Antoni Szymanowski

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antoni Szymanowski

Informacje ogólne
Imię i nazwisko AntoniJan Szymanowski
Urodzony(a) 13 stycznia 1951, Tomaszów Mazowiecki
Wiek 72 l.

Antoni Szymanowski Piłkarz, trener.

Starszy brat Henryka.

Artykuły w prasie

Echo Krakowa, nr. 131 z 8 lipca 1985 roku
A. Szymanowski trenerem Cracovii

JAK NAS poinformował sekretarz Cracovii - Andrzej Wywrot zarząd klubu zatrudnił na stanowisku trenera pierwszego zespołu piłkarskiego klubu Antoniego Szymanowskiego.
A. Szymanowski, piłkarz Wisły, wielokrotny reprezentant Polski, złoty medalista olimpijski z 1972 r. z Monachium i późniejszy medalista mistrzostw świata w 1974 r. rozgrywanych na stadionach RFN, po kilku sezonach występów w Belgii wrócił do kraju i zajmował się pracą z piłkarzami w Clepardii. Obecnie podjął się prowadzenia III-ligowej Cracovii. Ciekawe jak mu się powiedzie w nowej roli, w pracy z drużyną, która mimo wszystkich niepowodzeń, wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród kibiców sportowych nie tylko Krakowa.

Artykułw EchuKrakowa
Dziennik Polski, nr. 179 z 3 sierpnia 1985
Nie będzie improwizacji

ANTONI SZYMANOWSKI, zawodnik krakowskiej Wisły, później Gwardii Warszawa i belgijskiej Bruggi. Od kilku miesięcy para się szkoleniem piłkarzy. Z nowym trenerem trzecioligowej Cracovii rozmawia Jacek Jurecki:

- Dość to zaskakująca i ryzykowna decyzja. Objął Pan zespól, który znalazł się na dnie...

- Owszem. Ryzyko istnieje, ale należę do ludzi odważnych. Wprawdzie propozycją objęcia funkcji trenera Cracovii zostałem zaskoczony, ale nie namyślałem się zbyt długo. W pewnym sensie jest to dla mnie szansa.

- Szansa...?

- Tak. Szansa sprawdzenia siebie. Swoich nabytych w grze doświadczeń a także zdobywanej wiedzy, jestem studentem AWF-u. Specjalizuje się oczywiście w piłce nożnej. Znajomi wprawdzie odradzali mi objęcie tej funkcji, źle ci w Clepardii - mówili. Ale ja chce jednak pracować w Cracovii.

- Nie zazdroszczę Panu. Chyba wiele trzeba zrobić, aby drużyna z ulicy Kałuży znowu wygrywała?

- Potrzeba wiele pracy, ale mamy już plan. Nasza robota w Cracovii nie będzie improwizacją.

- Z tego wnioskuje, że w ratowaniu Cracovii zaangażowany jest zespół ludzi?

- Nie. Pracujemy w dwójkę. Ja i mój asystent - Bronisław Karelus, Jest on wychowankiem Cracovii, szkolił tutaj przez pewien czas młodzież. Jest pracownikiem krakowskiej AWF, gdzie ostatnio doktoryzował się.

- Czyli połączenie Pana doświadczenia z teorią dra Karelusa?

-Tak. Stworzyliśmy plan pracy, w którym założyliśmy w pierwszym rzędzie zahamowanie regresu. To wydaje się nam najważniejsze

- Nie miał Pan zbyt dużo czasu na przygotowanie drużyny do rozgrywek?

- Zajecia rozpoczeliśmy 8 lipca, czyli na niespełna miesiąc przed rozpoczęciem ligi. Od 10

Echo Krakowa, nr. 62 z 27 kwietnia 1986 roku
Antoni Szymanowski, trener Cracovii przed startem sezonu 1985/86

CZY to prawda - pytamy trenera Cracovii Antoniego Szymanowskiego że, złożył Pan rezygnację z zajmowanego stanowiska? „Tak. Fakt jest faktem. Trzeba jednak dodać, że swoją decyzję zawiesiłem na miesiąc. Chcę zobaczyć, czy zajdą jakieś pozytywne zmiany związane z organizacią pracy w klubie i nieutrudnianiem zajęć. Chciałbym również, żeby więcej osób było zaangażowanych w końcowy efekt. Mamy szanse na awans. Różnica 3 pkt, jaka dzieli nas od prowadzącej w tabeli Sandencji, to jednocześnie dużo i mało. A trzeba pamiętać, iż w walce o pierwsze miejsce mogą się jeszcze liczyć: Glinik, Stal Rzeszów i Wawel, mój cichy faworyt. Pierwsze mecze pokażą na co nas stać".

Poprzednik
Marian Jabłoński
Pierwszy Trener przez 282 dni
1 lipca 1985 - 8 kwietnia 1986
Następca
Bronisław Karelus