Manneh (67' Ściślak)
Krawczyk (67' Sobczyk)
Jiménez

Sędzia: Bartosz Frankowski z Torunia
Widzów: 0 Mecz ze względu na zagrożenie epidemiologiczne odbywał się bez kibiców.

Rivaldinho (59' Piszczek)

"Michał Probierz, trener Cracovii: Niczego nie zazdroszczę Marcinowi Broszowi" -

Michał Probierz, trener Cracovii: Niczego nie zazdroszczę Marcinowi Broszowi

Opadł już kurz po derbowym spotkaniu, po którym więcej mówiło się o tym, co działo się na trybunach, niż o samym meczu. Cracovia gra w sobotę o godz. 17.30 w Zabrzu i nie chce już pamiętać o stracie punktów w meczu z Wisłą.

Derby z Wisłą już nieistotne

Trener „Pasów” Michał Probierz nie mógł spać po poprzednim spotkaniu. Podobnie jak prezes Cracovii Janusz Filipiak. Podczas łączenia za pomącą skype’a w stacji Canal + Filipiak odebrał telefon od Probierza! Co szkoleniowiec chciał powiedzieć swojemu pracodawcy? - To już nie jest dzisiaj istotne i nie ma żadnego znaczenia – ucina temat Probierz.

Szkoleniowiec „Pasów” jeszcze nie otrząsnął się po meczu z rywalką zza między: - Oczywiście, że emocje nadal buzują – twierdzi. Musi jednak się uspokoić, by zła energia nie przeszła na zespół. A ma on do wykonania konkretną pracę. Przed trzema laty Cracovia po nieudanych derbach (1:4) pojechała do Zabrza i wygrała z ówczesnym wiceliderem 4:0. Oddaliła od siebie widmo spadku, a ten mecz stanowił pewien przełom, bo wiosna wyglądała już lepiej. Wprawdzie „Pasom” nie udało się awansować do górnej ósemki, ale w tamtym sezonie – 2017/2018 - zajęły 9 miejsce.

- Do każdego spotkania podchodzimy rzetelnie, chcemy zrobić wszystko, by ten mecz rozegrać dobrze, by jak najszybciej odskoczyć od grupy zespołów z dołu, zadomowić się w środku tabeli i później walczyć o tę górną część tabeli – twierdzi Probierz. Mecze z Górnikiem z reguły są zacięte, a Zabrze nie stanowi już dla krakowian twierdzy nie do zdobycia, jak miało to miejsce przed laty. Ostatnio team Probierza po emocjonującym meczu uległ gospodarzom 2:3. Był to ostatni mecz przed pandemią.

Wróćmy jednak do bieżących rozgrywek - Górnik po porażce w prestiżowym meczu z Piastem Gliwice (1:2) zremisował ze Śląskiem Wrocław i wygrał dwa kolejne mecze – z Pogonią Szczecin (2:1) i Wisłą Płock na wyjeździe 1:0.

- Cieszy, że ostatnio zagraliśmy na „zero z tyłu”, fajnie, że stwarzamy sobie wiele sytuacji bramkowych - mówi piłkarz Górnika Adrian Gryszkiewicz. - Musimy jednak strzelać więcej bramek. Dobrze znamy rywala, ale patrzymy tylko i wyłącznie na siebie. Mamy swój plan i będziemy go realizować.

Probierz ma duży sentyment do Górnika Zabrze. To w jego barwach na przełomie wieków spędził aż siedem sezonów, rozegrał w nim 181 meczów i zdobył 7 bramek. Zadebiutował w sezonie 1997/1998 pod okiem trenera Henryka Apostela. Zna się świetnie z trenerem zabrzan Marcinem Broszem, również byłym piłkarzem zabrzan. - Za Marcina zawsze trzymam kciuki, to bardzo solidny trener – mówi szkoleniowiec „Pasów”.

Cieszę się, że tak pracuje, ale nie zazdroszczę mu niczego, podejrzewam, że on też mi niczego nie zazdrości. Cracovia chce wygrać dwa mecze

„Pasy” mają jeszcze przed sobą dwa mecze w tym roku. Po spotkaniu w Zabrzu, zagrają tydzień później z Lechią Gdańsk u siebie. - Dla nas każdy mecz jest trudny – mówi trener Cracovii. - Mamy minusowe punkty i mają one wpływ na to, jak ta tabela się przedstawia. Gdyby nie to, to rozmawialibyśmy w zupełnie innym tonie. Jeśli udałoby się wygrać te oba spotkania, byłoby nam łatwiej złapać oddech. „Pasy” zremisowały już sześć spotkań w tym sezonie, o jedno więcej niż w ubiegłym, choć za nami dopiero 12 kolejek spotkań.

- To jest związane z tym, że mieliśmy minusowe punkty i musimy teraz w każdym meczu trochę inaczej grać – tłumaczy Probierz. - Musimy za wszelką cenę zdobywać punkty i nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek ryzyko. A z drugiej strony jest wiele przypadku w tych meczach, które były.

Rivaldinho i Alvarez jeszcze "odpalą"

Problemem Cracovii jest zdobywanie bramek, zespół strzelił ich 16 w 12 spotkaniach. Czy „Pasy” będą zimą szukały napastnika i czy w ogóle będą chciały kogoś pozyskać?

- Mieliśmy problemy, Alvarez nam wypadł, Rivaldinho był długo chory, wierzę, że zaczną zdobywać bramki, ale potrzebują trochę czasu – tłumaczy trener. - Mamy wielu zawodników, którzy czekają na swoje szanse. Jak się wyleczy Kamil Pestka to dojdzie nam alternatywa. Jeżeli wszyscy będą zdrowi w stu procentach, to będziemy mieli bardzo silną kadrę. W każdym okienku możliwe są transfery, bo nie da się ukryć, że obserwujemy rynek i może się ktoś trafi ciekawy.
Źródło: gazetakrakowska.pl 11 grudnia 2020 [1]

"Cracovia do bólu skuteczna. Wyrachowanie dało punkty" -

Cracovia do bólu skuteczna. Wyrachowanie dało punkty

W meczu 13. kolejki ekstraklasy Cracovia pewnie pokonała Górnika Zabrze na wyjeździe. To była 400. wygrana Cracovii w rozgrywkach ekstraklasy. Podopieczni trenera Michała Probierza awansowali na 9. miejsce w tabeli.

Cracovia bez Hanki do końca roku

Bez Sergiu Hanki Cracovia zagrała w Zabrzu. Rumunowi odnowiła się kontuzja w meczu z Wisłą i choć dokończył tamto spotkanie, nie zagra już do końca roku. Zmian w „11” w stosunku do ostatniego meczu było więcej – miejsce w niej stracili Ivan Marquez, Ivan Fiolić i Florian Loshaj, a zagrali Michael Gardawski, Matej Rodin, Thiago i Milan Dimun. Szczególnie obsada skrzydła mogła zdumiewać, bo zagrał na nim Michal Siplak, lewy obrońca. Ale „Pasy” mają kłopot ze skrzydłowymi.

Krakowianie od razu zaatakowali rywala. Aktywny od początku był Pelle van Amersfoort. Goście podeszli bardzo wysoko do rywali. Górnik był trochę schowany. W 9 min atakował Bartosz Nowak, ale Karol Niemczycki szybko zareagował, wyszedł z bramki i zażegnał niebezpieczeństwo. Trwała walka głównie w środku pola. W 22 min mogło być 1:0 dla Cracovii, po podaniu Thiago z prawej strony piłka trafiła do Siplaka na lewe skrzydło, który zamykał akcję. Strzelił z pierwszej piłki z 5 m i nie trafił w bramkę! Odżyły demony z derbów, kiedy to ten sam piłkarz mając piłkę meczową fatalnie spudłował.

Skuteczny Pelle van Amersfoort

W 33 min padł pierwszy celny strzał w tym meczu – Jesus Jimenez uderzał z 25 po ziemi, ale dobrze ustawiony Niemczycki nie miał kłopotów z obroną. Po chwili Piotr Krawczyk wypatrzył Nowaka, ale ten przy próbie strzału skiksował.

W końcówce I połowy szczęście dopisało Cracovii – Gardawskiemu nie wyszła wrzutka, z 2 m trafił w rękę Giannisa Masourasa. Sędzia przerwał grę, obserwował sytuację na VAR-ze i zdecydował – rzut karny! Pewnym wykonawcą „jedenastki” okazał się Pelle van Amersfoort i zdobył swa czwartą bramkę w tym sezonie. To był jeden, jedyny celny strzał Cracovii w tym sezonie.

- Gramy bardzo solidnie w obronie, nie mam dużo roboty i obyśmy tak dotrzymali do końca - mówił w przerwie Karol Niemczycki. - Realizujemy plan, musimy tak samo zrobić w II połowie.

Nic dodać, nic ując. Mecz może nie był ciekawy, ale szczęśliwy dla „Pasów”.

Druga połowa zaczęła się od ataków Górnika. W 50 min Jimenez prowadził piłkę, w zamieszaniu w polu karnym musnęła ona ręke Dawida Szymonowicza, ale sędzia nie zdecydował się na podyktowanie karnego, nie sprawdzał nawet VAR-u. W tej samej akcji Erik Janża uderzał z boku pola karnego, a Niemczycki popisał się refleksem i wybił piłkę. W 55 min po dograniu piłki przez van Amersfoorta piłka nie trafiła do Rivaldinho, a gdyby tak się stało, goście mieli by wielka szansę na drugą bramkę. W 60 min z wolnego uderzał Thiago. W 62 min na bramkę Górnika uderzał van Amersfoort – futbolówka minimalnie minęła słupek.

Wreszcie gol Siplaka

Minutę później Holender wystąpił w roli asystenta, a do siatki trafił wreszcie Siplak popisując się precyzyjnym i ładnym strzałem w „okienko”. W 68 min Nowak uderzał z wolnego, a Niemczycki spokojnie złapał piłkę. Niebawem z bliska uderzał Alex Sobczyk, ale Niemczycki dobrze skrócił kąt. „Pasy” nie pozostawały dłużne, w 83 min główkował Szymonowicz, ale pomylił się piłka przeszła obok bramki. Szczęście było przy Cracovii, bo 2 min później uderzał Przemysław Wiśniewski po dograniu piłki z rogu. Nie trafił czysto, ramieniem, a nie głowa i piłka odbiła się od poprzeczki. Niebawem Jimenez pomylił się bardzo, będąc w dobrej sytuacji i nadal „Pasy” prowadziły dwoma bramkami.
Źródło: Gazeta Krakowska 12 grudnia 2020 [2]

"Czwarta porażka Zabrzan w sezonie. Van Amersfoort strzelał, asystował i poprowadził Pasy do zwycięstwa nad Górnikiem" -

Górnik Zabrze przegrał z Cracovią 0:2 w meczu 13. kolejki PKO Ekstraklasy, co może go kosztować stratę miejsca w czołówce tabeli. Dla zespołu prowadzonego przez Michała Probierza bramki zdobyli Pelle van Amersfoort i Michal Siplak.

Walczący o najwyższe lokaty Górnik był faworytem spotkania z Cracovią. Przy zwycięstwie piłkarze z Zabrza mogli chociaż na parę godzin zostać liderem, bo zrównaliby się punktami z Legią Warszawa, którą pokonali już w tym sezonie. Żaden zespół nie remisował w naszej lidze tak często jak drużyna Pasów, co nie pozwoliło jej dotąd się wydostać z drugiej połowy tabeli.

Aktywniejsza od początku spotkania była Cracovia, ale brakowało jej sytuacji i jakości pod bramką przeciwnika. Zespół gospodarzy potrzebował chwili, żeby się obudzić i próbować coś zdziałać w ataku. Nieliczne próby piłkarzy obu drużyn były albo blokowane albo nie dolatywały do bramki. Ani razu kibicom żądnego z zespołów przez większą część pierwszej połowy nie mogło nawet zadrżeć serce. Na uwagę zasługiwał jedynie strzał Michala Siplaka po dośrodkowaniu Thiago, który nieznacznie przestrzelił z pierwszej piłki.

Ten stan utrzymywał się do 43. minuty, kiedy to Michael Gardawski pobiegł z piłką w pole karne Górnika i postanowił dośrodkować piłkę. Trafiła ona w pięść Giannisa Masourasa, a sędzia bez wahania podyktował rzut karny. Na bramkę dla gości zamienił go Pelle van Amersfoort. Cracovia wyszła na prowadzenie i do przerwy go nie oddała.

W 49. minucie Rivaldinho trafił w boczną siatkę bramki Górnika. Odpowiedział Erik Janża minutę później podobnym strzałem, po tym jak Jesus Jimenez długo tańczył w polu karnym, ale nie był w stanie ograć trzech obrońców Cracovii. W 60. minucie zakotłowało się w polu karnym zabrzan, ale Siplak nieczysto uderzył piłkę i nie trafił w bramkę w dość dogodnej sytuacji.

Kolejne zetknięcie się Siplaka z piłką było już zabójcze dla Górnika. Słowak dostał ją w polu karnym i uderzył nie do obrony w sam róg bramki. Było 0:2, a gospodarze wzięli się do pracy, ale nie mogli ominąć obronnych zasieków Cracovii. Trener gości Michał Probierz przezornie zdjął z boiska Gardawskiego, który ryzykował tym, że dostanie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę.

Na bramkę Karola Niemczyckiego groźnie strzelał Adam Ryczkowski, ale bramkarz Pasów był na posterunku. Gości w końcówce uratowała też poprzeczka po strzale głową Przemysława Wiśniewskiego. Jimenez nieczysto trafił piłkę, którą świetnie mu zgrał Daniel Ściślak spod linii końcowej. Cracovia nie dała sobie wydrzeć zwycięstwa.
Źródło: Przegląd Sportowy 12 grudnia 2020 [3]

"Cracovia zwycięska w Zabrzu" -

Cracovia zwycięska w Zabrzu

0-1 Pelle van Amersfoort 43 (karny)

0-2 Michal Siplak 63

Sędziował Bartosz Frankowski (Toruń). Żółte kartki: Evangelou, Ryczkowski, Sobczyk - Gardawski, Sadikovic, Piszczek, Siplak (4żk). Mecz bez publiczności.

GÓRNIK: Chudy - Evangelou, Wiśniewski, Gryszkiewicz - Masouras (46 Ryczkowski), Prochazka (87 Ł. Wolsztyński), Manneh (67 Ściślak), Nowak, Janża - Krawczyk (67 Sobczyk), Jimenez.

CRACOVIA: Niemczycki - Rapa, Szymonowicz, Rodin, Gardawski (73 Vestenicky) - Sadikovic - Thiago (80 Fiolic), Dimun, van Amersfoort, Siplak - Rivaldinho (59 Piszczek).

Goście mieli pierwszą okazję już w 2. minucie, ale Thiago skiksował. W 10. minucie szansę miał Górnik, Nowak znalazł się tuż przed Niemczyckim, lecz ten zdążył wyjąć mu piłkę spod nóg. W 22. minucie krakowianie mogli objąć prowadzenie. Thiago zagrał z prawej strony, Siplak zamknął akcję z lewej, przymierzył w "długi" róg, lecz nieznacznie chybił. W 33. minucie blisko powodzenia byli zabrzanie, szans nie wykorzystali Nowak i Jimenez.

Kluczowy moment I połowy nastąpił w 41. minucie, gdy Gardawski uderzył z 16 m trafiając w rękę stojącego przed nim Masourasa. Po analizie VAR sędzia podyktował karnego, którego pewnym strzałem w lewy, dolny róg wykonał van Amersfoort. To był jedyny celny strzał Pasów w tej części gry.

Holender był po przerwie bardzo aktywny, w 62. minucie uderzył z 20 m tuż obok słupka. A po chwili przejął odbitą przez Gryszkiewicza futbolówkę, podał na lewo w pole karne do Siplaka, który z czystej pozycji huknął z 10 m pod poprzeczkę.

Cracovia prowadziła 2-0, ale Górnik nie rezygnował i w ostatnim kwadransie mógł jeszcze odmienić losy spotkania. W 80. minucie Sobczyk uderzył z 7 m, ale Niemczycki popisał się refleksem. Pięć minut później, po wrzutce z kornera, Wiśniewski główkował z 5 m trafiając w poprzeczkę. A w 87. minucie po podaniu Ściślak z lewej strony Jimenez spudłował z 10 m.

Statystyka meczu: 12:9 w strzałach, 4:3 w celnych, 48:52% w posiadaniu piłki, 3:4 w kornerach i 118:116 pod względem ilości przebiegniętych kilometrów.
Źródło: Sportowe Tempo 13 grudnia 2020 [4]

Michał Probierz, trener Cracovii

Przyjechaliśmy na bardzo trudny teren, bardzo doceniam pracę Marcina Brosza z tym zespołem. Widać, że jest dobrze zorganizowany i że to jest drużyna, która potrafi grać. Przeciwstawiliśmy temu bardzo dobrą organizację gry. Realizowaliśmy to dobrze, choć na początku graliśmy trochę za nerwowo, bo mieliśmy 2-3 momenty, kiedy mogliśmy lepiej dograć piłkę. Wyglądałoby to lepiej. Zneutralizowaliśmy atuty, które miał Górnik, to było dla nas ważne. Jimenez nie miał za dużo możliwości, podobnie Nowak. Zdobyliśmy bramki i jesteśmy bardzo zadowoleni.

Widać, że to jest zaangażowany zespół, agresywny, dobrze biegający i to się potwierdziło. Przeciwstawiliśmy temu dużo atutów mimo że mamy swoje problemy. Wypadli nam Hanca i Siplak, ale są inni zawodnicy, którzy czekają na swoje szanse.

Marcin Brosz, trener Górnika

Jeżeli marzymy o czymś więcej, to zdajemy sobie sprawę, że nie możemy na swoim stadionie przegrywać, nie punktujemy u siebie, a to był nasz ogromny atut. Rozegraliśmy słabszy mecz i to dotyczy całego zespołu i zawodników kluczowych. Staraliśmy się zmienić oblicze zespołu w II połowie, szczególnie jeśli chodzi o prawą stronę. W późniejszej części meczu wykorzystaliśmy wszystkie zmiany ofensywne, chcieliśmy za wszelką cenę zdobyć bramkę, bo wierzyliśmy, że to da nam impuls i pomoże powalczyć o coś więcej. Nie udało się, bardzo szkoda, choć były zalążki, w paru sytuacjach mieliśmy swoje szanse. Brakło nam pozytywnej energii, gry na wolne pole, wygrywanych pojedynków, akcji kombinacyjnych, przyjęcia piłki w polu karnym. Chcieliśmy bardzo wygrać, stąd ofensywny skład i zmiany, których dokonywałem były ofensywne, ale nie przyniosły one takiego efektu, jaki byśmy chcieli.

Źródło: Gazeta Krakowska [5]

Piłkarze po meczu

Kulisy meczu

Mecze sezonu 2020/21

Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2020-08-12 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 3:1  Chrobry Głogów 2020-08-16 Chrobry Głogów - Cracovia 1:2  Pogoń Szczecin 2020-08-22 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Malmö FF 2020-08-27 Malmö FF - Cracovia 2:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2020-08-30 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:2  Stal Mielec 2020-09-12 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Zagłębie Lubin 2020-09-20 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  Raków Częstochowa 2020-09-26 Cracovia - Raków Częstochowa 2:2  Śląsk Wrocław 2020-10-02 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:1  Legia Warszawa 2020-10-09 Legia Warszawa - Cracovia 0:0 k.4:5  Piast Gliwice 2020-10-17 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  Lech Poznań 2020-10-25 Lech Poznań - Cracovia 1:1  Jagiellonia Białystok 2020-11-07 Cracovia - Jagiellonia Białystok 3:1  Świt Skolwin 2020-11-14 Świt Skolwin - Cracovia 0:1  Legia Warszawa 2020-11-22 Cracovia - Legia Warszawa 0:1  Wisła Płock 2020-11-27 Wisła Płock - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2020-12-04 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Górnik Zabrze 2020-12-12 Górnik Zabrze - Cracovia 0:2  Lechia Gdańsk 2020-12-19 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:3  Cracovia_herb 2021 Trening Noworoczny  Puszcza Niepołomice 2021-01-13 Cracovia - Puszcza Niepołomice 3:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-01-16 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 0:2  GKS Katowice 2021-01-20 Cracovia - GKS Katowice 1:2  MŠK Žilina 2021-01-23 Cracovia - MŠK Žilina 3:2  Warta Poznań 2021-01-30 Warta Poznań - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 2021-01-31 Cracovia - Górnik Zabrze 1:2  Pogoń Szczecin 2021-02-06 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:0  Warta Poznań 2021-02-09 Warta Poznań - Cracovia 0:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2021-02-13 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1  Stal Mielec 2021-02-19 Stal Mielec - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2021-02-28 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:4  Chojniczanka Chojnice 2021-03-03 Chojniczanka Chojnice - Cracovia 0:3  Raków Częstochowa 2021-03-06 Raków Częstochowa - Cracovia 0:0  Śląsk Wrocław 2021-03-12 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Piast Gliwice 2021-03-19 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Lech Poznań 2021-04-03 Cracovia - Lech Poznań 2:1  Jagiellonia Białystok 2021-04-09 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:1  Raków Częstochowa 2021-04-14 Cracovia - Raków Częstochowa 1:2  Legia Warszawa 2021-04-18 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Wisła Płock 2021-04-21 Cracovia - Wisła Płock 1:0  Wisła Kraków 2021-04-24 Wisła Kraków - Cracovia 0:0  Górnik Zabrze 2021-05-03 Cracovia - Górnik Zabrze 1:0  Lechia Gdańsk 2021-05-08 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:1  Warta Poznań 2021-05-16 Cracovia - Warta Poznań 0:1