Gustaw Holoubek

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gustaw Holoubek

Gustaw Holoubek.jpg

Informacje ogólne
Imię i nazwisko Gustaw Holoubek
Urodzony(a) 21 kwietnia 1923, Kraków
Zmarły 6 marca 2008, Kraków

Gustaw Holoubek urodził się 21 kwietnia 1923 w Krakowie, zmarł 6 marca 2008 w Warszawie.

Aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog, poseł na Sejm PRL VII i VIII kadencji, senator I kadencji.


Wierny kibic Cracovii, podczas gali stulecia Cracovii w wieku 83 lat, gdy był już w nie najlepszej kondycji fizycznej, wzruszył tłum słowami:

- Jestem niezmiernie wzruszony i ogromnie zaszczycony faktem, że mogę przebywać w tak zacnym gronie z okazji tak wspaniałego jubileuszu, jakim jest stulecie mojej Cracovii - podkreślał Gustaw Holoubek. - Dlaczego powiadam "mojej"? Ponieważ urodziłem się tuż przy boisku Cracovii, na Zwierzyńcu przy ul. Kraszewskiego. I Cracovia była moim pierwszym nauczycielem. Pierwszą instancją edukacyjną. Właściwie mam takie dziwne wrażenie, że urodziłem się na boisku Cracovii, a w każdym razie się tam wychowałem. Proszę Państwa! Cóż to był za czas! - mówił z właściwą sobie ekspresją.

Filmy

Gustaw Holoubek na Gali 100 lecia KS Cracovii

EmbedVideo does not recognize the video service "interiavideo".

Kibice żegnają Gustawa Holoubka

Kibice Cracovii uczcili pamięć Gustawa Holoubka podczas spotkania z Górnikiem 15 marca, minutą ciszy oraz flagą:
Gustaw Holoubek oprava.jpg

Prasa

Cracovia uczci pamięć Gustawa Holoubka

Cracovia Kraków w szczególny sposób uczci pamięć Gustawa Holoubka, wielkiego kibica "Pasów" - poinformował w czwartek rzecznik prasowy krakowskiego klubu Marek Mazurczak.

- Podczas najbliższego ligowego spotkania Cracovii na własnym boisku odbędzie się uroczystość oddania hołdu wielkiemu kibicowi Cracovii, Gustawowi Holoubkowi - powiedział Mazurczak. Mazurczak nie chciał zdradzić szczegółów uroczystości.

Biuro prasowe krakowskiego klubu w swoich materiałach w czwartek przypomniały słowa zmarłego, wypowiedziane z okazji 100-lecia Cracovii: "Doskonale rozumiem Zygmunta Nowakowskiego, który chciał być pochowany na polu karnym boiska Cracovii. Ja dokładnie myślę sobie tak samo. Byłoby pięknie, gdyby można było tak wiecznie, że tak powiem wiecznie, oglądać piłkarzy, mecze, cieszyć się z ich zwycięstw, martwić się ich klęskami, ale przede wszystkim być, cały czas być..."

Źródło: PAP