Mecz poprzedniego dnia:

2022-03-05 Cracovia II - Unia Tarnów 1:0

"Cracovia. Będzie kolejny debiut? Ghita jest w formie" -

Cracovia. Będzie kolejny debiut? Ghita jest w formie

Cracovia w tej kolejce zagra w Zabrzu w niedzielę o godz. 15 z Górnikiem. „Pasy” są po porażce z Bruk-Betem Termalicą, z kolei zabrzanie ulegli Lechowi Poznań 0:2 w ćwierćfinale Pucharu Polski.

Cracovii wypadł kolejny piłkarz

Pogorszyła się sytuacja kadrowa „Pasów”. Do i tak już trudnej sytuacji jeśli chodzi o napastników – odszedł Filip Piszczek, Rivaldinho nie znalazł się w kadrze na ostatnie mecze, Marcos Alvarez jest w rezerwach - doszedł kolejny problem. - W środę na treningu kontuzji stawu skokowego doznał Filip Balaj – informuje trener Cracovii Jacek Zieliński. - Czeka go miesięczna przerwa. Rivaldinho nie było ostatnio w meczowej kadrze, bo przy grającym Pelle i niezłym Balaju byłby trzecim wyborem. „Riva” jest normalnie w treningu, z kolei Alvarezowi przyglądam się, monitorujemy jego zaangażowanie w treningach drugiej drużyny. Za wcześnie jednak na jakieś decyzje.

Co już wiadomo od kilkunastu dni – Jakub Jugas nie zagra do końca sezonu, jest już po zabiegu barku. Z kolei Thiago trenuje z drużyną, ale nie uczestniczy jeszcze w grach.

Konoplanka spokojniejszy

W meczu z Bruk-Betem Termalicą zadebiutował Jewhen Konoplanka. Ukrainiec był w trudnej sytuacji, czekał na rodzinę ewakuowaną z Kijowa. Jest już lepiej, ale nadal jednak to, co dzieje się na Ukrainie będzie miało na niego wpływ. – Skoro takie tragedie się dzieją, to każdy ma je z tyłu głowy – tłumaczy Zieliński. - Jewhen o tyle jest już spokojniejszy, że ma przy sobie rodzinę, rodzice też dotarli do Krakowa. Będzie spokojniejszy, ale nigdy nie będzie tak, że nie będziemy o tym myśleć, co się dzieje w jego kraju. Nadrabia stracony czas bez treningu z drużyną. Myślę, że zaczyna wyglądać coraz lepiej. Debiut był trochę naciągany, sytuacja zmusiła nas do tego, by zacząć gonić wynik od 46 minuty i to się sprawdziło. Jewhen zaczął akcję, która zakończyła się rogiem i golem dla nas. Zawodnik nie ma jeszcze tylu sił, by przez 45 minut grać na maksymalnym powerze. W pewnym momencie zniknął. Myślę jednak, że będzie nam dawał coraz więcej.

Rumun czeka na występ

W ostatnim dniu okienka transferowego Cracovia pozyskała obrońcę – Rumuna Virgila Ghitę. Notabene on oraz Sergiu Hanca zostali powołani do reprezentacji Rumunii na towarzyskie mecze z Grecją i Izraelem, które rozegrane zostaną z końcem marca. - W tym okienku nie przewidywaliśmy nie wiadomo jakichś ruchów – mówi szkoleniowiec „Pasów”. - Mamy Jewhena, Virgila – to dobrzy piłkarze, którzy dadzą jakość. O tym mówiłem. Virgil Ghita grał w tym sezonie mecze od deski do deski po 90 minut, jeszcze występował w niedzielę. Na pewno będzie w meczowej dwudziestce. Czy na debiut zdecydujemy się od razu, czy później, to jeszcze zobaczymy. Widać, że zawodnik jest w dobrej dyspozycji. Jeszcze wrócił Jablonsky po karencji i jemu trzeba czasu, by doszedł do siebie. Nie udało się nam jednak ściągnąć napastnika. Byliśmy blisko, były przymiarki, ale jego klub wycofał się z rozmów. Temat jest zawieszony do czerwca.

W ostatnim meczu „Pasy” popełniały kardynalne błędy, przy wyprowadzeniu piłki. Te straty skutkowały golami. -Popełniliśmy dwa błędy, które nas kosztowały utratę goli – przyznaje Zieliński. - Zespoły się analizują wzajemnie, nic dziwnego, że Termalica tak zareagowała. Będziemy się chcieli wystrzegać tych błędów. Analiza tego meczu była dłuższa niż zwykle, pokazaliśmy zawodnikom, co robiliśmy nie tak. Były też dobre fragmenty. Nie odkładamy tego meczu na półkę, tylko będziemy chcieli wyciągnąć wnioski. W Zabrzu inaczej to będzie wyglądać.

Mecz sąsiadów

Górnik przed tą kolejką zajmował 6. miejsce w tabeli, mając 2. punkty więcej od „Pasów”. - To przykład zespołu permanentnie osłabianego – mówi szkoleniowiec Cracovii. - Jankowi Urbanowi wyciąga się kluczowych zawodników, a w ich miejsce wchodzą młodzi. Jak na ten skład, który ma, to i tak „wykręca” dobry wynik. Nie liczę więc na taryfę ulgową ze strony zabrzan. W ostatnim meczu pucharowym trener dokonał w przerwie czterech zmian, a więc ośmiu zawodników grało tylko po pół meczu. Nie będą więc zmęczeni. Przy dużej frekwencji Górnik w Zabrzu wznosi się na wysoki poziom, ale my chcemy też zaprezentować się lepiej i zagrać odpowiedzialnie. Jedziemy tam, by powalczyć o trzy punkty.

Czy jest jeszcze szansa, że „Pasy” powalczą o 4. miejsce, które może dać kwalifikację do europejskich pucharów?

- Szanse mamy, ale osiem punktów straty to nie jest za ciekawa sytuacja – analizuje Zieliński. - Nigdy nie powiedziałem, że będziemy atakować miejsca pucharowe. Na razie jesteśmy na siódmym i chcemy gonić czub tabeli. Choć przyhamował nad mecz z Termalicą.
Źródło: gazetakrakowska.pl 4 marca 2022 [1]

"Górnik Zabrze - Cracovia. Górnik zadawał ciosy, które łamały Cracovię" -

Górnik Zabrze - Cracovia. Górnik zadawał ciosy, które łamały Cracovię

Nie udała się Cracovii wyprawa do Zabrza. "Pasy" zasłużenie przegrały 0:3, będąc słabszą drużyną. To druga porażka krakowian z rzędu.

Debiut Ghity

Zgodnie z przypuszczeniami, trener Cracovii Jacek Zieliński dał szansę debiutu Rumunowi Virgilowi Ghicie, piłkarzowi, którego Cracovia pozyskała w poniedziałek za blisko milion euro. Zawodnik był cały czas w grze w lidze rumuńskiej, przyszedł do „Pasów” z zespołu Farul Konstanta i szkoleniowiec uznał, że nie będzie czekał zbyt długo na pierwszy występ Rumuna, tylko od razu wdroży go do gry. Zwłaszcza, że cały czas jest w grze – w tym sezonie zagrał w 24 meczach w Rumunii, z dobrej strony pokazywał się na treningach. - Obserwowaliśmy go od trzech miesięcy, jest cały czas w treningu, jest gotowy do gry – ocenił trener Zieliński. - W ubiegła niedzielę grał w lidze, w Bukareszcie i przyleciał prosto do nas. Jesteśmy pewni, że da drużynie jakość. Jesteśmy ciekawi jego debiutu.

Wypadł więc z wyjściowego składu David Jablonsky, ustępując mu pola. Nie znalazł się też w składzie Jakub Myszor, jego miejsce zajął Sylwester Lusiusz.

Szybki Dadok

Od początku trwała zacięta walka o środek pola. Nie przebierano w środkach, akcje często kończyły się faulami. Górnik trochę uśpił Cracovię i w 8 min zadał niespodziewany cios. Lukas Podolski ładnie wymienił piłkę z Bartoszem Nowakiem, mimo asysty Cornela Rapy zdołał posłał płaskie dośrodkowanie na 5 m przed bramkę, gdzie znalazł się Robert Dadok, który uciekł Michalowi Siplakowi i strzelił do pustej bramki.

„Pasy” zdawały się być zaskoczone, a Górnik powoli rozpędzał się. W 13 min było bardzo groźnie po rzucie wolnym, Adrian Gryszkiewicz główkował z boku pola bramkowego, ale na szczęście dl Cracovii, nikt nie zamknął tej akcji. Goście mieli kłopot, by podejść pod pole karne Górnika. Ich akcje były przerywane w odpowiedniej odległości od bramki gospodarzy, brakowało też strzałów z daleka. A gdy już piłka wpadła do siatki górnika po strzale Mathiasa Hebo Rasmussena, gol nie mógł być uznany, bo przed strzałem, na minimalnym spalonym był asystujący Duńczykowi w tej sytuacji Sergiu Hanca. „Pasy” wreszcie zaczęły grać odważniej. W polu karnym rywali „zatańczył” Michał Rakoczy, wyłożył piłkę do Hanki, który jednak został zablokowany. Po chwili Rakoczy wynalazł Pellego van Amersfoorta, ten jednak źle przyjął piłkę i jego strzał został zablokowany na róg.

Spalony Hanca

Gospodarze jednak nadal byli groźni. Bliski powodzenia był Nowak, który po akcji Piotra Krawczyka znalazł się w świetnej sytuacji, ale w ostatniej chwili został zablokowany przez Rapę. Cracovia potrafiła odpowiedzieć – znów Hanca był w roli głównej po świetnym podaniu Van Amersfoorta, ale strzelając z boku pola bramkowego wywalczył tylko rzut rożny. Aktywny był Hebo Rasmussen, dogrywał wzdłuż bramki, ale nikt nie zamknął akcji. Górnik od czsu do czasu też „kąsał” „Pasy”. Jak w 40 min, gdy uderzał Erik Janża, obok słupka. W 41 min po akcji Podolskiego i strzale Krawczyka słupek uratował Cracovię, ale z dobitką pospieszył Bartosz Nowak i z bliska skierował piłkę do bramki. W 44 min mocno uderzał Krawczyk – mocno nad bramką.

- Przy pierwszej bramce mogłem się lepiej zachować, Dadok wybiegł mi zza pleców – mówił samokrytycznie Michal Siplak. - Za dużo miejsca dajemy Górnikowi po bokach. Zagraliśmy bardzo słabą I połowę i jak nie zmienimy tego, to potem może być trudniej. Nasze drugie połowy wyglądają wprawdzie lepiej, ale nie można tak zaczynać meczów.

Kontrola Górnika

Od mocnego uderzenia zabrzanie rozpoczęli drugą połowę – po rajdzie Przemysława Wiśniewskiego strzelał ładnie Podolski i tylko nieznacznie się pomylił. Górnik atakował „Pasy” wysokim pressingiem i gościom trudno się było spod niego uwolnić. A gospodarze dochodzili do sytuacji strzeleckich, np. Nowak, który znów sprawdził Niemczyckiego. W 62 min goście mieli rzut wolny z 20 m, Florian Loshaj uderzył, piłka odbiła się od muru i piłka wyszła na róg. Górnik miał jednak ten mecz pod kontrolą. Krakowianie próbowali indywidualnymi akcjami, ale wysiłki spełzły na niczym. Choć po wejściu do gry Jakuba Myszora coś się zaczęło dziać. Młody zawodnik świetnie dograł do Jewhena Konoplanki, który nie trafił w piłkę.

W 82 min mogło być 3:0. Po podaniu Nowaka, Krawczyk minął już Karola Niemczyckiego, zdecydował się na strzał, ale nie trafił w bramkę. W 83 min główkował Rivaldinho, ale nie wcelował w bramkę. Za to Górnik dobił Cracovię w doliczonym czasie gry, gdy kapitalnym uderzeniem z dystansu, z lewej nogi z 20 m popisał się Podolski. Tym samym "zamknął" mecz.
Źródło: gazetakrakowska.pl 6 marca 2022 [2]

"Porażka Pasów w Zabrzu, Podolski w roli głównej" -
sportowetempo.pl

Porażka Pasów w Zabrzu, Podolski w roli głównej

W 24. kolejce piłkarskiej ekstraklasy Cracovia uległa w Zabrzu Górnikowi 0-3. W roli głównej wystąpił 37-letni Lukas Podolski, mistrz świata (2014) i dwukrotny brązowy medalista MŚ (2006, 2010).

Górnik Zabrze - Cracovia 3-0 (2-0) 1-0 Robert Dadok 8

2-0 Bartosz Nowak 41

3-0 Lukas Podolski 90+2

Sędziował Krzysztof Jakubik (Siedlce). Żółte kartki: Dadok, Gryszkiewicz - Lusiusz, van Amersfoort, Rapa. Widzów 8544.

GÓRNIK: Bielica - Wiśniewski, Janicki, Gryszkiewicz (80 Szymański) - Dadok (85 Cholewiak), Manneh, Kubica (80 Stalmach), Nowak, Podolski, Janża - Krawczyk (90+2 Pawłowski).

CRACOVIA: Niemczycki - Kakabadze (80 Rivaldo Jr.), Rapa, Rodin, Ghita, Siplak (58 Pestka) - Hanca (58 Konoplyanka), Rasmussen, Lusiusz (46 Loshaj), Rakoczy (70 Myszor) - van Amersfoort.

Górnik szybko ustawił sobie krakowian. W 8. minucie Podolski podał z lewej strony w pole bramkowe, a Dadok tylko dołożył nogę i było 1-0.

Pasy próbowały odpowiedzieć.W 21. minucie piłka po strzale Rasmussena wpadła do siatki gospodarzy, ale okazało się, że podający Hanca był na spalonym. Pięć minut później sam na 15. metrze znalazł się van Amersfoort, lecz zbyt długo zwlekał i szansa przepadła.

Niedługo przed przerwą zabrzanie podwyższyli. Znów podawał z lewej Podolski, Krawczyk uderzył w słupek, a futbolówkę dobił z 4 m Nowak. Po chwili Krawczyk miał bardzo dobrą pozycję, ale strzelił nad poprzeczką.

W II połowie Cracovia miała tylko jedną okazję. W 79. minucie Myszor zagrał dołem z prawego skrzydła, a Konoplyanka spóźnił się nieznacznie do podania. W 82. minucie blisko kolejnego podwyższenia był Krawczyk, uderzył z lewej strony, z kąta, ale tuż obok dalszego słupka.

Wynik ustalił Podolski w doliczonym czasie fantastycznym strzałem z 20 m w lewe "okienko".

Statystyka meczu: 13:5 w strzałach, 4:1 w celnych, 52:48% w posiadaniu piłki, 6:6 w kornerach i 115:115 pod względem ilości przebiegniętych kilometrów.
Źródło: sportowetempo.pl 6 marca 2022 [3]

Jacek Zieliński, trener Cracovii

Musimy przełknąć taką bardzo gorzka pigułkę. Porażka jest zdecydowana, która na pewno bardzo boli. Trzeba z niej jak najszybciej wyciągnąć wnioski. Zagraliśmy źle pod każdym względem i trzeba powiedzieć, że źle weszliśmy w ten mecz. Nie było reakcji na to, co się działo. Malo stwarzaliśmy sobie sytuacji, nic nam po prostu nie szło. Patrząc na Górnika to ten mecz pokazał, ile w polskiej lidze znaczy taki piłkarz jak Lukas Podolski. Zagrał koncertowo, dwie pierwsze bramki wypracował, nękał nas cały czas, strzelił piękną bramkę na koniec. Można powiedzieć, że pan profesor Podolski dał nam dzisiaj mocną lekcję.

Źródło: gazetakrakowska.pl [4]

Jan Urban, trener Górnika

Wydaje mi się, że znów mogliśmy obejrzeć fajny mecz w Zabrzu. Brakowało nam tego zwycięstwa u siebie po przerwie zimowej. Rozmawialiśmy o tym w szatni. Czekałem na to aż Górnik znowu będzie sobą i stworzy dużo sytuacji. To przekonywujące zwycięstwo, cieszy. Idziemy mecz po meczu, ale bardziej patrzymy przed siebie niż za siebie.

Występ Podolskiego był bardzo dobry, zresztą jak całej drużyny. Lukas był protagonistą. Partycypował przy bramkach, sam jedną zdobył. Jego nie trzeba chwalić. On jest świadom tego czy gra dobrze, średnio czy bardzo dobrze. Ja utrzymuję, że to zespół zagrał bardzo dobrze. A jak zespół gra bardzo dobrze, to i Lukas wiele razy jest ponad nim. Gwiazdy kiedy muszą być ponad poziomem to są. Lukas dzisiaj to potwierdził.

Źródło: gol24.pl [5]

Piłkarze po meczu

Mecze sezonu 2021/22

MFK Frýdek-Místek 2021-06-23 Cracovia - MFK Frýdek-Místek 9:0  Fotbal Trzyniec 2021-06-26 Cracovia – Fotbal Trzyniec 2:0  NK Maribor 2021-07-01 NK Maribor - Cracovia 1:3  Partizan Belgrad 2021-07-04 Cracovia - Partizan Belgrad 0:3  Lokomotiw Moskwa 2021-07-05 Cracovia - Lokomotiw Moskwa 2:2  Sturm Graz 2021-07-08 Sturm Graz - Cracovia 0:1  1. FC Slovácko 2021-07-09 Cracovia - 1. FC Slovácko 0:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-07-16 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 2:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-07-16 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 4:0  Górnik Łęczna 2021-07-24 Górnik Łęczna - Cracovia 1:1  Śląsk Wrocław 2021-08-01 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:2  Lech Poznań 2021-08-06 Lech Poznań - Cracovia 2:0  Lechia Gdańsk 2021-08-14 Lechia Gdańsk - Cracovia 3:0  Jagiellonia Białystok 2021-08-21 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-08-28 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 1:2  Górnik Zabrze 2021-09-11 Cracovia - Górnik Zabrze 2:2  Pogoń Szczecin 2021-09-18 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 2021-09-23 ŁKS Łódź - Cracovia 0:0 k.3:1  Piast Gliwice 2021-09-27 Piast Gliwice - Cracovia 2:4  Stal Mielec 2021-10-02 Cracovia - Stal Mielec 3:3  Warta Poznań 2021-10-17 Cracovia - Warta Poznań 2:0  Zagłębie Lubin 2021-10-24 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  Radomiak Radom 2021-10-29 Cracovia - Radomiak Radom 1:2  Wisła Kraków 2021-11-07 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Raków Częstochowa 2021-11-22 Cracovia - Raków Częstochowa 1:0  Wisła Płock 2021-11-28 Wisła Płock - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 2021-12-05 Cracovia - Legia Warszawa 1:0  Górnik Łęczna 2021-12-12 Cracovia - Górnik Łęczna 0:2  Śląsk Wrocław 2021-12-18 Śląsk Wrocław - Cracovia 0:2  Cracovia_herb 2022 Trening Noworoczny  Rapid Wiedeń 2022-01-19 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:2  Dynamo Czeskie Budziejowice 2022-01-21 Cracovia - Dynamo Czeskie Budziejowice 4:2  Rabotniczki Skopje 2022-01-26 Cracovia - Rabotniczki Skopje 1:0  Spartak Subotica 2022-01-28 Cracovia - Spartak Subotica 2:1  Lech Poznań 2022-02-06 Cracovia - Lech Poznań 3:3  Lechia Gdańsk 2022-02-11 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0  Puszcza Niepołomice 2022-02-12 Cracovia - Puszcza Niepołomice 1:1  Jagiellonia Białystok 2022-02-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 0:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2022-02-28 Cracovia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:2  Górnik Zabrze 2022-03-06 Górnik Zabrze - Cracovia 3:0  Pogoń Szczecin 2022-03-12 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:1  Piast Gliwice 2022-03-20 Cracovia - Piast Gliwice 0:1  Sandecja Nowy Sącz 2022-03-25 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 1:0  Stal Mielec 2022-04-01 Stal Mielec - Cracovia 1:2  Warta Poznań 2022-04-10 Warta Poznań - Cracovia 1:0  Zagłębie Lubin 2022-04-18 Cracovia - Zagłębie Lubin 1:0  Radomiak Radom 2022-04-22 Radomiak Radom - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2022-05-01 Cracovia - Wisła Kraków 0:0  Raków Częstochowa 2022-05-08 Raków Częstochowa - Cracovia 1:1  Wisła Płock 2022-05-13 Cracovia - Wisła Płock 3:0  Legia Warszawa 2022-05-21 Legia Warszawa - Cracovia 3:0