Starzyński
Burliga (79' Medved)
Brown Forbes (86' Błaszczykowski)

Sędzia: Bartosz Frankowski z Torunia
Widzów: 0 Mecz ze względu na zagrożenie epidemiologiczne odbywał się bez kibiców

Cracovia odżyła ostatnio i na derby Krakowa z Wisłą pojedzie z nadzieją

Cracovia jedzie na derbowy mecz z Wisłą Kraków (sobota, godz. 20) będąc na 13. miejscu w tabeli. W przypadku wygranej „przeskoczy” jednak najbliższego rywala. Oprócz prestiżu, jaki można zyskać, wygrywając ten mecz, niebagatelną sprawa jest zapewnienia sobie utrzymania. Jeśli „Pasy” wygrają, a Podbeskidzie przegra w tej kolejce, drużyna trenera Michała Probierza na pewno zostanie w ekstraklasie.

Czujność Cracovii

- Dopóki jest realna szansa, że ktoś nas może dogonić, to trzeba być czujnym – ocenia szkoleniowiec Cracovii. - Tak właśnie podchodzimy do sprawy, nie ma tu momentu zadowolenia. W ostatnich meczach zaczęliśmy lepiej grać i to jest istotne w kontekście końcówki sezonu. Na pewno wróciła pewność siebie zawodników. Nie tak wyobrażaliśmy sobie ten sezon, ale ważne, że zaczęliśmy lepiej grać.

W każdym razie notowali ostatnio lepsze wyniki, krakowianie potrafili zremisować z Legią 0:0 i pokonać Wisłę Płock 1:0.

- Widać po zawodnikach, że presja, która na nich ciążyła, wyzwalała bardzo dużo emocji. W środę graliśmy już dużo, dużo spokojniej, bez takich emocji. Nie pozwoliliśmy na zbyt dużo zespołowi z Płocka. To na pewno dobry prognostyk na końcówkę rundy – ocenia Probierz.

Bez vana Amersfoorta i Rivaldinho?

Wygrany mecz drużyna okupiła jednak kontuzjami Pellego van Amersfoorta i Rivaldinho. Obaj musieli opuścić boisko dość wcześnie – Holender już po 17 minutach, a zastępujący go Brazylijczyk nie wyszedł na drugą połowę. Probierz dość lakonicznie odniósł się do wszystkich kontuzji w zespole, uwzględniając także uraz nie grającego w wyżej wymienionych spotkaniach Michala Siplaka.

- Nasz sztab medyczny już w środę zaczął rehabilitację tych zawodników – stwierdził. - Będzie ciężko, ale postaramy się przynajmniej niektórych postawić na nogi.

Ewentualny brak van Amersfoorta byłby bardzo poważnym osłabieniem dla Cracovii, wszak to jej najlepszy piłkarz i strzelec (sześć bramek w tym sezonie).

Wiadomo, że do gry wróci Sergiu Hanca, który musiał ostatnio pauzować za cztery żółte kartki.

Pasy” przystępują do bardzo ważnego meczu wzmocnione psychicznie, Wisła z kolei po czterech porażkach z rzędu. Czy to może oznaczać, że Cracovia będzie faworytem? Probierz ma na ten temat wyraziste zdanie: - W derbach zazwyczaj nie ma faworytów – mówi szkoleniowiec. - W ostatnim meczu z Wisłą Kraków było bardzo dużo agresji, nerwowości, a trzeba mimo wszystko skupić się na graniu w piłkę i to będziemy chcieli zrobić.

ma swoje problemy i bardziej zajmuję się swoim podwórkiem – stwierdził tylko.

Dla zespołu, ale też dla trenera derby zawsze są prestiżowe. Jako szkoleniowiec „Białej Gwiazdy” wygrał jeden tego typu mecz. W Cracovii to dla niego już ósma konfrontacja z Wisłą. Jego zespół wygrał tylko raz i raz zremisował oraz poniósł pięć porażek. Czy na tej podstawie można wyciągać jakieś wnioski?

- Człowiek musi wyciągać wnioski z wielu elementów, które były – mówi Probierz. - Oby te derby zakończyły się takim samym wynikiem, jak te, które wygraliśmy tam 1:0.

Derby bez kibiców

„Pasy” wygrały przy ul. Reymonta 29 września 2019 r. po golu Hanki. Wtedy był stadion pełen kibiców, teraz powinno być teoretycznie łatwiej, bo mecze odbywają się tak jakby na neutralnych stadionach, zespoły nie mają żadnego wsparcia fanów.

- Te mecze są dziwne, musimy się na nowo tego uczyć i to jest bardzo trudne, na pewno szkoda, że takie spotkania nie mogą być z fanami – mówi szkoleniowiec. - Do takiego meczu jednak nie trzeba nikogo mobilizować.

18 zakażonych w Cracovii

Kadra Cracovii, tak jak i innych klubów była na przestrzeni kilku miesięcy doświadczona zakażeniem koronawirusa.

- Mieliśmy regularnie cały czas z tym problemy, teraz też mamy problem, bo ktoś miał po raz drugi koronawirusa – mówi Probierz. - Mieliśmy różne fazy. Oby ci zawodnicy szybko doszli do siebie, bo jak ktoś nie trenuje dwa tygodnie, to ciężko mu od razu wskoczyć do składu. A jeśli chodzi o zakażonych naszych piłkarzy, to było to około 18 zawodników.

O ewentualnych przymusowych szczepieniach piłkarzy Cracovii i całej ekstraklasy Probierz powiedział tak: - Jeżeli zrobilibyśmy taką kampanię, by zaszczepić piłkarzy, to wiele grup społecznych od razu upomni się o to. Jest to bardzo trudny temat. Jeżeli będzie możliwość, to na pewno zrobimy tak, by się zaszczepili, ale nie jest to łatwe.
Źródło: gazetakrakowska.pl 23 kwietnia 2021 [1]

"Derby Krakowa. Zmarnowany karny, walka, ale fajerwerków nie było. Bez bramek w meczu Wisły z Cracovią" -

To nie był wielki mecz. W pierwszej połowie nawet słaby. Po przerwie działo się nieco więcej, a jeśli ktoś może bardziej żałować, że nie wygrał, to piłkarze Cracovii, którzy mieli tak świetną okazję na gola jak rzut karny. Z samej jednak gry podział punktów w derbach Wisły z Cracovią ocenić należy jako sprawiedliwy. Nie było też niezdrowych emocji, jak w czasie grudniowych derbów. Sędzia Bartosz Frankowski udźwignął ciężar spotkania.

Jeśli mówić o zaskoczeniach w wyjściowych składach, to jedynie w przypadku Wisły. Trener Peter Hyballa od początku posłał do gry Konrada Gruszkowskiego, dla którego był to pierwszy mecz w ekstraklasie w podstawowej jedenastce.

Pierwsze minuty były dość nerwowe z obu stron. Sporo było chaosu, niecelnych podań. Również bardziej wybijania piłki, niż rozgrywania akcji. W końcu lekką przewagę uzyskała Wisła, która w 14 min miała rzut wolny z prawej strony pola karnego. Uderzył z niego bardzo mocno Maciej Sadlok, ale nieznacznie się pomylił.

W kolejnych minutach „Biała Gwiazda” dłużej utrzymywała się przy piłce, ale rozgrywała ją głównie w środku pola. Cracovia skumulowała zespół w okolicach pola karnego i trudno tam było wcisnąć nawet szpilkę. Z takiego obrazu wyłoniła się sytuacja Felicio Brown Forbesa, który po dośrodkowaniu Macieja Sadloka strzelał głową, ale w środek bramki. Lukas Hrosso spokojnie złapał piłkę.

Cracovia przesunęła grę bliżej bramki Wisły po 30 minutach pierwszej połowy. Efektem był jednak tylko pierwszy rzut rożny dla „Pasów” w tym spotkaniu.

Później niewiele się działo aż do 45 minuty, kiedy to w pole karne Wisły wpadł Thiago. Ruszył do niego Mateusz Lis, piłkarz Cracovii się przewrócił, a sędzia wskazał na jedenasty metr. Radość „Pasów” z rzutu karnego nie trwała jednak długo, bo wkrótce Bartosz Frankowski sprawdził sytuację na monitorze, odwołał karnego i jeszcze ukarał Thiago za „padolino”. I trudno nie przyznać arbitrowi racji, bo Brazylijczyk frunął w powietrzu jeszcze zanim nastąpił jakikolwiek kontakt z bramkarzem Wisły.

Decyzja o odwołaniu karnego wywołała wściekłość na ławce Cracovii, a najgłośniej protestował trener Michał Probierz. Sędzia pozostał nieugięty, a emocje ostudził wkrótce gwizdek na przerwę.

Na początku drugiej połowy Wisła miała stuprocentową okazję na objęcie prowadzenia. Po szybkim ataku z lewej strony pola karnego dogrywał Gieorgij Żukow, ale Felicio Brown Forbes nie trafił czysto w piłkę i ta przeleciała obok słupka.

Cracovia nie miała jednak zamiaru się tylko bronić i zaczęła atakować groźniej. Szarżował Alvarez, ale zagubił się w polu karnym. Chwilę później wzdłuż bramki strzelał Ivan Fiolić.

Mecz nieco się otworzył, gra stała się szybsza. W 57 min goście mieli stuprocentową sytuację, którą dostali w prezencie od całej trójki stoperów Wisły. Aut do rywali wyrzucił Michal Frydrych, poszła szybka kontra, którą mogli przerwać albo Souleymane Kone albo Maciej Sadlok. Nie mogli się zdecydować, który to zrobi, a ich nieporozumienie wykorzystał Alvarez, który przejął piłkę. Miał przed sobą tylko Mateusza Lisa, ale strzelił wysoko nad poprzeczką.

A niewiele później Cracovia doczekała się jednak karnego. Znów do podjęcia decyzji potrzebny był VAR, ale sytuacja była ewidentna, ręką piłkę zagrał Maciej Sadlok. Tylko, że karny to jeszcze nie gol. Sergiu Hanca strzelił co prawda mocno, ale Mateusz Lis wyczuł jego intencje i odbił piłkę.

To był już okres meczu, w którym „Pasy” wyglądały lepiej. Sprawniej od Wisły operowały piłką. Można było odnieść też wrażenie, że goście nieco lepiej wytrzymali trudy tego spotkania. Ale wiślacy też nie rezygnowali jeszcze z ataków. W doliczonym czasie gry szarż nie było. Obie strony szanowały już ten jeden punkt, który tak naprawdę przybliża je do już pewnego utrzymania w ekstraklasie.
Bartosz Karcz
Źródło: Gazeta Krakowska 24 kwietnia 2021 [2]

"Derby Krakowa na remis" -

Derby Krakowa na remis

Wisła bezbramkowo zremisowała z Cracovią. Gospodarze przeważali, ale to goście byli bliżsi odniesienia zwycięstwa. Sergiu Hanca nie wykorzystał jednak karnego.

Wisła bezbramkowo zremisowała z Cracovią po dość przeciętnym meczu.

Sergiu Hanca z Cracovii zmarnował karnego. Wcześniej sędzia zmienił decyzję w sprawie innej jedenastki dla tego zespołu i ukarał Thiago za symulowanie.

Wisła przełamała serię czterech porażek z rzędu.

Derby Krakowa toczyły się w nie najlepszej atmosferze. Wisła po czterech porażkach z rzędu przed meczem zajmowała trzynaste, a Cracovia nawet czternaste miejsce. Po meczu z bezbramkowego remisu nie mogła być zadowolona żadna ze stron, ani kibice, którzy zobaczyli dość przeciętne widowisko.

Jego najbardziej emocjonującymi momentami były chwile, gdy sędzia Bartosz Frankowski sprawdzał czy pomocy systemu VAR, czy Cracovii należy się rzut karny. Raz taką sytuację rozstrzygnął na korzyść Pasów, a raz nie.

To goście byli więc bliżsi odniesienia zwycięstwa. Mateusz Lis obronił jednak uderzenie Sergiu Hanki z rzutu karnego. Rumun był bohaterem poprzednich derbów Krakowa na stadionie Wisły, gdy strzelił zwycięskiego gola, a jego zespół wygrał 1:0. Tym razem poszło mu znacznie gorzej.

Koniec serii porażek Wisły

Wisła może więc się cieszyć, że dzięki temu przynajmniej przerwała serię porażek. Po przegranej w Lubinie z Zagłebiem (1:4) trener Peter Hyball dokonał dwóch zmian w pierwszej jedenastce. W miejsce kontuzjowanego Nikoli Kuveljicia i Dawida Szota weszli Konrad Gruszkowski i Michal Frydrych.

Z kolei w Cracovii Michał Probierz zmienił tylko jednego zawodnika w porównaniu do ostatniego meczu z Wisłą Płock (1:0). Leczącego uraz Pelle van Amersfoort wrócił Hanca, który pauzował ostatnio za kartki. Notabene musiał odpocząć w wyniku niezwykłego „wyczynu”, cztery kartki zebrał w czterech kolejnych meczach.

Pierwsza połowa była dość słaba. Wisła przeważała, ale niewiele z tego wynikało. Oddała tylko jeden celny strzał. Po dośrodkowaniu Macieja Sadloka Felicio Brown Forbes trafił prosto w golkipera Cracovii Lukasa Hrosso. Wcześniej Sadlok groźnie uderzył z wolnego, ale piłka przeleciała nieznacznie nad poprzeczką.

Cracovia nie potrafiła przez 45 minut ani razu uderzyć na bramkę. Pod koniec pierwszej połowy przez chwilę fani Pasów mogli liczyć na bramkę. W polu karnym Lis rzucił się pod nogi rozpędzonego Thiago. Sędzia Frankowski początkowo podyktował rzut karny, ale potem po obejrzeniu tej sytuacji na powtórce zmienił decyzję i nie tylko Cracovia nie dostała jedenastki, ale jeszcze Thiago obejrzał żółtą kartkę za symulowanie.

Krótki występ Błaszczykowskiego

Na początku drugiej połowy Georgij Żukow dograł do Brown Forbesa i ten uderzył obok słupka. Potem dobrą okazję miał Marcos Alvarez, ale nie wykorzystał błędu defensywy Wisły i z 16. metra uderzył wysoko nad poprzeczką. Później Hanca zmarnował karnego, ale przynajmniej Cracovia w końcu oddała celny strzał.

W 86. minucie na boisku pojawił się najbardziej znany piłkarz Wisły Jakub Błaszczykowski, ale w tak krótkim czasie trudno było mu odmienić losy meczu.

Mecz skończył się więc remisem i po raz pierwszy od 2007 roku w derbach Krakowa nie padła bramka.
Maciej Kaliszuk
Źródło: Przegląd Sportowy 24 kwietnia 2021 [3]

W 27. kolejce piłkarskiej ekstraklasy Wisła zremisowała 0-0 z Cracovią. To pierwsze od 14 lat bezbramkowe derby Krakowa. Bliżej wygranej byli goście, którzy nie wykorzystali karnego.

Stroną przeważającą byli wiślacy, ale lepsze okazje mieli rywale.

W 23. minucie Brown-Forbes główkował w ręce bramkarza, a trzy minuty później Burliga posłał piłkę obok słupka.

Szans przed gośćmi otworzyła się w 45. minucie, gdy sędzia podyktował karnego za faul Lisa na szarżującym Thiago. Po analizie VAR zmienił decyzję, zamiast jedenastki była żółta kartka dla Brazylijczyka.

W 47. minucie lewą stroną przedarł się Zhukov, zagrał do środka, a Brown-Forbes kolanem zmienił lot futbolówki, która jednak przeleciała obok lewego słupka.

Cracovia mogła objąć prowadzenie w 57. minucie. Alvarez znalazł się przed Lisem, lecz z 18 m uderzył wysoko nad poprzeczką.

W 64. minucie piłka po strzale Thiago trafiła w rękę Sadloka. VAR był tym razem korzystny dla Pasów, ale wykonywanego w 67. minucie przez Hankę karnego obronił Lis.

Wiślacy próbowali atakować, w 85. minucie Yeboaha w ostatniej chwili zastopował Sadikovic.

Statystyka meczu: 10:10 w strzałach, 2:1 w celnych, 61:39% w posiadaniu piłki, 9:4 w kornerach i 107:104 pod względem ilości przebiegniętych kilometrów.
ST
Źródło: Sportowe Tempo 25 kwietnia 2021 [4]

Michał Probierz, trener Cracovii

Derby zawsze wywołują emocje, ale teraz było trochę mniej tych przygotowań, mniej mówienia, ze względu na to, że w środę graliśmy mecz. Wiedzieliśmy, że po tym maratonie, jaki mieliśmy, będzie bardzo ważne, byśmy się dobrze przygotowali. Dobrze ustawiliśmy się. Wisła była w początkowej fazie więcej przy piłce, ale potrafiliśmy też wyjść do kontrataku. Popełniliśmy jednak za dużo prostych błędów. W drugiej połowie było lepiej. Gdybyśmy kilka razy lepiej dograli piłkę, wykorzystali sytuacje, to moglibyśmy wygrać. Na pewno boli niewykorzystany rzut karny, ale taka jest właśnie piłka, ona ciągle uczy pokory i tak było. Najbardziej obawiałem się tych ostatnich minut, że padnie jakaś przypadkowa bramka po rzucie rożnym i przegramy to spotkanie, ale zremisowaliśmy, choć nie jesteśmy zadowoleni, bo chcieliśmy tutaj wygrać. W poprzednim meczu Alvarez strzelił, a Hanka w wielu meczach zdobywał gole. Po meczu zawsze łatwo powiedzieć.

Nie o karnego miałem największe pretensje, a o żółtą kartkę. Z boku to inaczej wygląda, a jak się popatrzy na powtórce, to inaczej. Generalnie trzeba powiedzieć, że sędzia Frankowski sędziował bardzo dobrze to spotkanie. Wytrzymał presję, nie dawał kartek na początku meczu, trzeba go pochwalić.

Źródło: Gazeta Krakowska [5]

Peter Hyballa, trener Wisły

Zagraliśmy dobrze, lepiej pod względem taktycznym. Zagraliśmy mądrze taktycznie. Często graliśmy w ataku pozycyjnym, a nasze dwie „szóstki” dobrze ustawiały się w środku pola. Cracovia musiała podejmować decyzje, którą z nich pokryć. Mamy jednak ogromny problem ze skutecznością. Z gry wyglądamy dobrze, ale nie jesteśmy w stanie wejść w pole karne. Pomimo dużej liczby rzutów rożnych, dziesięciu, niewiele z nich wynikało. I to jest problem, z którym się borykamy. Oddaliśmy jedenaście strzałów, ale tylko dwa z nich były celne. W statystykach strzelonych bramek jesteśmy trzecią drużyną w Polsce, ale jest to swego rodzaju problem. Gdybyśmy stracili tę bramkę z rzutu karnego, to prawdopodobnie mielibyśmy ogromny kłopot, żeby nie przegrać, a tak mamy przynajmniej jeden punkt. Jeśli nie da się wygrać, to ważne jest, żeby nie przegrać. Dlatego ten punkt jest dla nas bardzo cenny w walce o utrzymanie.

Płaci się nam trenerom, płaci się również trenerom bramkarzy. Analizujemy wszystko i tak samo tłumaczyliśmy, jak Sergiu Hanca strzela karne. Oczywiście do tego dochodzi jeszcze wyczucie bramkarza, ale analizowaliśmy to.

Ufam wyjściowej jedenastce. Stali dobrze na boisku, realizowali założenia. Zdecydowaliśmy się na zmiany w ostatnich piętnastu minutach, a wcześniej byłem zadowolony z wyjściowej jedenastki.

Źródło: Gazeta Krakowska [6]

Piłkarze po meczu

Kulisy meczu

Mecze sezonu 2020/21

Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2020-08-12 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 3:1  Chrobry Głogów 2020-08-16 Chrobry Głogów - Cracovia 1:2  Pogoń Szczecin 2020-08-22 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Malmö FF 2020-08-27 Malmö FF - Cracovia 2:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2020-08-30 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:2  Stal Mielec 2020-09-12 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Zagłębie Lubin 2020-09-20 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  Raków Częstochowa 2020-09-26 Cracovia - Raków Częstochowa 2:2  Śląsk Wrocław 2020-10-02 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:1  Legia Warszawa 2020-10-09 Legia Warszawa - Cracovia 0:0 k.4:5  Piast Gliwice 2020-10-17 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  Lech Poznań 2020-10-25 Lech Poznań - Cracovia 1:1  Jagiellonia Białystok 2020-11-07 Cracovia - Jagiellonia Białystok 3:1  Świt Skolwin 2020-11-14 Świt Skolwin - Cracovia 0:1  Legia Warszawa 2020-11-22 Cracovia - Legia Warszawa 0:1  Wisła Płock 2020-11-27 Wisła Płock - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2020-12-04 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Górnik Zabrze 2020-12-12 Górnik Zabrze - Cracovia 0:2  Lechia Gdańsk 2020-12-19 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:3  Cracovia_herb 2021 Trening Noworoczny  Puszcza Niepołomice 2021-01-13 Cracovia - Puszcza Niepołomice 3:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-01-16 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 0:2  GKS Katowice 2021-01-20 Cracovia - GKS Katowice 1:2  MŠK Žilina 2021-01-23 Cracovia - MŠK Žilina 3:2  Warta Poznań 2021-01-30 Warta Poznań - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 2021-01-31 Cracovia - Górnik Zabrze 1:2  Pogoń Szczecin 2021-02-06 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:0  Warta Poznań 2021-02-09 Warta Poznań - Cracovia 0:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2021-02-13 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1  Stal Mielec 2021-02-19 Stal Mielec - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2021-02-28 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:4  Chojniczanka Chojnice 2021-03-03 Chojniczanka Chojnice - Cracovia 0:3  Raków Częstochowa 2021-03-06 Raków Częstochowa - Cracovia 0:0  Śląsk Wrocław 2021-03-12 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Piast Gliwice 2021-03-19 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Lech Poznań 2021-04-03 Cracovia - Lech Poznań 2:1  Jagiellonia Białystok 2021-04-09 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:1  Raków Częstochowa 2021-04-14 Cracovia - Raków Częstochowa 1:2  Legia Warszawa 2021-04-18 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Wisła Płock 2021-04-21 Cracovia - Wisła Płock 1:0  Wisła Kraków 2021-04-24 Wisła Kraków - Cracovia 0:0  Górnik Zabrze 2021-05-03 Cracovia - Górnik Zabrze 1:0  Lechia Gdańsk 2021-05-08 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:1  Warta Poznań 2021-05-16 Cracovia - Warta Poznań 0:1