Gruchała
E. Kowalik (46' Zegarek)
Hrapkowicz

Tempo

Od pierwszych minut trwała nieustępliwa walka, żadna ze stron nie zamierzała oddać ani metra boiska. Pierwsza groźna akcja miała miejsce w 6. minucie, gdy Małocha z ostrego kąta strzelił wprost w Kwedyczenkę. W 8. minucie pięknym podaniem został uruchomiony Jakóbczak, którego jednak uprzedził bramkarz Cracovii. Trzy minuty później piłka po strzale Jóźwiaka wylądowała na poprzeczce. Chwilę później szybki kontratak Cracovii mógł przynieść jej prowadzenie, ale Hrapkowicz w dogodnej sytuacji nie zdołał opanować piłki. W 26. minucie bardzo mocnym strzałem z rzutu wolnego popisał się Wrześniak. W 30. minucie Jakóbczak wymanewrował obrońców i technicznym strzałem pokonał Kwedyczenkę.
Po przerwie doskonałą sytuację mieli krakowianie - Przerada sfaulował Wrześniaka tuż przed linią pola karnego. Poszkodowany wrzucił piłkę na 10. metr, stojący tam Węgiel strzelił, piłka odbiła się od nogi któregoś z obrońców, dopadł ją Kubik, jednak Koszarski wspaniale złapał. Po tej nie wykorzystanej sytuacji goście mocno przycisnęli, Petrochemia zadowolona z prowadzenia cofnęła się na własne przedpole, jednak broniła się mądrze i skutecznie. W 76. minucie atakujący z pasją krakowianie odsłonili się, wprowadzony przed kilkunastoma sekundami Kowalczyk przejął piłkę i popędził z nią na bramkę Kwedyczenki, wyciągnął go z bramki i strzelił celnie. Przyjezdni jeszcze nie zdążyli się pozbierać po utracie gola, gdy najlepszy na murawie Jakóbczak idealnie przymierzył w "długi" róg i piłka po raz trzeci znalazła się w bramce Kwedyczenki. W tym momencie stało się jasne, że Petrochemia ten mecz musi wygrać, a jej kibice zaczęli się cieszyć z pokonania groźnego rywala.
Jolanta Marciniak
Źródło: Tempo 20 maja 1996

"Petrochemia - Cracovia 3-0 (1-0)" -
Gazeta Wyborcza

Petrochemia - Cracovia 3-0 (1-0)

Cracovia grała od początku wzmocnioną defensywą - nawet dziesięciu piłkarzy było w obronie. Trener Adamus przyznał, że celem jego zawodników było utrzymanie do końca wyniku 0-0. Zmuszona do ataku pozycyjnego Petrochemia radziła sobie dosyć nieporadnie, aczkolwiek gracze jej stwarzali często zagrożenie pod bramką Kwedyczenki.

W 5. min strzał Jakóbczaka krakowski bramkarz obronił. Potem niepokoił go Jakóbczak, Witkowski, Jóźwiak, znów Jakóbczak - zawsze jednak były to uderzenia niecelne. Najlepszą sytuację miał w 11. min Jóźwiak, który po centrze Witkowskiego "szczupakiem" z 8 m posłał piłkę w spojenie słupka z poprzeczką. Pierwsze wyjście Cracovii spod własnej bramki nastąpiło w 25. min. Po rzucie wolnym z 18 m Gruchała trafił piłką w bramkarza. W 30. min gospodarze objęli prowadzenie. Podolski zagrał do Dąbrowskiego, Dąbrowski wrzucił piłkę na pole karne do Małochy, ten odegrał ją na 11. metr do Jakóbczaka, który - mimo asysty czterech krakowian - trafił obok bramkarza do siatki.

Po przerwie Cracovia zmieniła taktykę. Wprowadzeni na boisko Zegarek i Łukasik zainicjowali bardziej ofensywną grę. Obrona Petrochemii zaczęła się wtedy gubić, jednak nikt nie umiał zawahań tych wykorzystać. W 48. min na pole karne centrował Wrześniak, Zegarek musnął piłkę głową, spadła pod nogi Węgla, lecz jego strzał z 5 m trafił w nogi jednego z obrońców. Liczne ataki Petrochemii nie przynosiły korzyści, dopóki trener Wojno nie zdjął z boiska Małochy i Podolskiego. Zmiany były właściwe, skorygowany skład zaczął grać lepiej. W 76. min Witkowski zagrał "na dobieg" do Kowalczyka, ten wbiegł w pole karne i posłał piłkę obok Kwedyczenki, który - mimo wyjścia naprzeciw napastnikowi - zapobiec strzałowi nie zdołał. Zaraz po wznowieniu piłkę wywalczyli gospodarze. Dylewski chciał ją rzucić na lewą stronę do Witkowskiego, lot jej przerwał głową Depa - i spadła pod nogi Jakóbczaka, który podbiegł na 16. m, skąd kopnął ją w "okienko". Było już wtedy po meczu.
SWED
Źródło: Gazeta Wyborcza wydanie krakowskie 20 maja 1996

Mecze sezonu 1995/96

FK Spišská Nová Ves 1995-07-09 FK Spišská Nová Ves - Cracovia 2:1  Lokomotíva Koszyce 1995-07-12 Lokomotíva Koszyce - Cracovia 6:1  Ozes Tornaľa 1995-07-14 Ozes Tornaľa - Cracovia 2:2  Jagiellonia Białystok 1995-07-30 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:3  Unia Tarnów 1995-08-05 Unia Tarnów - Cracovia 0:0  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1995-08-13 Cracovia - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 0:0  Avia Świdnik 1995-08-20 Avia Świdnik - Cracovia 2:1  Hetman Zamość 1995-08-26 Cracovia - Hetman Zamość 3:0  Stal Stalowa Wola 1995-09-02 Stal Stalowa Wola - Cracovia 1:1  Hutnik Warszawa 1995-09-10 Cracovia - Hutnik Warszawa 2:1  Lublinianka Lublin 1995-09-17 Lublinianka Lublin - Cracovia 0:4  Jeziorak Iława 1995-09-20 Cracovia - Jeziorak Iława 1:1  Wisła Kraków 1995-09-24 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Wisła Płock 1995-10-01 Cracovia - Petrochemia Płock 2:2  RKS Radomsko 1995-10-07 RKS Radomsko - Cracovia 4:2  Pomezania Malbork 1995-10-15 Cracovia - Pomezania Malbork 1:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1995-10-22 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1995-10-29 Cracovia - Polonia Warszawa 3:0  Motor Lublin 1995-11-05 Motor Lublin - Cracovia 1:3  Okocimski Brzesko 1995-11-12 Cracovia - Okocimski Brzesko 0:0  Cracovia_herb 1996 Trening Noworoczny  Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 1996-02-01 Cracovia - Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 6:1  Wawel Kraków 1996-02-10 Cracovia - Wawel Kraków 0:1  Favoritner Wiedeń 1996-02-18 Favoritner Wiedeń - Cracovia 2:1  SV Stockerau 1996-02-20 SV Stockerau - Cracovia 0:2  SV Neunkirchen 1996-02-22 SV Neunkirchen - Cracovia 0:6  GKS Katowice 1996-02-28 GKS Katowice - Cracovia 2:0  KS Myszków 1996-03-02 Cracovia - Krisbut Myszków 0:1  Hutnik Kraków 1996-03-10 Hutnik Kraków - Cracovia 1:0  Jagiellonia Białystok 1996-03-23 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:0  Unia Tarnów 1996-03-30 Cracovia - Unia Tarnów 2:1  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1996-04-06 Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Cracovia 2:0  Avia Świdnik 1996-04-13 Cracovia - Avia Świdnik 0:0  Hetman Zamość 1996-04-20 Hetman Zamość - Cracovia 0:1  Stal Stalowa Wola 1996-04-24 Cracovia - Stal Stalowa Wola 0:0  Hutnik Warszawa 1996-04-28 Hutnik Warszawa - Cracovia 1:1  Lublinianka Lublin 1996-05-05 Cracovia - Lublinianka Lublin 0:1  Jeziorak Iława 1996-05-11 Jeziorak Iława - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 1996-05-15 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Wisła Płock 1996-05-19 Petrochemia Płock - Cracovia 3:0  RKS Radomsko 1996-05-22 Cracovia - RKS Radomsko 4:0  Pomezania Malbork 1996-05-25 Pomezania Malbork - Cracovia 4:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1996-06-01 Cracovia - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:2  Polonia Warszawa 1996-06-05 Polonia Warszawa - Cracovia 2:0  Motor Lublin 1996-06-08 Cracovia - Motor Lublin 4:1  Okocimski Brzesko 1996-06-12 Okocimski Brzesko - Cracovia 2:0