Mecz poprzedniego dnia:

2022-04-30 Podlasie Biała Podlaska - Cracovia II 0:6

"Cracovia. Jacek Zieliński: Liczy się charakter, serducho, wsparcie publiczności" -

Cracovia. Jacek Zieliński: Liczy się charakter, serducho, wsparcie publiczności

W niedzielę o godz. 17.30 Cracovia podejmuje Wisłę Kraków w Wielkich Derbach Krakowa. Sytuacja kadrowa „Pasów” jest komfortowa, nic nie zmieniła się na gorsze w porównaniu z ostatnim meczem, choć nadal Jakub Jugas i Filip Balaj nie są brani pod uwagę na to spotkanie, trenują indywidualnie.

Nie liczą się miejsca w tabeli

Szkoleniowiec Cracovii Jacek Zieliński nie przywiązuje wagi do miejsc w tabeli, które zajmują oba zespoły. - Nie podejrzewam, by miejsce w tabeli miało wpływ na to, co zobaczymy – mówi Zieliński. - Wisła gra lepiej niż wskazywałoby na to miejsce, które zajmuje. Ostatni mecz, czy z Górnikiem pokazują, że umie grać. Statystyki statystykami, ale liczy się to, co na boisku. Liczy się charakter, serducho, wsparcie publiczności. To będzie naszym atutem.

Świetny bilans Zielińskiego

Zieliński prowadził „Pasy” w czterech meczach derbowych i bilans ma znakomity – dwie wygrane, dwa remisy. - Nie prowadziłem zespołu w nie wiadomo ilu meczach – mówi trener. - Nie jest to więc wyczyn, ale cieszy, że bilans jest korzystny. Zdaję sobie sprawę, że sympatie są podzielone, że mecz derbowy jest najważniejszy w roku. Nie nakładamy jednak presji, nie chcemy przepompować balonika. Na razie nie mówimy o tym, przyjdzie czas na odprawę i mentalne mowy. Ale w takiej sytuacji nie trzeba będzie wiele mówić.

Może właśnie nie przemotywowanie piłkarzy jest kluczem do sukcesu?

- Coś w tym jest – mówi szkoleniowiec. - Bez względu na to, jakie to derby, zawsze jest wielka motywacja, a derby Krakowa to derby o największej skali poziomu w Polsce. Cracovia to najstarszy klub, Wisła to klub z olbrzymimi tradycjami. Zawsze derby były tym, co zwracało uwagę opinii publicznej. Parę dni przed meczem atmosfera jest podgrzewana. Nie uciekniemy od tego. Zawodnicy tu żyją, tu mają znajomych, czują koloryt tego meczu, prawda jest taka, że to coś niepowtarzalnego, ale tak jak mówiłem, nie chcemy pompować balonika.

Mało Polaków - taka rzeczywistość

Wisła wystąpi w zmienionym składzie przez kartki i kontuzje. Czy to utrudnia pracę szkoleniowcowi Cracovii? - Zdajemy sobie sprawę, jaka jest sytuacja rywala, śledzimy to, co się dzieje – mówi. - Myśmy też mieli kłopoty kadrowe. Wisła ma szeroką kadrę. W tym meczu będziemy patrzeć bardziej na siebie, jeśli nasz plan taktyczny, podejście do meczu będą OK, to bez względu na skład Wisły damy sobie radę.

Od wielu już lat w derbach gra mało Polaków, o krakowianach nie wspominając.

- Taka jest rzeczywistość – mówi Zieliński. – Od dłuższego czasu tak to wygląda. Oglądałem ostatnio derby Mediolanu Inter – Milan, gdzie Włochów można było policzyć na palcach jednej ręki. Każdy by chciał, by grało więcej Polaków, chłopaków z Krakowa, ale jest, jaka jest. Może kiedyś dojdzie do takiej sytuacji. Mamy w zespole takich chłopaków jak Sergiu Hanca, Cornel Rapa, Pelle van Amersfoort, Michal Siplak, którzy już doskonale wiedzą, jak wygląda koloryt tego meczu i dzięki ich relacjom szatnia jest z tym zaznajomiona.

Ale ci liderzy ostatnio często przegrywali derby...

- Jak przychodziłem do Cracovii po raz pierwszy, to też mówiono, że Cracovia długo nie wygrała, a potem przez parę lat nie przegrywaliśmy derbów – przypomina szkoleniowiec „Pasów”. - Wszystko jest do zrobienia. To, że mieli ostatnio problem działa na naszą korzyść. Ostatni mecz kosztował posadę Michała Probierza. Jestem przekonany, że teraz w pełni się zmobilizujemy, a piłkarze będą chcieli wziąć rewanż za ostatnie derby.
Źródło: gazetakrakowska.pl 29 kwietnia 2022 [1]

"Derby Krakowa. Cracovia - Wisła Kraków 0:0. Z tego wyniku nikt nie był zadowolony, ale emocji nie brakowało ZDJĘCIA" -

W derbach Krakowa nie było rozstrzygnięcia. Cracovia zremisowała z Wisłą 0:0. Cracovia od jesieni 2019 r. czeka na wygraną w derbach z Wisłą. I jeszcze poczeka. Z kolei trener Jacek Zieliński podtrzymał miano niepokonanych jako szkoleniowiec Cracovii w starciach z Wisłą. Dla „Białej Gwiazdy” ten remis oznacza tyle, że utrzymuje się dwupunktowa strata do Zagłębia Lubin i wciąż tkwi ona w strefie spadkowej. Czy jest to sprawiedliwy wynik? Obie strony miały bramkowe okazje, ale skończyło się podziałem punktów. Co ciekawe, to czwarty bezbramkowy rezultat w derbach Krakowa w XXI wieku.

Trener Cracovii Jacek Zieliński miał komfort wyboru i zaufał w pierwszym składzie m.in. Jewhenowi Konoplance i Pelle van Amersfoortowi, z kolei Wisła miała kłopoty kadrowe (pauzowali za kartki Konrad Gruszkowski i Maciej Sadlok), kilku zawodników było kontuzjowanych) i trener Jerzy Brzęczek musiał klecić jedenastkę, stawiając m.in. na młodzieżowca Dawida Szota.

Od początku Cracovia mocno natarła na rywali. W 6 min gospodarze mogli wykorzystać błąd Stefana Savicia, który podał piłkę do rywala – na bramkę szarżował Konoplanka, ale jego strzał obronił Paweł Kieszek, próbował dobić Jakub Myszor, ale znów górą był bramkarz. „Pasy” nadal były w ataku – w 17 min Mathias Hebo Rasmussen jak slalomowe tyczki mijał rywali, ale zakończył akcję na dobrze interweniującym Kieszku. W 19 min z kolei Van Amersfoort główkował tuż nad poprzeczką.

Wisła odpowiedziała w 21 min, z pola karnego strzelał Zdenek Ondrasek, ale Lukas Hrosso był czujny. „Pasy” przebywały na polowie Wisły, przeprowadzały oskrzydlające akcje, dużo widział Jewhen Konoplanka, który „rozrzucał” kolegów po bokach. Po jednej z takiej akcji o mało co nie doszedł do piłki Myszor. Po chwili szarżował Konoplanka, ale nie zdołał podać do Van Amersfoorta. W 45 min po rzucie rożnym główkował Ondrasek, ale Hrosso złapał piłkę.

Na drugą połowę oba zespoły wyszły bez zmian. Już w pierwszej akcji po zmianie stron próbował Kamil Pestka, ale został zablokowany. Niebawem na strzał z 25 m zdecydował się David Jablonsky, ale w środek bramki.

Groźnie było pod bramką gospodarzy w 57 min – świetnie prawą stroną przedarł się Heorhij Citaiszwili i podał do Ondraska który główkował, a piłka po rykoszecie od Jablonsky’ego minęła słupek i był tylko róg. Wisła zaczęła się rozkręcać, już nie chowała się na własnej połowie, jak przed przerwą. W 68 min po dograniu Cornela Rapy z prawej strony, z pierwszej piłki strzelał Myszor, ale Michal Frydrych zablokował jego strzał. Mathias Hebo Rasmussen szukał bramki – uderzał z dalszej odległości, ale Kieszek był czujny.

Oba zespoły czekały na tę jedną, decydującą akcję. W 81 min główkował Rivaldinho, ale obok słupka. Po raz kolejny w doliczonym czasie próbował Brazylijczyk – główkował, ale nad bramką. W rewanżu z kolei po wolnym główkował Enis Fazlagić – obok słupka. Potem arbiter już nie wznawiał gry.
Źródło: gazetakrakowska.pl 1 maja 2022 [2]

"Remis w derbach Krakowa" -
sportowetempo.pl

Remis w derbach Krakowa

W 31. kolejce piłkarskiej ekstraklasy zaprogramowano 203. derby Krakowa. Cracovia zremisowała bezbramkowo z Wisłą, więc do najbliższego meczu nikt nie powie o sobie pany ani dziady...

Cracovia - Wisła Kraków 0-0 Sędziował Paweł Raczkowski (Warszawa). Żółte kartki: Ghita, Pestka - Tsitaishvili. Widzów 14 191.

CRACOVIA: Hrosso - Rapa, Jablonsky, Rodin, Ghita (84 Siplak), Pestka - Hanca (59 Knap), Rasmussen, van Amersfoort (69 Rivaldo Jr), Konoplyanka - Myszor (84 Rakoczy).

WISŁA: Kieszek - Szot, Colley, Frydrych, Hanousek - Tsitaishvili, Poletanovic, Fazlagic, Manu (78 Skvarka), Savic (69 Cisse) - Ondrasek.

Po 19 minutach mogło być 3-0 dla Pasów! W 6. minucie świetny rajd przeprowadził Konoplyanka, ale w sytuacji sam na sam przegrał pojedynek z Kieszkiem. W 17. minucie z kolei na solowy przebój zdecydował się Rasmussen, a w końcowej fazie wmieszał się w tę akcję Konoplyanka, lecz i tym razem Kieszek nie dał się pokonać. W 19. minucie wydawało się, że musi paść gol. Van Amersfoort główkował z 3 m, ale nad poprzeczką.

Wiślacy ripostowali w 20. minucie. Akcję przeprowadził Manu, podał do Ondraska, który z kilkunastu metrów uderzył, tyle że w ręce Hrosso.

W 30. minucie Konoplyanka miał swoję trzecią okazję. Kieszek znów odbił piłkę, a następnie Colley wybił futbolówkę spod nóg dobiegającego do dobitki Pestki.

Tuż przed przerwą po raz drugi przed szansą stanął Ondrasek, ale z 8 m główkował prosto w ręce bramkarza.

Czeski napastnik miał w 57. minucie trzecią okazję. Uderzona przez niego piłka odbiła się od Jablonsky'ego i po rykoszecie wpadła w ręce Hrosso.

Po przerwie działo się bardzo niewiele. Biała Gwiazda mogła nieoczekiwanie przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść w 90+4. minucie. Po wrzutce z wolnego główkował Fazlagic, ale minimalnie spudłował.

Statystyka meczu: 16:9 w strzałach, 7:3 w celnych, 51:49% w posiadaniu piłki, 4:4 w kornerach i 105:103 pod względem ilości przebiegniętych kilometrów.

Mecze Wisły do końca rozgrywek: 7 maja z Jagiellonią (dom), 15 maja z Radomiakiem (wyjazd) i 21 maja z Wartą (dom).
Źródło: sportowetempo.pl 2 maja 2022 [3]

Jacek Zieliński, trener Cracovii

Zieliński jak zawsze zachował spokój i trzeźwą ocenę tego, co działo się na boisku. - Było tak jak wielokrotnie w meczach derbowych, czyli z dużej chmury mamy remis - powiedział Zieliński. - Muszę powiedzieć, że nie musimy się tego meczu wstydzić. Szczególnie w pierwszej połowie trzeba było Wisłę „napocząć”, bo mieliśmy na to okazje. Z drugiej strony gdyby Fazlagić przymierzył w ostatniej akcji lepiej, bylibyśmy w gorszych nastrojach. Powiedziałem chłopakom, że zagrali długimi fragmentami dobrze, ale tym razem nic nie chciało wpaść.

Zapytaliśmy trenera Cracovii, czy nie odniósł wrażenia, że w drugiej połowie oba zespoły przede wszystkim chciały nie przegrać, nie atakowały z ryzykiem. - Może i rzeczywiście tak to wyglądało i w drugiej połowie to było widać - potwierdził szkoleniowiec „Pasów”. - Element ryzyka? Cóż, derbów nikt nie chce przegrać i gdzieś w tyle głowy ma się to, że trzeba przede wszystkim dobrze zabezpieczyć tyły. Nastawialiśmy się na to, żeby trzymać tempo, jakie narzuciliśmy w pierwszej połowie, ale to strategia, rozmowy o taktyce to jedno, a później dochodzi element wykonania i tego nam dzisiaj brakło. Czasami dogrania, czasami dokładności. To wynikało też po części z tego, że wszyscy bardzo chcieli. Może aż za bardzo...

Jerzy Brzęczek, trener Wisły Kraków

Trener Jerzy Brzęczek też nie sprawiał wrażenia specjalnie zachwyconego remisem, ale też podkreślił, że szanuje jeden punkt.

- Na pewno ten mecz mógł zakończyć się każdym wynikiem - rozpoczął trener Wisły. - Cracovia w pierwszych dwudziestu minutach miała swoje okazje, ale Paweł Kieszek bronił fantastycznie. My mieliśmy w pierwszej połowie sytuację Zdenka Ondraska, a na koniec sytuację Fazlagicia, która mogła dać nam pełnię szczęścia. Szanujemy ten punkt, ale przed nami trzy mecze, w których same remisy nam nie wystarczą. To był mecz, w którym chłopaki pokazali niesamowity charakter. Tym bardziej, że wokół naszego klubu było ostatnio trochę dziwnej atmosfery. Tym razem sędziowie prowadzili jednak spotkanie wzorowo.

Wisła znów miała gorszy początek meczu. Tak jak w spotkaniu z Wisłą Płock popełniała błędy w obronie, a rywale z łatwością dochodzili do sytuacji. Cracovia grała jednak nieskutecznie i m.in. dzięki temu „Biała Gwiazda” nie straciła gola. Brzęczek dodaje też: - Różnica polegała na tym, że jeśli chodzi o defensywę to z Płockiem przede wszystkim w obronie popełnialiśmy błędy. Tam nie doskakiwaliśmy do rywala, tym bardziej że mieliśmy w polu karnym przewagę. Tym razem błędy popełnialiśmy przede wszystkim w drugiej linii, to tutaj brakowało doskoku. I dlatego w tym fragmencie meczu Cracovia była lepsza i tylko dzięki fantastycznej postawie Pawła Kieszka zachowaliśmy czyste konto.

Wisła derby grała niedługo po zakończeniu meczu w Niecieczy, gdzie zespół Bruk-Bet Termalika pokonał Wisłę Płock 1:0 i na kilka godzin wyprzedził krakowian w tabeli. Brzęczek, pytany czy to wywarło większą presję na jego zespole, powiedział spokojnie: - Musimy patrzeć na siebie. Przed meczem Bruk-Betu spodziewałem się że wygra. Patrząc na Płock u nas, ich zaangażowanie, spodziewałem się ze aż takiego nie będzie w Niecieczy. Jeśli popatrzeć na terminarz, to łatwych spotkań nie mamy, ale jeśli spadniemy, to sami będziemy sobie winni. Ta drużyna mimo ciągłej walki o utrzymanie, mimo ciągłej presji, stara się sobie radzić. Drużyn pokazała charakter, szczególnie w takim meczu jak derby. To zawsze są szczególne mecze, a derby Krakowa tym bardziej.

Dla Wisły to był kolejny remis. Jerzy Brzęczek odkąd został jej trenerem wygrał tylko raz. Teraz mówi: - Zdawałem sobie sprawę, że będzie tak trudna sytuacja. Oczywiście możemy teraz dyskutować, że gdybyśmy wygrali pierwszy mecz z Górnikiem Łęczna, w którym mieliśmy swoje sytuacje, być może potoczyłoby się to inaczej. Generalnie uważam, że powinniśmy mieć więcej punktów parząc na to, co prezentujemy. Jak coś rodzi się jednak bólach, to jest bardziej trwałe. Przed nami trzy ciężkie mecze, które zadecydują o pozostaniu w ekstraklasie.

Zapytany na koniec przez jednego dziennikarza o Josepha Colleya i jego występ w derbach Krakowa po kilku tygodniach rehabilitacji, Brzęczek dodał: - Colley to jest piłkarz, którego nam ostatnio bardzo brakowało. Jego osobowości. To jest lider, to jest zawodnik, który cały czas podpowiada. To jest zawodnik, który bardzo dobrze czyta grę. Jego szybkość, agresywność jest bardzo ważna jeśli chodzi o sytuacje w polu karnym. Dobrze to było też widać w tym meczu.

Źródło: gazetakrakowska.pl [4]

Piłkarze po meczu

Kulisy meczu

Okołomeczowo - Wielkie Derby Krakowa nr 203

Kibice

Mecze sezonu 2021/22

MFK Frýdek-Místek 2021-06-23 Cracovia - MFK Frýdek-Místek 9:0  Fotbal Trzyniec 2021-06-26 Cracovia – Fotbal Trzyniec 2:0  NK Maribor 2021-07-01 NK Maribor - Cracovia 1:3  Partizan Belgrad 2021-07-04 Cracovia - Partizan Belgrad 0:3  Lokomotiw Moskwa 2021-07-05 Cracovia - Lokomotiw Moskwa 2:2  Sturm Graz 2021-07-08 Sturm Graz - Cracovia 0:1  1. FC Slovácko 2021-07-09 Cracovia - 1. FC Slovácko 0:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-07-16 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 2:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-07-16 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 4:0  Górnik Łęczna 2021-07-24 Górnik Łęczna - Cracovia 1:1  Śląsk Wrocław 2021-08-01 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:2  Lech Poznań 2021-08-06 Lech Poznań - Cracovia 2:0  Lechia Gdańsk 2021-08-14 Lechia Gdańsk - Cracovia 3:0  Jagiellonia Białystok 2021-08-21 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-08-28 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 1:2  Górnik Zabrze 2021-09-11 Cracovia - Górnik Zabrze 2:2  Pogoń Szczecin 2021-09-18 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 2021-09-23 ŁKS Łódź - Cracovia 0:0 k.3:1  Piast Gliwice 2021-09-27 Piast Gliwice - Cracovia 2:4  Stal Mielec 2021-10-02 Cracovia - Stal Mielec 3:3  Warta Poznań 2021-10-17 Cracovia - Warta Poznań 2:0  Zagłębie Lubin 2021-10-24 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  Radomiak Radom 2021-10-29 Cracovia - Radomiak Radom 1:2  Wisła Kraków 2021-11-07 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Raków Częstochowa 2021-11-22 Cracovia - Raków Częstochowa 1:0  Wisła Płock 2021-11-28 Wisła Płock - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 2021-12-05 Cracovia - Legia Warszawa 1:0  Górnik Łęczna 2021-12-12 Cracovia - Górnik Łęczna 0:2  Śląsk Wrocław 2021-12-18 Śląsk Wrocław - Cracovia 0:2  Cracovia_herb 2022 Trening Noworoczny  Rapid Wiedeń 2022-01-19 Cracovia - Rapid Wiedeń 1:2  Dynamo Czeskie Budziejowice 2022-01-21 Cracovia - Dynamo Czeskie Budziejowice 4:2  Rabotniczki Skopje 2022-01-26 Cracovia - Rabotniczki Skopje 1:0  Spartak Subotica 2022-01-28 Cracovia - Spartak Subotica 2:1  Lech Poznań 2022-02-06 Cracovia - Lech Poznań 3:3  Lechia Gdańsk 2022-02-11 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0  Puszcza Niepołomice 2022-02-12 Cracovia - Puszcza Niepołomice 1:1  Jagiellonia Białystok 2022-02-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 0:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2022-02-28 Cracovia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:2  Górnik Zabrze 2022-03-06 Górnik Zabrze - Cracovia 3:0  Pogoń Szczecin 2022-03-12 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:1  Piast Gliwice 2022-03-20 Cracovia - Piast Gliwice 0:1  Sandecja Nowy Sącz 2022-03-25 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 1:0  Stal Mielec 2022-04-01 Stal Mielec - Cracovia 1:2  Warta Poznań 2022-04-10 Warta Poznań - Cracovia 1:0  Zagłębie Lubin 2022-04-18 Cracovia - Zagłębie Lubin 1:0  Radomiak Radom 2022-04-22 Radomiak Radom - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2022-05-01 Cracovia - Wisła Kraków 0:0  Raków Częstochowa 2022-05-08 Raków Częstochowa - Cracovia 1:1  Wisła Płock 2022-05-13 Cracovia - Wisła Płock 3:0  Legia Warszawa 2022-05-21 Legia Warszawa - Cracovia 3:0