1910-06-12 Pogoń Lwów - Cracovia 1:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Pogoń Lwów


pilka_ico
mecz towarzyski
Lwów, niedziela, 12 czerwca 1910

Pogoń Lwów - Cracovia

1
:
0

(0:0)



Herb_Cracovia


Skład:
Steifer
J.Karasiński
W.Rzadki
Solecki
T.Kuchar
M.Kawecki
Marion
Rysiak
Piotrowski "Wawrzyk"
Sykała
Bedlewicz



Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: M.Bilor ze Lwowa

bramki Bramki
T.Kuchar I (72') 1:0
Skład:
Lustgarten
Calder
Pollak
Owsionka
Schwarzer
Synowiec
Poznański
Szaynowski
Singer
Miller
Just

Ustawienie:
2-3-5



Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Nowa Reforma

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Klub sportowy „Cracovia“ rozpoczął już sezon wiosenny i ćwiczenia w lekkiej atletyce i pił¬ce nożnej. W wiosennym sezonie przyjdzie zmierzyć się biało-czerwonym z najlepszemi drużynami austryackiemi, które mimo wielkich kosztów zaprosił zarząd Klubu do Krakowa, aby wreszcie wypróbować swoje siły i nauczyć się pierwszorzędnej kombinacyi. Atrakcyą sezonu będzie spotkanie się „Cracovii“ z Tӧrekrés Spartegylet z Budapesztu i Cricketrami z Wiednia. Lista terminów jest następującą: 17 kwietnia Bielsko, 24 Morawska Slavia, 1 maja Katowice, 8 maja Tӧrekrés Sportegylet z Bodapesztu, 15 i 16 maja Cricketrzy z Wiednia, 29 maja Czarni, 19 czerwca Pogoń, 26 niemiecki klub z Berna. Wszystkie zawody odbędą się w Krakowie. W dniach 5, 12 i 29 czerwca wyjeżdża I. drużyna do Koszyc i do Lwowa do Czarnych i Pogoni. Od wynika zawodów zależeć będzie, czy biało-czerwoni przyjęci zostaną do Lej dąsy drużyn austryackich.
Dzień 22 maja przeznaczył Zarząd na zawody w lekkiej atletyce.
Źródło: Nowa Reforma 19 marca 1910


Nowiny

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
Klub sportowy „Cracovia“ rozpoczął już sezon wiosenny i trainingi w lekkiej atletyce i piłce nożnej. W wiosennym sezonie przyjdzie zmierzyć się Biało- czerwonym z najlepszemi drużynami austryackiemi, które mimo wielkich kosztów zaprosił „Zarząd Klubu” do Krakowa, aby wreszcie wypróbować swych sił i nauczyć się pierwszoklasowej kombinacyi. Atrakcyą sezonu będzie spotkanie się „Cracovii“ z „Tӧrekvés Sportegylet“ z Budapesztu i z „Cricketrami“ z Wiednia. — Sumiennym i pilnym trainingiem przygotowuje się K. S. Cracovia do sezonu wiosennego. — Lista terminów: 17 kwietnia, Bielsko, 24 kwietnia, Morawska Slavia, 1 maja, Katowice, 8 maja Tӧrekvés Sportegylet z Budapesztu, 15 i 16 maja, Cricketrzy z Wiednia, 29 maja, Czarni, 19 czerwca, Pogoń, 26 czerwca, niemiecki klub z Berna. Wszystkie matche odbędą się w Krakowie. — Dnia 5, 12 i 29 czerwca wyjeżdża I. drużyna do Koszyc i do Lwowa, do Czarnych i Pogoni. — Od wyników matchów zależeć będzie, czy Biało-czerwoni przyjęci zostaną do I. klasy drużyn austryackich. — Dzień 22 maja przeznaczył Zarząd na zawody w lekkiej atletyce.
Źródło: Nowiny 25 marca 1910


Ruch

Zapowiedź meczu w warszawskim dwutygodniku Ruch
Klub sportowy „Cracovia” ogłosił następujący program sezonu wiosennego: zmierzanie w nożnej w Krakowie: 17 kwietnia z Klubem bielskim, 24 kwietnia z morawską „Slavią”, i maja z Klubem katowickim, 8 maja z Tӧrekyés Sportegylet z Budapesztu, 15 i 16 maja z wiedeńskimi Krykieterami, 29 maja z „Czarnymi", 19 czerwca z „Pogonią”, 26 czerwca z niemieckim klubem z Brna. D. 5, 12 i 29 czerwca wyjedzie 1 drużyna „Cracovii” do Koszyc i Lwowa (do „Czarnych” i „Pogoni"). Na zawody w lekkiej atletyce wreszcie przeznaczono dzień 26 maja.
Źródło: Ruch 11 kwietnia 1910


"Match „Wisły l.“ z „Pogonią I“ ze Lwowa." -
Nowiny

Match „Wisły l.“ z „Pogonią I“ ze Lwowa.

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
Match niedzielny, który ma rozegrać „Wisła l.“ z „Pogonią I.“ budzi wielkie zainteresowanie nie tylko wśród zwolenników sportu footballowego, ale także wśród graczów-footballistów, ponieważ match ten będzie rozstrzygającym dla dwóch pierwszych drużyn polskich, których dotychczasowe zawody wykazały, że drużyny te przez ciągłe ćwiczenia robią coraz doskonalsze postępy. Ostatni match „ Wisły “ z „Pogonią4* we Lwowie, zakończony wynikiem 1 :1 dowiódł, że drużyny te są równie dzielne i sprawne w grze. „Pogoń* ma wprawdzie przewagę nad „Wisłą” pod względem siły, ale ustępuje jej poniekąd w rzutkości i kombinacyi rzutów. „Pogoń I„ to nie tylko dawna, stała przeciwniczka „Czarnych“, z którymi dotąd rywalizuje zwycięsko, ale także niebezpieczna dla drużyn krakowskich, czego dowiodły zawody zeszłorocznego sezonu. Match zaś niedzielny będzie tern więcej interesujący, że będzie on drugim z rzędu w zawodach drużyn galicyjskich o pierwszeństwo. Po matchu z „Wisłą" nastąpią bowiem zawody „Pogoni” z „Cracovią“, poczem rozegra „Wisła” i „Cracovia“ rozstrzygający match-rewanż.
Źródło: Nowiny 5 czerwca 1910


Głos Narodu

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
….Przy końcu gry, udało się „Wiśle" zdobyć Jedną bramkę, tak, że partya pozostała nierozegraną. Wobec tego wyniku tem ciekawszem będzie spotkanie „Pogoni" z „Cracovią“.
Źródło: Głos Narodu 7 czerwca 1910



Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Dziś w niedzielę odbył się match "Cracovii" z "Pogonią", zapowiedziany afiszami na ulicach jako "dwóch najlepszych klubów polskich". Udział publiczności był dość liczny, gości krakowskich witano sympatycznie z wyraźnem wyróżnieniem. Wczorajsza gra "Cracovii" robiła wrażenie, że przybyła do Lwowa nie po laury, w formie wielkiej liczby zdobytych bramek, ale dla okazania gry o tyle pięknej i szlachetnej, na jaką ją stać. Ten cel został osiągnięty w zupełności, to też spokojnie i wzorowo kombinowane ataki utrzymywały prawie przez cały czas gry w piłkę na polu "Pogoni". Publiczność głośnemi pochwałami i oklaskami wyrażała uznanie dla pięknej gry klubu krakowskiego. Kilka wzorowo "strzelonych" bramek chwycił i odbił p. Turek wyborny bramkarz "Pogoni". Ta ze swej strony dokładała wszystkich starań, by dorównać przeciwnikowi i przeprowadziła kilka ładnych ataków.

Grę klubu lwowskiego cechowała z początku ta sama poprawność i delikatność, którą podziwiano przed tygodniem w Krakowie na matchu z "Wisłą". Do pauzy przedstawiał się stosunek 0:0. Przerwa trwała z górą kwadrans ponieważ grę przerwała ulewa tak silna, że deszcz lał się strugami i rozpędził publiczność.

Gdy deszcz ustał, gra rozpoczęła się na boisku wyglądającem, jak moczar. Piłka miejscami nie toczyła się lecz nurzała w wodzie, jakby płynąc. To zapewne zaczęło denerwować graczy lwowskich, bo powrócili do swych dawnych, gorszych tradycyj z poprzednich sezonów. Gra ich stała się gwałtowną, u niektórych nabierając cech brutalności. Ten system gry odbił się dotkliwie na skórze - w dosłownem znaczeniu - członków "Cracovii". Sędzia "egzaminowany" p. Bilor, epizody takie, mające charakter bitwy a nie matchu ignorował, a zapewne ich nie widział, przez cały czas trzymając się o ile możności daleko od piłki. Przy tego rodzaju grze sprawiającej niemiłe wrażenie na publiczności, która nie szczędziła "Pogoni" głośnej nagany, na dwadzieścia minut przed końcem, "Pogoń" zdobyła jedną bramkę, w chwili, gdy bramkarz "Cracovii" pośliznął się w wodzie i upadł. Tym rezultatem zakończył się match. W myśl zasady, że niema reguły bez wyjątku, i że takim wyjątkiem była gorączka dzisiejsza, należy życzyć "Pogoni", aby przez przeciąg tygodnia temperamenty uspokoiły się, aby zapowiedziana gra na matchu rewanżowym na boisku krakowskiem powróciła do poprzedniej tak sympatycznej normy.
Źródło: Czas nr 263 z 13 czerwca 1912


"„Cracovia I” we Lwowie" -
Gazeta Poniedziałkowa

„Cracovia I” we Lwowie

Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej cz.1
Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej cz.2
Lwów 12 czerwca (pryw.). Dziś rozegrała tu „Cracovia I” match z „Pogonią I”. Match ten był atrakcyą sportową całego Lwowa i stanowił Clou lwowskiego sezonu footballowego. – Zakończył się porażką drużyny krakowskiej (1 : 0) mimo, że „Cracovia” przez cały czas atakowała. Trzech graczy krakowskich (Singer, Szajnowski, Synowiec) zupełnie rozbitych. P. Synowiec, został przez p. Kaweckiego (pseud. Duda) tak silnie uderzonym w pierś, że zemdlał na boisku. W ciągu drugiej połowy gry deszcze rozmoczył tak boisko, że bramkarz krakowski poślizgnął się i puścił piłkę. Do pauzy stosunek 0 : 0.
Źródło: Gazeta Poniedziałkowa nr 8 z 13 czerwca 1910


""Cracovia I" we Lwowie" -
Kurjer Lwowski

"Cracovia I" we Lwowie

Relacja z meczu w dzienniku Kurjerze Lwowskim
Dziś rozegrała tu „Cracovia I“ match z "Pogonią I". Match ten był atrakcyą sportową całego Lwowa i stanowił clou lwowskiego sezonu footballowego. — Zakończył się porażką drużyny krakowskiej (1 : 0) mimo, że "Cracovia“ przez cały czas atakowała. Trzech graczy krakowskich (Singer, Szajnowski, Synowiec) zupełnie rozbitych. P. Synowiec został przez p. Kaweckiego (pseud. Duda) tak silnie uderzonym w pierś, że zemdlał na boisku. W ciągu drugiej połowy gry deszcz rozmoczył tak boisko, że bramkarz krakowski pośliznął się i puścił piłkę. Do pauzy stosunek 0: 0.
Źródło: Kurjer Lwowski nr 270 z 14 czerwca 1910



Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
"Cracovia" jak nam ze Lwowa donoszą, poniosła wczoraj klęskę w matchu z "Pogonią". Ostatnia zdobyła jedną bramkę, "Cracovia" ani jednej.
Źródło: Nowa Reforma nr 263 z 13 czerwca 1910


Głos Narodu
(pierwsza relacja)

Pierwsza relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu
„Cracovia” kontra „Pogoń” we Lwowie. Wczorajszy match rozegrany we Lwowie między „Cracovią” a „Pogonią”, zakończył się, jak nam telefonują, porażką krakowskiej drużyny w stosunku 1:0. Trzech członków „Cracovii” skopano dotkliwie do tego stopnia, iż musiano do nich wzywać pomocy lekarskiej. Wogóle gra „Pogoni” była bardzo brutalna.
Źródło: Głos Narodu nr 155 z 13 czerwca 1910


Głos Narodu
(druga relacja)

Druga relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu
Ze Lwowa nadeszła dość niespodziewana wiadomość o porażce „Cracovii” przez tamtejszą „Pogoń”. Podobno przyczyną tego rezultatu była niesłychanie brutalna i bezwzględna gra drużyny lwowskiej i grunt oślizgły.
Źródło: Głos Narodu nr 156 z 13 czerwca 1910


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
„Cracovia” została we Lwowie pokonaną przez „Pogoń” w stosunku 1:0. Telefon doniósł wczoraj, że gra „Pogoni” była wielce brutalną, czego jednak nie zauważyliśmy podczas matchu z „Wisłą” w Krakowie.
Źródło: Nowiny nr 134 z 14 czerwca 1910