Jubileusz 115-lecia Cracovii

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jubileusz 40-lecia

Zapowiedź oficjalnych uroczystości

12 czerwca (sobota) o godz. 11:00 jubileusz zostanie uhonorowany przez Radę Seniorów KS Cracovia, która tradycyjnie zgromadzi się w Parku im. Henryka Jordana. Podczas uroczystości, jak co rok, wprowadzony zostanie klubowy sztandar, towarzyszący zgromadzonym w marszu pod pomnik dr Jordana.

Dzień jubileuszu, 13 czerwca 2021, rozpocznie uroczysta Msza Św. w Bazylice Mariackiej. Nabożeństwo w intencji Cracovii rozpocznie się o 9:00 - Mszę sprawować będzie klubowy Kapelan, ks. dr infułat Dariusz Raś.

O godz. 11:00 czeka nas uroczystość oficjalnego otwarcia Cracovia Training Center, rozpoczynającego nowy etap w historii najstarszego Klubu sportowego w Polsce. Oddany do użytku u progu 115-lecia obiekt z uwagi na napotkane realia pandemiczne nie został jeszcze otwarty z należnym mu rozmachem. Dokonanie tego w dniu tak istotnej dla nas wszystkich rocznicy to symbol roli, jaką ma pełnić w kreowaniu przyszłych pokoleń naszych zawodników. Więcej informacji nt. uroczystości dostępnych [W TYM MIEJSCU].

Wieczorem, o 20:30, pod Stadion przy ul. Józefa Kałuży 1 zapraszają Opravcy, którzy również uhonorują pasiaste 115-lecie. [1]

Zapowiedź nieoficjalnych uroczystości

"Piknik fundacji "Pasiaste Marzenia". Zagrają byli i obecni piłkarze oraz trenerzy Cracovii" -
dziennikpolski24.pl

Piknik fundacji "Pasiaste Marzenia". Zagrają byli i obecni piłkarze oraz trenerzy Cracovii

Fundacja "Pasiaste Marzenia" niosąca pomoc kibicom Cracovii, a także innym, szykuje bardzo ciekawą imprezę w niedzielę 13 czerwca. Początek o godz. 12 na obiektach Krakusa w Nowej Hucie.

Pierwsza edycja pikniku sportowo - rodzinnego pod patronatem Fundacji Pasiaste Marzenia, MOS Kraków Wschód - organizatorów wydarzenia odbędzie się w niedzielę 13 czerwca. Data jest nieprzypadkowa, to data powstania Cracovii w 1906 r.

W programie pikniku będą grill, zabawy dla dzieci, cegiełki z cennymi nagrodami oraz turniej piłkarski: "Czterech drużyn", z udziałem między innymi: polityka Ireneusza Rasia, Kuby Kawalca - Happysad, Artura Pochwały - Nocny Kochanek, podróżnika Janka Meli, Bzyka - WU-HAE, Adama Grzanki, piłkarzy czynnych i tych, których znamy z minionych sezonów.

To znakomita okazja do spotkania z tymi, którzy są znani z boisk, scen, radia i telewizji oraz z podopiecznymi fundacji, którzy, jeśli zdrowie pozwoli, także pojawią się w Nowej Hucie

Celem pierwszej edycji pikniku jest wspólna zabawa z gośćmi, poznanie fundacji i jej celów oraz zbiórka środków dla tych, którym już "Pasiaste Marzenia" pomagają oraz tym, którzy pomocy w przyszłości mogą potrzebować.

Co ważne, w pikniku udział wezmą udział obecni i byli piłkarze a także trenerzy Cracovii, m.in.: Mateusz Wdowiak, Thiago, Rafał Grodzicki, Marcin Budziński, Janusz Gol, Kamil Pestka, Paweł Zegarek, Krzysztof Hajduk, Maciej Palczewski, Marcin Cabaj, Ołeksij Dytiatjew, Łukasz Sosin, Robert Ziółkowski.

Początek imprezy o godz. 12.
Jacek Żukowski
Źródło: dziennikpolski24.pl 10 czerwca 2021 [1]


Jubileusz 115 lecia

Uroczysta msza święta w bazylice (wraz ze zdjęciami)

"Uroczysta Msza Św. na 115-lecie Cracovii [FOTO]" -
cracovia.pl

Uroczysta Msza Św. na 115-lecie Cracovii [FOTO]

Uroczysty dzień pasiastych urodzin rozpoczęliśmy wyjątkową Mszą Św. w Bazylice Mariackiej. Nabożeństwo w intencji Cracovii z okazji jej 115-lecia sprawował klubowy Kapelan, ks. dr infułat Dariusz Raś.
Źródło: cracovia.pl 13 czerwca 2021 [2]


Otwarcie Cracovia Training Center

Otwarcie CTC

"Cracovia Training Center oficjalnie otwarty. Kardynał Dziwisz święcił, premier Morawiecki przysłał list" -
dziennikpolski24.pl

Cracovia Training Center oficjalnie otwarty. Kardynał Dziwisz święcił, premier Morawiecki przysłał list

Z wielką pompą Cracovia oficjalnie otwarła swój ośrodek treningowy w Rącznej. Choć Cracovia Training Center działa już od pół roku, dopiero teraz, z uwagi na pandemię, nastąpiło „przecięcie wstęgi”. Z udziałem władz samorządowych i kościelnych, w asyście zaproszonych gości, w 115. rocznicę założenia klubu dokonano uroczystego otwarcia.

Cracovia Training Center za 50 milionów złotych

Przypomnijmy, że ośrodek powstał nakładem 50 mln zł. 8 mln zł pochodziło ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nastąpiło w 2019 r. Honory gospodarza pełnił prezes Cracovii Janusz Filipiak. - Cracovia, jako najstarszy klub sportowy w Polsce, czuje się zobowiązana do promowania oraz szerzenia zamiłowania do sportu wśród dzieci i młodzieży. Wierzymy, że inwestycja, jaką jest Cracovia Training Center, otwiera przed nami drzwi do zaspokojenia ambicji naszych młodych adeptów futbolu, znacznie podnosząc jakość, a także perspektywy w szkoleniu zawodników. Zdajemy sobie sprawę, że nowoczesna infrastruktura jest kluczowa w funkcjonowaniu klubu sportowego z ambicjami oraz najwyższymi aspiracjami, a właśnie takie przyświecają Cracovii od dnia jej założenia.

Tym projektem rozpoczynamy nowy rozdział. Cracovia Training Center to nasze wspólne dzieło. Jestem przekonany, że ta inwestycja spełni oczekiwania całej społeczności Cracovii – pisze Filipiak w specjalnym folderze o CTC.

Ks. kardynał Stanisław Dziwisz: Cracovia Pany!

Prezes podkreślał rolę, jaką odegrał ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz w umożliwieniu wizyty Cracovii w 2005 roku w Watykanie u papieża Jana Pawła II. - To było jedno z najważniejszych wydarzeń w moim życiu – wspomniał prezes. A ks. kardynał Stanisław Dziwisz wziął udział w otwarciu ośrodka, poświęcił go. - Od 1906 r. Cracovia oznacza zwołanie klubu, wielu ludzi, którzy pod biało-czerwoną flagą dążyli do mistrzostwa w sporcie, kulturze i życiu – stwierdził ks. kardynał Stanisław Dziwisz. - Wśród nich wyróżnił się Józef Kałuża, któremu środowisko kibiców wybudowało pomnik. Jeden z kibiców wyróżniał się jako lider na arenie międzynarodowej. Miałem okazję służyć mu przez lata. Jan Paweł II identyfikował się zawsze z Cracovią, pytał pielgrzymów: „Jak tam moja Cracovia?”. Życzę wszystkim sportowcom, każdemu trenerowi, działaczom i kibicom dalszych sukcesów życiowych i sportowych. Cracovia Pany!

List od premiera Morawieckiego

Prezes Filipiak odczytał specjalny list od premiera Mateusza Morawieckiego. - Uroczyste otwarcie Cracovia Training Center w 115-rocznicę powstania tego najstarszego klubu sportowego w Polsce to wyjątkowy dzień. Gratuluję sukcesów i przekazuję wyrazy uznania. Musimy zrobić wszystko, by utalentowana sportowo młodzież mogła realizować swoje marzenia. Cieszę się, że wykorzystano środki rządowe na tę inwestycję. Proszę przekazać gratulacje z okazji tej pięknej rocznicy, życzę osiągnięcia mistrzowskiego poziomu – usłyszeli zebrani.

Byli wśród nich choćby wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, prezes Ekstraklasy S.A Marcin Animucki, wójt gminy Liszki Paweł Miś, prezes KS Cracovia 1906 Antoni Smoleń, a także jedyny żyjący mistrz Polski z Cracovią z 1948 r. Mieczysław Kolasa. Nie zabrakło humorystycznych akcentów. Kardynał Dziwisz przekazał na ręce Filipiaka obraz-mozajkę przedstawiając Jezusa Chrystusa. Na co prezes odparł: - Przekazuję ją w ręce największego grzesznika Cracovii – Jakuba Tabisza. Prezes w amerykańskim stylu poprowadził uroczystość, przypominając anegdotkę z ostatniego pobytu w Szczytnei. - Taksówkarz powiedział mi - proszę pozdrowić trenera Probierza, on jest jak Guardiola. Ja się oburzyłem, dlaczego to Guardiola nie jest jak Probierz?

- Gdzie nie pojawi się trener Probierz, tam powstają akademie – tak było w Białymstoku, tak jest w Cracovii – żartował Animucki. A burmistrz Miś, którego na użyczenie terenów pod budowę namówiła Elżbieta Filipiak, pełniąca rolę przewodniczącej Rady Nadzorczej Comarch S.A. podkreślił, że gmina odczuła już tę inwestycję – rynek budowlany zareagował wzrostem cen działek na tym terenie. Najważniejsi są piłkarze

- Jeśli popatrzymy na obecną infrastrukturę pod kątem treningów, to rzeczywiście nasz ośrodek jest na europejskim poziomie. Takie obiekty są kluczowe w codziennej pracy dużych klubów oraz dla rozwoju młodych zawodników. Jestem pewien, że efekty wynikające z użytkowania Cracovia Training Center zobaczymy już niedługo – czytamy we wspomnianym już wyżej folderze. To słowa szkoleniowca Cracovii Michała Probierza
Źródło: dziennikpolski24.pl 13 czerwca 2021 [3]


  • Zdjęcia z otwarcia CTC[4]

Piknik Pasiaste Marzenia

Pasiaste Marzenia, piknik

"Janusz Gol i inni byli piłkarze "Pasów" zagrali na pikniku "Pasiastych Marzeń" [ZDJĘCIA]" -
gazetakrakowska.pl

Janusz Gol i inni byli piłkarze "Pasów" zagrali na pikniku "Pasiastych Marzeń" [ZDJĘCIA]

Z okazji jubileuszu Cracovii oraz rocznej działalności fundacja "Pasiaste Marzenia" zorganizowała piknik w Nowej Hucie. Było dużo dobrej zabawy, turniej piłkarski, a przede wszystkim szczytny cel, jakżeby inaczej - charytatywny.

Pokazali się m.in. Janusz Gol, Rafał Grodzicki, Krzysztof Radwański, Krzysztof Hajduk, Paweł Zegarek, Łukasz Sosin, Robert Ziółkowski, Piotr Powroźnik, Tomasz Siemieniec, a z obecnych Ołeksij Dytiatjew i Thiago. W roli widzów na turnieju byli też Kamil Pestka i Mateusz Wdowiak.

Wygrała drużyna m.in. z Golem, Grodzicki i Zegarkiem w składzie. Grał w niej też Mateusz Kapustka (brat Bartosza). Grano w 7-osobowych składach, dwa razy po 10 minut, każdy z każdym. Była loteria i dmuchane zabawy dla dzieci. Składy Pomarańczowi:

Paweł Zegarek, Mirosław Hajdo, Peter Revesz, Janusz Gol, Marcin Bzyk, Jan Sarnecki, Mateusz Kapustka, Adam Grzanka, Łukasz Pawłowski. Zieloni:

Piotr Górecki, Piotr Strycharz, Krzysztof Hajduk, Robert Ziółkowski, Thiago, Artur Pochwała, Karol Mach, Ireneusz Raś, Przemysław Rosiński, Artur Muflor. Biali:

Grzegorz Kmita, Tomasz Siemieniec, Krzysztof Radwański, Rafał Grodzicki, Łukasz Sosin, Mikołaj Wawrzonek, Piotr Krauzowicz, Piotr Celejewski, Sebastian Krakowski, Witold Tokarski. Niebiescy:

Jan Rusin, Piotr Powroźnik, Ołeksij Dytiatjew, Kuba Kawalec, Jacek Beltrani, Bartłomiej Bukowski, Dominik Borek, Grzegorz Janków, Jan Mela. Krwiodawcy:

Kacper Peroń, Marcin Wolnicki, Rafał Janik, Tomasz Tychoniak, Oskar Boroń, Grzegorz Moskal, Tadeusz Nowak, Roman Janas, Radosław Nowak, Filip Kowalski.
Jacek Żukowski
Źródło: gazetakrakowska.pl 15 czerwca 2010 [5]Jubileusz Opravców

Opravcy, Rynek Główny, zdjęcia:Gazeta Krakowska
Opravcy, Błonia, zdjęcia:Gazeta Krakowska
Opravcy, nad Wisłą, zdjęcia:Gazeta Krakowska

"Kraków. Race pod Wawelem, na Błoniach i bulwarach wiślanych. Tak fani Cracovii świętowali jubileusz 115-lecia klubu [ZDJĘCIA]" -
gazetakrakowska.pl

Kraków. Race pod Wawelem, na Błoniach i bulwarach wiślanych. Tak fani Cracovii świętowali jubileusz 115-lecia klubu [ZDJĘCIA]

Kibice Cracovii z okazji jubileuszu 115-lecia klubu przygotowali specjalną oprawę. Zapalili race na Błoniach i bulwarach wiślanych. Wcześniej, w niedzielne południe rozpostarli transparent "Pierwszy Mistrz Polski, Najstarszy Klub", i zapalili race na Rynku Głównym. Po zmierzchu kolorowe race prezentowały się naprawdę imponująco.
Jacek Żukowski
Źródło: gazetakrakowska.pl 14 czerwca 2010 [6]

Zobacz też