3-5-2

podczas meczu; źródło: Dziennik Polski

"Kuriozalna bramka" -

Kuriozalna bramka

Cracovia, grająca bez kontuzjowanych Siemieńca i Księżyca, pewnie zdobyła trzy punkty, jednak po bardzo twardym i ostrym meczu, w którym sędzia pokazał jedną czerwoną kartkę dla Lipskiego i 5 żółtych kartoników (w tym 4 dla gospodarzy).

Pierwsze minuty przyniosły zaskoczenie, goście zaatakowali z rozmachem, już w 1 min mocne uderzenie Gila z trudem obronił Paluch. Przewaga KKP trwała ok. 10 minut, obrona Cracovii nie dała się jednak zaskoczyć. W 11 min "pasy" przeprowadziły pierwszy groźny atak, po szybkiej akcji Gruszka z kąta uderzył tuż obok spojenia słupka z poprzeczką.

Gra była twarda, sędzia raz po raz sięgał po żółte kartoniki. W 21 i 26 min bliski strzelenia gola był Ziółkowski, w pierwszym przypadku, po podaniu Fudalego, zabrakło mu centymetrów, by z bliska wepchnąć piłkę do siatki, za moment główkował z 4 m, po rzucie rożnym, tuż obok słupka.

W 32 min doszło do starcia Powroźnika z Lipskim, zawodnik z Kielc, już po gwizdku sędziego kopnął krakowianina i zobaczył czerwony kartonik. Cracovia ruszyła teraz do ataku. W 38 min Baster lobował bramkarza, ale obrońca gości wybił piłkę zmierzająca do bramki. W 41 min Piotr Gruszka wymanewrował dwóch obrońców gości i strzelał niemal z linii końcowej, piłka, po zetknięciu z obrońcą Cieślikowskim, nabrała rotacji, przeszła wzdłuż bramki, ocierając się o słupek. Boczny sędzia zasygnalizował, iż piłka całym obwodem minęła linię bramkową i arbiter główny wskazał na środek. Goście twierdzili, że gola nie było, sędzia liniowy nie miał wątpliwości - bramka była. W 43 min Kowalik ograł bramkarza, który wybiegł zza pole karne na 20 metr, ale potem źle trafi w piłkę.

W pierwszych minutach po przerwie, goście choć grali w dziesiątkę, atakowali. Cracovia kontrowała i w 55 min po centrze Powroźnika, Bania z 3 m trafił w bramkarza. W 60 min, po rzucie rożnym Cracovia mogła mówić o dużym szczęściu, z paru metrów strzelali Trela, Kula, ale piłka trafiała w Palucha, potem w nogę Dziobka.

W 64 min Zegarek uciekł prawym skrzydłem, wyłożył piłkę na 5 metr do Piotra Bani i ten strzelił swojego pierwszego gola dla "pasów". W 76 min Paluch miał kłopoty z obroną silnego strzału Treli z wolnego.

Cracovia grała teraz spokojnie, na luzie, a goście z każdą minutą opadali z sił. Szczególnie niebezpieczne były akcje gospodarzy przeprowadzane prawą stroną boiska, gdzie dobrze grali Powroźnik i wprowadzony po przerwie Wacek. W ostatnich 10 minutach po takich oskrzydlających akcjach gospodarze mieli cztery "setki" (zmarnowali je: Gruszka, Zegarek, Powroźnik, znowu Zegarek). Ale w 90 min Paweł Zegarek dopiął wreszcie celu, po idealnym zagraniu Gruszki, z bliska trafił do siatki.
Źródło: Dziennik Polski 31 sierpnia 2000

"Pięściarz Lipski" -
Słowo Ludu

Pięściarz Lipski

Coraz gorzej spisują się piłkarze Korony w rozgrywkach o mistrzostwo III ligi. Wczoraj przegrali 0:3 w Krakowie.

Bramki: Gruszka 41, Bania 64, Zegarek 90. Sędziował: Walczyński (Lublin). Widzów: 1200.

Cracovia: Paluch - Powroźnik, Ziółkowski, Dziobek, Kopyść (80 Morawski) - Kowalik (55 Wacek), Fudali (87 Bagnicki), Gruszka, Baster - Bania (76 Irapkowicz), Zegarek. Korona: Mierzwa - Cieślikowski, Janaszek, Ruszkowski (87 Pawłowski) - Salwa (85 Kukuła), Heinrich, Gołąbek, Kula (80 Ru-mas), Trela - Gil (65 Bujak), Lipski.

Nie upłynęła minuta gry, a już na sympatykach Cracovii skóra ścierpła, gdy Damian Gil strzelił ostro, a Łukasz Paluch - wykazując się refleksem - z trudem sparował piłkę na róg. Ostrzeżenie nie poskutkowało, przez 20 pierwszych minut gospodarze niemiłosiernie fuszerowali, a lepsze wrażenie sprawiali kielczanie. Później gra się co prawda wyrównała, ale kielczanie prezentowali się lepiej.

W 32 minucie mecz ułożył się jednak po myśli Cracovii: sfaulowany Tomasz Lipski sam postanowił „wymierzyć sprawiedliwość”, a na jego pięściarski wyczyn arbiter nie mógł zareagować inaczej niż czerwonym kartonikiem. W 41 minucie - po uderzeniu Piotra Gruszki - piłka minęła linię bramkową, ale była tak mocno podkręcona, iż... wypadła przed nią. Sędzia boczny nie miał jednak żadnych wątpliwości, Cracovia prowadziła 1:0, a dwie minuty później powinna przeważać dwiema bramkami, lecz Edward Kowalik nie wykorzystał wyśmienitej sytuacji sam na sam.

Po zmianie stron Cracovia grała rozsądnie, wyczekując na „odsłonięcie” się kielczan. Taktyka okazała się słuszna, kilkakrotnie pod bramką Przemysława Mierzwy - notabene interweniującego zarówno dobrze, jak i szczęśliwie - było bardzo gorąco. Najlepszej z kilku okazji w tej części meczu nie wykorzystał w przedostatniej minucie Paweł Zegarek, ale kilkadziesiąt sekund później zrehabilitował się. Uznanie należy się walecznej do końca Koronie, niemniej wyższość Cracovii, w której wyróżnili się Powroźnik i Gruszka - była bezsporna.
(mac)
Źródło: Słowo Ludu nr 202 z 31 sierpnia 2000 [1]

Trener Cracovii Andrzej Bahr o meczu

- To był bardzo twardy, ostry mecz. Wiedzieliśmy, że Korona preferuje taki styl, musieliśmy odpowiedzieć tym samym. Mecz ułożył się dla nas szczęśliwie, czerwona kartka dla Lipskiego, potem szczęśliwy gol Gruszki. W II połowie, grając na kontrę, wykorzystaliśmy dwie okazje, ale mieliśmy ich więcej. Wciąż nie gramy jeszcze tak, jak tego oczekuję.

Mecze sezonu 2000/01

ŠK Tvrdošín 2000-07-28 ŠK Tvrdošín - Cracovia 0:7  Polonia Przemyśl 2000-08-05 Cracovia - Polonia Przemyśl 1:0  Sandecja Nowy Sącz 2000-08-12 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 0:0  Lublinianka Lublin 2000-08-16 Cracovia - Lublinianka Lublin 3:0  Wisłoka Dębica 2000-08-19 Wisłoka Dębica - Cracovia 0:0  Dalin Myślenice 2000-08-27 Dalin Myślenice - Cracovia 2:2  Korona Kielce 2000-08-30 Cracovia - Korona Kielce 3:0  Stal Sanok 2000-09-03 Stal Sanok - Cracovia 1:4  Górnik Wieliczka 2000-09-09 Cracovia - Górnik Wieliczka 1:1  LKS Niedźwiedź 2000-09-13 LKS Niedźwiedź - Cracovia 0:0  Lewart Lubartów 2000-09-16 Cracovia - Lewart Lubartów 4:0  Hutnik Kraków 2000-09-23 Hutnik Kraków - Cracovia 0:2  Resovia Rzeszów 2000-09-27 Cracovia - Resovia Rzeszów 4:0  Siarka Tarnobrzeg 2000-09-30 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 2:0  Stal Rzeszów 2000-10-07 Cracovia - Stal Rzeszów 2:0  Unia Tarnów 2000-10-14 Unia Tarnów - Cracovia 1:0  Pogoń Staszów 2000-10-22 Cracovia - Pogoń Staszów 1:3  Podgórze Kraków 2000-10-25 Podgórze Kraków - Cracovia 1:2  Proszowianka Proszowice 2000-10-28 Proszowianka Proszowice - Cracovia 0:1  Łada Biłgoraj 2000-11-12 Łada Biłgoraj - Cracovia 2:1  Armatura Kraków 2000-11-19 Armatura Kraków - Cracovia 0:4  Cracovia_herb 2001 Trening Noworoczny  Słomniczanka Słomniki 2001-03-03 Słomniczanka Słomniki - Cracovia 1:6  Polonia Przemyśl 2001-03-10 Polonia Przemyśl - Cracovia 1:0  Puszcza Niepołomice 2001-03-14 Puszcza Niepołomice - Cracovia 2:4  Lublinianka Lublin 2001-03-24 Lublinianka Lublin - Cracovia 0:2  Wisłoka Dębica 2001-03-31 Cracovia - Wisłoka Dębica 1:0  Sandecja Nowy Sącz 2001-04-04 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 0:0  Dalin Myślenice 2001-04-08 Cracovia - Dalin Myślenice 4:1  Korona Kielce 2001-04-14 Korona Kielce - Cracovia 1:2  Garbarnia Kraków 2001-04-18 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:3  Stal Sanok 2001-04-22 Cracovia - Stal Sanok 2:0  Górnik Wieliczka 2001-04-28 Górnik Wieliczka - Cracovia 1:1  LKS Niedźwiedź 2001-05-03 Cracovia - LKS Niedźwiedź 2:0  Lewart Lubartów 2001-05-05 Lewart Lubartów - Cracovia 1:0  Górnik Brzeszcze 2001-05-09 Górnik Brzeszcze - Cracovia 3:4  Hutnik Kraków 2001-05-13 Cracovia - Hutnik Kraków 1:1  Resovia Rzeszów 2001-05-19 Resovia Rzeszów - Cracovia 1:1  Siarka Tarnobrzeg 2001-05-23 Cracovia - Siarka Tarnobrzeg 1:0  Stal Rzeszów 2001-05-27 Stal Rzeszów - Cracovia 2:0  Sandecja Nowy Sącz 2001-05-30 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 0:4  Unia Tarnów 2001-06-02 Cracovia - Unia Tarnów 2:0  Pogoń Staszów 2001-06-09 Pogoń Staszów - Cracovia 1:2  Proszowianka Proszowice 2001-06-11 Cracovia - Proszowianka Proszowice 1:3  Unia Tarnów 2001-06-20 Unia Tarnów - Cracovia 0:0  Łada Biłgoraj 2001-06-23 Cracovia - Łada Biłgoraj 5:1  Unia Tarnów 2001-06-26 Cracovia - Unia Tarnów 2:0