Damir Sadiković

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Damir Sadiković

Informacje ogólne
Imię i nazwisko Damir Sadiković
Kraj       BiH
Urodzony 7 kwietnia 1995, Kolonia, Niemcy
Wiek 26 l.
Pozycja pomocnik
Wzrost 188 cm
Waga 84 kg
Wychowanek FK Radnik (Hadžići)
Kariera w pierwszej drużynie Cracovii
Sezon Rozgrywki - występy (gole)
2020/21
1906-1919 oficjalne i towarzyskie, od 1920 tylko oficjalne mecze
Kluby
Lata Klub Występy (gole)
2012-2016
2016-2017
2017-2019
2018-2021
2020-2021
NK Željezničar (Sarajewo) (Bośnia i Hercegowina)
NK Krško (Słowenia)
FK Mladost (Doboj/Kakanj)(Bośnia i Hercegowina) (j)
NK Željezničar (Sarajewo) (Bośnia i Hercegowina)
Cracovia (j)
liczba występów i goli w ekstraklasie i mistrzostwach kraju

j - jesień, w - wiosna


Damir Sadiković - piłkarz Cracovii występujący na pozycji środkowego pomocnika.

Informacje klubowe

Nowym zawodnikiem Cracovii został dziś bośniacki środkowy pomocnik, Damir Sadiković! 25-latek wiąże się z najstarszym Klubem sportowym w Polsce trzyletnim kontraktem.

Choć nasz nowy gracz na świat przyszedł w niemieckim Köln, niemal całą piłkarską karierę do tego momentu związał z Bośnią i Hercegowiną, której jest obywatelem.

Pierwsze kroki w futbolu stawiał jako junior zespołu z niewielkiej miejscowości Hadžići - FK Radnik, wówczas występującego na drugim szczeblu rozgrywkowym w Bośni. Był to jednak zaledwie krótki etap w jego karierze. Dość szybko, bo tuż po ukończeniu siedemnastu lat, przeniósł się o zaledwie kilkanaście kilometrów na wschód państwa - lecz w kierunku, który okazał się nieść za sobą nie tylko prestiż, ale i kształtować karierę Damira przez kolejne długie lata.

Wówczas nasz nowy gracz został zawodnikiem jednego z największych klubów w historii bośniackiej piłki, FK Željezničara Sarajewo. Ówczesny mistrz kraju przyjął go do swojej drużyny U-19, gdzie Damir stawiał kolejne kroki w karierze. Wówczas zauważyli go również selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Bośni i Hercegowiny, w których regularnie grał od szczebla U-18 aż do U-21. W juniorskich kadrach rozegrał łącznie 22 spotkania, dwukrotnie trafiając do siatki.

Przez kolejne sezony Damir szybko ugruntował swoją pozycję w wyjściowym składzie zespołu z Sarajewa. W styczniu 2013 roku został częścią pierwszego zespołu, zaliczając pierwsze minuty na boisku. Prawdziwym skokiem były dla niego jednak rozgrywki w dwóch kolejnych sezonach, kiedy rozegrał kolejno 24 oraz 32 spotkania.

Przez pierwszy okres gry w zespole Željezničara, Sadiković pojawił się na boisku łącznie 84-krotnie we wszystkich rozgrywkach, zdobywając osiem bramek. Został również mistrzem Bośni i Hercegowiny w sezonie 2012/13.

Wspomniany pierwszy okres gry w Sarajewie zakończył się latem 2017 roku, gdy 22-letni pomocnik został wypożyczony na rok do zespołu słoweńskiej ekstraklasy, NK Krško. Podczas rozgrywek 2016/17 wspomógł drużynę z gminy Krško, występując w 19 spotkaniach ligowych oraz trzech pucharowych - tylko czterokrotnie wchodząc z ławki rezerwowych. Dwukrotnie zaliczał wówczas kluczowe podanie.

Udany powrót do Bośni początkowo przyniósł Damirowi możliwość rocznej gry dla ligowego rywala Željezničara - zespołu FK Mladost Doboj Kakanj. W barwach drużyny z gminy Kakanj rozegrał 23 spotkania ligowe w trakcie całego roku 2018, szybko aklimatyzując się w wyjściowej jedenastce i przyczyniając do dobrych wyników zespołu w dwóch kolejnych sezonach (Mladost zajmowała wówczas kolejno ósme i szóste miejsce w ligowej tabeli).

W lutym 2019 roku Sadiković ponownie stał się zawodnikiem Željezničara, którego barwy reprezentował do dziś. Od tego momentu rozegrał 42 spotkania we wszystkich rozgrywkach, czterokrotnie trafiając do siatki i pięciokrotnie asystując. W rozpoczętym już sezonie 2020/21 ligi bośniackiej rozegrał sześć spotkań w pełnym wymiarze czasowym, jednokrotnie pełniąc też funkcję kapitana zespołu z Sarajewa.

Bezpośrednio z bośniackich boisk przenosi się do Krakowa, by reprezentować najstarszy Klub sportowy w Polsce, z którym wiąże się trzyletnią umową z możliwością przedłużenia o kolejne lata. Damir, dobrodošli!

Źródło: Cracovia.pl [1]