Tarnovia Tarnów - zgoda

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Historia

Tarnovia Tarnów herb.png

Klub założony w Tarnowie w 1909 roku. Barwy biało-czerwone. Początki klubu sięgają roku 1906 kiedy to uczniowie z 3 szkół średnich założyli pierwszą tarnowską drużynę piłkarską Biało-Czerwoni. W 1908 roku organizuje się drugi klub - Tarnowski KS Pogoń. Z połączenia tych klubów w 1909 powołany zostaje klub Tarnovia-Czarni. Jest to klub istniejący do dzisiaj, który kilkakrotnie zmieniał nazwy zawsze mając w członie słowo "Tarnovia". Największy sukces to gra w ekstraklasie w sezonie 1948. Ostatecznie Tarnovia zajęła 11. miejsce i spadła do II ligi. Najsłynniejszym piłkarzem Tarnovii w historii był Antoni Barwiński, który był 18-krotnym reprezentantem Polski.

Jedni uważają że data powstania Biało-Czerwonych jest początkiem Tarnovii inni znowu, że to rok 1908. Oficjalnie przyjmuje się jednak, że Tarnovia postawła w 1909 r. w chwili połączenia KS Pogoń z Biało-Czerwonymi. Nie jest znana dokładna data dzienna, bowiem istnieje jedynie kopia legitymacji piłkarza z 25 września, wtedy jeszcze zawodnika Pogoni. Można z tego wywnioskować, że do połączenia klubów musiało dojść po 25 września 1908 r.

W drużynie grali m.in.: Antoni Barwiński, Andrzej Chęciński, Jacek Czarnik, Grzegorz Jasiak, Paweł Koziołek, Wojciech Krauze, Józef Ogorzelec, Krzysztof Palej, Artur Prokop, Marian Prokop, Robert Soprych, Tadeusz Syrek, Krzysztof Szopa, Antoni Włodek.


Filmy

Zobacz też

Linki zewnętrzne