Rozmiar pierwotny(400 × 1034 pikseli, rozmiar pliku: 162 KB, typ MIME: image/jpeg)

Krakauer Zeitung nr 239 z 28 sierpnia 1917 część 1 z 2

(z obu plików)

Nasza wczorajsza opinia, że byłoby niesłusznym wyciągać z różnicy bramek wniosek o przewadze gości, została jasno potwierdzona, ponieważ nasza rodzima drużyna odprawiła gładko czeskich gości w drugich zawodach z wynikiem 2:0. U gości wczoraj tak jak poprzednio wyróżniała się obrona, krycie dobre, bezzasadnie przestraszeni napastnicy dosyć niebezpieczni. W Cracovii prawy obrońca został zastąpiony przez wybornego młodego Gintla i rodzima para defensorów nie ustępowała w niczym gościom. Pomoc zaprezentowała poziom wręcz międzynarodowy i atak układał się znacząco lepiej niż poprzedniego dnia. Halpern w bramce pokazał wysoką klasę i obronił pewnie wszystko, co tylko miał do obronienia, a także wyjaśnił liczne niebezpieczne sytuacje przez błyskawiczne wybiegi. Sędzia Wojakowski prowadził drugie zawody także bez zarzutu, a goście zachowywali się niestosownie, kwestionując niejedno jego rozstrzygnięcie o faulu lub spalonym rozdrażnionymi gestami i przerywającymi okrzykami. Gdy w drugiej połowie jeden z ich graczy został usunięty z placu z powodu niesłychanie niesportowych i grubiańskich zachowań, zdawało się, jakby goście mieli zejść z boiska. Cóż za pocieszające przeciwieństwo stanowiło opuszczenie bez słowa boiska poprzedniego dnia przez Jałowieckiego, chociaż Cracovia przez to na całą drugą połowę musiała zrezygnować z tego gracza, podczas gdy wczoraj chodziło tylko o 10 minut gry. Przebieg meczu był następujący: W 7 min. strzela nieuchronnie Jałowiecki obok przeszkadzającego bramkarza. Nieopisana radość publiczności. W 10 min. korner przeciwko Cracovii, w 15 min. przeciw Pilźnianom, oba bez rezultatu. W 25 min. przeprowadza Cracovia świetny atak, który zostaje brawurowo obroniony przez bramkarza gości. Jednak trzy minuty później zdobywa Kałuża przy frenetycznych oklaskach drugiego gola dla Krakowa. Goście próbują teraz wyrównać sukces Cracovii, jednak Halpern broni bardzo pięknie w 33 i 35 min. Do tego Cracovia jest już wkrótce w ofensywie, jednak piękny solowy bieg Jałowieckiego kończy się niecelnym strzałem. Po kornerze przeciwko Cracovii atakują gwałtownie goście i dochodzi na minutę przed przerwą do niebezpiecznej sytuacji przed bramką Cracovii, która jednak nie mogła zostać wykorzystana przez Pilźnian. W drugiej połowie ruszają Czesi do przodu w szybkim tempie, jednak Halpern ratuje w urzekający sposób. Między 10 a 21 min. egzekwuje Cracovia trzy rzuty rożne, wszystkie jednak nie przynoszą rezultatu. Następnie pokazuje lewy pomocnik Cracovii arcydzieło techniki piłkarskiej przy głośnej burzy oklasków publiczności. W 35 min. dochodzi do wyżej wspomnianego wykluczenia środkowego pomocnika gości. Trzy minuty później ratuje bramkarz Pilźnian wręcz wzorowo. Gra trochę słabnie, jeszcze róg przeciw Cracovii, a potem gwizdek końcowy. Stosunek kornerów 5:4 na korzyść Cracovii. Po zakończeniu zawodów przenosi się nerwowość, powstała przez wykluczenie, na publiczność i dochodzi na boisku do obscenicznych bijatyk między czeskimi i polskimi widzami, w każdym razie niegodnego zakończenia dwudniowych zmagań.

Historia pliku

Kliknij na datę/czas, aby zobaczyć, jak plik wyglądał w tym czasie.

Data i czasMiniaturaWymiaryUżytkownikOpis
aktualny12:58, 21 maj 2009Miniatura wersji z 12:58, 21 maj 2009400 × 1034 (162 KB)FortArt (Dyskusja | edycje) Krakauer Zeitung nr 239 z 28 sierpnia 1917 część 1 z 2 ===Zobacz też=== *Grafika: Krakauer_Zeitung_1917-08-28_foto_2.jpg Kategoria: Skany gazet w języku niemieckim z 1917