Stankiewicz

"Nie zasłużyli?" -
Gazeta Wyborcza

Nie zasłużyli?

Niewielu kibiców oglądało na stadionie Cracovii porażkę nowodworskiego Świtu 0:1.

Świt częściej gościł na połowie gospodarzy, ale to zawodnicy Cracovii pierwsi stworzyli podbramkowe sytuacje. W 10. min Marcin Hrapkowicz podał z lewej strony do wychodzącego na dobrą pozycję Piotra Powroźnika, którego jednak uprzedzili obrońcy.

Dziewięć minut później wreszcie dobrą okazję do zdobycia bramki mieli goście. Robert Stankiewicz próbował główkować przed polem bramkowym, ale uprzedził go Dariusz Łukasik. Jeszcze w 34. min Piotr Stokowiec z prawej strony mocno uderzył piłkę, ale przeleciała nad poprzeczkę.

Druga połowa była znacznie ciekawsza. Wkrótce po zmianie stron Powroźnik prawie spod prawej linii bocznej mocno strzelił nad bramką. Parę minut później Robert Kucharski ustawiony 18 metrów przed bramką Tomasza Kwedyczenki zrewanżował się uderzeniem z woleja - obok słupka.

Wreszcie Łukasz Kubik podał z rzutu rożnego, a najmniejszy na boisku Paweł Zegarek głową skierował piłkę w róg bramki Roberta Romanowskiego. Za moment krakowianie mogli podwyższyć, ale Wroński strzelił niecelnie.

Goście próbowali uratować jeden punkt. Kilkakrotnie byli blisko wyrównania. W 78. min strzał Stokowca krakowski bramkarz sparował na rzut rożny. Po chwili strzelał Kucharski, piłka odbiła się od Kwedyczenki, a stojący blisko Stankiewicz nie zdążył jej dobić. Minutę później pięknie główkował Zbigniew Gontarz, lecz Kwedyczenko był dobrze ustawiony.

- Zdawałem sobie sprawę, że po dotkliwej porażce w poprzedniej kolejce Cracovia będzie chciała się zrehabilitować - powiedział trener Świtu Zbigniew Lepczyk. - Nie zasłużyliśmy na porażkę. Ciekawe, skąd arbiter wymyślił ten róg. Dzisiaj wystąpiliśmy po raz pierwszy w tym składzie i liczę, że jeżeli będziemy grać dalej w tym zestawieniu, to przyniesie to efekty.
Jacek Przybyło
Źródło: Gazeta Wyborcza nr 181 wydanie stołeczne z 5 sierpnia 1996

Tempo

"Pasy" przystąpiły do drugiego w tym sezonie meczu w składzie równie osłabionym, jak do inauguracyjnego spotkania w Tarnobrzegu. Nadal brakowało Pawła Depy, Jacka Mroza, Rafała Wrześniaka, Edwarda Kowalika i Marka Węgla, przy czym niektórzy z nich są kontuzjowani (na pewno Węgiel i Depa), pozostałych zaś kibice podejrzewają, iż wciąż kontestują. Tak czy inaczej, w pierwszej połowie gospodarze nie prezentowali się aż tak źle, jak można się było spodziewać. Gra w tej fazie meczu była wyrównana, bramkarze mieli mało pracy, a kibice - moknący w padającym przez cały czas deszczu - raczej spokojnie debatowali o dalszych losach Krzysztofa Dudy i jego imiennika Hajduka. Jak bowiem fama niesie, jest prawdopodobne, iż przejdą oni z Cracovii nie do Wisły, ale do Hutnika... Do gry po zmianie stron krakowianie przystąpili z większą wiarą w swoje możliwości poczynali sobie energiczniej, a czego jak czego, ale waleczności i boiskowego poświęcenia nie można im było odmówić. Goście z Nowego Dworu także zaczęli grać szybciej i składniej, toteż widowisko stało się ciekawsze. Nadal żadnej ze stron nie udało się uzyskać wyraźniejszej przewagi, powiodło się natomiast "Pasom". W 73. minucie Kubik dobrze zacentrował z rzutu rożnego, a Zegarek głową trafił w dolny róg bramki bezradnego w tej sytuacji Romanowskiego. Przyjezdni od tej chwili przeszli do generalnej już ofensywy, a Kwedyczenko kilkakrotnie znalazł się w opałach. Skóra na krakowskich kibicach ścierpła zwłaszcza w 79. minucie - bramkarz Cracovii wypuścił mokrą piłkę z rąk po strzale Krakowiaka, ale Szymiński nie dopuścił do dobitki, wyjaśniając sytuację wykopem poza bramkę.
M. Grzegorz Nowak
Źródło: Tempo 5 sierpnia 1996

Mecze sezonu 1996/97

Siarka Tarnobrzeg 1996-07-27 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 5:1  Hapoel Tel Aviv 1996-07-30 Cracovia - Hapoel Tel Aviv 0:1  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1996-08-04 Cracovia - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1:0  Tłoki Gorzyce 1996-08-07 Stal Tłoki Gorzyce - Cracovia 0:2  RKS Radomsko 1996-08-10 RKS Radomsko - Cracovia 3:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1996-08-18 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Cracovia 1:1  Odra Wodzisław Śląski 1996-08-21 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 0:1  Stal Stalowa Wola 1996-08-25 Cracovia - Stal Stalowa Wola 1:1  Jeziorak Iława 1996-08-28 Jeziorak Iława - Cracovia 0:2  Pomezania Malbork 1996-09-01 Cracovia - Pomezania Malbork 2:0  Avia Świdnik 1996-09-08 Avia Świdnik - Cracovia 1:1  Okocimski Brzesko 1996-09-15 Cracovia - Okocimski Brzesko 0:1  Hetman Zamość 1996-09-22 Hetman Zamość - Cracovia 1:1  Ceramika Opoczno 1996-10-02 Cracovia - Ceramika Opoczno 1:2  Dolcan Ząbki 1996-10-06 Dolcan Ząbki - Cracovia 1:4  Górnik Łęczna 1996-10-13 Cracovia - Górnik Łęczna 0:2  Wawel Kraków 1996-10-20 Wawel Kraków - Cracovia 1:1  Wisła Płock 1996-10-26 Cracovia - Petrochemia Płock 0:4  Stal Mielec 1996-11-02 Stal Mielec - Cracovia 0:3  Unia Tarnów 1996-11-17 Cracovia - Unia Tarnów 3:2  Cracovia_herb 1997 Trening Noworoczny  Siarka Tarnobrzeg 1997-03-16 Cracovia - Siarka Tarnobrzeg 1:0  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1997-03-22 Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Cracovia 3:2  RKS Radomsko 1997-03-29 Cracovia - RKS Radomsko 1:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1997-04-06 Cracovia - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 0:2  Stal Stalowa Wola 1997-04-12 Stal Stalowa Wola - Cracovia 3:1  Jeziorak Iława 1997-04-19 Cracovia - Jeziorak Iława 0:0  Pomezania Malbork 1997-04-26 Pomezania Malbork - Cracovia 1:0  Avia Świdnik 1997-05-04 Cracovia - Avia Świdnik 0:0  Okocimski Brzesko 1997-05-11 Okocimski Brzesko - Cracovia 0:2  Górnik Łęczna 1997-05-14 Górnik Łęczna - Cracovia 0:3  Hetman Zamość 1997-05-18 Cracovia - Hetman Zamość 0:0  Ceramika Opoczno 1997-05-24 Ceramika Opoczno - Cracovia 1:0  Dolcan Ząbki 1997-05-28 Cracovia - Dolcan Ząbki 2:0  Wawel Kraków 1997-06-15 Cracovia - Wawel Kraków 0:1  Wisła Płock 1997-06-18 Petrochemia Płock - Cracovia 3:1  Stal Mielec 1997-06-22 Cracovia - Stal Mielec 3:0  Unia Tarnów 1997-06-25 Unia Tarnów - Cracovia 1:0