Jasiński (78’ Turkowski)
Szajkowski
Rycak

b.d.

W tym mało ciekawym, wręcz nudnym spotkaniu w 60 min doszło do dramatycznego wydarzenia, po którym dwóch piłkarzy (Martyniuka i Ziółkowskiego) odwieziono karetką do szpitala. Hrapkowicz rzucił długą piłkę na wybiegającego na wolne pole Martyniuka, z bramki wybiegł Ziółkowski, który o ułamek sekundy uprzedził krakowskiego napastnika. Ten nie zdołał już wyhamować i obaj piłkarze z wielką siłą rozpędu wpadli na siebie. Efekt zderzenia tragiczny - złamany nadgarstek Ziółkowskiego, pęknięta kość piszczelowa Martyniuka.

- W takiej sytuacji w Polsce tylko Włodek Lubański po dżentelmeńska przeskakiwał bramkarzy - komentował wydarzenie po meczu stoper gości, eks-piłkarz Legii Juliusz Kruszankin.
- To była wina...Hrapkowicza - mówił trener Cracovii Piotr Kocąb. - Mógł precyzyjnie podać piłkę Martyniukowi, a nie na oślep, Artek walczył ambitnie o jej dosięgnięcie i tak doszło do fatalnego zderzenia.
Mecz był słaby. Cracovia przespała I połowę, grała zupełnie bez wyrazu, anemicznie. Piotr Kocąb raz po raz pokrzykiwał z ławki trenerskiej: "Weźcie się do gry!", "Gdzie grasz tę piłkę?". Nic nie pomagało. Tylko raz w 37 min groźnie główkował Hrapkowicz, obrońca gości wybił piłkę sprzed linii. Goście przez 15 minut sprawiali nawet lepsze wrażenie, potem już do końca meczu marzyli tylko o jednym, by nie przegrać.
W II odsłonie Cracovia żwawiej ruszyła do ataku i parę razy zagroziła bramce Ziółkowskiego, a potem broniącego od 60 min Łukasza Palucha, byłego bramkarza Cracovii. W 48 min, po podaniu Sosina, Węgiel strzelał z kąta, ale wprost w bramkarza. W 72 min, po rzucie wolnym Bernasa, piłka przeszła tuż obok słupka. W 75 min Paluch wybił na róg "szczur" Mroza. Schowani za podwójną gardą goście praktycznie tylko raz zagrozili w tej fazie bramce Cracovii, w 90 min doświadczony Rycak strzelił kąśliwie z ponad 25 m, dobrze ustawiony Matusiak zdołał wyłapać piłkę.
Adam Musiał, trener Hetmana: - Przyjechaliśmy do Krakowa, żeby nie przegrać. Cracovia była ostatnio na "fali", zdobyła w 2 wyjazdowych meczach 6 punktów. Jestem od niedawna w Zamościu, mam taki zespół jaki mam. Na razie na więcej nas nie stać, ale liczę, że po malutku pójdziemy w górę.

Piotr Kocąb, trener Cracovii: - O l połowie trzeba jak najszybciej zapomnieć, w II było trochę lepiej. W naszej sytuacji cieszę się z remisu i z tego, że w trzecim meczu nie tracimy gola. Dzisiejszy mecz pokazał, jakie jest prawdziwe oblicze Cracovii i jakich graczy mamy do dyspozycji. Rezerwy są skromniutkie. Martwi mnie kontuzja Martyniuka, może w najbliższym meczu wróci już do gry Dołęga. Kończy się też kara Szymińskiemu. Depie wciąż odnawia się kontuzja mięśnia.
Źródło: b.d.

Tempo

Pierwsza połowa miała przebieg raczej nieoczekiwany. Goście - jak się szybko okazało - nie żywili dla Cracovii większego respektu i ani im w głowie było zagęszczać obronne szyki. Przeciwnie, grali ofensywnie, a że w drugiej linii byli dobrze zorganizowani - posiadali w tej części spotkania lekką przewagę w polu. Gospodarze taką konwencję gry jakby przyjęli; najwyraźniej - podobnie jak w dwóch poprzednich spotkaniach, zwycięskich - nastawili się na grę z kontry. Kilka takich akcji, owszem, przeprowadzili, ale pewnie broniący Ziółkowski nie znalazł się w naprawdę poważnych opalach. Jego vis-a-vis, Matusiak, także zresztą nie Był przepracowany, a bodaj najbardziej zagroził mu w 44. min Szajkowski, po którego strzale bramkarz „pasów” z refleksem interweniował.

Po zmianie stron - inne spotkanie. Gospodarze poczynali sobie z większą werwą, bardziej ofensywnie, toteż gra w drugiej połowie toczyła się głównie na połowie przyjezdnych. W 46. min mocno, ale niecelnie strzelał Bernas, dwie minuty później dobrej szansy nie wykorzystał Węgiel. W 57. min szarża Martyniuka, napastnik Cracovii znalazł się sam na sam z wybiegającym Ziółkowskim, doszło do zderzenia tych zawodników, po którym obaj zwijali się z bólu. Obaj też plac gry opuścili, z tym że zamojski bramkarz o własnych siłach, a krakowianin na noszach. Ziółkowski doznał jednak złamania ręki, a Martyniuk, nogi. Miejsce Ziółkowskiego w bramce Hetmana zajął Paluch, do niedawna jeszcze zawodnik Cracovii. W 75. min udanie interweniował on po strzale Mroza, po czym - w końcówce - kilkakrotnie zaatakowali goście. W 90. min groźnie strzelał Rycak, ale Matusiak nie da! się zaskoczyć.

Trener Hetmana, Adam Musiał, byt z remisu zadowolony. - Przyjechaliśmy z założeniem, by nie przegrać - powiedział. Szkoleniowiec Cracovii, Piotr Kocąb, pewien zawód zapewne przeżył, ale przecież po tych pierwszych dniach swej pracy w Cracovii winien być chyba zadowolony. W trzech meczach, w których zespół dotychczas prowadził - „pasy” zdobyły 7 punktów, nie tracąc ani jednego gola!
M. Grzegorz Nowak
Źródło: Tempo 19 maja 1997

Mecze sezonu 1996/97

Siarka Tarnobrzeg 1996-07-27 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 5:1  Hapoel Tel Aviv 1996-07-30 Cracovia - Hapoel Tel Aviv 0:1  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1996-08-04 Cracovia - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1:0  Tłoki Gorzyce 1996-08-07 Stal Tłoki Gorzyce - Cracovia 0:2  RKS Radomsko 1996-08-10 RKS Radomsko - Cracovia 3:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1996-08-18 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Cracovia 1:1  Odra Wodzisław Śląski 1996-08-21 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 0:1  Stal Stalowa Wola 1996-08-25 Cracovia - Stal Stalowa Wola 1:1  Jeziorak Iława 1996-08-28 Jeziorak Iława - Cracovia 0:2  Pomezania Malbork 1996-09-01 Cracovia - Pomezania Malbork 2:0  Avia Świdnik 1996-09-08 Avia Świdnik - Cracovia 1:1  Okocimski Brzesko 1996-09-15 Cracovia - Okocimski Brzesko 0:1  Hetman Zamość 1996-09-22 Hetman Zamość - Cracovia 1:1  Ceramika Opoczno 1996-10-02 Cracovia - Ceramika Opoczno 1:2  Dolcan Ząbki 1996-10-06 Dolcan Ząbki - Cracovia 1:4  Górnik Łęczna 1996-10-13 Cracovia - Górnik Łęczna 0:2  Wawel Kraków 1996-10-20 Wawel Kraków - Cracovia 1:1  Wisła Płock 1996-10-26 Cracovia - Petrochemia Płock 0:4  Stal Mielec 1996-11-02 Stal Mielec - Cracovia 0:3  Unia Tarnów 1996-11-17 Cracovia - Unia Tarnów 3:2  Cracovia_herb 1997 Trening Noworoczny  Siarka Tarnobrzeg 1997-03-16 Cracovia - Siarka Tarnobrzeg 1:0  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1997-03-22 Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Cracovia 3:2  RKS Radomsko 1997-03-29 Cracovia - RKS Radomsko 1:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1997-04-06 Cracovia - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 0:2  Stal Stalowa Wola 1997-04-12 Stal Stalowa Wola - Cracovia 3:1  Jeziorak Iława 1997-04-19 Cracovia - Jeziorak Iława 0:0  Pomezania Malbork 1997-04-26 Pomezania Malbork - Cracovia 1:0  Avia Świdnik 1997-05-04 Cracovia - Avia Świdnik 0:0  Okocimski Brzesko 1997-05-11 Okocimski Brzesko - Cracovia 0:2  Górnik Łęczna 1997-05-14 Górnik Łęczna - Cracovia 0:3  Hetman Zamość 1997-05-18 Cracovia - Hetman Zamość 0:0  Ceramika Opoczno 1997-05-24 Ceramika Opoczno - Cracovia 1:0  Dolcan Ząbki 1997-05-28 Cracovia - Dolcan Ząbki 2:0  Wawel Kraków 1997-06-15 Cracovia - Wawel Kraków 0:1  Wisła Płock 1997-06-18 Petrochemia Płock - Cracovia 3:1  Stal Mielec 1997-06-22 Cracovia - Stal Mielec 3:0  Unia Tarnów 1997-06-25 Unia Tarnów - Cracovia 1:0