Odznaka AKF Kraków

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kopia odznaki z napisem AKF Krakow (Akademicki Klub Footballistów to pierwsza nazwa Cracovii) rzekomo wydanej przez klub w 1907. Kopia ma nakrętką sygnowaną "Grylewicz", oryginał miał powstać w Anglii. Autentyczność tej odznaki jest mocno wątpliwa, najprawdopodobniej jest to falsyfikat stworzony by wyłudzić pieniądze od kolekcjonerów.

Odznaka AKF Krakow.png

Wątpliwości

Argumenty za

  • Odznaka ta została opisana w katalogu Strycharskiego.
  • Odznaka ta została dwukrotnie opisana w biuletynie "Remis" PKKS, w tym raz ze zdjęciem.

Argumenty przeciw

  • Pierwsze odznaki Cracovii w Czechach i Austrii wówczas leżących w tym samym austro-węgierskim państwie co Kraków. Wydaje się mało sensowne by akurat tę zamówiono w odległej Anglii.
  • Wątpliwości budzi umieszczona na odznace nazwa. Na wiosnę 1907 po fuzji z Biało-Czerwonymi zmieniono ją na KS Cracovia[1]. Odznaka musiałaby zatem zostać zamówiona wcześniej. Ale od jesieni 1906 (prawdopodobnie od końca września, na pewno w październiku[2]) aż do fuzji nazwa klubu brzmiała "AKF Cracovia". Wydaje się absolutnie niemożliwym by najważniejsza cześć nazwy ("Cracovia") miała zostać usuniętą z odznaki. Nazwa "AKF Kraków" mogłaby się pojawić gdyby odznakę zamówiono miedzy powstaniem klubu a zmianą nazwy tj. między czerwcem, a wrześniem 1906. Jest to jednak mało prawdopodobne aby świeżo powstały klub od razu zajmował się odznaką.
  • Informacji o tej odznace nie ma w żadnej z monografii Cracovii.
  • Odznaka ta nie zachowała się w pamięci ludzi związanych z Cracovią, mimo, że zapamiętano twórców i okoliczności powstania odznaki o rok późniejszej.
  • Janusz Kukulski badacz dziejów Cracovii i piłki nożnej oraz ekspert od odznak Pasów za pierwszą odznakę Cracovii uznał tę z 1908 o wzorze używanym do dziś. W jednym z Informatorów OKKPS w 1983 opisał wszystkie odznaki Cracovii (które miał, lub o których istnieniu tylko wiedział) oficjalne i nieoficjalne. Nie ma tam rzekomej odznaki AKF.

Przypisy

  1. Nazwa "Klub Sportowy Cracovia" po raz pierwszy została użyta w prasie w dzienniku Nowa Reforma nr 433 z 20 września 1907.
  2. Nazwa "Cracovia" po raz pierwszy została użyta w prasie w dzienniku Nowa Reforma nr 240 z 20 października 1906.

Linki zewnętrze

Zobacz też