Do 10' wynik 1:3. Od 10' Cracovia bez kontuzjowanego Kałuży.

"„Cracovia" w Warszawie." -
Naród

„Cracovia" w Warszawie.

Pierwsza zapowiedź meczu w warszawskim dzienniku Naród
Jedna z najsłynniejszych polskich drużyn piłki not- naj, europejskiej sławy „Cracovia”, przybywa do Warszawy dn 3 maja r. b. dla rozebrania meczu i reprezentacją „Wojskowego klubo sportowego”.

Wogóle wojskowy Klub aportowy rozwinął gorączkową działalność sportową: w najbliższą niedzielę gra z reprezentacją „D. O. G. Kraków”, a dn. 2 maja z najpilniejszą, obok „Cracovii” drużyną polską, „Polonią".

Szkoda tylko, że inne sekcje Klubu wojskowego nie przejawiają działalności. Dotąd widzimy tylko football. Natomiast tak popularna lekka atletyka nie była dotąd rozgrywaną publicznie.
Źródło: Naród 21 kwietnia 1920

"Mistrzostwa" -

Mistrzostwa

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
W niedzielą o mistrzostwa A klasy „Cracovia” z „Jutrzenką” na boisku pierwszej. Równocześnie grają w tym dniu „Cracovia II” przeciw „Makkabi II“ o mistrzostwo w klasie B.

W sobotą gra „Podgórze” z „Jutrzenką II” na boisku „Cracovii“ o mistrzostwo B klasy. O ile nam wiadomo match o mistrzostwo A kl. „Wisła- Makkabi” przełożono na następną niedzielą.

„Cracovia" w Warszawia. Jak nam donoszą Warszawy (Z): Krak, klub aportowy „Cracovia“ przyjeżdża do Warszawy, aby w dn. 3 maja rozegrać a warsz. klubem sport, match piłki nożnej. Pisząc o tem pisma warszawskie podnoszą zasługi i znaczenie krak. klubu na polu sportowem.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 112 z 24 kwietnia 1920

"Wojskowy klub sportowy." -
Naród

Wojskowy klub sportowy.

Druga zapowiedź meczu w warszawskim dzienniku Naród
W niedzielę dnia 25 kwietnia r. b. odbędzie się match footballowy dwóch drużyn wojskowych. Jako przeciwnicy spotkają się: drużyna footbollowa baterji zapasowej 6 pułku artylerji polowej Kraków oraz 1-sza drużyna wojskowego klubu sportowego. Warszawa. Początek matchu wyznaczono punktualnie na godz. 5 po poł. na boisku sportowem w parku Sobieskiego (Agrykoli). Match odbędzie się bez względu na pogodę. Dnia 2 maja rozegrają match klub sportowy Polonia,—Wojskowy klub sportowy. Warszawa. Dnia 3 maja klub sportowy Cracovia—Wojskowy klub sportowy Warszawa.
Źródło: Naród 24 kwietnia 1920

"„Cracovia” w Warszawie." -
Kurjer Polski

„Cracovia” w Warszawie.

Zapowiedź meczu w warszawskim dzienniku Kurjer Polski
Jedna z najsłynniejszych polskich drużyn piłki nożnej, europejskiej sławy „Cracovia” przybywa do Warszawy dn. 3. maja b. r. dla rozegrania meczu z reprezentacją „Wojskowego Klubu Sportowego.

Wogóle Wojskowy Klub Sportowy rozwinął gorączkową działalność sportową: w najbliższą niedzielę gra s reprezentacją „D. O. G. Kraków”, a dn. 2 maja z najsilniejszą, obok „Cracovii“, drużyną polską „Polonią”.

Szkoda tylko, że inne sekcje Klubu Wojskowego nie przejawiają działalności. Dotąd widzimy tylko football. Natomiast tak popularna lekka atletyka nie była dotąd rozgrywaną publicznie.
Źródło: Kurjer Polski 27 kwietnia 1920

"„Cracovia” - Klub wojskowy." -
Naród

„Cracovia” - Klub wojskowy.

Relacja z meczu w warszawskim dzienniku Naród
Poniedziałkowe zawody sprowadziły na boisko Agrykoli ogromne tłumy publiczności, pragnącej podziwiać grę słynnej „Cracovii”, dziś niewątpliwie najlepszej drużyny polskiej i jednej z najlepszych drużyn piłki nożnej w Europie środkowej. To, co pokazała „Cracovia” zwłaszcza w zakresie prowadzenia ataku i wózkowania, stało już istotnie na europejskim poziomie. Do przerwy wynik był 3:1 na korzyść „Cracovii”. Bramki te osiągnięto już w pierwszych kilku minutach. Po przerwie „Wojskowi” przeszli do rozpaczliwego natarcia, które przyniosło im jedną bramkę, zresztą niezaliczoną z powodu of' sid'u. Strzał ten skończył się jednak fatalnie dla bramkarz „Cracovii” Wiśniewskiego, który w zetknięciu z gwałtownym atakiem „Wojskowych” został mocno poszwankowany w rękę i musiał opuścić swe stanowisko. „Cracovia” grając dalej w 9 osób zrobiła jednak 2 bramki, kończąc mecz zwycięsko 5:1, a więc w sposób przypominający w wyniku zwycięstwo „Polonji” (4:0)

„Cracovia” samym sposobem prowadzenia gry potwierdziła w Warszawie opinję pierwszorzędnej polskiej drużyny.

Jednak i „Wojskowi” lubo ustępowali krakowianom w wirtuozostwie techniki, wykazywali znaczny trening, dobrą technikę i wysoki lubo nazbyt gwałtowny sposób prowadzenia gry (Stopa, Kubiak, Sebolda).

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Warszawska cz.2
Poniedziałkowe zawody sprowadziły na boisko Agrykoli ogromne tłumy publiczności, pragnącej podziwiać grę słynnej „Cracovii”, pragnącej podziwiać grę słynnej „Cracovii”, dziś niewątpliwie najlepszej drużyny polskiej i jednej z najlepszych drużyn piłki nożnej w Europie środkowej. To, co pokazała „Cracovia” zwłaszcza w zakresie prowadzenia ataku i wózkowania, stało już istotnie na europejskim poziomie. Trójka środkowa ataku: Poznański, Kałuża-Kowalski i Gogut, oraz z pomocy Cikowski, domniemani nasi gracze w polskiej drużynie Olimpijskiej wzbudzali co chwila grzmoty oklasków na trybunach.

Do przerwy wynik był 3:1, na korzyść „Cracovii”. Bramki te osiągnięto już w pierwszych kilku minutach. Niestety jeszcze przed połową gry, Kałuża-Kowalski, uderzony w kolano, musiał wycofać się z akcji, przez co „Cracovia” grała w dziesięciu.

Po przerwie „wojskowi” przeszli do natarcia, które przyniosło im jedną bramkę, zresztą niezaliczoną z powodu of' sid'u. Strzał ten skończył się jednak fatalnie dla bramkarz „Cracovii” Wiśniewskiego, który został mocno poszwankowany w rękę i musiał opuścić swe stanowisko. „Cracovia” grając dalej w 9 osób zrobiła jednak 2 bramki, kończąc mecz zwycięsko 5:1, a więc w sposób przypominający w wyniku zwycięstwo „Polonji” (4:0)

Jednak i „Wojskowi” lubo ustępowali Krakowianom, wykazywali znaczny trening, dobrą technikę i wysoki sposób prowadzenia gry (Stopa, Kubiak, Sebolda).

Źródło: Gazeta Warszawska nr 123 z 6 maja 1920

5:1" -

5:1

Relacja z meczu w warszawskim dzienniku Kurjer Polski

Po przerwie „Wojskowi” przeszli do natarcia, które przyniosło im jedną bramkę, zresztą niezaliczoną z powodu of' sid'u. Strzał ten skończył się jednak fatalnie dla bramkarz „Cracovii” Wiśniowieckiego, który w zetknięciu z gwałtownym atakiem „Wojskowych” został mocno poszwankowany w rękę i musiał opuścić swe stanowisko. „Cracovia” grając dalej w 9 osób zrobiła jednak 2 bramki, kończąc mecz zwycięsko 5:1.
Źródło: Kurjer Polski nr 123 z 6 maja 1920

"Sukces Cracovii w Warszawie." -

Sukces Cracovii w Warszawie.

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Cracovia-Warszawa 5:1.

Mimo, że nie mająca zupełnie zrozumienia dla sportu prasa warszawska najmniejszą wzmianką nie zawiadomiła swych czytelników o przyjeździe krakowskiej drużyny do Warszawy, komentowano szeroko w sportowych kanałach warszawskich o poziomie i sposobie gry naszych footbalistów.

Sława jaką cieszy się w Polsce Cracovia ściągnęła na boiska w Agricoli niebywałą na stosunki warszawskie liczbę publiczności - dzień matchu Cracovii jest dotąd rekordem ilości widzów.

Przeciwnikiem biało-czerwonych była drużyna Deogenu warszawskiego, złożona w znacznej mierze z dawnych graczy klubów małopolskich: w bramce widzieliśmy J. Przewarskiego - w ataku obu braci Lełków. Drużyna warszawska fizycznie bardzo silna o dużym trelniagu grała z wielkim temperamentem, niepowściąganym przez sędziego, nie posiadającego w zupełności pojęcia o kardynalnych zasadach sędziowania - to też sędzia był najgroźniejszym przeciwnikiem dla stron rywalizujących.

Grę rozpoczęto w takiem tempie, że już w dziesiątej minucie stosunek przedstawiał się 3:1. W tym właśnie czasie przestał grać silnie kontuzyowany Kałuża. Gracze krakowscy skonsternowani tym wypadkiem grali słabo. Po pauzie skutkiem nieprawidłowego zaatakowania upada Wiśniewski z piłka na rękę tak fatalnie, że schodzi z boiska a jego posterunek obejmuje Just grający dotąd na lewym skrzydle. Teraz rozpoczyna Cracovia grę, która budzi entuzyazm widzów, napad złożony z trzech graczy a mianowicie z Dąbrowskiego, Poznańskiego i Koguta pracuje wspaniale. Ataki przeprowadzone z precyzya i w błyskawicznem tempie dają Cracovii w rezultacje dwie bramki strzelone przez doskonale dysponowanego Koguta. pomoc i obrona biało-czerwonych stanęły u szczytu swego zadania. Warszawiacy atakują często lecz pracę ich unicestwia skutecznie i dobrze pracująca obrona.

Poprawność gry, kombinacya oparta na technice i rutynie oraz fakt, że Cracovia zdobyła, grając w dziesięciu, nietylko utrzymać lecz podnieść stosunek bramek do 5:1, wywołały niemal zachwyt publiczności, dziękującej graczom krakowskim gorącemi owacjami.

Wobec zupełnej ignorancji naszego sportu ze strony prasy warszawskiej po matchu apel skierowany do warszawskiego świata dziennikarskiego z żądaniem, by pisma naszej stolicy poszły śladem dziennikarstwa innych dzielnic i zajęły się nieznaną im dotąd dziedziną życia sportowego.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 125 z 8 maja 1920

Słowo Polskie

Relacja z meczu w lwowskim dzienniku Słowo Polskie
Ruszyła się i Warszawa. Trzy istnieją już kluby. Najpoważniejszy i wielkie nadzieje rokujący „Polonja” potem „Wojskowy Klub Sportowy”, na którego czele stanął dawny wiceprezes „Pogoni” ppułk. Litwinowicz w końcu Żydowski klub sportowy „Makkabi”. „Polonja” rozegrała już szereg mniejszej wagi matchów, wychodząc z nich zwycięsko, „Wojskowy Klub Sportowy” którego duszą są znani gracze: „Pogoni” Sobolta i gracz „Czarnych” Wanicki, wykazuje dużo inicjatyw pobił drużynę wojskową jednego z pułków krakowskich w stosunku 8:1, a z „Cracovią” grał 3-go maja jak na pierwsze spotkanie z poważnym przeciwnikiem bardzo ładnie, przegrywając w stosunku 5:1. „Makkabi” jeszcze oficjalnie nie wystąpiła.
Źródło: Słowo Polskie nr 219 wydanie popołudniowe z 12 maja 1920

Mecze sezonu 1920

DSK Cieszyn 1920-04-04 Cracovia - DSK Cieszyn 5:1  DSK Cieszyn 1920-04-05 Cracovia - DSK Cieszyn 1:0  Biała Lipnik 1920-04-11 Cracovia - Biała Lipnik 8:1  Jutrzenka Kraków 1920-04-25 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  Legia Warszawa 1920-05-03 WKS Warszawa - Cracovia 1:5  Sturm Bielsko 1920-05-09 Cracovia - Sturm Bielsko 5:0  Wisła Kraków 1920-05-13 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Makkabi Kraków 1920-05-23 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Jutrzenka Kraków 1920-05-24 Cracovia - Jutrzenka/Makkabi Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1920-05-30 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Pogoń Lwów 1920-06-03 Cracovia - Pogoń Lwów 3:0  Jutrzenka Kraków 1920-06-06 Jutrzenka Kraków - Cracovia 0:9  Polonia Warszawa 1920-06-12 Polonia Warszawa - Cracovia 0:5  Legia Warszawa 1920-06-13 WKS Warszawa - Cracovia 1:1  Cracovia_herb 1920-06-17 Cracovia - Cracovia II 5:3  Legia Warszawa 1920-06-19 Cracovia - WKS Warszawa 5:1  Polonia Warszawa 1920-06-20 Cracovia - Polonia Warszawa 2:3  Wisła Kraków 1920-06-27 Wisła Kraków - Cracovia 1:4  Makkabi Kraków 1920-06-29 Cracovia - Makkabi Kraków 2:0  Wacker Wiedeń 1920-07-10 Cracovia - Wacker Wiedeń 3:2  Wacker Wiedeń 1920-07-11 Cracovia - Wacker Wiedeń 0:2  Simmeringer Wiedeń 1920-07-17 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 4:3  Simmeringer Wiedeń 1920-07-18 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 6:1  Wisła Kraków 1920-08-01 Cracovia/Makkabi - Wisła Kraków /zwycięstwo/  Sturm Bielsko 1920-08-22 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  6 p.a.c. Kraków 1920-09-16 Cracovia - 6 p.a.c. Kraków 5:0  Jutrzenka Kraków 1920-09-19 Cracovia - Jutrzenka Kraków 6:0  KS Słupna 1920-09-26 KS Słupna - Cracovia 0:3  Katowice 1920-09-27 Katowice - Cracovia 0:13  Naprzód Lipiny 1920-09-29 Naprzód Lipiny - Cracovia 0:7  KS II Słupna 1920-10-02 Cracovia - KS II Słupna 7:0  KS Słupna 1920-10-03 Cracovia - KS Słupna 0:0  Makkabi Kraków 1920-10-10 Cracovia - Makkabi Kraków 3:0  Wisła Kraków 1920-10-17 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  BBSV Bielsko 1920-10-24 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Admira Wiedeń 1920-10-31 Admira Wiedeń - Cracovia 4:4  WAF Wiedeń 1920-11-01 WAF Wiedeń - Cracovia 3:1  Makkabi Kraków 1920-11-14 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Podgórze Kraków 1920-11-21 Cracovia - Podgórze Kraków 4:0  Podgórze Kraków 1920-12-05 Cracovia - Podgórze Kraków 3:0