Sieradzki

3-5-2

"Ostre strzelanie" -

Ostre strzelanie

Końcowy wynik wskazuje na druzgocącą dominację Cracovii. Tymczasem I połowa przebiegała nieoczekiwanie pod znakiem wyrównanej gry. Goście wcale nie zamierzali przyjąć wariantu defensywnego, często atakowali i stworzyli kilka groźnych sytuacji.

Zaczęło się od ataków "Pasów", w 8 min po centrze Zięby, strzał Bagnickiego z 8 m zablokowali obrońcy. W 12 min do prostopadłej piłki wyskoczył Zięba, ale w sytuacji sam na sam z bramkarzem strzelił tuż obok słupka. W 14 min po centrze Kaczówki na przedpolu gospodarzy powstało duże zamieszanie. W 19 min Birówka strzelał mocno z 16 m, ale niecelnie. W 22 min rzut wolny dla gości z 25 m, mocne uderzenie Kaczówki wybił w bok Paluch. W 39 min opuścił boisko kontuzjowany Powroźnik (naderwany mięsień dwugłowy), zastąpił go Zegarek, oczywiście w ataku, do obrony trener Adamus cofnął Wacka.
Kiedy wydawało się, że I połowa zakończy się wynikiem 0-0, w 41 min Janik podał piłkę do Księżyca, ten strzelił po ziemi z ok. 30 metrów, bramkarz Zabawski spóźnił się z interwencją i "Pasy" prowadziły 1-0.
Druga połowa jest jeszcze ciekawsza. Stal starała się atakować, doprowadzić do remisu, gospodarze atakują z kontr. W 56 min 16-letni Klimkowski strzelał z 18 m tuż nad poprzeczką, w 54 min uderzenie Ziółkowskiego z 20 m wyłapuje Zabawski.
55 min - Zegarek zachował się w polu karnym jak profesor, przymierzył z kąta, z 15 metrów i piłka tuż obok słupka wpadła do siatki.
W 62 min za przetrzymywanie piłki w polu karnym przez Wacka sędzia podyktował rzut wolny pośredni dla gości z 10 m. Ząbkiewicz strzelił w nogi obrońców Cracovii, za moment po rogu Klimkowski nie trafił dobrze w piłkę z paru metrów.
W 70 minucie padł najbardziej efektowny gol - Baster, stojąc w narożniku pola karnego, zobaczył, że bramkarz wyszedł nieco do przodu, uderzył piłkę lobem i ta za "kołnierzem" Zabawskiego wpadła do siatki. Po tej interwencji podenerwowany trener gości Federkiewicz dokonał zamiany bramkarza, w miejsce Zabawskiego wszedł Sołtysik.
88 min - kolejna szybka kontra "Pasów", Księżyc ze skrzydła podał na 5 metr, gdzie Zegarek tylko przystawił nogę. 4-0! Ale to nie koniec festiwalu strzeleckiego Cracovii, w 90 min w polu karnym faulowany był Kowalik (przez Ząbkiewicza) i jedenastkę pewnie wyegzekwował Ziółkowski.
Cracovii należą się brawa za skuteczność w II połowie. Błyszczał w tym meczu Marek Baster, pokazał kilka szybkich rajdów, strzelił przepiękną bramkę. Goście zagrali ofensywnie i zapłacili za to wysoką cenę.

Wywiady

Marek Baster: - To mój drugi gol w tym sezonie, pierwszego strzeliłem w Nowym Sączu. W 70 minucie dostałem piłkę w narożniku pola karnego i strzeliłem lobem. Mierzyłem w długi róg, pod poprzeczkę. I wpadło. Cieszę się, że moja forma idzie w górę. Teraz przed nami bardzo ważne mecze.

Robert Ziółkowski: - To mój siódmy gol w tym sezonie, w tym czwarty z karnego. W I połowie gra nie szła, w drugiej odsłonie było już lepiej. Nie lubię grać na ciężkich, błotnistych boiskach.
Andrzej Stanowski
Źródło: Dziennik Polski 18 października 1999

"Uczniaki z gimbusa" -

Uczniaki z gimbusa

Wszystkie reformy przeprowadzane w Polsce pomieszały się do tego stopnia, że gimbusy zamiast służyć zgodnie z życzeniem ministra Handkego młodzieży szkolnej wożą dziś na mecze piłkarzy Stali Sanok. Chłopaki z Sanoka w żółtym autobusiku prezentowali się wcale okazale, niemal jak na boisku Cracovii w drugiej połowie spotkania. Bo wtedy to dostawali lanie od podopiecznych Ireneusza Adamusa niczym uczniaki stawiający pierwsze kroki na III-ligowych boiskach. Piłkarze z Sanoka na razie wożą się „gimbusami", których brakuje dzieciom chodzącym do szkoły piechotą po kilka kilometrów i w tym układzie trudno doszukać się jakiejś sprawiedliwości. Ta może mieć miejsce dopiero, gdy Stal spadnie o kolejny stopień w ligowej hierarchii i rozeźlony sponsor obierze im autobusik, oddając go tym, dla których w rzeczywistości jest przeznaczony. Ale dość żartów. W pierwszej połowie spotkania stalowcy wcale nie występowali w roli chłopców do bicia, dzielnie dotrzymywali kroku Cracovii prowadząc otwartą grę. Gdy ze strony gospodarzy ciekawe sytuacje strzeleckie stwarzali Bagnicki, Zięba czy Wacek, to po drugiej stronie boiska zagrażali bramce Palucha Gołda i Kaczówka. W 40 min spotkania Janik podał piłkę do nie pilnowanego Księżyca, ale że ten znajdował się jakieś 30 m od bramki nikt nie sądził, iż krakowianin zdecyduje się na strzał. Tymczasem Księżyc strzelił po ziemi, nawet niezbyt silnie i piłka przy słupku wpadła do siatki — 1:0. W 55 min dużym spokojem wykazał się Zegarek, który wyczekał aż bramkarz zrobi parę kroków do przodu i obok niego strzelił do siatki — 2:0. W 70 min byliśmy świadkami najładniejszej bramki meczu. Baster wbiegł w pole karne, a gdy zauważył, że atakuje go aż dwóch obrońców, spokojnie lobem przerzucił piłkę nad bramkarzem — 3:0. W 88 min szybką akcję gospodarzy zakończył celnym strzałem z 5 metrów Zegarek (ostatnim podającym był Księżyc) — 4:0. Minutę później w polu karnym sfaulował Kowalika Ząbkiewicz i sędzia wskazał na 11 metr. Rzut kamy na ostatnią bramkę w tym meczu zamienił Ziółkowski — 5:0.
Źródło: Gazeta Krakowska 18 października 1999

Trener Cracovii Ireneusz Adamus o meczu

- W pierwszej połowie rywal zaskoczył nas ofensywnym stylem gry. W tej fazie gry był to trudny dla nas pojedynek. W drugiej odsłonie Stal, starając się odrobić straty, nadal stawiała na atak, co było dla nas wodą na młyn. Strzeliliśmy kolejne bramki. Nadal mamy problemy w linii ataku, Hrapkowicz dopiero od dwóch dni normalnie trenuje, powinien być już gotów do gry w Tarnowie z Unią. Dzisiaj kontuzji doznał Powroźnik, wygląda to dość poważnie, badania wykażą, jak głębokie jest zerwanie mięśnia dwugłowego. Może być wyłączony z gry do końca rundy.

Trener Stali Ryszard Federkiewicz o meczu

- Kolejny mecz naszej drużyny, w którym tracimy mało... poważną bramkę. Uderzenie z 30 metrów nie było silne, a mimo to piłka wpadła do naszej bramki. Do momentu straconej bramki nie byliśmy gorszym zespołem od Cracovii, mieliśmy sporo pozycji podbramkowych. W II połowie zawodnicy popełnili kolejne błędy, mam pretensje do kilku doświadczonych graczy. Nie spodziewałem się takiej postawy mego zespołu. Dzisiaj zadebiutował u nas 16-letni Rafał Klimowski i radził sobie zupełnie dobrze.

Mecze sezonu 1999/00

Wawel Kraków 1999-08-07 Wawel Kraków - Cracovia 0:2  Tomasovia Tomaszów Lubelski 1999-08-14 Cracovia - Tomasovia Tomaszów Lubelski 2:1  Sandecja Nowy Sącz 1999-08-18 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:1  Lublinianka Lublin 1999-08-21 Cracovia - Lublinianka Lublin 2:0  Wisłoka Dębica 1999-08-28 Wisłoka Dębica - Cracovia 0:2  Błękitni Kielce 1999-09-04 Cracovia - Błękitni Kielce 1:0  Avia Świdnik 1999-09-11 Avia Świdnik - Cracovia 1:2  Polonia Przemyśl 1999-09-18 Cracovia - Polonia Przemyśl 2:0  Stal Rzeszów 1999-09-22 Stal Polimarky Rzeszów - Cracovia 0:2  Pogoń Leżajsk 1999-09-25 Pogoń Leżajsk - Cracovia 1:0  Dalin Myślenice 1999-10-03 Cracovia - Dalin Myślenice 1:0  Górnik Wieliczka 1999-10-09 Górnik Wieliczka - Cracovia 1:2  Stal Sanok 1999-10-17 Cracovia - Stal Herb Sanok 5:0  Unia Tarnów 1999-10-23 Unia Tarnów - Cracovia 3:0  Proszowianka Proszowice 1999-10-30 Cracovia - Proszowianka Naftomontaż Proszowice 2:1  Tłoki Gorzyce 1999-11-06 Tłoki Gorzyce - Cracovia 2:1  MZKS Kozienice 1999-11-11 Cracovia - MZKS Kozienice 2:0  Cracovia_herb 2000 Trening Noworoczny  Janina Libiąż 2000-02-02 Janina Libiąż - Cracovia 1:4  Karpaty Siepraw 2000-02-09 Cracovia - Karpaty Siepraw 5:1  Proszowianka Proszowice 2000-02-16 Cracovia - Proszowianka Naftomontaż Proszowice 2:2  Dalin Myślenice 2000-02-20 Dalin Myślenice - Cracovia 3:7  Zjednoczeni Branice 2000-03-05 Złomex Branice - Cracovia 0:5  Wawel Kraków 2000-03-11 Cracovia - Wawel Kraków 3:0  Tomasovia Tomaszów Lubelski 2000-03-18 Tomasovia Tomaszów Lubelski - Cracovia 0:2  Sandecja Nowy Sącz 2000-03-26 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 1:1  Gościbia Sułkowice 2000-03-29 Gościbia Sułkowice - Cracovia 1:1 k.2:3  Lublinianka Lublin 2000-04-01 Lublinianka Lublin - Cracovia 1:0  Wisłoka Dębica 2000-04-08 Cracovia - Wisłoka Dębica 1:1  Błękitni Kielce 2000-04-16 Błękitni Kielce - Cracovia 0:1  Avia Świdnik 2000-04-19 Cracovia - Avia Świdnik 3:0  Wieczysta Kraków 2000-04-26 Wieczysta Kraków - Cracovia 1:2  Polonia Przemyśl 2000-04-29 Polonia Przemyśl - Cracovia 0:1  Stal Rzeszów 2000-05-03 Cracovia - Stal Rzeszów 1:0  Pogoń Leżajsk 2000-05-06 Cracovia - Pogoń Leżajsk 2:0  Dalin Myślenice 2000-05-14 Dalin Myślenice - Cracovia 0:4  Proszowianka Proszowice 2000-05-17 Cracovia - Proszowianka Proszowice 0:0 k.4:2  Górnik Wieliczka 2000-05-20 Cracovia - Górnik Wieliczka 1:1  Wawel Kraków 2000-05-23 Wawel Kraków - Cracovia 2:1 k.2:4  Stal Sanok 2000-05-27 Stal Herb Sanok - Cracovia 0:0  Unia Tarnów 2000-05-31 Cracovia - Unia Tarnów 1:2  Proszowianka Proszowice 2000-06-04 Proszowianka Naftomontaż Proszowice - Cracovia 3:3  Tłoki Gorzyce 2000-06-11 Cracovia - Tłoki Gorzyce 1:0  MZKS Kozienice 2000-06-17 MZKS Kozienice - Cracovia 2:0