Sturgeon (75' Arak)
López (83' Guedes)
Kun (75' Wdowiak)
Musiolik (46' Gutkovskis)

"Cracovia. Druga misja Jacka Zielińskiego w „Pasach”. Zaczyna od meczu z Rakowem" -

Cracovia. Druga misja Jacka Zielińskiego w „Pasach”. Zaczyna od meczu z Rakowem

6,5 roku temu Jacek Zieliński przyszedł pierwszy raz do Cracovii zaczął z wysokiego „c” - od wyjazdowej wygranej z Zawiszą Bydgoszcz 3:0. Teraz czeka go trudne zadanie. „Pasy” w poniedziałek o 20.30 podejmują Raków Częstochowa.

Zacząć jak w 2015 roku

Wtedy zwycięstwo nakręciło zespół do skutecznej walki o utrzymanie i zajęcie finalnie 9. miejsca. W kolejnym sezonie było 4. i występ w europejskich pucharach. W ostatnim walka o utrzymanie zakończona 14. lokatą. Teraz Cracovia nie jest w tak złym położeniu jak wtedy, gdy Zieliński zaczynał swą pierwszą misję, ale wygrana oczywiście się przyda, by nie patrzeć z niepokojem za siebie. - Trochę lat już minęło, ale element oczekiwania z ekscytacją na pierwszy mecz pozostał – mówi szkoleniowiec Cracovii. - Nie jestem wypalony, chciałbym, byśmy poszli w górę tabeli i zrobili z Cracovią fajne rzeczy.

Wszyscy zastanawiają się, jaką jedenastkę zestawi szkoleniowiec. Wszyscy poza Thiago są zdrowi, a więc pole manewru ma spore. Wiadomo, że niewiele zmieni jeśli chodzi o środek obrony. - Wiem, jakich zawodników zastałem – mówi Zieliński. - Można mówić o planach, marzeniach, ale trzeba się poruszać w tym zestawie osobowym, który jest. Są możliwe różne scenariusze na poniedziałek, ale postaramy się wybrać taki zestaw, który będzie skuteczny. Nie zdradzę jaki, co nie znaczy, że nie wiem jaki będzie.

System na system

„Pasy” zagrają z zespołem, który wprowadził grę trzema obrońcami w naszej lidze i dobrze mu to wychodzi. - Kilka zespołów gra w tym systemie, ale Raków jest najbardziej powtarzalny – zwraca uwagę Zieliński. - Od dłuższego czasu gra w podobnym składzie. Raków dobiera sobie gotowych zawodników pod ten system, dlatego to jest tak powtarzalne. Czy jest to dla nas utrudnienie? Na każdy system można zastosować inny system, by pokrzyżować plan przeciwnika.

W Rakowie od wiosny jest wychowanek Cracovii Mateusz Wdowiak. Groźni są Ivi Lopez, Fran Tudor. Goście zremisowali dwa ostatnie mecze, ale nie oznacza to, że są w kryzysie. - Zremisowali w Łęcznej i u siebie z Pogonią, ale to zespół, który ugruntował swoją pozycję w piłce klubowej – zwraca uwagę szkoleniowiec. - To bardzo solidna firma, grająca inny futbol niż pozostałe drużyny w Polsce. Widać kilka lat pracy Marka Papszuna. To zespół zbilansowany w ofensywie i defensywie. Zdajemy sobie sprawę z kim gramy, ale wierzymy we własne umiejętności, nadszedł czas, by przełamać niemoc strzelecką. Może i dobrze, że rozpoczynam pracę meczem z takim przeciwnikiem. Raków to zespół, który wywołuje „spężarkę” w każdej drużynie. Jak zaczynać, to z wysokiego „c”.

Raków bez Petraska

Rywal Cracovii będzie poważnie osłabiony, z powodu kartek nie zagra filar obrony Tomas Petrasek. Z powodu urazów nie będzie natomiast Igora Sapały, Milana Rundicia oraz Dominika Wydry. Nie wiadomo jeszcze czy na zagra Marcin Cebula, który doznał kontuzji na treningu. - Trudno się do tego meczu przygotować. W Cracovii nastąpiła zmiana trenera, jest nowa koncepcja Jacka Zielińskiego. W poprzednich zespołach preferował określony styl: grał 4-2-3-1 z naciskiem na na wykorzystanie umiejętności zawodników. W tym kierunku idziemy. Z tego co pamiętam, to w lidze z Cracovią jeszcze nie wygraliśmy. Chcemy to zrobić tym razem - stwierdził trener Rakowa Marek Papszun.

Na konferencji trenera Rakowa dopytywano czy rozmawia z Legią Warszawa. - Dzisiaj jestem trenerem Rakowa i jestem przygotowany na pracę do końca kontraktu, a być może dłużej. To kwestia niewyjaśniona. Zobaczymy, co życie przyniesie - uciął Papszun.
Źródło: Gazeta Krakowska 21 listopada 2021 [1]

"Cracovia - Raków 1:0. Mocne otwarcie Jacka Zielińskiego. „Pasy” pokazały nową jakość i pokonały faworyta!" -

W meczu 15. kolejki ekstraklasy Cracovia wygrała z Rakowem Częstochowa 1:0. Po kapitalnej drugiej połowie gospodarze mogli świętować.

Powroty Zielińskiego, Niemczyckiego i Siplaka

Dla trenera Jacka Zielińskiego był to pierwszy mecz w roli szkoleniowca Cracovii po powrocie do klubu po 4,5-letniej przerwie. Szkoleniowiec postanowił odcisnąć swoje piętno na składzie i dokonał w nim kilku zmian.

Do bramki powrócił Karol Niemczycki, także Michal Siplak (po kontuzji). Szkoleniowiec postawił też na Marcosa Alavreza od początku. Jacek Zieliński został świetnie powitany przez kibiców, którzy skandowali przed meczem jego imię i nazwisko i wywiesili transparent „Trenerze witaj w domu”.

Trójką w obronie

„Pasy” zagrały nieco zmienionym ustawieniem – trójką w obronie i z ofensywną trójka z przodu. To była odpowiedź na ustawienie Rakowa. Cracovia starała się spokojnie rozgrywać, bardzo uważnie, bez strat. Bo Raków podszedł bardzo wysoko do gospodarzy, stosując mocny pressing. I gospodarzom trudno się było wyzwolić z niego. W 36 min próbował z daleka Ivi Lopez, ale Niemczycki był czujny. W tej części było dużo rwanej gry, fauli, a mało składnych akcji.

Mocne "Pasy"

Druga połowa zaczęła się od ataków „Pasów”. W 47 min uderzał Kamil Pestka – nad bramką. W odpowiedzi Patryk Kun celował w „okienko”, ale przestrzelił. W 60 min goście mieli kapitalną okazję na objęcie prowadzenia, ale Ivi Lopez z 10 m nie trafił do siatki. Po wejściu na boisko Jakuba Myszora i Otara Kakabadze gra Cracovii nabrała tempa. Ale częstochowianie nadal byli groźni – uderzał z dystansu Kun i piłka przeleciała nad spojeniem. W 67 min Pelle van Amersfoort świetnie podał na 5 metr, ale Filip Piszczek nie dopadł do piłki.

"Bomba" Kakabadze

Ale po chwili stadion eksplodował. Kakabadze dopadł do piłki i posłał bombę z 25 m tak, że piłka ugrzęzła w „okienku”! To nakręciło Cracovię do szalonych ataków. Po chwili bliski szczęścia był Myszor, ale Vladan Kovacević odbił piłkę, a dobitka Piszczka była niecelna. Trener Rakowa Marek Papszun od razu zareagował i dokonał potrójnej zmiany. Na boisku w barwach gości zaprezentował się wychowanek „Pasów” Mateusz Wdowiak. Gospodarze chcieli iść za ciosem, w 82 min uderzał Piszczek, ale golkiper częstochowian wybił piłkę. W doliczonym czasie gry świetnie interweniował Niemczycki po strzale Bena Ledermana, w odpowiedzi Kakabadze „ostrzelał” bramkę gości. A w 6 min doliczonego czasu gry Niemczycki uratował zespół.
Źródło: Gazeta Krakowska 22 listopada 2021 [2]

"Zieliński znów zaczął od wygranej! Cracovia pokonała Raków po wspaniałym uderzeniu z dystansu" -

Po przepięknym strzale Otara Kakabadze Cracovia pokonała Raków w ostatnim meczu 15. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Udany powrót na ławkę Pasów zaliczył Jacek Zieliński.

„Trenerze witaj w domu” – transparent z takim napisem pojawił się na jednej z trybun podczas wczorajszego meczu Cracovii z Rakowem. Jacek Zieliński po ponad czterech latach znów poprowadził Pasy i swój drugi pobyt pod Wawelem zaczął od wygranej z zespołem z czołówki.

Dwie duże zmiany

Nowy szkoleniowiec Pasów miał dwa tygodnie na pracę z zespołem. Po przeglądzie swojego składu Zieliński dokonał dwóch zmian w wyjściowej jedenastce. W bramce po raz pierwszy od pucharowego meczu z ŁKS (0:0, 1:3 w karnych) stanął Karol Niemczycki. Wcześniej pewne miejsce miał tam Lukaš Hroššo. Powodem zmiany była m.in. choroba, z którą Słowak zmagał się w ostatnich dniach. – To była decyzja podjęta po głębszym namyśle, ale była też spowodowana chorobą Lukaša, który ostatnio nie trenował. Karol skorzystał na problemach zdrowotnych kolegi, ale też dobrze prezentował się na treningach – mówił przed meczem trener Pasów. Do pierwszego składu wrócił także Michal Siplak. Słowak został ustawiony na środku defensywy w miejsce mającego dotąd pewne miejsce w jedenastce Jakuba Jugasa.

W pierwszej połowie z boiska wiało nudą. Cracovia oddała tylko jeden strzał, w dodatku niecelny. Piłkarze Rakowa próbowali zaskoczyć Niemczyckiego uderzeniami z dystansu, ale ten pewnie łapał wszystkie piłki lecące w jego stronę. Najbliższy gola był Patryk Kun, którego uderzenie z 16. minuty przeleciało tuż obok słupka bramki Cracovii. – Nasza gra nie jest zła, stwarzamy sytuacje, ale brakuje nam lepszego ostatniego dogrania i finalizacji. Z biegiem czasu powinniśmy przechylić szalę na naszą korzyść – mówił w przerwie napastnik gości Sebastian Musiolik. Na drugą połowę już nie wyszedł, zastąpił go Vladislavs Gutkovskis.

Kakabadze huknął nie do obrony

Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił. Częściej piłkę posiadali gracze z Częstochowy i często próbowali dośrodkowań w pole karne Cracovii w nadziei, że rosły Łotysz wygra pojedynek główkowy i zdoła oddać strzał. Po upływie kwadransa przed świetną szansą stanął Ivi Lopez. Dośrodkowania z lewej strony nie zdołał wybić Matej Rodin i piłka trafiła do Hiszpana. Ten uderzył bez przyjęcia, ale minimalnie się pomylił. Kilkanaście sekund po sytuacji Lopeza trener Cracovii przeprowadził dwie kolejne zmiany. Na boisko wszedł m.in. Otar Kakabadze i ta roszada zaważyła o końcowym wyniku. W 69. minucie Gruzin doszedł do wybitej przez jednego z rywali piłki i bez zastanowienia uderzył w kierunku bramki Vladana Kovačevicia. Bośniak próbował interweniować, ale strzał był zbyt mocny, by mógł coś na to poradzić. Trener Marek Papszun próbował ratować wynik zmianami. Defensywa Cracovii nie popełniła jednak żadnego błędu i po raz drugi w tym sezonie zachowała czyste konto.

W debiucie Jacka Zielińskiego jako trenera Cracovii w kwietniu 2015 jego zespół pewnie pokonał Zawiszę Bydgoszcz (3:0). Wówczas był to początek serii 12 meczów Pasów bez porażki. Swoją drugą kadencję 60-latek znów zaczął od wygranej i to z silnym rywalem. Mniej powodów do zadowolenia mają kibice Rakowa. Po 14. kolejce prowadzący w lidze Lech zwiększył przewagę nad Medalikami do sześciu punktów.
Michał Głuszniewski
Źródło: Przegląd Sportowy 22 listopada 2021 [3]

"Szczęśliwa ręka Zielińskiego, Raków pokonany" -
sportowetempo.pl

Szczęśliwa ręka Zielińskiego, Raków pokonany

W 15. kolejce piłkarskiej ekstraklasy Cracovia pokonałą Raków Częstochowa 1-0. Zwycięskiego gola zdobył 26-letni Gruzin Otar Kakabadze, który posłał z 25 m potężną "bombę" w prawe "okienko".

I połowa toczyła się pod dyktando gości, którzy wypracowali kilka groźnych, acz nie stuprocentowcych okazji. Cracovia - pod kierunkiem nowego/starego trenera Jacka Zielińskiego - nie oddała ani jednego celnego strzału...

Po przerwie Raków nadal początkowo przeważał. W 59. minucie Lopez znalazł się na dobrej pozycji, ale z 8 m nieznacznie spudłował.

Pasy odżyły w 69. minucie. Pestka zacentrował z lewego skrzydła, piłkę przed pole karne wybił obrońca gości, a Kakabadze w pełnym biegu huknął z ok. 25 m w prawy, górny róg bramki. Fantastyczny gol!

Krakowianie starali się pójść za ciosem. W 76. minucie mocno z niedużej odległości uderzył Myszor, futbolówkę odbił Kovacevic, ale Piszczek z dobitki bardzo mocno się pomylił.

Goście jeszcze próbowali wyrównać, ale im się nie udało. To koniec serii 11 meczów bez porażki Rakowa.

Statystyka meczu: 11:15 w strzałach, 4:6 w celnych, 45:55% w posiadaniu piłki, 0:3 w kornerach i 119.5:120.5 pod względem ilości przebiegniętych kilometrów.
ST
Źródło: sportowetempo.pl 22 listopada 2021 [4]

Jacek Zieliński, trener Cracovii

Cieszę się z tego, że debiut został okraszony zwycięstwem. Bardzo ważnym, bo wywalczonym w nerwowo-dramatycznych okolicznościach. Przez pierwszą połowę i początek drugiej bardzo cierpieliśmy, bo nie byliśmy w stanie zrealizować tego, co zakładaliśmy. Roszady w składzie odmieniły zespół, zmiennicy wnieśli dużo dobrego, a bramka Kakabadze będzie aspirować do miana bramki sezonu.

Marcos Alvarez poczuł szarpnięcie, może to być naderwanie mięśnia przywodziciela. A co się stało? Musimy poczekać na badania USG, rezonans. Wygląda jednak na to, że do meczu niedzielnego nie będzie raczej gotowy.

Raków grał to, czego się spodziewaliśmy. Karol Knap z Florianem Loshajem nie zablokowali za bardzo rywali, zbyt dużo tzw. drugich piłek oddawaliśmy. Natomiast zneutralizowanie Ivi Lopeza wyszło nam dobrze, można powiedzieć, że nam nie zagroził. Schemat gry Rakowa jest bardzo powtarzalny. Mówiłem zawodnikom, że będziemy musieli dużo nacierpieć, by zebrać tego owoce. I tak było.

Źródło: Gazeta Krakowska [5]

Marek Papszun, trener Rakowa

Spodziewaliśmy się trudnego meczu, ale wyjątkowo trudny nie był. Jednak przegraliśmy i w szatni było duże rozczarowanie, bo z boiska wydawało się, że mamy to spotkanie pod kontrolą. W drugiej połowie straciliśmy koncentrację, wdaliśmy w się w kopaninę i piękna bramka zdecydowała o wyniku.

Mieliśmy problem z dograniem ostatniej piłki, bo wiele podań w pole karne było niecelnych. Z kolei Cracovia pokazała nam, jak się dośrodkowuje, bo właśnie po dośrodkowaniu padła bramka.

Z pierwszej połowy jesteśmy zadowoleni, ale wynik jest bezwzględny. Z remisu bylibyśmy niepocieszeni, a tymczasem przegraliśmy spotkanie. Musimy to dźwignąć i w kolejnych meczach być skuteczni.

Źródło: futbol.pl [6]

Piłkarze po meczu

Kulisy meczu

Mecze sezonu 2021/22

MFK Frýdek-Místek 2021-06-23 Cracovia - MFK Frýdek-Místek 9:0  Fotbal Trzyniec 2021-06-26 Cracovia – Fotbal Trzyniec 2:0  NK Maribor 2021-07-01 NK Maribor - Cracovia 1:3  Partizan Belgrad 2021-07-04 Cracovia - Partizan Belgrad 0:3  Lokomotiw Moskwa 2021-07-05 Cracovia - Lokomotiw Moskwa 2:2  Sturm Graz 2021-07-08 Sturm Graz - Cracovia 0:1  1. FC Slovácko 2021-07-09 Cracovia - 1. FC Slovácko 0:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-07-16 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 2:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-07-16 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 4:0  Górnik Łęczna 2021-07-24 Górnik Łęczna - Cracovia 1:1  Śląsk Wrocław 2021-08-01 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:2  Lech Poznań 2021-08-06 Lech Poznań - Cracovia 2:0  Lechia Gdańsk 2021-08-14 Lechia Gdańsk - Cracovia 3:0  Jagiellonia Białystok 2021-08-21 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-08-28 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 1:2  Górnik Zabrze 2021-09-11 Cracovia - Górnik Zabrze 2:2  Pogoń Szczecin 2021-09-18 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 2021-09-23 ŁKS Łódź - Cracovia 0:0 k.3:1  Piast Gliwice 2021-09-27 Piast Gliwice - Cracovia 2:4  Stal Mielec 2021-10-02 Cracovia - Stal Mielec 3:3  Warta Poznań 2021-10-17 Cracovia - Warta Poznań 2:0  Zagłębie Lubin 2021-10-24 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  Radomiak Radom 2021-10-29 Cracovia - Radomiak Radom 1:2  Wisła Kraków 2021-11-07 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Raków Częstochowa 2021-11-22 Cracovia - Raków Częstochowa 1:0  Wisła Płock 2021-11-28 Wisła Płock - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 2021-12-05 Cracovia - Legia Warszawa 1:0  Górnik Łęczna 2021-12-12 Cracovia - Górnik Łęczna 0:2  Śląsk Wrocław 2021-12-18 Śląsk Wrocław - Cracovia 0:2  Cracovia_herb 2022 Trening Noworoczny  Rapid Wiedeń 2022-01-19 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:2  Dynamo Czeskie Budziejowice 2022-01-21 Cracovia - Dynamo Czeskie Budziejowice 4:2  Rabotniczki Skopje 2022-01-26 Cracovia - Rabotniczki Skopje 1:0  Spartak Subotica 2022-01-28 Cracovia - Spartak Subotica 2:1  Lech Poznań 2022-02-06 Cracovia - Lech Poznań 3:3  Lechia Gdańsk 2022-02-11 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0  Puszcza Niepołomice 2022-02-12 Cracovia - Puszcza Niepołomice 1:1  Jagiellonia Białystok 2022-02-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 0:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2022-02-28 Cracovia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:2  Górnik Zabrze 2022-03-06 Górnik Zabrze - Cracovia 3:0  Pogoń Szczecin 2022-03-12 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:1  Piast Gliwice 2022-03-20 Cracovia - Piast Gliwice 0:1  Sandecja Nowy Sącz 2022-03-25 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 1:0  Stal Mielec 2022-04-01 Stal Mielec - Cracovia 1:2  Warta Poznań 2022-04-10 Warta Poznań - Cracovia 1:0  Zagłębie Lubin 2022-04-18 Cracovia - Zagłębie Lubin 1:0  Radomiak Radom 2022-04-22 Radomiak Radom - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2022-05-01 Cracovia - Wisła Kraków 0:0  Raków Częstochowa 2022-05-08 Raków Częstochowa - Cracovia 1:1  Wisła Płock 2022-05-13 Cracovia - Wisła Płock 3:0  Legia Warszawa 2022-05-21 Legia Warszawa - Cracovia 3:0