Drygas (90' Łasicki)
Smoliński (63' Benedyczak)
Zahovič (63' Kucharczyk)

Sędzia: Bartosz Frankowski z Torunia
Widzów: 0 Mecz ze względu na zagrożenie epidemiologiczne odbywał się bez kibiców.

Cracovia Pogoni już raczej nie dogoni, ale może z nią wygrać

15 punktów dzieli lidera ekstraklasy – Pogoń Szczecin i Cracovię. Zniwelowanie tego dystansu w ciągu 15 kolejek, jakie zostały do końca sezonu jest mało realne, czy wręcz niemożliwe, ale w sobotę o godz. 17.30 podczas konfrontacji w Szczecinie nie będzie to miało wielkiego znaczenia.

Pogoń na fali, zamieszanie w Cracovii

Pogoń jest na fali – wygrała cztery ostatnie mecze, a Cracovia po burzy, jaką wywołał trener Michał Probierz. Przypomnijmy, że po przegranym spotkaniu z Wartą Poznań (0:1) szkoleniowiec podał się do dymisji. Nie została ona przyjęta przez prezesa Janusza Filipiaka, a 48 godzin później Probierz wydał oświadczenie, w którym przeprosił i zapewnił o chęci budowania silnego klubu. Po czym udał się na urlop, a zajęcia prowadził drugi trener Grzegorz Kurdziel.

Szybko odnalazł się w tej roli. - Nie była to dla mnie nowa sytuacja – zapewnił Kurdziel. - Wspólnie z całym sztabem szkoleniowym bardzo często mamy okazję prowadzić treningi z zespołem. Zdarzały się sytuacje, że trener ze względu na swoje obowiązki nie był obecny na zajęciach. Jesteśmy profesjonalistami i wykonywaliśmy obowiązki, które do nas należą.

Zamieszanie związane z dymisją i jej odwołaniem komentował tak:

Wiedziałem, że do momentu wyjaśnienia sprawy mam poprowadzić treningi. Co do odwołania swojej decyzji, to rozmawiałem z trenerem o tym, ale to była też rozmowa prywatna. Pozytywny aspekt tej całej sytuacji? Byłoby nim zwycięstwo w Szczecinie, a później wygrana w meczu pucharowym z Wartą Poznań.

To życzeniowe myślenie. „Pasy” z pewnością nie będą faworytem meczu w Szczecinie, zwłaszcza, że za kartki pauzują Sergiu Hanca i Dawid Szymonowicz. Nie zagrają też kontuzjowani Milan Dimun i Radosław Kanach.

Jak zareagują "Pasy"?

- Na pewno jest to wyzwanie, tym bardziej, że Pogoń jest liderem – mówi były pomocnik „Pasów” i reprezentant Polski Arkadiusz Kubik. - Szczecinianie stracili najmniej bramek, są w „gazie”. Będzie ciekawy mecz. Cracovia nie ma nic do stracenia, a Pogoń musi wygrać. Myślę, że może być niespodzianka i „Pasy” zagrają zdecydowanie lepiej niż ostatnio. Sytuacja się odwróci i tak jak w meczu z Wartą Cracovia była faworytem, a przegrała, tak teraz może być odwrotnie. Szanse oceniam 50 na 50.

Szczecinianie traca mało goli

Pogoń to najlepiej grający w defensywie zespół w Polsce. Stracił tylko osiem goli. To główny aspekt, na który zwracają uwagę jej rywale i… niewiele mogą zrobić.

- Jak rozpoczyna się analizę Pogoni to pierwsze to, co wpada w oko, to liczba straconych bramek. Mała ich liczba – 8 w 15 spotkaniach na pewno świadczy o bardzo dobrej grze defensywnej Pogoni – potwierdza Kurdziel. - Z czego to wynika? Moim zdaniem z elementu zgrania. Zawodnicy bardzo długo przebywają ze sobą, w pierwszej jedenastce jest tylko trzech, którzy grają krócej niż rok i ten element zgrania plus bardzo dobra postawa bramkarza Stipicy powoduje to, że tracą tak mało bramek.

Właśnie chorwacki golkiper jest główna postacią zespołu. Kluczowe będzie znalezienie na niego sposobu.

- Widać, że jest szefem defensywy – dodaje trener, były bramkarz. -Jeżeli popatrzy się na jego gestykulację, mimikę twarzy można powiedzieć, że jest to lider całej gry defensywnej Pogoni. Dochodzi skuteczność w każdej statystyce. Otrzymujemy raporty o grze bramkarzy i jest przodującym zawodnikiem na tej pozycji. Nie trzeba być wielkim ekspertem, by wiedzieć, że bramkarz, który puścił najmniej bramek w lidze jest najlepszym bramkarzem.

Paweł Cibicki zawieszony

W Pogoni też przerwa między poprzednim meczem, a konfrontacją z Cracovią nie przebiegła spokojnie.

Paweł Cibicki, jej zawodnik, został zawieszony w prawach zawodnika na podstawie decyzji Komisji Dyscyplinarnej szwedzkiego związku - poinformował na swojej oficjalnej stronie PZPN. Sprawa nie jest związana z występami na boiskach ekstraklasy. Szwedzka federacja piłkarska poinformowała Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN Adama Gilarskiego o decyzji Komisji Dyscyplinarnej Szwedzkiego Związku Piłki Nożnej z 3 lutego 2021 r. o tymczasowym zawieszeniu Pawła Cibickiego w meczach piłkarskich oraz wszelkiej aktywności sportowej do czasu zakończenia sprawy karnej dotyczącej match-fixingu" - napisano w oświadczeniu PZPN.

Sprawa dotyczy otrzymania przez Cibickiego pieniędzy za upomnienie żółtą kartką w meczu ligi szwedzkiej Kalmar KK – IF Elfsborg w sezonie 2018/2019.
Źródło: gazetakrakowska.pl 5 lutego 2021 [1]

"Cracovia poległa w Szczecinie. Nie znalazła sposobu na lidera" -

Cracovia poległa w Szczecinie. Nie znalazła sposobu na lidera

W meczu 16. kolejki ekstraklasy Pogoń Szczecin pokonała Cracovię 1:0. To trzecia porażka podopiecznych trenera Michała Probierza z rzędu.

Bez Hanki i Szymonowicza

Po burzy , jaka przeszła nad Cracovią w ubiegłym tygodniu – dymisja Michała Probierza i brak dla niej akceptacji przez prof. Janusza Filipiaka, „Pasy” gościły u lidera ekstraklasy.

Nie mogli zagrać Sergiu Hanca oraz Dawid Szymonowicz, pauzujący za żółte kartki. Zastąpili ich Ivan Marquez oraz Thiago. Reszta bez zmian – zagrali ci, którzy wybiegli na boisko w przegranym meczu z Wartą Poznań.

Gospodarze na początku uśpili goście, by w 6 min o mało co nie zdobyć gola. Najmniejszy na boisku Sebastian Kowalczyk główkował z 4 m, ale przeniósł piłkę nad poprzeczką. Widać było, że „Pasy” nie będą ryzykować, grały bardzo rozważnie w środkowej strefie. Z kolei w 16 min szarżował LukaZahović, którego zamiary rozeznał Karol Niemczycki i wychodząc, zablokował jego strzał.

W 17 min po rzucie rożnym piłka trafiła do Mariusza Malca, bo podanie przedłużył Kamil Drygas, który z 7 m trafił w poprzeczkę! W rewanżu Ivan Fiolić zepsuł dobrze zapowiadającą się akcję. Pogoń była cały czas w ataku – po kolejnym stałym fragmencie, tym razem rzucie wolnym, strzelał Kowalczyk – nad spojeniem. Cracovia była w odwrocie, tylko starała się paraliżować ataki miejscowych, nie odpowiadając niczym. Goście byli schowani na własnej połowie, licząc na szybkiego Thiago, ale on nie dostawał podań. Z kilku rzutów wolnych krakowianie nie zrobili użytku, niecelnie dośrodkowując piłkę.

Gol Smolińskiego

W 41 min zakotłowało się w polu karnym Cracovii, było nieporozumienie między Thiago a Florianem Loshajem, żaden z nich nie interweniował, zostawiając piłkę partnerowi i wykorzystała to Pogoń, ale nie było konsekwencji dla „Pasów”. Za to po chwili, po wrzutce Alexandra Gorgona z lewego skrzydła piłka trafiła do Kacpra Smolińskiego, którego nie zablokował Michał Siplak i szczecinianin posłał głową kontrującą piłkę na bramkę Karola Niemczyckiego. Ten trochę pospieszył się z interwencją i padł gol. Smoliński sprawił sobie prezent na 20. urodziny, bo obchodzi je 7 lutego.

Dziwna optyka Niemczyckiego

- Do 40 min kontrolowaliśmy przebieg gry, Pogoń nie miała klarownych sytuacji. Jeden moment zadecydował - zawodnik rywali nie był pokryty i straciliśmy bramkę – ocenił w przerwie meczu Karol Niemczycki. - Realizowaliśmy założenia taktyczne, a teraz musimy zagrać bardziej ofensywnie.

Ciekawa optyka, bo Pogoń miała zdecydowaną przewagę… „Pasy” nie oddały ani jednego celnego strzału na bramkę Pogoni. To mówi wszystko.

Podwójna zmiana

Probierz w przerwie dokonał zmian, licząc na ożywienie w ataku. Ale to gospodarze w 50 min byli bliscy podwyższenia rezultatu. Zahović odebrał piłkę Rodinowi – popędził na bramkę, ale zwlekał ze strzałem, w końcu wyłożył ją Damianowi Dąbrowskiemu, ale pomocnika gospodarzy uprzedził Niemczycki i były zawodnik Cracovii nie miał miejsca na oddanie skutecznego strzału. Za to w 62 min uderzeniem popisał się Gorgon, ale także dobrze interweniował Niemczycki. Krakowianie w ogóle nie stwarzali sobie bramkowych okazji.

Okazja Rivaldinho

W 76 min goście wreszcie mieli okazję, ale Rivaldinho minimalnie minął się z piłką. Czas uciekał, a Cracovia była bezradna. Pogoń szanowała piłkę i grała bardzo mądrze. W 4 min doliczonego czasu gry na pole karne Pogoni powędrował nawet Niemczycki. Raz pomylił się Stipica, wychodząc i minął się z piłka, ale „Pasy” tego nie wykorzystały. Po chwili gwizdek arbitra wybrzmiał po raz ostatni.
Źródło: Gazeta Krakowska 6 lutego 2021 [2]

"Seria Portowców trwa, kolejna porażka Cracovii" -

Seria Portowców trwa, kolejna porażka Cracovii

Pogoń Szczecin pokonała 1:0 Cracovię w drugim sobotnim meczu 16. kolejki PKO Ekstraklasy. Jedyną bramkę strzelił Kacper Smoliński.

W ostatnim tygodniu sporo działo się w Krakowie. Po porażce z Wartą Poznań (0:1) z funkcji trenera Cracovii zrezygnował Michał Probierz. Szkoleniowiec tłumaczył to względami rodzinnymi i przemęczeniem. Ostatecznie zmienił zdanie i zachował posadę. Probierz udał się tylko na krótki urlop. – Rozmawialiśmy z profesorem Filipiakiem. Zgodził się na urlop, to rzadkość w piłce. Te plotki, które były na mój temat, że mam depresję, czy że się pokłóciłem z profesorem, to wszystko nieprawda. Sześć dni pomogło mi się zregenerować – mówi trener Pasów przed meczem.

Zupełnie inne nastroje panowały w Szczecinie. Pogoń po wygranej z Rakowem (1:0) została liderem. Po spotkaniu z drużyną Marka Papszuna wielu ekspertów zaczęło mówić o Portowcach jako o zespole mogącym na poważnie powalczyć o mistrzostwo Polski. W sobotę zespół Kosty Runjaicia potwierdził świetną dyspozycję i zdobył kolejne trzy punkty.

Gospodarze dużo lepiej zaczęli mecz. Już w 6. minucie prowadzenie mógł dać Sebastian Kowalczyk, ale w świetnej sytuacji fatalnie spudłował. W pierwszym kwadransie przewaga Pogoni nie podległa dyskusji. Drugie ostrzeżenie dla Pasów przyszło około 17. minuty. Wówczas uderzał Luka Zahović, ale Karol Niemczycki obronił, po chwili w poprzeczkę trafił z kolei Mariusz Malec. Po tych atakach gra nieco się wyrównała. Pasy coraz cześciej zaczęły zagrażać bramce Dante Stipicy. Goście mieli nawet kilka rzutów rożnych, ale nie stworzyli po nich wielkiego zagrożenia.

Trzy minuty przed końcem pierwszej połowy Pogoń wyszła na prowadzenie. Po szybkiej kontrze piłka znalazł się pod nogami Alexa Gorgona. Austriak dośrodkował w pole karne, tam czaił się młody Kacper Smoliński i głową pokonał Niemczykiego. W tej sytuacji dużo lepiej mogli zachować się defensorzy Pasów, którzy odpuścili krycie młodego Portowca.

Trener Probierz nie czekał i od razu po przerwie dokonał dwóch zmian. Na boisku pojawili się ofensywnie nastawieni Filip Piszczek i Rivaldinho. Cracovia próbowała gonić wynik, ale w bramce Pogoni po raz kolejny w tym sezonie świetnie spisywał się Stipica. Chorwat to bez wątpienia jeden z najlepszych na swojej pozycji w naszej lidze. Bramkarz Portowców mógł zostać pokonany w 75. minucie, ale Rivaldinho minimalnie się pomylił.

W ostatnich minutach Cracovia atakowała jeszcze zacieklej, ale brakowało jej klarownej sytuacji. W pole karne gospodarzy powędrował nawet Niemczycki, ale nie udało się wyrównać. Pasy przegrały trzeci ligowy mecz z rzędu i zajmują obecnie 13. miejsce w lidze. Znacznie wyżej jest Pogoń. Sobotnia wygrana była jej 10. w sezonie. Portowcy z 34 punktami otwierają ligową tabelę i tak pozostanie przynajmniej przez tydzień.
Źródło: Przegląd Sportowy 6 lutego 2021 [3]

Michał Probierz, trener Cracovii

Wiedzieliśmy, że Pogoń nas zaatakuje. Jest liderem i widać, że ma pewność siebie. Przetrzymaliśmy te trudne momenty. Zabrakło nam kontrataków. Kiedy wydawało się, że pierwsza połowa zakończy się remisem, to z kontry straciliśmy bramkę. Szkoda, grając na wyjeździe w 43. minucie tracić bramkę. W drugą połowę weszliśmy dobrze. Już atakowaliśmy Pogoń. Dążyliśmy do zdobycia bramki. Popełniliśmy 2-3 błędy, zmusiliśmy Pogoń do dużego wysiłku. Szkoda, że nie udało się tego meczu zremisować.

Kosta Runjaić, trener Pogoni

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wygraliśmy trudny mecz z niełatwym przeciwnikiem. Dokładnie pamiętamy, jak doszło do porażki latem, gdy w prosty sposób straciliśmy dwie bramki. Dziś doszło do rewanżu. W tym momencie te trzy punkty, które zatrzymujemy są najważniejsze. Co do meczu, to pierwsza połowa była bardzo udana. Graliśmy piłką po ziemi, dużo było rotacji wśród zawodników. Widać było radość z gry. Zabrakło tylko większej liczby goli. Jedyna bramka padła po bardzo ładnej akcji. W drugiej połowie dopasowaliśmy się do stylu rywala i stanu murawy. Nie wykorzystaliśmy szansy na 2:0. Przeciwnik grał bardzo fizycznie. Musieliśmy walczyć. Udało nam się uratować zwycięstwo.

Zanim będą pytania co do stanu boiska, wyrażę swoją opinię. Kiedy jestem tu trenerem, staramy się grać piłką, dlatego dobra murawa byłaby dla nas przywilejem. Myślę, że było widać, że dobrze gramy w piłkę w niejednym meczu. Nasze zalety w takich warunkach stają się wadami. Budujemy tutaj niesamowity projekt - stadion i infrastruktura jest, ale nie ma dobrego boiska. Jedyne dobre boisko jest pod balonem. Inny temat to ryzyko kontuzji podczas gry na takim boisku. Mamy w klubie wspaniałą akademię. Wychowujemy utalentowanych zawodników, ale takimi warunkami narażamy ich na urazy. Od kiedy tu jestem, zawsze mamy przed sobą wyzwania. Myślę, że zawsze udawało nam się wspólnie solidnie je rozwiązać. Co do boisk, to klub zatrudnił profesjonalistów, który dużo pracują, ale przy tym standardzie boiska nawet tacy fachowcy nie są w stanie uratować murawy. Na pewno ten problem jest duży i szybko nie zniknie. Na takim boisku nie możemy zagwarantować wyników, ogólnie jest trudno je zagwarantować, ale te warunki nie pomagają. Nie pozwolę na wymówki, ale ten temat już od lata mnie męczy. Wiadomo, że potrzebujemy jakościowych zawodników, ale też i boiska, a to się nie zgadza. Proszę mi uwierzyć, że to nie jest narzekanie. Mam nadzieję, że ludzie za to odpowiedzialni się spotkają i zrobią to, co mają zrobić.

Źródło: pogonszczecin.pl [4]

Piłkarze po meczu

Mecze sezonu 2020/21

Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2020-08-12 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 3:1  Chrobry Głogów 2020-08-16 Chrobry Głogów - Cracovia 1:2  Pogoń Szczecin 2020-08-22 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Malmö FF 2020-08-27 Malmö FF - Cracovia 2:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2020-08-30 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:2  Stal Mielec 2020-09-12 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Zagłębie Lubin 2020-09-20 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  Raków Częstochowa 2020-09-26 Cracovia - Raków Częstochowa 2:2  Śląsk Wrocław 2020-10-02 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:1  Legia Warszawa 2020-10-09 Legia Warszawa - Cracovia 0:0 k.4:5  Piast Gliwice 2020-10-17 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  Lech Poznań 2020-10-25 Lech Poznań - Cracovia 1:1  Jagiellonia Białystok 2020-11-07 Cracovia - Jagiellonia Białystok 3:1  Świt Skolwin 2020-11-14 Świt Skolwin - Cracovia 0:1  Legia Warszawa 2020-11-22 Cracovia - Legia Warszawa 0:1  Wisła Płock 2020-11-27 Wisła Płock - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2020-12-04 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Górnik Zabrze 2020-12-12 Górnik Zabrze - Cracovia 0:2  Lechia Gdańsk 2020-12-19 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:3  Cracovia_herb 2021 Trening Noworoczny  Puszcza Niepołomice 2021-01-13 Cracovia - Puszcza Niepołomice 3:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-01-16 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 0:2  GKS Katowice 2021-01-20 Cracovia - GKS Katowice 1:2  MŠK Žilina 2021-01-23 Cracovia - MŠK Žilina 3:2  Warta Poznań 2021-01-30 Warta Poznań - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 2021-01-31 Cracovia - Górnik Zabrze 1:2  Pogoń Szczecin 2021-02-06 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:0  Warta Poznań 2021-02-09 Warta Poznań - Cracovia 0:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2021-02-13 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1  Stal Mielec 2021-02-19 Stal Mielec - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2021-02-28 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:4  Chojniczanka Chojnice 2021-03-03 Chojniczanka Chojnice - Cracovia 0:3  Raków Częstochowa 2021-03-06 Raków Częstochowa - Cracovia 0:0  Śląsk Wrocław 2021-03-12 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Piast Gliwice 2021-03-19 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Lech Poznań 2021-04-03 Cracovia - Lech Poznań 2:1  Jagiellonia Białystok 2021-04-09 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:1  Raków Częstochowa 2021-04-14 Cracovia - Raków Częstochowa 1:2  Legia Warszawa 2021-04-18 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Wisła Płock 2021-04-21 Cracovia - Wisła Płock 1:0  Wisła Kraków 2021-04-24 Wisła Kraków - Cracovia 0:0  Górnik Zabrze 2021-05-03 Cracovia - Górnik Zabrze 1:0  Lechia Gdańsk 2021-05-08 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:1  Warta Poznań 2021-05-16 Cracovia - Warta Poznań 0:1