4:0

Mecz następnego dnia:

1918-09-15 Cracovia - Vasas Budapeszt 4:2

Sędzia

Nowości Ilustrowane podają, że mecz sędziował Józef Lustgarten. Nazwisko sędziego Reinera z Budapesztu wymieniają Krakauer Zeitung i IKC.

moment z meczu tego lub następnego dnia

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Wczorajszy match był jednym z najpiękniejszych w bieżącym roku. Drużyna budapeszteńska Vasasok przedstawiła się jako klub bardzo wysokiej klasy. Gracz w gracza o wysokiej technice, bardzo pewni i zgrani. Atak kombinuje momentalnie i prowadzi grę z bezwzględną konsekwencyą celem wypracowania pozycyi niezawodnej. I to może najsłabsza strona gry gości budapeszteńskich, która z klubem grającym w podobny sposób może wydać znakomite rezultaty, ale nie z Cracovią, ta bowiem prowadzi atak również błyskawicznie, ale gracze jej posiadają inicyatywę i fantazyę i umieją na własną rękę decydować się na strzały w momentach niebezpiecznych, podczas gdy gra Vasasoków zdaje się być zmechanizowaną i podlegać jakby tresurze, nakazującej sprowadzać zawsze piłkę tuż pod bramkę do centrum, skutkiem czego wiele chwil sposobnych do strzału skrzydła stale tracą.

Rozpoczyna grę Cracovia pod słońce i już w pierwszej minucie z pięknego podania Poznańskiego zdobywa Mielech głową pierwszy punkt dla swego klubu. W trzeciej minucie pada fenomenalny strzał Jałowieckiego z prawego skrzydła. Nim zdołał bramkarz węgierski zoryentować się, piłka siedziała w siatce.

Z kolei Węgrzy przypuścili kilka ostrych ataków na bramkę Cracovii jednakże bezskutecznie. Cała pomoc i obrona krakowskiego klubu okazała się nieporównaną.

W 30 minucie pada armatni strzał Poznańskiego. Punkt trzeci. Następują dwa kornery dla Vasoku, oba niewyzyskane. W 40 m. znowu Jałowiecki, korzystając z odsłoniętej bramki z 20 metrowej odległości daje strzał ostry, bramkarz wywraca kozła, piłka zaś jak bomba wpada po raz czwarty w siatkę gości.

W drugiej połowie w 7 minucie zdobywa Mielech piątego goala dla Cracovii, jednakowoż sędzia w momencie strzału gwiżdże, aby zająć się graczem, któremu nic się nie stało albo przynajmniej bardzo mało...

Węgrzy atakują brawurowo, lecz wszystkie ich ataki rozbijają się o wzorową obronę i pomoc Cracovii, kilka zaś strzałów doskonałych chwyta mistrzowsko bramkarz Wittek. Poważna ilość kornerów, które Węgrzy zdobyli, choć niewyzyskane, były najlepszym dowodem, z jak wysokiej klasy przeciwnikiem walczyła Cracovia.

Do końca gra już pozostała nierozstrzygniętą. Kowalski nie doszedł ani razu do dobrego strzału, pilnowany jak oko w głowie przez przeciwników, za to mistrzowsko rozdawał piłki, wypracowując cudowne pozycye dla swych kolegów.

Sędziował na ogół wzorowo p. Reiner z Budapesztu.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 162 z 16 września 1918

Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.2
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.3
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 248 z 16 września 1918

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas (pierwszy akapit)
Przed tygodniem rozegrała „Cracovia” dwa matche piłkowe z dość znanym budapeszteńskim klubem Vasasak. Rezultat 4-0 i 4-2 jest dla miejscowej drużyny bardzo zaszczytny.

Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.5
W życiu sportowem Krakowa zaszedł w tych dniach fakt, który dumą może napełnić sportowców krakowskich. W ubiegłym tygodniu odbyły się dwudniowe zawody na boisku Cracovii, w których do walki z jednej strony wystąpił klub Cracovia, zaś z drugiej doskonały zespół węgierski, budapeszteńska drużyna Vasas.
Napływ publiczności w oba dni walki był bardzo wielki, gdyż wobec wysokiej klasy gry klubu węgierskiego liczono się z ewentualną porażką Cracovii. Tymczasem stało się zgoła inaczej. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim dniu gry, Cracovia pokonała drużynę węgierską i to z bardzo poważnym wynikiem. Zwłaszcza gra drugiego dnia ukształtowała się dla klubu krakowskiego jako zupełny tryumf. Sami Węgrzy przyznali, że Cracovia reprezentuje pierwszoklasowy zespół. Sędziował znany sportsmen p. Lustgarten.
Źródło: Nowości Ilustrowane nr 38 z 28 września 1918