Cieślicki

Verčík

"Mecz - porażka" -

Mecz - porażka

Cracovia doznała pierwszej porażki w fazie play-off finału Mistrzostw Polski w hokeju na lodzie. Zawodnicy GKS Tychy zwyciężyli na własnym lodzie 4-3 (0-0, 1-1, 3-2) i stan rywalizacji wynosi teraz 2-1 dla Pasów (gra się do czterech zwycięstw). Czwarty mecz zostanie rozegrany już w piątek, 13 marca, o godzinie 18. Wiadomo że konieczny będzie też piąty mecz w Krakowie, jego termin zaplanowano na poniedziałek, 16 marca.

Trzecie spotkanie wielkiego finału rozpoczęło się bardzo nietypowo. Przez pierwsze 20 minut gra była bardzo płynna, a obie ekipy grały mało kontaktowy hokej i oddawały głównie strzały z dystansu. Nawet podczas okresów gry w przewadze obie drużyny nie były wstanie założyć i rozegrać zamka i w efekcie po pierwszej tercji wynik pozostał bezbramkowy.

Drugie 20 minut to prawdziwy powrót do rytmu w jakim toczyły się oba spotkania w Krakowie. Ostra walka na bandach oraz gra kontaktowa zaowocowała całą masą wykluczeń. Jednak zdecydowanie ponad standard ostrej gry wybijały się poczynania Frantiska Bakrlika. Właśnie kiedy na ławce przebywał czeski napastnik tyskiej drużyny, pierwszy atak Cracovii stłamsił w końcu gospodarzy w ich tercji i po świetnym rozprowadzeniu krążka Igor Bondarevs trafił w słupek! Niestety rytm gry w przewadze znaleźli też tyszanie. Podczas gdy na ławce kar siedział Grzegorz Pasiut, gospodarze natarli zdecydowanie. W 32 minucie po akcji Śmiełowskiego, Bagińskiego i Kotlorza wydawało się że krążek jest już za linią bramkową ale nad bramką Radziszewskiego wciąż świeciła się zielona lampka. Zawodnicy gospodarzy długo nie mogli się pogodzić z decyzjami arbitrów, a w wyniku przepychanki na ławce kar wylądowali solidarnie Gonera i Mihálik. Minutę później było jednak 1-0 dla tyszan. Z niebieskiej uderzał Mejka, a krążek trafił w stojącego na linii strzału Garbocza. Środkowy drugiego ataku bez namysłu zawinął z backhandu krążek, który spadł mu pod nogi i zaskoczył „Radzika”. Cracovia wyrównała w 38 minucie. Dobrze rozegrany okres gry w przewadze zakończył celnym strzałem Igor Bondarevs. Łotysz trafił z półdystansu, a dobrą robotę wykonał Damian Słaboń, klinczując z Kotlorzem tuż przed Sobeckim, który nie widział krążka. Po dwóch tercjach był remis 1-1.

Trzecia część spotkania rozpoczęła się niefortunnie dla Cracovii. Patryk Noworyta został nieprzepisowo rzucony na bandę, jednak sędziwe nie zareagowali, mimo że obrońca Pasów stracił kask. Zjeżdżając do boksu poirytowany zawodnik zagrał krążek łyżwą i sędziowie odgwizdali karę... dla Cracovii. Już po pięciu sekundach było 2-1...

Po wygranym wznowieniu z pierwszego krążka uderzył Gonera, ale kluczowe okazało się tracenie Pacigi, które kompletnie zmyliło bramkarza Pasów. „Radzik” wyrzucił gumę wprost na kij do Parzyszka i na dodatek pozostawił zupełnie pustą bramkę...

Ta sytuacja zupełnie wytrąciła Cracovię z rytmu i w kolejnych minutach przewaga gospodarzy była coraz większa. W 47 minucie sędziowie podyktowali rzut karny dla GKS-u za odrzucenie krążka ręką, ale Rafał Radziszewski wygrał pojedynek z Robinem Baculem. W 52. minucie było już jednak 3-1, a tyszanie wykorzystali okres gry w podwójnej przewadze. W ostatnich minutach podopieczni Rudolfa Rohačka zdecydowali się na agresywny pressing w tercji obronnej tyszan i to nawet wtedy kiedy tyszanie mieli jednego gracza więcej na lodzie (na ławce karę odsiadywał Słaboń). I właśnie w takich okolicznościach w 56 minucie gospodarze podwyższyli wynik na 4-1. Pasy miały krążek w tercji tyszan ale strata zakończyła się kontratakiem GKS-u 3 na 2, który wykończył Parzyszek.

W sportowym sensie było już właściwie po meczu i wtedy na tafli lodowiska w Tychach zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Bakrlik kolejny raz faulował, ale uczynił to w walce o krążek. Widząc sygnalizację sędziego, starał się jednak sprowokować Michała Piotrowskiego do bójki licząc na obustronne wykluczenie. Złapał naszego zawodnika, potem nawet uderzył... efekt? Kara 2+2 minuty (no comments). Był to jednak początek. Po chwili bez gry Proszkiewicz uderzył w twarz Igora Bondarevsa i zrobił to kijem trzymanym oburącz. Kara meczu! A warto zapytać czy nie powinien to być koniec finałów dla tyskiego zawodnika, gdyż regulamin za takie zagranie przewiduje trzy spotkania karencji.

Przez ostatnie sekundy Cracovia grała więc 3 na 5, a po chwili nawet 3 na 6, bo do boksu zjechał Rafał Radziszewski. Szybkie rozegranie krążka i Marian Csorich zapakował krążek „pod ladę” 4-2! Na zegarze 19,12... Cracovia nadal gra w podwójnej, a nawet w potrójnej przewadze. Niestety nie wychodzi, ani pierwsze, ani drugie rozegranie i kiedy Leszek Laszkiewicz trafia na 4-3, do końca meczu pozostają tylko dwie sekundy... Koniec i pierwsza porażka w play-off.

Tyszanie mogli wygrać to spotkanie z klasą, ale wydarzenia ostatnich minut zupełnie zmieniają percepcję tego widowiska. Komentujący wydarzenia na lodzie Wiesław Jobczyk powiedział nawet: "Mówi się że przegrywać też trzeba umieć, ale w tym meczu tyszanie pokazali, że oni nie potrafią wygrywać".

Czwarty mecz już w piątek, także w Tychach. Początek o godzinie 18,00, a spotkanie pokaże nie tylko TVP Sport ale także TVP Kraków. Wynik meczu nr 3 sprawił, że już na pewno czeka nas mecz numer 5 w Krakowie.
Źródło: TerazPasy.pl 12 marca 2009 [1]

"Kary zgubiły "Pasy"" -

Kary zgubiły "Pasy"

Trzeci mecz hokejowego play-off o złoty medal dla GKS Tychy. Gospodarze po raz pierwszy w finale wygrali z Cracovią 4-3, ale krakowianie nadal prowadzą w rywalizacji 2-1.

Przez dwie tercje oglądaliśmy bardzo wyrównany pojedynek. Żadna z drużyn nie chciała się odkryć. Bardzo pewnie bronili obaj bramkarze - Sobecki i Radziszewski. W 30 min w sukurs golkiperowi GKS po strzale obrońcy Bondarevsa z dystansu przyszedł słupek.

W 33 min gospodarze wykorzystali grę w przewadze, strzelał z dystansu Mejka, a z 3 metrów dobił krążek do siatki Garbocz. Gra nabrała rumieńców, zaatakowała Cracovia i w 38 min mocnym strzałem z dystansu wyrównał Bondarevs ("Pasy" grały w tym momencie w przewadze).

Źle zaczęła się dla gości ostatnia tercja. Kiedy na ławce kar siedział jeden z graczy krakowskich, strzelał Gonera, Radziszewski wybił krążek przed siebie, skorzystał z prezentu Parzyszek i było 2-1.

Potem gospodarze mieli rzut karny, ale strzał Bacula obronił Radziszewski. W 52 min był jednak bezradny, kiedy Tychy, grając z przewagą dwóch graczy, dobrze rozegrały krążek i Garbocz zdobył swego drugiego gola. Za moment po solowym rajdzie krążek po uderzeniu Bacula odbił się od poprzeczki. Także czwarty gol dla tyszan w 57 min (zdobył go Parzyszek) padł, kiedy mieli na lodzie jednego gracza więcej.

Wydawało się, że jest po meczu. Tymczasem niespodziewanie duże emocje zrobiły się w ostatniej minucie. Najpierw karę 2x2 minuty otrzymał Barklik (w całym meczu aż 12 minut siedział na ławce kar), potem Proszkiewicz za brutalny atak został wyrzucony przez arbitrów z lodu. Gospodarze grali w trójkę, a "Pasy" wycofały bramkarza i atakowały w szóstkę. Na 48 sekund przed końcem "bomba" Csoricha trafiła do siatki. Za moment Sobecki interweniował z wielkim szczęściem. Skapitulował po strzale L. Laszkiewicza, na zegarze do końca meczu zostały 2 sekundy. "Pasom" na wyrównanie zabrakło już czasu.
Andrzej Stanowski
Źródło: Dziennik Polski 13 marca 2009

Trenerzy o meczu

Rudolf Rohaczek (trener Cracovii)

Nikt nie spodziewał się, że będzie łatwo. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że to będzie ciężki meczu. My zrobiliśmy błędy, a przeciwnik je wykorzystał. W samej końcówce goniliśmy wynik, brakowało nam jednej bramki, ale nie było już możliwości wyrównania. Gratuluję zwycięstwa.

Mirošlav Ihnačak (trener GKS)

Zagraliśmy dobry mecz, bardzo dobrze jeździliśmy po lodzie. Strzeliliśmy cztery bramki, ale znowu było niespokojnie w samej końcówce. Złapaliśmy kilka głupich kar. Następnym razem musimy być bardziej zdyscyplinowani i skoncentrowani. Sędziowie dobrze gwizdali.

Źródło: Cracovia.pl [2]

Protesty MKS Cracovia

"Protest w sprawie ataku na zawodnika Pasów" -
MKS Cracovia SSA

Protest w sprawie ataku na zawodnika Pasów

MKS Cracovia SSA wystosowała oficjalny protest do Polskiego Związku Hokeja na Lodzie w związku z incydentem, jaki miał miejsce w czasie czwartkowego spotkania pomiędzy Comarch Cracovią, a GKS-em Tychy.

"Około 58 minuty spotkania zawodnik GKS Tychy Tomasz Proszkiewicz uderzył kijem trzymanym oburącz prosto w twarz zawodnika ComArch Cracovii Igorsa Bondarevsa. Warto wyraźnie podkreślić, że uderzenie w twarz nie odbyło się w ferworze walki, a było świadomym i umyślnym działaniem zawodnika Tomasza Proszkiewicza. Świadczy o tym fakt, że całe zdarzenie miało miejsce po gwizdku sędziego, a zatem w momencie, kiedy nastąpiła przerwa w grze. Co więcej atak kijem w twarz był wyjątkowo brutalny, spowodował bowiem upadek zawodnika ComArch Cracovii Igorsa Bondarevsa" - czytamy w oficjalnym proteście.

Zachowaniem hokeisty GKS-u oburzony jest trener Pasów, Rudolf Rohaček. - Proszkiewicz brutalnie uderzył kijem trzymanym oburącz Bondarevsa i to w momencie, gdy trwała przerwa w grze! Każdy tego typu atak na głowę jest bardzo niebezpieczny, nie tylko dla zdrowia, ale nawet dla życia! - grzmi szkoleniowiec.

Proszkiewicz za to uderzenie otrzymał karę meczu, ale zdaniem MKS Cracovia SSA kara jest absolutnie nieadekwatna do przewinienia. "Zdaniem MKS Cracovia SSA sędzia spotkania pomiędzy drużynami GKS Tychy a ComArch Cracovia błędnie zakwalifikował zachowanie zawodnika Tomasza Proszkiewicza i potraktował je jako przewinienie dyscyplinarne określone w art. 540 a przepisów IIHF. Tymczasem wyjątkowo brutalne zachowanie polegające na naruszeniu nietykalności cielesnej poza grą, w tym uderzenie kijem w twarz, zostało opisane w §7 ust. 3 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Przepis ten przewiduje za naruszenie nietykalności cielesnej poza grą karę dyskwalifikacji od 3 miesięcy wzwyż" - czytamy dalej w proteście.

MKS Cracovia SSA do oficjalnego protestu dołączyła także nagranie video zawierające fragment całego incydentu.
Źródło: MKS Cracovia SSA 13 marca 2009 [3]

"(Nie) sportowy komentarz" -

(Nie) sportowy komentarz

MKS Cracovia SSA wystosowała oficjalny protest do Zarządu Telewizji Polskiej SA, w związku z poziomem komentowania spotkania fazy finałowej play-off pomiędzy drużynami GKS Tychy i ComArch Cracovia w dniu 12 marca 2009 roku.

W imieniu MKS Cracovia SSA pragnę wyrazić stanowczy protest związany z poziomem komentowania spotkania fazy finałowej play-off pomiędzy drużynami GKS Tychy i ComArch Cracovia w dniu 12 marca 2009 roku.

MKS Cracovia SSA podejmuje szereg działań zmierzających do poprawy poziomu kibicowania oraz bezpieczeństwa na obiektach sportowych. Szczególna waga przykładana jest do propagowania postawy fair play we współzawodnictwie sportowym oraz kształtowania postawy szacunku dla przeciwnika sportowego. Wszystkie podjęte w tym zakresie działania mają na celu eliminację zachowań o charakterze szowinistycznym.

Tymczasem podczas transmisji meczu w dniu 12 marca 2009 roku pojawiły się komentarze ze strony pana Mariusza Czerkawskiego, które w sposób jednoznaczny usprawiedliwiały brutalną grę zawodników na lodowisku. Dla przykładu należy tutaj wskazać takie stwierdzenia jak: '"Bakrlik chciał się wyżyć (...) podoba mi się to..." – sformułowanie padło w momencie okładania pięściami zawodnika ComArch Cracovia przez zawodnika drużyny GKS Tychy, czy też stwierdzenie, że "niepotrzebnie (sfaulował) może osłabić drużynę w następnych meczach" użyte w momencie wyjątkowo brutalnego faulu Tomasza Proszkiewicza na zawodniku ComArch Cracovii w trakcie przerwy w grze. Szczególne poczucie zażenowania wzbudziło jednak stwierdzenie użyte przez pana Mariusza Czerkawskiego po jednym z fauli zawodnika tyskiej drużyny: "jak już chcesz karę złapać to tak żeby zawodnik nie zagrał choć czterech meczy." To jest jednoznaczne nawoływanie do zachowań "chuligańskich" polegających na spowodowaniu poważnego uszczerbku na zdrowiu zawodników drużyny przeciwnej.

Niezależnie od powyższego wyznaczanie pana Mariusza Czerkawskiego, którego osoba jest jednoznacznie kojarzona z drużyną GKS Tychy nie może niestety sprzyjać obiektywności komentarza. Co więcej jednoznaczne opowiadanie się za jedną z drużyn podczas komentowania wydarzeń sportowych, a w szczególności usprawiedliwianie wyjątkowo brutalnej gry faul zawodników drużyny z którą sympatyzuje komentator, nie sprzyja kształtowaniu pozytywnych postaw wśród kibiców.

Takie zachowanie wywołuje stanowczy sprzeciw Zarządu MKS Cracovia SSA.
Źródło: MKS Cracovia SSA 13 marca 2009 [4]