Pestka (46' Myszor)
Piszczek (67' Rivaldinho)

"Cracovia. Potężne osłabienie Cracovii przed meczem z Wisłą Płock" -

Cracovia. Potężne osłabienie Cracovii przed meczem z Wisłą Płock

W niedzielę o godz.12.30 Cracovia zagra z Wisłą Płock na wyjeździe. Trener Jacek Zieliński, który dobrze zaczął swoją drugą przygodę z „Pasami” (od wygranej w poniedziałek z Rakowem 1:0), ma teraz ogromne problemy kadrowe.

Bez Alvareza, Hanki i van Amersfoorta

Marcos Alvarez zszedł z boiska podczas I połowy meczu z Rakowem z kontuzją. - Sprawy kadrowe nam się skomplikowały, bo Alvarez jest chory, do tego ma kontuzję, Karol Knap jest w trakcie leczenia, a do tego doszedł chory Sergiu Hanca – mówi trener Jacek Zieliński.

Dodajmy, że z uwagi na cztery żółte kartki nie zagra Pelle van Amersfoort. Ofensywa Cracovii jest więc w ruinie.

- Jest poszczerbiona – woli używać łagodniejszego określenia trener „Pasów”. - Nieszczęście jednego zawodnika jest szczęściem drugiego. Czasem objawiają się ci z drugiego szeregu, liczę na to, że oni zapukają mocniej do składu. Jak choćby ostatnio Otar Kakabadze.

Van Amersfoort to lider zespołu, a Hanca kapitan. Dawno już nie było meczu w którym Cracovia musiałaby się obejść bez nich obu. - Tracimy dwóch kluczowych od wielu miesięcy piłkarzy – potwierdza szkoleniowiec. - Ta sytuacja jest na pewno nowa. Nie można jednak siąść i zapłakać nad rozlanym mlekiem. Musi się objawić team spirit, niech inni pokażą, że bez nich Cracovia też istnieje.

„Pasy” muszą ćwiczyć grę bez Holendra. Może się okazać, że wkrótce go już w Cracovii nie będzie. Van Amersfoortowi w czerwcu kończy się kontrakt i według słów prezesa Janusza Filipiaka, nie można być optymistą, że Pelle przedłuży kontrakt. Być może odejdzie już z „Pasów” zimą.

- Dobrze wiemy, że jest kluczowym piłkarzem – mówi Zieliński. - Bardzo bym chciał, by został w Cracovii. Jakieś rozmowy trwają, ale skoro profesor mówi, że trudno go będzie zatrzymać, to pewnie tak jest. To zawodnik, na którego jest popyt nie tylko w naszym kraju, także jeśli chodzi o drużyny zagraniczne. Spodziewam się więc różnych scenariuszy.

Jakie ustawienie Cracovii?

W pierwszym meczu po powrocie Zielińskiego zespół zagrał trójką w obronie. Wtedy to była odpowiedź na ustawienie Rakowa. Czy ten pomysł będzie kontynuowany? - Są różne koncepcje, czasem lepiej wyjść tak jak rywal, by zneutralizować to jego ustawienie, czasem innym – tłumaczy trener. - My będziemy się starali płynnie przechodzić z systemu do systemu, do tego zmusza nas sytuacja kadrowa.

Ostatnio w kadrze meczowej nie było Mathiasa Hebo Rasmussena i Filipa Balaja. - Rasmussen krótko z nami trenował, był po chorobie, teraz znajdzie się w kadrze – zapewnia trener. - Brakowało Filipa Balaja ze względów czysto sportowych, wziąłem trzech napastników do kadry zamiast czterech, by mieć pole manewru na innych pozycjach.

Rubio jeszcze nie teraz

Nie ma szans, by do pierwszej drużyny „wskoczył” już teraz Rubio, który nieźle spisywał się w rezerwach. - Skończył rundę, w ostatnim meczu zdobył trzy bramki – mówi Zieliński. - Na razie mam czterech napastników i nie będę się nim posiłkował. W zimie ocenimy sytuację. Trenują z nami cały czas Kanach, Zaucha, Bracik. Mamy szeroką i wyrównaną kadrę. Wielu zawodnikom z rezerw przyda się odpoczynek, będziemy się zastanawiać po 1 stycznia, co do ich ewentualnego przesunięcia.

Wisła Płock u siebie i Wisła na wyjeździe to dwie różne drużyny. U siebie wygrała 5 meczów, 2 zremisowała, straciła tylko 2 bramki. Na wyjeździe natomiast wygrała jedno spotkanie, przegrała 7, straciła 21 bramek.

- Analizowaliśmy rywala, widać, że zbudował twierdzę Płock. Na pewno czeka nas ciężki mecz – konkluduje Zieliński.
Źródło: gazetakrakowska.pl 26 listopada 2021 [1]

"Wisła Płock - Cracovia. „Pasy” za późno znalazły klucz do twierdzy Płock" -

Wisła Płock - Cracovia. „Pasy” za późno znalazły klucz do twierdzy Płock

W meczu 16. kolejki ekstraklasy Wisła Płock pokonała Cracovię 2:1. Goście zagrali fatalną pierwszą i dobrą drugą połowę.

Osłabiona Cracovia

Cracovia przystąpiła mocno osłabiona do tego spotkania. Nie było bowiem pauzującego za żółte kartki Pellego van Amersfoorta oraz chorego i kontuzjowanego Marcosa Alvareza. Okazało się, że może grać Sergiu Hanca, a jeszcze w piątek trener Jacek Zieliński oznajmiał, że go najprawdopodobniej nie będzie, bo jest chory. Jak więc widać piłkarz zdążył się wyleczyć i mógł pomóc zespołowi. Nic to jednak nie dało, bo krakowianie przegrali.

Z kolei w zespole gospodarzy nie mógł zagrać Łukasz Sekulski, najlepszy strzelec zespołu z Płocka, który musiał pauzować za kartki.

Wisła Płock w tym sezonie przed spotkaniem z Cracovią wygrała 5 meczów u siebie, 2 zremisowała, ani razu nie przegrała. I potwierdziła w tym starciu, że u siebie zbudowała prawdziwą twierdzę. Gospodarze otworzyli jedna trybunę na przebudowywanym stadionie i mogli liczyć na doping kibiców. Przydał im się.

Znów trójka w obronie

Trener Zieliński zastosował ustawienie podobne do tego z ostatniego spotkania z Rakowem, też z trójką środkowych obrońców i dwójką wahadłowych. Odwzorował ustawienie gospodarzy. Tym razem okazało się to jednak nieskuteczne. Nie było kontuzjowanego Karola Knapa oraz Floriana Loshaja, których zmienili Sylwester Lusiusz i Mathias Hebo Rasmussen. Nie była to jednak zmiana na lepsze.

A mogło się zacząć obiecująco dla „Pasów”. Już w 2 min na strzał z 40 metrów zdecydował się Hanca, chcąc wrzucić „za kołnierz” piłkę Krzysztofowi Kamińskiemu. Niewiele brakowało, a odważny pomysł przerodziłby się w gola, ale golkiper płocczan choć z kłopotami, odbił futbolówkę.

Skarcone "Pasy"

Krakowianie grali bardzo ostrożnie, nie rzucali się do ataku, zagęszczali środek pola. Zbytnio uspokojeni goście popełnili błąd w 14 min. Źle podawał Otar Kakabadze, piłkę przejęli gospodarze – Mateusz Szwoch uruchomił na prawej stronie Kristiana Vallo i dostał zwrotna piłkę na środek pola karnego. Nie miał kłopotów z precyzyjnym strzałem przy słupku i Karol Niemczycki był bezradny. Szybko mógł się zrehabilitować Kakabadze, który dostał podanie od Kamila Pestki, ale został w ostatniej chwili powstrzymany przez Piotra Tomasika.

Gościom trudno się było przebić przez dość szczelne zasieki obronne miejscowych. Próbowali więc strzałów z daleka. W 23 min z dystansu uderzał Rasmussen, ale Kamiński zdołał odbić piłkę, a do dobitki nie zdążył Filip Piszczek. „Pasy” jednak atakowały odważniej i znów zostały skarcone. Rafał Wolski podał piłkę do Vallo, a ten popisał się kapitalnym strzałem w „okienko” i było 2:0.

- Straciliśmy kontrolę nad meczem, bo za dużo było strat w środku pola i stąd wzięły się bramki - stwierdził w przerwie meczu Michal Siplak. - Wisła nas niczym nie zaskoczyła, wiedzieliśmy jak gra, że jest mocna u siebie. Mam nadzieję, że po przerwie będziemy grali lepiej.

Szybki gol Cracovii

Trener Zieliński zadziałał, wprowadzając dwóch zawodników. Widać Hanca nie wytrzymał trudów meczu po chorobie, z kolei Pestka nie za bardzo radził sobie z Vallo. Rezerwowy Jakub Myszor od razu zapisał się w protokole meczowym, posyłając świetną centrę prawie z narożnika boiska na głowę do Filipa Piszczka, który uprzedził Jakuba Rzeźniczaka i zdobył bramkę. Cracovia wróciła więc do gry. I poszła za ciosem.

Po kolejnym podaniu Myszora bliski szczęścia był Rakoczy, strzelał, ale piłka minęła słupek. Cracovia kontrowała i była nastawiona na to, by odrobić straty. W 61 min Rakoczy, znów po otrzymaniu piłki od Myszora był w sytuacji sam na sam z bramkarzem, ale przegrał ten pojedynek. W 67 min groźnym uderzeniem odpowiedział Damian Rasak – niecelnym.

Zmiany, zmiany

Wkrótce gospodarze dokonali potrójnej zmiany, a ze strony gości na boisku zameldował się Rivaldinho. A wkrótce szkoleniowiec Cracovii postawił wszystko na jedną kartę, wpuszczając na boisko także Filipa Balaja.

„Pasy” atakowały, uderzał Luis Rocha, ale bardzo niecelnie. W 84 min mogło i powinno być 3:1 dla gospodarzy – Patryk Tuszyński po bucie Kakabadze uderzył w słupek, po odbiciu się piłki uderzał Dawid Kocyła i trafił w drugi słupek bramki! Czas uciekał, krakowianie grali już długimi piłkami, wrzucając je na rosłych napastników.

W doliczonym czasie gry z boku pola bramkowego strzelał Rivaldinho, ale obronił Kamiński na róg. W 90+5 min znów uderzał z dystansu Rivaldinho, bramkarz odbił piłkę, ale Michalski zdołał ją wybić. Cracovia grała do końca, ale już nic nie wskórała.
Źródło: gazetakrakowska.pl 28 listopada 2021 [2]

"Wygrana na inaugurację trybuny. Twierdza nadal niezdobyta" -
przegladsportowy.pl

Wygrana na inaugurację trybuny. Twierdza nadal niezdobyta

Pierwszy mecz z nową trybuną na stadionie Wisły Płock zakończył się zwycięstwem Nafciarzy z Cracovią 2:1.

Ekipa z Mazowsza w obecnym sezonie jest nadal niepokonana na własnym, przebudowywanym obiekcie. Po triumfie z Pasami ich bilans to sześć zwycięstw i dwa remisy.

Świetny Słowak

W niedzielę kapitalne zawody rozegrał zwłaszcza Kristian Vallo. Słowacki prawy wahadłowy najpierw idealnie dograł piłkę do Mateusza Szwocha (drugie trafienie w trwających rozgrywkach), a później sam efektownym strzałem lewą nogą wykończył składną kontrę. Przed przerwą goście zagrozili bramce Wisły w zasadzie tylko raz i to na samym początku zawodów. Sergiu Hanca próbował przelobować Krzysztofa Kamińskiego uderzeniem niemal z połowy boiska. Golkiper płocczan zdążył jednak z interwencją.

Myszor dał impuls

Po zmianie stron mocno zaskoczył trener krakowian Jacek Zieliński. Doświadczony szkoleniowiec ściągnął z boiska kapitana Hancę (w tygodniu zmagał się z przeziębieniem) i Kamil Pestkę. Ten drugi miał udział przy stracie obu goli przez gości (bramkowe akcje przeprowadzono jego stroną). Zejście rumuńskiego kapitana było mimo wszystko dość niespodziewane. Okazało się jednak, że był to dobry pomysł, bo jeden ze zmienników – młodzieżowiec Jakub Myszor tchnął w grę Pasów nowe życie. Chwilę po wznowieniu gry jego dośrodkowanie zamienił na bramkę Filip Piszczek. Napastnik popisał się precyzyjnym strzałem głową. 19-letni pomocnik jeszcze kilka razy dawał się we znaki wiślakom. Myszor rozprowadził też szybki atak, po którym sytuację sam na sam z Kamińskim przegrał Michał Rakoczy. Inny z krakowskich młodzieżowców strzelił płasko, a bramkarz Nafciarzy odbił piłkę nogami.

Dwa słupki

Później był festiwal zmian i kartek. Płocczanie mieli kilka okazji na podwyższenie prowadzenia. W potężnym zamieszaniu futbolówka dwukrotnie odbiła się też od słupków bramki Cracovii. Najpierw blisko samobója był jeden z defensorów przyjezdnych, a później znakomitą okazję zmarnował Dawid Kocyła. W doliczonym czasie gry dwa razy groźnie strzelał Rivaldinho, ale znów skutecznie i szczęśliwie bronił Kamiński.

Wygraną z nowej trybuny wschodniej na przebudowywanym Stadionie im. Kazimierza Górskiego oglądało 3000 widzów. Cała arena ma być oddana do użytku w przyszłym roku. Koszty prac to 166 mln zł, a inwestorem jest płocki ratusz. Pojemność stadionu w listopadzie 2022 roku ma wynosić 15 tys. miejsc.
Maciej Wąsowski
Źródło: przegladsportowy.pl 28 listopada 2021 [3]

"Porażka Pasów w płockiej twierdzy" -
sportowetempo.pl

Porażka Pasów w płockiej twierdzy

W 16. kolejce piłkarskiej ekstraklasy Cracovia przegrała w Płocku z Wisłą 1-2. Gospodarze są u siebie niepokonani: odnieśli 6 zwycięstw i 2-krotnie zremisowali.

Wisła Płock - Cracovia 2-1 (2-0) 1-0 Mateusz Szwoch 14

2-0 Kristian Vallo 32

2-1 Filip Piszczek 47 (głową)

Sędziował Jarosław Przybył (Kluczbork). Żółte kartki: Krivotsyuk, Michalski, Rzeźniczak, Rasak, Kocyła, Szwoch - Rodin, Balaj.

WISŁA: Kamiński - Vallo (67 Zbozień), Rzeźniczak (81 Lagator), Michalski, Krivotsyuk, Tomasik - Warchoł (67 Jorginho), Szwoch, Rasak, Cielemęcki (67 Kocyła) - Wolski (58 Tuszyński).

CRACOVIA: Niemczycki - Rapa, Rodin, Siplak - Kakabadze, Rasmussen (78 Balaj), Lusiusz, Rakoczy (74 Ogorzały), Hanca (46 Rocha), Pestka (46 Myszor) - Piszczek (67 Rivaldo Jr.).

W 2. minucie Hanca widząc wysuniętego bramkarza gospodarzy próbował go zaskoczyć z ponad 40 m, ale lob był nieco za krótki. Miejscowi szybko narzucili swój styl gry i w 14. minucie objęli prowadzenie. Z prawej strony Vallo dograł na środek pola karnego do Szwocha, który z ok. 10 m uderzył z pierwszej piłki w lewy, dolny róg.

Goście odpowiedzieli strzałem Rasmussena w 23. minucie, którym sprawił kłopot Kamińskiemu.

W 32. minucie było 2-0 dla Wisły. Wolski podał krótko do wybiegającego na czystą pozycję Vallo, a ten pewnie trafił w okolice prawego "okienka". W tej sytuacji trochę zaspał Pestka... Trener Zieliński postanowił go w przerwie zmienić, na boisko wszedł Myszor i już w pierwszej akcji zanotował asystę. Dośrodkował z prawej strony, spod narożnej chorągiewki, a Piszczek z 6 m główkował celnie do siatki.

II połowa należała zdecydowanie do Cracovii. W 51. i 61, minucie dwa razy Myszor idealnie podawał do Rakoczego, a ten dwukrotnie zmarnował idealne okazje...

Płocczanie mieli kapitalną szansę na podwyższenie w 83. minucie, ale Jorginho trafił w lewy słupek, a Kocyła z dobitki w słupek prawy...

Goście walczyli do końca o remis, lecz bez skutku.

Statystyka meczu: 16:11 w strzałach, 4:7 w celnych, 49:51% w posiadaniu piłki, 2:5 w kornerach i 111:108 pod względem ilości przebiegniętych kilometrów.
Źródło: sportowetempo.pl 28 listopada 2021 [4]

Jacek Zieliński, trener Cracovii

Nie jest łatwo w jakiś długi sposób komentować przegrany mecz. Niestety Wisła okazała się lepsza o jedną bramkę. W meczu z Rakowem było podobnie. Pierwsza połowa do zapomnienia, w drugiej było zdecydowanie lepiej, ale okazuje się, że brakło nam czegoś więcej, by zremisować.

Maciej Bartoszek, trener Wisły

W pierwszej połowie zagraliśmy koncertowo. Było bardzo dużo intensywności. Można powiedzieć, że wszystkie założenia się sprawdzały. Takich meczów w naszym wykonaniu chciałbym oglądać więcej. W drugiej połowie popełniliśmy kilka niepotrzebnych błędów. Cracovia zdobyła kontaktową bramkę. Od momentu kiedy było 2:1, dokonaliśmy kilku zmian.

Chcieliśmy wykorzystać kontry, które mieliśmy, ale niestety nie udało nam się strzelić tej trzeciej bramki, co spowodowało, że do końca musieliśmy walczyć o to zwycięstwo. Cracovia w ostatnich minutach rzuciła wszystko, co miała. Tym bardziej cieszą takie mecze, które nie przychodzą łatwo, a potrafimy w trudnych sytuacjach się wybronić. Cieszę się bardzo z tego, że nie przegraliśmy w tej rundzie żadnego meczu u siebie.

Źródło: sportowefakty.wp.pl [5]

Piłkarze po meczu

Mecze sezonu 2021/22

MFK Frýdek-Místek 2021-06-23 Cracovia - MFK Frýdek-Místek 9:0  Fotbal Trzyniec 2021-06-26 Cracovia – Fotbal Trzyniec 2:0  NK Maribor 2021-07-01 NK Maribor - Cracovia 1:3  Partizan Belgrad 2021-07-04 Cracovia - Partizan Belgrad 0:3  Lokomotiw Moskwa 2021-07-05 Cracovia - Lokomotiw Moskwa 2:2  Sturm Graz 2021-07-08 Sturm Graz - Cracovia 0:1  1. FC Slovácko 2021-07-09 Cracovia - 1. FC Slovácko 0:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-07-16 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 2:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-07-16 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 4:0  Górnik Łęczna 2021-07-24 Górnik Łęczna - Cracovia 1:1  Śląsk Wrocław 2021-08-01 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:2  Lech Poznań 2021-08-06 Lech Poznań - Cracovia 2:0  Lechia Gdańsk 2021-08-14 Lechia Gdańsk - Cracovia 3:0  Jagiellonia Białystok 2021-08-21 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-08-28 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 1:2  Górnik Zabrze 2021-09-11 Cracovia - Górnik Zabrze 2:2  Pogoń Szczecin 2021-09-18 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 2021-09-23 ŁKS Łódź - Cracovia 0:0 k.3:1  Piast Gliwice 2021-09-27 Piast Gliwice - Cracovia 2:4  Stal Mielec 2021-10-02 Cracovia - Stal Mielec 3:3  Warta Poznań 2021-10-17 Cracovia - Warta Poznań 2:0  Zagłębie Lubin 2021-10-24 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  Radomiak Radom 2021-10-29 Cracovia - Radomiak Radom 1:2  Wisła Kraków 2021-11-07 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Raków Częstochowa 2021-11-22 Cracovia - Raków Częstochowa 1:0  Wisła Płock 2021-11-28 Wisła Płock - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 2021-12-05 Cracovia - Legia Warszawa 1:0  Górnik Łęczna 2021-12-12 Cracovia - Górnik Łęczna 0:2  Śląsk Wrocław 2021-12-18 Śląsk Wrocław - Cracovia 0:2  Cracovia_herb 2022 Trening Noworoczny  Rapid Wiedeń 2022-01-19 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:2  Dynamo Czeskie Budziejowice 2022-01-21 Cracovia - Dynamo Czeskie Budziejowice 4:2  Rabotniczki Skopje 2022-01-26 Cracovia - Rabotniczki Skopje 1:0  Spartak Subotica 2022-01-28 Cracovia - Spartak Subotica 2:1  Lech Poznań 2022-02-06 Cracovia - Lech Poznań 3:3  Lechia Gdańsk 2022-02-11 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0  Puszcza Niepołomice 2022-02-12 Cracovia - Puszcza Niepołomice 1:1  Jagiellonia Białystok 2022-02-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 0:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2022-02-28 Cracovia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:2  Górnik Zabrze 2022-03-06 Górnik Zabrze - Cracovia 3:0  Pogoń Szczecin 2022-03-12 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:1  Piast Gliwice 2022-03-20 Cracovia - Piast Gliwice 0:1  Sandecja Nowy Sącz 2022-03-25 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 1:0  Stal Mielec 2022-04-01 Stal Mielec - Cracovia 1:2  Warta Poznań 2022-04-10 Warta Poznań - Cracovia 1:0  Zagłębie Lubin 2022-04-18 Cracovia - Zagłębie Lubin 1:0  Radomiak Radom 2022-04-22 Radomiak Radom - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2022-05-01 Cracovia - Wisła Kraków 0:0  Raków Częstochowa 2022-05-08 Raków Częstochowa - Cracovia 1:1  Wisła Płock 2022-05-13 Cracovia - Wisła Płock 3:0  Legia Warszawa 2022-05-21 Legia Warszawa - Cracovia 3:0