiła w poprzeczkę. Jego wyczyn skopiował w 10 minut później Zegarek Wobec biernej posuwy bramkarza i obrońców gości bez trudu doszedł do odbitej od poprzeczki piłki i skierował ją do siatki.

Do kielczan szczęście „uśmiechnęło się" także w 61 minucie gry, kiedy to ponownie strzelał Zegarek, a odbita od Koseli piłka minimalnie minęła bramkę Gładysia.

Dopiero w ostatnim kwadransie Błękitni zaatakowali nieco odważniej, zmuszając do wysiłku defensywę gospodarzy. Najbliższy powodzenia był Dziubek, który wymanewrował obrońców i bramkarza Cracovii, jednak nie zdecydował się na strzał z ostrego kąta, a jego koledzy nie doszli do podania wzdłuż bramki. Wysiłki gości uwieńczył powodzeniem dopiero wspomniany wcześniej strzał Graby.
(wid)
Źródło: Słowo Ludu nr 115 z 18 maja 1992

"Kara za nieskuteczność" -
b.d.

Kara za nieskuteczność

CRACOVIA — BŁĘKITNI KIELCE 1:1 (1:0). Gol dla Cracovii: Zegarek (16 min), dla Błękitnych — Graba (89 min). Widzów: ok. 500.

CRACOVIA: Kwedyczenko, Kowalik, Motyka, Mróz, Depa, Węgiel (59 min Siemieniec), Wcześniak, Owca, Kubik, Raczyński (69 min Hermaniuk), Zegarek.

Cracovia mogła wygrać ten mecz 3:0 lub 4:0, niestety zabrakło skuteczności. I połowa to ataki gospodarzy non stop. W 16 minucie Zegarek silnie uderzył piłkę, która trafiła w poprzeczkę i następnie dobił ją do pustej bramki. Błękitni rozpoczęli groźne kontrataki, nie przynosiły one skutku ze względu na bardzo dobrą grę linii obronnej Cracovii oraz pewne interwencje Kwedyczenki. W II odsłonie goście dążyli do wyrównania za wszelką cenę. Wykorzystywała te momenty Cracovia, groźnie i szybka kontrując rywala. W 61 minucie bliski zdobycia bramki był Zegarek, ale piłka minęła słupek o kilka centymetrów. W minutę później w podobnej sytuacji znalazł się Owca. W 75 minucie role się odwróciły i Kwedyczenko uratował gospodarzy broniąc potężną bombę Zająca. 83 minuta meczu to najlepsza sytuacja dla Cracovii do zwycięstwa 2:0. Sytuacji sam na sam nie wykorzystał Hermaniuk uderzając wprost w bramkarza. Te nie wykorzystane okazje zemściły się na minutę przed końcem, kiedy to Dziubek podał do Graby a ten z bliskiej odległość! skierował piłkę do siatki obok rozpaczliwie interweniującego Kwedyczenki.
(aga)
Źródło: b.d. 11 maja 1992

"Popisy Zegarka" -
b.d.

Popisy Zegarka

Podopieczni -trenera Lucjana Franczaka popełnili jeden poważny błąd. W środku pola stracił piłkę Owca. Dziubek Dodał do wychodzącego na czysta pozycję Graby i Kwedyczenko musiał wyciągać piłke z siatki. Jeden z piłkarzy Cracovia chwycił się w geście rozpaczy za głowę. Zegar wskazywał 89 minutę gry.

Był to najlepszy występ „pasów” w rundzie wiosennej. Poprawnie zagrały wszystkie formacje. Nie zmienia to faktu, że podczas pomeczowej odprawy w szatni dominował głos wściekłego, trenera.

W pierwszej połowie grający z wiatrem gospodarze uzyskali wyraźna przewagę w polu. W 3 min Zegarek minimalnie chybił po rzucie wolnym z 24 m Trzy minuty później krakowski napastnik z 7 m trafił w poprzeczkę. Trzecia próba Zegarka uwieńczona została powodzeniem W 16 min uprzedził obrońców gości I odbita po swoim strzale od poprzeczki piłkę głową skierował do bramki Gładysia.

Cracovia przeważała również w drugiej połowie. W 62 min. Zegarek przechytrzył Wełnę i błyskawicznie strzelił, W ostatniej chwili na drodze piłki stanął Plewniak Minutę później znów Zegarek finalizuje piękna zespołowa akcję Cracovii. Jego strzał jest minimalnie niecelny W 64 min. o krok od szczęścia był Owca po precyzyjnym zagraniu Wcześniaka Goście odcięli się tylko raz W 76 min. Zając silnym strzałem zmusił do efektownej robinsona-. dr Kwedyczenke.

Ostatnim akordem ofensywnej gry Cracovii był strzał rozpaczy Kubika z 20 m w ostatnich sekundach gry. tut po Wznowieniu gry po utracie bramki Szczęśliwy remis gości.
(dc)

"CRACOVIA - BŁĘKITNI KIELCE 1-1 (1-0)" -
b.d.

CRACOVIA - BŁĘKITNI KIELCE 1-1 (1-0)

1-0- Zegarek. 16 min.

1-1 - Graba. 89 min. ‘

Sędziował Julian Pasek (Legnica). Widzów 800.

CRACOVIA: Kwedyczenko - Kowalik, Mróz. Motyka, Depa - Węgiel (59. Siemieniec), Wrześniak, Raczyński (69. Hermaniuk), Kubik -Owca, Zegarek. Tręner Lucjan FRANCZAK.

BŁĘKITNI: Gładyś - Plewiak. Kosela, Megier, Wcina - Graba, Zajac, Pietrzykowski (56. Bilski). Dziubek - Szwajewski. Zając (84. Walski). Trener Ireneusz ADAMIEC.

Będący od niedawna z drużyną Błękitnych nowy trener Ireneusz Adamiec rozpoczął od remisu. Inna sprawa, że z przebiegu meczu bardziej sprawiedliwym wynikiem byłoby zwycięstwo gospodarzy. Przez cały niemal mecz posiadali oni inicjatywę, stworzyli kilka sytuacji strzeleckich, a że padła tylko jedna bramka, to już wina braku skuteczności. Prowadzenie dla krakowian uzyskał w 6 min. Zegarek choć już wcześniej Owca dalekim strzałem trafił w poprzeczkę. Gdy kibice opuszczali już stadion mając nadzieję na utrzymanie korzystnego wyniku przez miejscowych Dariusz Dziubek podał do Marka Graby i ten strzałem w górny róg pokonał Kwedyczenkę.

Mecze sezonu 1991/92

Start Nowy Sącz 1991-07-24 Start Nowy Sącz - Cracovia 1:2  Wisłoka Dębica 1991-07-28 Wisłoka Dębica - Cracovia 0:1  Stomil Olsztyn 1991-08-04 Cracovia - Stomil Olsztyn 1:2  Unia Tarnów 1991-08-07 Unia Tarnów - Cracovia 3:1  GKS Bełchatów 1991-08-11 GKS Bełchatów - Cracovia 3:1  Gwardia Warszawa 1991-08-24 Gwardia Warszawa - Cracovia 2:1  Olimpia Elbląg 1991-08-28 Olimpia Elbląg - Cracovia 3:0  Jagiellonia Białystok 1991-09-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:3  Stal Rzeszów 1991-09-07 Stal Rzeszów - Cracovia 5:0  Korona Kielce 1991-09-11 Cracovia - Korona Kielce 0:1  Avia Świdnik 1991-09-14 Cracovia - Avia Świdnik 1:1  Wisła Płock 1991-09-21 Petrochemia Płock - Cracovia 1:1  Wieczysta Kraków 1991-09-25 Wieczysta Kraków - Cracovia 0:3  Chemik Bydgoszcz 1991-09-29 Cracovia - Chemik Bydgoszcz 1:2  Błękitni Kielce 1991-10-05 Błękitni Kielce - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1991-10-13 Cracovia - Polonia Warszawa 0:2  Bocheński Bochnia 1991-10-16 KS Bocheński - Cracovia 2:2  Boruta Zgierz 1991-10-19 Boruta Zgierz - Cracovia 4:0  Siarka Tarnobrzeg 1991-10-26 Cracovia - Siarka Tarnobrzeg 1:1  Resovia Rzeszów 1991-11-02 Resovia Rzeszów - Cracovia 1:0  Sandecja Nowy Sącz 1991-11-10 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 0:0  Bukowina Czerniowce 1991-11-24 Cracovia - Bukowina Czerniowce 3:1  Cracovia_herb 1992 Trening Noworoczny  Górnik Konin 1992-01-22 Cracovia - Górnik Konin 1:1  Górnik Konin 1992-01-25 Cracovia - Górnik Konin 3:2  Jadowiczanka Jadowniki 1992-01-30 Cracovia - Jadowiczanka 5:0  Wawel Kraków 1992-02-01 Cracovia - Wawel Kraków 4:1  Tesla Stropkov 1992-02-05 Cracovia - Tesla Stropkov 2:2  Tarnovia Tarnów 1992-02-09 Cracovia - Tarnovia Tarnów 2:0  Świt Krzeszowice 1992-02-12 Cracovia - Świt Krzeszowice 2:0  Tarnovia Tarnów 1992-02-16 Cracovia - Kabel Kraków 0:1  Górnik Konin 1992-02-19 Cracovia - Okocimski Brzesko 2:1  Hutnik Kraków 1992-02-23 Hutnik Kraków - Cracovia 2:0  Bolesław Bukowno 1992-02-27 Cracovia - Bolesław Bukowno 5:0  Jagiellonia Białystok 1992-03-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:3  Górnik Siersza 1992-03-04 Cracovia - Górnik Siersza 1:2  Wisłoka Dębica 1992-03-08 Cracovia - Wisłoka Dębica 1:2  Stomil Olsztyn 1992-03-14 Stomil Olsztyn - Cracovia 1:1  Wanda Kraków 1992-03-18 Wanda Kraków - Cracovia 0:5  GKS Bełchatów 1992-03-22 Cracovia - GKS Bełchatów 0:1  Korona Kielce 1992-03-29 Korona Kielce - Cracovia 1:1  Gwardia Warszawa 1992-04-05 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:0  Olimpia Elbląg 1992-04-12 Cracovia - Olimpia Elbląg 0:1  Jagiellonia Białystok 1992-04-18 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:1  Stal Rzeszów 1992-04-26 Cracovia - Stal Rzeszów 0:0  Avia Świdnik 1992-04-29 Avia Świdnik - Cracovia 2:0  Wisła Płock 1992-05-03 Cracovia - Petrochemia Płock 2:1  Kabel Kraków 1992-05-06 Kabel Kraków - Cracovia 4:2  Chemik Bydgoszcz 1992-05-09 Chemik Bydgoszcz - Cracovia 4:1  Błękitni Kielce 1992-05-17 Cracovia - Błękitni Kielce 1:1  Polonia Warszawa 1992-05-23 Polonia Warszawa - Cracovia 3:2  Boruta Zgierz 1992-05-31 Cracovia - Boruta Zgierz 0:1  Siarka Tarnobrzeg 1992-06-06 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 3:0  Resovia Rzeszów 1992-06-13 Cracovia - Resovia Rzeszów 4:3  Widzew Łódź 1992-06-16 Cracovia - Widzew Łódź 1:1  Sandecja Nowy Sącz 1992-06-20 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 5:2