Wdowiak (68' Szczepaniak)
Piątek

"Lechia - Cracovia. VARto oglądać ten mecz" -

Lechia - Cracovia. VARto oglądać ten mecz

Ekstraklasa piłkarska. - Lechia to bardzo groźny zespół, ale chcemy w Gdańsku wygrać - odważnie zapowiada trener Cracovii Michał Probierz. Spotkanie dzisiaj o godzinie 18.

Odmłodzona Cracovia nie miała wiele czasu, żeby przygotować się do egzaminu dojrzałości. Pierwszy sprawdzian poszedł w miarę zadowalająco (remis z Piastem Gliwice), drugi będzie jednak trudniejszy, taki odpowiednik matematyki na maturze. Licealiści hurtowo łamią sobie na niej zęby, za to Michał Probierz w swoich uczniów wierzy. Mocno.

- Jedziemy po trzy punkty, nie możemy kalkulować. Chcemy nauczyć ten zespół grać tak samo u siebie i na wyjeździe - podkreśla szkoleniowiec.

Probierz na kompromisy nie chodzi i nie myśli kategoriami ludzi, którzy na jego pracę patrzą z boku. A przynajmniej takie próbuje sprawiać wrażenie. Pytany, czy ta charakterystyczna dla niego strategia burzenia hierarchii w szatni - uogólniając: młodzi grają, starsi grzeją ławę - to jakiś rodzaj testu dla zawodników, odpowiada, że dziwią go takie pytania. - Jest nowy sezon, nie ma czegoś takiego jak hierarchia. Ona jest w wojsku, gdzie zdobywa się kolejne stopnie. U mnie na boisko wychodzi jedenastu najlepszych- tłumaczy swoją wizję, w której niedoświadczony bramkarz Adam Wilk wygrywa w tej chwili rywalizację z Grzegorzem Sandomierskim.

- Grześka muszę pochwalić, bo zachowuje się profesjonalnie, tak jak powinno to wyglądać. On nie musi się godzić z moją decyzją, nie powinien wręcz, ale na treningach ciężko pracuje - z uznaniem mówi Probierz. Dla Wilka ma przestrogę: - Mnie nie interesuje, kto ile ma lat, tylko co robi, jak się ustawia, reaguje. To jest ważne. Ale nie róbmy z Adama bohatera po jednym meczu. Dobrze wiem, jak jest w piłce. To, co się powiedziało wczoraj, dziś jest nieaktualne.

19-letni Wilk raczej nie jest jednak typem, który może się zachłysnąć pięcioma minutami sławy. - Do meczu z Lechią podchodzę spokojnie. Na klasę rywala nie patrzę, staram się skupić na swoich zadaniach - mówi niewzruszony. Zawodowe credo Probierza można chyba zamknąć w jednym zdaniu: - Ja każdego piłkarza cenię i każdego szanuję, chyba, że nie chce pracować, to wtedy szybko go eliminuję.

Zatrzymajmy się na pierwszej części, bo dobrze ją widać na przykładzie Deleu, na którego po starciu z Piastem spadła największa krytyka. Probierz uznał za stosowne publicznie wyjaśnić, że prawy obrońca grał z urazem i w zasadzie na własną prośbę. Teraz odpocznie, do Gdańska nie pojechał. Nie ma już za to formalnych przeszkód, aby w „Pasach” zadebiutował Ukrainiec Ołeksij Dytiatjew. - Nie mamy jeszcze wypracowanych takich schematów, żeby nowy zawodnik w drużynie nie mógł się w niej szybko odnaleźć - podkreśla Probierz.

Mecz w Gdańsku będzie sędziował Szymon Marciniak, a to oznacza, że będzie stosowany system VAR. Arbitrem odpowiedzialnym za wideoweryfikację będzie Paweł Gil. Co to oznacza dla ciągle dyskutującego z sędziami trenera „Pasów”?

- Ja VAR stosowałem już wcześniej, wiele razy pokazywałem arbitrom na monitor - śmieje się Probierz. - A mówiąc serio, to dla sędziów będzie ułatwienie. Choć wielu ludzi nie zrozumie do końca tych przepisów. Czytałem jest ostatnio i byłem zaskoczony, że w wielu sytuacjach VAR nie znajduje zastosowania.

W skrócie: sędzia VAR może podpowiadać arbitrowi głównemu tylko w kwestiach kluczowych, jak (nie)uznany gol, rzut karny albo czerwona kartka. Arbiter główny może od razu posłuchać sędziego VAR albo przerwać grę i obejrzeć powtórkę sytuacji na monitorze.

Przypuszczalny skład Cracovii: Wilk - Malarczyk, Helik, Siplak, Pestka - Zenjov, Covilo, Mihalik, Drewniak, Wdowiak - Piątek.
Przemysław Franczak
Źródło: gazetakrakowska.pl 22 lipca 2017 [1]

"Lechia - Cracovia. Zwycięstwo "Pasów", choć system VAR im nie pomógł" -

Lechia - Cracovia. Zwycięstwo "Pasów", choć system VAR im nie pomógł

Po raz pierwszy w historii ekstraklasy został zastosowany system VAR. Sędzia Szymon Marciniak nie uznał dwóch goli dla Cracovii. Paradoks – wideoweryfikacja wcale nie rozwiała wątpliwości. W obu przypadkach chodziło o bramki Krzysztofa Piątka. Ale i tak „Pasy” wywiozły z Gdańska trzy punkty.

Lechia Gdańsk – Cracovia 0:1 (0:0) Bramka: 0:1 Helik 68.

Lechia: Kuciak – Stolarski, Nalepa, Nunes, Wawrzyniak – F. Paixao, Krasić, Matras, Haraslin (64 Lewandowski) – M. Paixao, Kuświk (64 Schikowski).

Cracovia: Wilk – Malarczyk (46 Dytiatjew), Helik, Siplak, Pestka – Zenjov, Covilo, Mihalik (90+1 Szewczyk), Drewniak, Wdowiak (68 Szczepaniak) – Piątek.

Sędziowali:** Szymon Marciniak (Płock) oraz Konrad Sapela (Łódź), Tomasz Listkiewcz (Warszawa) i Paweł Gil – VAR (Lublin). Żółte kartki: Wawrzyniak – Zenjov, Malarczyk, Dytiatjew, Sandomierski, Siplak. Widzów: 15 624.

Lechia od razu wzięła Cracovię w obroty, w pierwszych minutach „Pasy” miały tyle do powiedzenia, co opozycja przy przepchaniu w parlamencie ustawy o Sądzie Najwyższym. Goście cudem przetrwali tę nawałnicę bez żadnych strat i zaczęli uporządkowywać chaotyczną, rozpaczliwą wręcz grę. Takim punktem zwrotnym była sytuacja z 15 min, gdy niespodziewanie doskonałą szansę na zdobycie bramki miał Mateusz Wdowiak. Dusan Kuciak obronił jego strzał, ale krakowianie poczuli wtedy w żaglach lekki powiew wiatru. Obudzili się pomocnicy, w garść wzięli się obrońcy i w końcu piłka zaczęła częściej pojawiać na połowie Lechii.

Aktywny był Sergei Zenjov, z gdańską defensywą twardo walczył Krzysztof Piątek, rozkręcił się Jaroslav Mihalik, który najwyraźniej nie chciał być gorszy od kolegi z reprezentacji młodzieżowej Słowacji Lukasa Haraslina, szalejącego na lewej flance Lechii. Krakowianie kilka razy napędzili strachu rywalom, a sami najedli się go już tylko tuż przed przerwą. Przed Adamem Wilkiem znalazł się Milos Krasić, ale młody bramkarz nie zawiódł. Jak zwykle swój własny mecz rozgrywał przy linii bocznej trener Probierz. Po ostatniej akcji w pierwszej połowie wdał się wymianę zdań z Wdowiakiem.

- To są nerwy. Ja chcę jak najlepiej, trener chce jak najlepiej, wszyscy chcemy wygrać. Nie jest nudno – uśmiechał się w przerwie pomocnik Cracovii przed kamerami C+. - Początek był trudny, ale wiedzieliśmy, że Lechia ostro ruszy. Przetrwaliśmy, a potem lekko zdominowaliśmy rywali. Szkoleniowiec „Pasów” nie wstrzymywał się ze zmianami. Na drugą połowę nie wyszedł już Piotr Malarczyk, który nie radził sobie z Haraslinem, zastąpił go debiutujący w „Pasach” - podobnie jak słowacki stoper Michal Siplak - Ukrainiec Ołeksij Dytiatjew. Haraslin nie przejął się tym wcale, zaraz po wznowieniu gry zwiódł obronę Cracovii, strzelił technicznie, lecz nieznacznie chybił. Chwilę później mieliśmy historyczny moment: po raz pierwszy w historii ekstraklasy został użyty system VAR. Stało się tak po golu strzelonym przez Cracovię i Krzysztofa Piątka. Napastnik gości po świetnym podaniu Mihalika znalazł się sam przed Dusanem Kuciakiem, trącił piłkę i zaczął cieszyć się razem z kolegami z gola. Pojawiła się jednak wątpliwość: był spalony czy nie?

Szymon Marciniak postanowił sam obejrzeć powtórkę (nie musi tego robić, może polegać na opinii sędziego VAR, który siedzi w specjalnym wozie). Wszystko trwało dość długo, ostatecznie arbiter wycofał się z decyzji o uznaniu bramki. Uniknęliśmy kontrowersji? Wręcz przeciwnie. Ta sytuacja będzie szeroko komentowana, bo powtórki wzbudzają wątpliwości, czy Piątek rzeczywiście był na spalonym. Na szczęście dla krakowian, to nie był ich łabędzi śpiew w tym spotkaniu. Niezrażeni decyzją sędziego walczyli dalej. I w 68 min dopięli swego: Zenjov strzelił na bramkę, piłka odbiła się od nóg obrońców i trafiła do stojącego kilka metrów od bramki Michała Helika. Obrońca „Pasów” zachował zimną krew i zdobył pierwszego – prawidłowego – gola w tym meczu.

Gdańsk w szoku, Cracovia w euforii. Musiała jednak przygotować się na ataki podrażnionego rywala. Teraz jednak była w stanie je neutralizować, gospodarze nie zdołali jej poważniej zagrozić. Sami za to dostali nokautujący cios w 84 min, ale rękę znów podał im… sędzia. Akcję rozpoczął Mihalik, wziął w niej udział Miroslav Covilo, który w polu karnym odegrał piłkę do Piątka, a ten w końcu strzelił swoją bramkę. Zaraz, zaraz, strzelił? Marciniak - znów po dłuższej chwili – decyduje się na obejrzenie nagrania. Decyzja: gola nie ma. Wściekły Probierz rzuca butelką, nerwy puszczają rezerwowemu Grzegorzowi Sandomierskiemu (dostał żółtą kartkę), a wszyscy zachodzą w głowę, co się stało. Okazało się, że gdy zawiązała się bramkowa akcja, Piątek był na minimalnym spalonym.

- Dla mnie to zabija futbol – stwierdził Piątek. - Rozumiem, że gdybym był na spalonym po podaniu Miro, to sprawa byłaby jasna, ale cofać akcję kilkanaście sekund do tyłu? Niepotrzebne nerwy tylko z tego były.

Tak czy inaczej, Lechia z tego uśmiechu losu nie skorzystała. Cracovia odniosła bardzo cenne zwycięstwo.
Źródło: gazetakrakowska.pl 22 lipca 2017 [2]

"Cracovia przegrała z VAR-em, ale wygrała z Lechią" -

Cracovia przegrała z VAR-em, ale wygrała z Lechią

0-1 Michał Helik 67

Sędziował Szymon Marciniak (Płock). Żółte kartki: Wawrzyniak - Zenjov, Malarczyk, Dytiatiev, Sandomierski, Siplak. Widzów 15 624.

LECHIA: Kuciak - Stolarski, Nalepa, Nunes, Wawrzyniak - F. Paixao (85 Fila), Krasic, Matras, Haraslin (63 Lewandowski) - M. Paixao, Kuświk (64 Schikowski).

CRACOVIA: Wilk - Malarczyk (46 Dytiatiev), Helik, Siplak - Zenjov, Covilo, Drewniak, Pestka - Mihalik (90+1 Szewczyk), Piątek, Wdowiak (68 Szczepaniak).

W pierwszych 10 minutach Lechia uzyskała przygniatającą przewagę, ale Kuświk, Haraslin i F. Paixao nie wykorzystali szans bramkowych. Później mecz się wyrównał i sytuacje stwarzali goście. W 15. minucie Wdowiak trafił z 6 m w boczną siatkę. W 31. minucie ładną akcję przeprowadził Piątek, lecz w ostatniej chwili obrońca wybił mu piłkę spod nóg. Cztery minuty później napastnik Pasów strzelił w spojenie słupka i poprzeczki. Tuż przed przerwą, po wrzutce Haraslina z lewego skrzydła na dalszy słupek Krasic uderzał z 3 m, ale Wilk zdążył zablokować futbolówkę.

Tuż po przerwie szansy na zdobycie gola szukał Haraslin, ale chybił minimalnie z 14 m.

W 48. minucie padła bramka dla krakowian. Do centry Mihalika wyszedł Piątek, a piłka wpadła do siatki. Sędzia Marciniak po raz pierwszy w historii ekstraklasy skorzystał jednak z systemu VAR i gola nie uznał, wychodząc z założenia, że Piątek był jednak na spalonym, a brał aktywny udział w akcji.

W 67. minucie już nie było wątpliwości. Z własnej połowy futbolówkę w pole karne rywali posłał Drewniak, Helik zgrał ją głową do Piątka, ten podał do Zenjova. Uderzona przez Estończyka piłka po rykoszecie dotarła do Helika, który z 3 m skierował ją do pustej bramki.

W 84. minucie Cracovia zdobyła gola po raz trzeci! Stało się to po pięknej akcji. Zaczął na lewym skrzydle Mihalik, Covilo dograł do Piątka, który z 6 m strzelił nad głową Kuciaka pod poprzeczkę. Główny arbiter dostał jednak sygnał ze stanowiska VAR i po wideoweryfikacji bramki nie uznał, gdyż na początku bramkowej akcji Piątek był na minimalnym spalonym...

Lechia do końca dążyła do remisu, była blisko w 89. minucie, ale po "główce" Krasica świetną interwencją popisał się Wilk.

Statystycznie lepsi byli gdańszczanie, ale zdecydowanie bardziej konkretna okazała się przebudowywana przez trenera Probierza Cracovia.

st
Źródło: Sportowe Tempo 22 lipca 2017 [3]

Piłkarze po meczu

Kulisy meczu

Mecze sezonu 2017/18

Sandecja Nowy Sącz 2017-06-24 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:0  MFK Karviná 2017-06-28 Cracovia - MFK Karviná 2:2  Pogoń Szczecin 2017-06-30 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:1  Zagłębie Lubin 2017-07-05 Zagłębie Lubin - Cracovia 2:0  Chrobry Głogów 2017-07-08 Chrobry Głogów - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2017-07-15 Cracovia - Piast Gliwice 1:1  Stal Mielec 2017-07-16 Cracovia - Stal Mielec 2:0  Lechia Gdańsk 2017-07-22 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:1  Gwarek Tarnowskie Góry 2017-07-24 Cracovia - Gwarek Tarnowskie Góry 4:0  Korona Kielce 2017-07-31 Korona Kielce - Cracovia 4:2  Puszcza Niepołomice 2017-08-01 Cracovia - Puszcza Niepołomnice 2:1  Lech Poznań 2017-08-06 Cracovia - Lech Poznań 0:2  GKS Tychy 2017-08-09 GKS Tychy - Cracovia 1:1 k.1:4  Wisła Kraków 2017-08-12 Wisła Kraków - Cracovia 2:1  Górnik Zabrze 2017-08-18 Cracovia - Górnik Zabrze 3:3  Śląsk Wrocław 2017-08-25 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  GKS Katowice 2017-09-02 GKS Katowice - Cracovia 2:2  Jagiellonia Białystok 2017-09-09 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1  Legia Warszawa 2017-09-17 Legia Warszawa - Cracovia 1:0  Zagłębie Lubin 2017-09-21 Cracovia - Zagłębie Lubin 0:3  Wisła Płock 2017-09-25 Cracovia - Wisła Płock 1:3  Arka Gdynia 2017-09-29 Arka Gdynia - Cracovia 1:1  Pogoń Szczecin 2017-10-16 Cracovia - Pogoń Szczecin 3:0  Sandecja Nowy Sącz 2017-10-21 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2017-10-28 Cracovia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:1  Zagłębie Lubin 2017-11-05 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2017-11-18 Piast Gliwice - Cracovia 1:0  Lechia Gdańsk 2017-11-24 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:1  Korona Kielce 2017-12-04 Cracovia - Korona Kielce 2:2  Lech Poznań 2017-12-10 Lech Poznań - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 2017-12-13 Cracovia - Wisła Kraków 1:4  Górnik Zabrze 2017-12-18 Górnik Zabrze - Cracovia 0:4  Cracovia_herb 2018 Trening Noworoczny  Puszcza Niepołomice 2018-01-13 Cracovia - Puszcza Niepołomice 2:0  Zagłębie Sosnowiec 2018-01-17 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 2:2  Siarka Tarnobrzeg 2018-01-20 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 2:1  Stal Mielec 2018-01-20 Stal Mielec - Cracovia 1:3  Akademija Pandew 2018-01-24 Cracovia - Akademija Pandew 4:1  Krylja Sowietow Samara 2018-01-27 Cracovia - Krylja Sowietow Samara 2:0  Mladost Lučani 2018-01-31 Cracovia - Mladost Lučani 1:1  Spartak Subotica 2018-02-03 Cracovia - Spartak Subotica 3:2  Śląsk Wrocław 2018-02-10 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:1  Jagiellonia Białystok 2018-02-17 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:0  Legia Warszawa 2018-02-24 Cracovia - Legia Warszawa 0:0  Wisła Płock 2018-02-27 Wisła Płock - Cracovia 0:1  Arka Gdynia 2018-03-04 Cracovia - Arka Gdynia 2:1  Pogoń Szczecin 2018-03-10 Pogoń Szczecin - Cracovia 0:3  Sandecja Nowy Sącz 2018-03-18 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 2:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2018-03-31 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 2:0  Zagłębie Lubin 2018-04-07 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:2  Piast Gliwice 2018-04-14 Cracovia-Piast Gliwice 2:1  Lechia Gdańsk 2018-04-23 Lechia Gdańsk-Cracovia 0:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2018-04-29 Cracovia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 4:2  Śląsk Wrocław 2018-05-04 Cracovia - Śląsk Wrocław 3:3  Arka Gdynia 2018-05-08 Arka Gdynia - Cracovia 2:0  Sandecja Nowy Sącz 2018-05-12 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 0:1  Pogoń Szczecin 2018-05-19 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:4