3-5-2

Gazeta Wyborcza
(Kraków)

Niewielu przyszło kibiców, niewiele się działo w tym meczu.

Odra wygrała spokojnie, ale nie pokazała zbyt wielu znamion zespołu pierwszoligowego.

Cracovia zagrała już z Sosinem, który dzień wcześniej wystąpił w szeregach Hutnika przeciwko Sigmie Ołomuniec, nie wniosło to jednak wiele nowego w jej poczynania.

W 14. min Kowalik strzelił z ostrego kąta, lecz bramkarz Primel wyłapał piłkę. Później przyjezdni częściej gościli na połowie Cracovii, strzelali jednak raczej na wiwat. Długo trzeba było czekać na kolejny strzał w światło bramki, ale gdy nastąpił - był skuteczny. W 35. min Jasiński znalazł się przed linią 16 m, na wprost Kwedyczenki, i posłał piłkę przy prawym słupku. Jeszcze przed przerwą Kwedyczenko obronił technicznie wykonany rzut wolny Stańka - piłka, uderzona w odległości 18 m od bramki, poszybowała nad murem.

Kibice Cracovii upatrzyli sobie Jegora, zawodnika z przeszłością reprezentacyjną. Okrzyki pod jego adresem nie były go jednak w stanie zdenerwować. Potraktował docinki z uśmiechem, pozdrawiając nawet krakowian wyciągnięciem ręki.

Wkrótce po przerwie Góra znakomicie podał z połowy boiska na pole karne. Gruszczak, mając przed sobą bramkarza, nie umiał jednak wystarczająco silnie kopnąć piłki i Primel złapał ją bez trudu. Bramkarz Odry popisał się również w 73. min, kiedy ubiegł składającego się do strzału Bernasa. Po chwili (76. min) "Pasy" miały jedną z lepszych okazji w meczu: Zegarek podał z rzutu wolnego, zaś Kowalik głową posłał futbolówkę tuż nad poprzeczką.

Trener Cracovii Alojzy Łysko: - Wszystko jest na najlepszej drodze, aby w najbliższym meczu ligowym zagrał Ziółkowski (z Hutnika - JP). Ma dojechać Rajko, może jeszcze dwóch zawodników z Ukrainy. Ze Stępniowskiego (eks-hutnik, po wypożyczeniu do Karpat Siepraw) na razie nie będziemy mieli pożytku, ponieważ czeka go operacja łąkotki.
Źródło: Gazeta Wyborcza wydanie krakowskie

"Wyczerpani ligą" -
(Katowice)

Wyczerpani ligą

Strzał Andrzeja Jasińskiego zapewnił beniaminkowi ekstraklasy Odrze Wodzisław awans do kolejnej rundy rozgrywek o piłkarski Puchar Polski.

Lepszym zespołem od początku byli goście. Piłkarze Odry groźnie atakowali, nie potrafili jednak stworzyć sytuacji do zdobycia bramki. Dopiero w 35. minucie piłkę otrzymał stojący tuż przed polem karnym Jasiński i silnym strzałem w prawy róg bramki zdobył zwycięskiego gola.

Odtąd wodzisławianie umiejętnie bronili korzystnego rezultatu. Gospodarze próbowali kontratakować. Ich strzały były jednak niecelne, albo bronił je Paweł Primel. - Mój zespół był wyczerpany trudnymi meczami w II lidze - stwierdził trener Cracovii Alojzy Łysko.
jp
Źródło: Gazeta Wyborcza wydanie katowickie 22 sierpnia 1996

Tempo

Na stadionie przy ulicy Kałuży niespodzianki nie było. Wygrali I-ligowcy, wygrali w zasadzie zasłużenie, chociaż - tak na dobrą sprawę - z pełnym zaangażowaniem grali tylko w pierwszej połowie. W tym właśnie okresie potwierdziło się, że beniaminek z Wodzisławia to zespół dobrze wybiegany, zgrany, preferujący futbol twardy, a także szybkie tempo. Gospodarze przyjęli konwencję takiej właśnie gry i - trzeba przyznać - stanowili przed przerwą niemal równorzędnego przeciwnika. Goście jednak nieco częściej niepokoili defensywę przeciwnika i w 36. minucie swego dopięli. Jasiński ostro strzelił mniej więcej z linii pola karnego w róg bramki „pasów”; gol był naprawdę efektowny, a Kwedyczenko bezradny.

Po zmianie stron Odra - usatysfakcjonowana prowadzeniem - zwolniła tempo, najwyraźniej oszczędzając siły przed sobotnim meczem o ekstra- klasowe punkty. Krakowianie uzyskali optyczną przewagę i niewiele brakowało, a szala przechyliłaby się na ich stronę. W 48. minucie - po świetnym podaniu Góry - Gruszczak znalazł się sam na sam z bramkarzem Odry, ale strzelił bardzo anemicznie. Była to najlepsza okazja golowa w całym spotkaniu; jeśli zatem przyśni się piłkarzowi zza wschodniej granicy - sen to będzie ponury. W 74. minucie kolejna szansa „pasów”, aczkolwiek już nie tak znakomita. Zegarek dobrze zacentrował z rzutu wolnego. Mróz główkował kilka metrów przed bramką Odry, ale nieco nad poprzeczką.

Reasumując: w polu obydwie drużyny radziły sobie nieźle, gorzej natomiast było pod bramkami. Spięć podbramkowych zanotowaliśmy niewiele, a o to - wiadomo - publiczność miewa pretensje. Wielkiego utyskiwania jednak nie było, gdyż pocieszano się, iż sytuacja kadrowa krakowian najwyraźniej się normalizuje. Co więcej: w perspektywie kolejne nabytki: Robert Ziółkowski z Hutnika i Artur Martyniuk, młody, bramkostrzelny zawodnik z Nadwiślanu.
M. Grzegorz Nowak
Źródło: Tempo 22 sierpnia 1996

Mecze sezonu 1996/97

Siarka Tarnobrzeg 1996-07-27 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 5:1  Hapoel Tel Aviv 1996-07-30 Cracovia - Hapoel Tel Aviv 0:1  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1996-08-04 Cracovia - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1:0  Tłoki Gorzyce 1996-08-07 Stal Tłoki Gorzyce - Cracovia 0:2  RKS Radomsko 1996-08-10 RKS Radomsko - Cracovia 3:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1996-08-18 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Cracovia 1:1  Odra Wodzisław Śląski 1996-08-21 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 0:1  Stal Stalowa Wola 1996-08-25 Cracovia - Stal Stalowa Wola 1:1  Jeziorak Iława 1996-08-28 Jeziorak Iława - Cracovia 0:2  Pomezania Malbork 1996-09-01 Cracovia - Pomezania Malbork 2:0  Avia Świdnik 1996-09-08 Avia Świdnik - Cracovia 1:1  Okocimski Brzesko 1996-09-15 Cracovia - Okocimski Brzesko 0:1  Hetman Zamość 1996-09-22 Hetman Zamość - Cracovia 1:1  Ceramika Opoczno 1996-10-02 Cracovia - Ceramika Opoczno 1:2  Dolcan Ząbki 1996-10-06 Dolcan Ząbki - Cracovia 1:4  Górnik Łęczna 1996-10-13 Cracovia - Górnik Łęczna 0:2  Wawel Kraków 1996-10-20 Wawel Kraków - Cracovia 1:1  Wisła Płock 1996-10-26 Cracovia - Petrochemia Płock 0:4  Stal Mielec 1996-11-02 Stal Mielec - Cracovia 0:3  Unia Tarnów 1996-11-17 Cracovia - Unia Tarnów 3:2  Cracovia_herb 1997 Trening Noworoczny  Siarka Tarnobrzeg 1997-03-16 Cracovia - Siarka Tarnobrzeg 1:0  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1997-03-22 Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Cracovia 3:2  RKS Radomsko 1997-03-29 Cracovia - RKS Radomsko 1:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1997-04-06 Cracovia - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 0:2  Stal Stalowa Wola 1997-04-12 Stal Stalowa Wola - Cracovia 3:1  Jeziorak Iława 1997-04-19 Cracovia - Jeziorak Iława 0:0  Pomezania Malbork 1997-04-26 Pomezania Malbork - Cracovia 1:0  Avia Świdnik 1997-05-04 Cracovia - Avia Świdnik 0:0  Okocimski Brzesko 1997-05-11 Okocimski Brzesko - Cracovia 0:2  Górnik Łęczna 1997-05-14 Górnik Łęczna - Cracovia 0:3  Hetman Zamość 1997-05-18 Cracovia - Hetman Zamość 0:0  Ceramika Opoczno 1997-05-24 Ceramika Opoczno - Cracovia 1:0  Dolcan Ząbki 1997-05-28 Cracovia - Dolcan Ząbki 2:0  Wawel Kraków 1997-06-15 Cracovia - Wawel Kraków 0:1  Wisła Płock 1997-06-18 Petrochemia Płock - Cracovia 3:1  Stal Mielec 1997-06-22 Cracovia - Stal Mielec 3:0  Unia Tarnów 1997-06-25 Unia Tarnów - Cracovia 1:0