Mecz poprzedniego dnia:

1918-06-29 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 4:3

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
W sobotę i niedzielę odbyły się na Błoniach zawody piłką nożną pomiędzy wiedeńskim klubem „Simering” a „Cracovią”. Rezultat był bardzo chlubny dla krakowskiej drużyny, która zwyciężyła w pierwszym dniu w stosunku 3 do 4, w drugim 4 do 2. Te cyfry nie określają dostatecznie przewagi „Cracovii”, która górowała stale nad Wiedeńczykami techniką, tempem i sprawnością graczy. Od zupełnej klęski ochronił „Simering” bramkarz, który kilkanaście bardzo niebezpiecznych rzutów zręcznie i śmiało zatrzymał. Po stronie „Cracovii” wszystkie linie pracowały zgodnie, a podawanie piłki odbywało się z błyskawiczną szybkością i trafną oceną odległości. Kowalski, Poznański i Dybowski stanowią w napadzie trójkę, która może mierzyć się z pierwszorzędnymi graczami Wiednia i Pragi. Pomoc współdziałała z mini w każdej sytuacyi. Wogóle cała gra była niezmiernie interesująca i żywa, niekiedy nawet nazbyt ostra, co doprowadziło w drugim dniu do wykluczenia po jednym graczu z każdej drużyny. Wojenny charakter spotkania zaznaczył się tem, że w obu klubach uczestniczyło w zawodach po jednym graczu jednorękim.
Źródło: Czas nr 278 z 1 lipca 1918

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Zawody wczorajsze przyniosły jeszcze więcej wrażeń sportowych wysokiego stopnia, niż sobotnie. Pomoc „Cracovii”, która na przedwczorajszym meczu zawodziła, wczoraj znakomicie współgrała z niezrównanym Cikowskim na czele ze swoim atakiem.

Grę zaczęła „Cracovia”. Piłka przenosiła się z jednej połowy na drugą, ale po dziesięciu minutach klub krakowski zdobywa stanowczą przewagę i zaczyna gnieść przeciwników. Z kolosalnem szczęściem dla gości kilka niebezpiecznych pozycyi nie dało rezultatu „Cracovii”. W 20 minucie wreszcie Kowalski strzałem nieodpartym zdobywa pierwszego goala i ostatniego w pierwszej połowie. Kilka ataków „Simmeringu” odosobnionych zostaje w zarodku unicestwionych.

W drugiej połowie rozpoczyna się bezwzględne gniecenie gości przez „Cracovię”. Błyskawiczność gry z obu stron dochodzi do zenitu, inicyatywa jednak i atak jest po stronie „Cracovii”. W 8 minucie Kowalski z bajeczną przytomnością chwyta po raz drugi piłkę odbitą od bramkarza i już tym razem strzałem celnym zdobywa punkt drugi. W 31 minucie przedziera się Poznański przez obronę i strzałem potężnym w róg uzyskuje trzeciego goala.

„Simmering” opada na siłach. Bramkarz wiedeński ma ręce „pełne roboty”. Wśród najniebezpieczniejszych sytuacyi nie traci głowy, lecz broni się zacięcie, odpierając atak po ataku.

Mimo to oblężenie bramki Wiedeńczyków musi wydać owoce. Śliwa podjeżdża z piłką od prawej strony i świetnym strzałem w róg w 36 minucie zdobywa punkt czwarty.

Pogrom grozi „Simmeringowi” bezwzględny. Uratował ich incydent. Rozdrażniony ich najlepszy gracz centrowy z ataku występuje agresywnie wobec obrońcy „Cracovii”, ten nie pozostaje mu dłużnym, za co sędzia obu wyklucza. Dzieje się to ze stratą poważną klubu krakowskiego. Atak Wiedeńczyków, uzupełniony przez jednego gracza z pomocy, przedziera się dwukrotnie przez słabszą tym razem obronę i zdobywa w 38 i 40 minucie punkt po punkcie, nie bez winy w ostatnim wypadku bramkarza krakowskiego.

Były to goale przypadkowe... nadprogramowe... Oba dni przyniosły w każdym razie „Cracovii” piękne zwycięstwo – w sobotę w stosunku 4:3, w niedzielę 4:2 na jej korzyść. Gdyby zimna krew nie opuściła obrońcy „Cracovii”, nie byłby wykluczony, klub jego byłby odniósł zwycięstwo wielkie i bezwzględne.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 1 lipca 1918