4-4-2

2012-08-25 Niwa Nowa Wieś - Cracovia II 0:0

"Liga: Cracovia – Stomil Olsztyn 1:0 (0:0)" -

Liga: Cracovia – Stomil Olsztyn 1:0 (0:0)

W porównaniu z poprzednim meczem ligowym z Okocimskim w podstawowym składzie Cracovii nastąpiły trzy zmiany. Miejsca Bartłomieja Dudzica (pauzuje za czerwoną kartkę), Krzysztofa Danielewicza i Sebastiana Stebleckiego zajęli: Łukasz Zejdler, Edgar Bernhardt oraz wracający po dwumeczowej dyskwalifikacji Marcin Budziński.

„Witamy w domu! Trenerze witamy w domu!” - takim okrzykiem przywitali kibice Cracovii trenera Wojciecha Stawowego, który w tym meczu po raz pierwszy po ponad 6,5 letniej przerwie poprowadził zespół Cracovii na własnym stadionie w oficjalnym spotkaniu.

Cracovia od początku osiągnęła przewagę, ale akcje Pasów nie kończyły się strzałami. W miarę upływu czasu liczne, prostopadłe podania Budzińskiego i Bernhardta były coraz groźniejsze. W 16 i 22 minucie centymetrów zabrakło Strausowi i Boljeviczowi, aby wyjść na czyste pozycje do zdobycia bramki.

W 25 minucie na strzał zza linii pola karnego zdecydował się Rok Straus. Piłkę zmierzającą w dolny róg bramki z wielkim trudem wybił na róg bramkarz gości.

Gra toczyła się niemal wyłącznie na połowie gości, którzy całą drużyną bronili dostępu do własnej bramki ograniczając się jedynie do sporadycznych kontrataków. W 36 minucie po takiej akcji i strzale z dystansu pewnie interweniował Pilarz.

Do końca pierwszej połowy Cracovia mozolnie konstruowała akcje ofensywne, ale nie zdołała sforsować dobrze zorganizowanych szyków obronnych rywala. Do przerwy 0:0.

W przerwie meczu trener Wojciech Stawowy dokonał jednej zmiany wprowadzając do gry Sebastiana Stebleckiego, który zastąpił Łukasza Zejdlera.

Tuż po rozpoczęciu gry Cracovia zdecydowanie zaatakowała. W 48 minucie strzał Strausa sprzed pola karnego nieznacznie minął bramkę gości. W 59 minucie ponownie strzelał Straus, ale bramkarz gości z trudem obronił. Trzy minuty później goście wyprowadzili szybki kontratak powstrzymany udaną interwencją Marciniaka. W 64 minucie celnie zza linii pola karnego strzelał Steblecki, ale i tym razem bramkarz gości obronił. W kolejnej akcji piłka po strzale Strausa z kilku metrów trafiła w obrońcę... W 69 minucie po rzucie rożnym piłka trafiła w słupek bramki Cracovii... Po chwili tuż obok słupka strzelał Bernhardt.

W 73 minucie Edgara Bernhardta zastąpił Krzysztof Danielewicz.

Cracovia długo i dokładnie rozgrywała piłkę starając się wypracować sytuację do strzału, który mógłby przesądzić o losach tego meczu...

W 80 minucie Bruno Żołądź zastąpił Sławomira Szeligę.

Osiem minut przed końcem meczu gości wyprowadzili szybką kontrę zakończoną niecelnym strzałem Łukasika.

Po chwili Cracovia prowadziła 1:0! Milos Kosanović zdecydował się na strzał z 35 metrów po którym piłka wreszcie wpadła do bramki Stomilu!

Sędzia doliczył 3 minuty... Po dośrodkowaniu Struny Boljevićovi zabrakło centymetrów aby wślizgiem wbić piłkę z 6 metrów do bramki Stomilu. Po chwili Steblecki strzelił tuż przy słupku...

Koniec meczu! Cracovia wygrywa w pierwszym meczu na własnym stadionie w tym sezonie!
Crac
Źródło: TerazPasy.pl 25 sierpnia 2012 [1]

"Bombardier Kosanović" -

Bombardier Kosanović

CRACOVIA - STOMIL 1:0 Pasy nie mogły przebić się przez olsztyński mur, ale skruszyła go „bomba" z 30 metrów.

Po prostu prowadziłem piłkę i zdecydowałem się oddać strzał. I dobrze, bo to był chyba mój najładniejszy gol w karierze - mówił po meczu Milos Kosanović, który tym samym zapewnił Cracovii pierwszą wygraną nad Stomilem... w całej historii ligowych spotkań tych drużyn. Wcześniej były tylko dwa takie mecze. Jedenaście lat temu Cracovia zremisowała w Olsztynie 1:1, a na własnym stadionie przegrała 1:2. Teraz zrewanżowała się za tamtą porażkę.

Powrót po latach Ale sobota była niezwykłym dniem nie tylko dla zdobywcy zwycięskiej bramki. Wojciech Stawowy wrócił na stadion przy ulicy Kałuży w roli szkoleniowca Pasów po niemal siedmiu latach. Ostatni mecz na tym obiekcie ze Stawowym jako trenerem Cracovii odbył się 4 grudnia 2005 roku. Krakowianie przegrali wtedy z Koroną Kielce 2:3. - Poza stadionem, od tamtej pory nic się nie zmieniło. Nawet ławkę miałem po tej samej stronie, co kiedyś. Kibice dopingują równie gorąco, choć marzy mi się, by trybuny zapełniły się do ostatniego miejsca. Ale wierzę, że do tego może doprowadzić nasza dobra gra - stwierdził po ostatnim gwizdku trener biało-czerwonych.

Po powrocie na stare śmieci Stawowy mógł być zadowolony, choć nie od początku się na to zapowiadało. Spotkanie lepiej rozpoczął Stomil, który przeprowadził kilka ataków. Nie były one jednak wystarczająco groźne. A z biegiem czasu inicjatywę zaczęła przejmować Cracovia. Momentami gospodarze prezentowali naprawdę efektowną szybką grę, wymieniając podania z pierwszej piłki. Na bramkę olsztynian sunął atak za atakiem. Najlepszą sytuację miał w 26. minucie Rok Straus, który groźnie uderzał, a piłka skozłowała przed Ptakiem, ale ten i tak zdołał ją odbić.

Postawa Pasów mogła się podobać, ale było też sporo przestojów, nie wszystko miejscowym wychodziło. Najważniejsze jednak, że Cracovia nie pozwalała na wiele Stomilowi. Choć w 36.minucie ładnym uderzeniem popisał się najlepszy w tym dniu gracz ekipy z Olsztyna, Łukasz Suchocki. Krzysztof Pilarz skutecznie piąstkował piłkę. Goście nie grali źle. Mimo że byli wyraźnie zadowoleni z remisu, podejmowali próby kontrataków, lecz przy wykończeniu akcji razili nieporadnością.

Rozstrzygnięcie w końcówce

Po przerwie wiele się nie zmieniło. Cracovia dominowała, ale nie mogła znaleźć sposobu na szczelną defensywę Stomilu. To mogło się zemścić, bo w 69. minucie po rzucie rożnym Szymon Kaźmierowski głową posłał piłkę na słupek.

Gdy już wydawało się, że kibice nie zobaczą bramek, Serb Milos Kosanović huknął jak z armaty i precyzyjnym strzałem z 30 metrów zapewnił Pasom zwycięstwo.
DAMIAN JUSZCZYK
Źródło: Przegląd Sportowy 27 sierpnia 2012

Zbigniew Kaczmarek (Stomil)

Przyjechaliśmy tutaj, żeby szukać punktów, co niestety nam się nie udało. Myślę, że było to dobre spotkanie z obu stron, spotkanie stojące na dobrym poziomie. Kiedy jednak nie wykorzystuje się takich sytuacji, jaką my mieliśmy w 80 minucie, to trudno wygrać spotkanie. Cracovia jest rzeczywiście jednym z najlepszych zespołów w I lidze, jest jednym z głównych faworytów rozgrywek i musze dzisiaj pochwalić mój zespół, który dobrze realizował założenia taktyczne i niewiele brakowało, a osiągnęlibyśmy tutaj korzystny rezultat. Niestety, musimy teraz jechać pięćset kilometrów do domu ze spuszczonymi głowami. Gratuluję jednak moim piłkarzom bardzo dobrej postawy i chciałbym podziękować naszym kibicom za tak liczne przybycie, bo w Krakowie wspierała nas bardzo duża grupa: aż 680 osób. My musimy się teraz pozbierać po tej kolejnej porażce i w następnym meczu z Łęczną mam nadzieję, że przełamiemy tą słabość na własnym boisku.

Wojciech Stawowy (Cracovia)

Bardzo zależało nam dziś na zwycięstwie, z dwóch powodów. Po pierwsze: był to dla nas pierwszy mecz w tym sezonie przed własną publiką, a po drugie: punkty są nam bardzo potrzebne z uwagi na cel, który chcemy osiągnąć w tych rozgrywkach ligowych. Chcę podziękować drużynie za konsekwencję, jaką dzisiaj wykazała. Może znajdą się takie osoby, które powiedzą, że Cracovia biła głową w mur, ale ja się z tym absolutnie nie zgodzę. Cracovia grała bardzo konsekwentnie od pierwszej do ostatniej minuty. Graliśmy to, co w piłce jest najtrudniejsze, czyli atak pozycyjny na połowie przeciwnika. Wtedy trzeba przeprowadzać bardzo dużo akcji na jeden, czy na dwa kontakty, trzeba dużo grać bez piłki i faktycznie ciężko się jest przebić przez szczelny mur. Tym bardziej w sytuacji, gdy gra się z bardzo dobrym zespołem, a takim zespołem jest Stomil Olsztyn. Ja dziękuję chłopakom za to, że wykazali konsekwencję w całym meczu i pokazali to, co ćwiczymy, nad czym pracujemy, a poza tym pokazali charakter, bo walczyli do ostatniej minuty. W momencie, gdy gra się atak pozycyjny często narażonym się jest na kontrataki i po jednym z takich kontrataków mogliśmy stracić bramkę i mecz mógł się ułożyć zupełnie inaczej, ale ja jestem zadowolony z konsekwencji. Może nie stworzyliśmy zbyt dużo klarownych sytuacji, może potrzebny był właśnie taki strzał z dystansu - może takich strzałów powinno być więcej. To są wnioski, nad którymi będziemy się zastanawiać przygotowując się do spotkania z Arką Gdynia. Ja chciałem natomiast jeszcze raz podziękować chłopakom za wygraną. Zwracam się również do trenera Kaczmarka: panie trenerze, proszę nie wracać ze spuszczonymi głowami, bo ma pan świetną drużynę! To jest najlepszy zespół z jakim graliśmy do tej pory w lidze - to fajnie poukładana drużyna, która bardzo mądrze broniła się przed naszymi atakami, ale też wyprowadzała bardzo groźne kontrataki. Były momenty, że Stomil długo utrzymywał się też przy piłce na naszej połowie. Myślę zatem, że kwestią czasu jest to, kiedy Stomil zacznie zdobywać punkty, natomiast praca trenera Kaczmarka jest tu ogromna. Wiem, że po porażce ciężko się wraca, bo sam nieraz wracałem z bardzo dalekich zakątków Polski. Wiem, że to boli i wydaje się, że małym pocieszeniem jest nawet to, że zagrało się dobry mecz, ale w rzeczywistości to może być duże pocieszenie. Po pańskim zespole widać, że drużyna gra bardzo dobrą piłkę, że wykonuje pan świetną robotę i chłopaki na pewno będą mocno w siebie wierzyć, tak jak Pan w nich wierzy.. Będziecie z pewnością zdobywać punkty, czego Wam szczerze życzę. Na koniec chciałbym tez podziękować kibicom za świetny doping, za to, że są naszym dwunastym zawodnikiem. Ja osobiście - byłbym niegrzeczny, gdybym tego nie zrobił - chce bardzo gorąco podziękować za miłe powitanie, jakie mi kibice zgotowali. Był to również dla mnie bardzo ważny mecz - pierwszy po bardzo długiej przerwie, kiedy wracam na stadion przy ulicy Kałuży nie jako widz, czy trener gości, tylko jako trener gospodarzy w meczu ligowym. To dla mnie jest wielkie wydarzenie i wielkie wyróżnienie. Bardzo dziękuję za przywitanie, jakie na początku meczu.

Źródło: Cracovia.pl [2]

Zawodnicy po meczu

"Kosanović: Rośnie pewność całego zespołu" -
Cracovia.pl

Kosanović: Rośnie pewność całego zespołu

- Skąd decyzja o strzale z tak znacznego dystansu? To był nakaz trenera?

- Nie, po prostu widziałem, że nie mam miejsca, aby podprowadzić piłkę, więc uderzyłem.

- Piłka wpadła bezpośrednio, czy po drodze odbiła się od Vladimira Boljevića?
- Weszła czysto. „Władek" powiedział mi, że chciał zmienić tor lotu piłki, ale nie dał rady - nie sięgnął jej.

- To najładniejsza bramka w Twojej karierze?
- Być może. To jest moja pierwsza bramka strzelona z gry odkąd jestem w Cracovii - dotąd strzelałem wyłącznie z rzutów wolnych.

- Może pomogła Ci obecność Twojej dziewczyny, która oglądała Ciętym razem z trybun?
- Nie pomogła (śmiech). W ogóle nie patrzyłem na trybuny i nie myślałem o tym, że ona na mnie patrzy.

- Do 84. minuty wydawało się, że nie macie pomysłu na przełamanie dobrze ustawionej obrony gości.
- Kreowaliśmy grę, ale mieliśmy problemy z tym, by znaleźć miejsce do zagrania prostopadłej piłki. Drużyna Stomilu cofnęła się w obręb swojej szesnastki i uważnie się broniła. Próbowałem strzelać z dystansu już wcześniej, ale były to kiepskie próby. Graliśmy jednak do końca, byliśmy skoncentrowani i konsekwentni. To się opłaciło i zgarnęliśmy trzy punkty.

- Musicie się chyba spodziewać, że większość rywali, którzy przyjeżdżać będą na Kałuży, będzie się głównie bronić.
- Tak, ale Stomil akurat naprawdę chciał grać w piłkę - nie cofali się tylko przez cały czas, potrafili wymienić parę fajnych podań i stworzyli dwie, czy trzy dobre sytuacje bramkowe. Być może z przebiegu gry wyglądało nawet, że jest to mecz na remis, ale to jednak my się cieszymy po meczu.

- Pamiętasz kiedy ostatni raz Cracovia nie straciła bramki w dwóch kolejnych meczach?
- Chyba nie. To świetne uczucie, kiedy drużyna nie traci bramek. Wtedy rośnie pewność siebie obrońców, ale też i całego zespołu. Mam nadzieje, że tak już pozostanie.

- Co czułeś, kiedy po meczu kibice skandowali Twoje nazwisko? Zdarzyło się to chyba po raz pierwszy odkąd jesteś w Cracovii.
- Tak, to był pierwszy raz. Super się czułem i bardzo dziękuje za to kibicom!

- W zeszłym sezonie po porażkach na swoim stadionie mówiliście, że presja pęta Wam nogi. Teraz to się zmieniło?
- Myślę, że ten mecz był dla nas najtrudniejszym pierwszym krokiem ku temu, aby tak już nigdy więcej nie było. Potrzebujemy zdobywać punkty i mam nadzieję, że nas stadion będzie naszym wielkim atutem, że będziemy tu zgarniać pełną pulę.

- Co mówił Wam trener w przerwie meczu?
- Mieliśmy bardziej ruszyć na przeciwnika i próbować posyłać prostopadłe podania do zawodników biegających na wolne pole.

- Trener mówił, aby próbować strzałów z dystansu?
- Mówił żebyśmy strzelali, ale chyba nie miał na myśli strzałów z takiej odległości (śmiech).

- Czujecie w nogach te mecze rozgrywane co trzy-cztery dni?

- Mamy praktycznie tylko treningi regeneracyjne, ponieważ gramy dość często: sobota środa - ale trener nas na to przygotował, więc nie ma problemu.
Pasy News
Źródło: Cracovia.pl 26 sierpnia 2012 [3]

Doping kibiców

Oprawa meczowa

Mecze sezonu 2012/13

Polonia Bytom 2012-06-30 Cracovia - Polonia Bytom 3:0  Karpaty Lwów 2012-07-03 Cracovia - Karpaty Lwów 0:1  Sandecja Nowy Sącz 2012-07-07 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 2:2  Amkar Perm 2012-07-10 Cracovia - Amkar Perm 2:3  Pogoń Szczecin 2012-07-14 Cracovia - Pogoń Szczecin 0:0  Piast Gliwice 2012-07-18 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  Bytovia Bytów 2012-07-19 Cracovia - Drutex-Bytovia Bytów 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2012-07-27 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1  Cracovia_herb 2012-07-29 Piłkarze - Hokeiści 3:1  Dalin Myślenice 2012-08-04 Cracovia - Dalin Myślenice 2:1  Przebój Wolbrom 2012-08-04 Cracovia - Przebój Wolbrom 3:1  Zawisza Bydgoszcz 2012-08-11 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 0:2  GKS Katowice 2012-08-18 GKS Katowice - Cracovia 1:1  Okocimski Brzesko 2012-08-22 Okocimski Brzesko - Cracovia 0:2  Stomil Olsztyn 2012-08-25 Cracovia - Stomil Olsztyn 1:0  Arka Gdynia 2012-08-29 Cracovia - Arka Gdynia 1:0  Dolcan Ząbki 2012-09-02 Dolcan Ząbki - Cracovia 3:1  ŁKS Łódź 2012-09-08 Cracovia - ŁKS Łódź 4:2  Warta Poznań 2012-09-14 Warta Poznań - Cracovia 2:2  Olimpia Grudziądz 2012-09-19 Olimpia Grudziądz - Cracovia 2:0  Górnik Łęczna 2012-09-23 Cracovia - Bogdanka Łęczna 2:0  Kolejarz Stróże 2012-09-30 Kolejarz Stróże - Cracovia 0:1  Flota Świnoujście 2012-10-03 Flota Świnoujście - Cracovia 2:2 k.8-7  Zawisza Bydgoszcz 2012-10-06 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 3:1  Flota Świnoujście 2012-10-21 Flota Świnoujście - Cracovia 1:2  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2012-10-24 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 2:0  Polonia Bytom 2012-10-28 Polonia Bytom - Cracovia 1:3  Sandecja Nowy Sącz 2012-11-03 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 1:0  GKS Tychy 2012-11-10 GKS Tychy - Cracovia 2:0  Miedź Legnica 2012-11-17 Cracovia - Miedź Legnica 1:1  Cracovia_herb 2013 Trening Noworoczny  FK Ufa 2013-01-30 FK Ufa - Cracovia 1:0  Torpedo Moskwa 2013-02-04 Cracovia - Torpedo Moskwa 2:1  Widzew Łódź 2013-02-09 Widzew Łódź - Cracovia 2:1  Garbarnia Kraków 2013-02-11 Cracovia - Garbarnia Kraków 4:3  Czichura Saczchere 2013-02-16 Cracovia - Czichura Saczchere 3:2  MFK Košice 2013-02-19 Cracovia - MFK Košice 1:1  Kaspij Aktau 2013-02-22 Cracovia - Kaspij Aktau 1:1  Sandecja Nowy Sącz 2013-03-03 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 1:1  Okocimski Brzesko 2013-03-09 Cracovia - Okocimski Brzesko 1:0  Arka Gdynia 2013-03-16 Arka Gdynia - Cracovia 1:1  GKS Katowice 2013-03-23 Cracovia - GKS Katowice 1:0  Stomil Olsztyn 2013-03-30 Stomil Olsztyn - Cracovia 3:0  Dolcan Ząbki 2013-04-06 Cracovia - Dolcan Ząbki 0:2  Rozwój Katowice 2013-04-13 Cracovia - Rozwój Katowice 1:0  ŁKS Łódź 2013-04-13 ŁKS Łódź - Cracovia 0:3  Warta Poznań 2013-04-20 Cracovia - Warta Poznań 2:1  Olimpia Grudziądz 2013-04-24 Cracovia - Olimpia Grudziądz 0:0  Górnik Łęczna 2013-04-27 Bogdanka Łęczna - Cracovia 0:2  Kolejarz Stróże 2013-05-04 Cracovia - Kolejarz Stróże 2:2  Zawisza Bydgoszcz 2013-05-08 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 3:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2013-05-12 Cracovia - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:1  Flota Świnoujście 2013-05-19 Cracovia - Flota Świnoujście 1:1  Polonia Bytom 2013-05-25 Cracovia - Polonia Bytom 2:0  Sandecja Nowy Sącz 2013-05-29 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:2  GKS Tychy 2013-06-01 Cracovia - GKS Tychy 0:1  Miedź Legnica 2013-06-08 Miedź Legnica - Cracovia 1:3