Peryi

1921-08-21 Cracovia - Pogoń Lwów 2:0
1921-08-21 Cracovia III - Pogoń Kraków 8:1

Czas

"Cracovia II" wygrała we Lwowie z "Pogonią II" w rozgrywce o mistrzostwo Polski klasy B na rok bieżący, w stosunku 5:4 (..).
Źródło: Czas nr 192 z 24 sierpnia 1921 [1]

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym
Obie drużyny występują w swoim najsilniejszym składzie. W 2 min. pierwszy punkt zdobywa Pogoń po pięknem przeprowadzeniu piłki przez trójkę ataku. Niedługo potem następuje rewanż Cracovii. Gra naogół spokojna. pogoń atakuje częściej, przeważnie siedząc pod bramką przeciwnika. Od czasu do czasu tylko urządza wycieczki Cracovia pod bramkę Pogoni, które uwieńczone zostają skutkiem, a to w 8 min. przez środkowego, w 40 min. przez prawego łącznika. Rzut karny, przez Pogoń bity, niewykorzystany.
W drugiej połowie atakuje przeważnie Pogoń, zdobywając raz po raz trzy punkty. Wskutek zamieszania udaje się Cracovii zdobyć jedną bramkę, wyrównującą. Bezpośrednio przed końcem pada ostatni goal, który decyduje o zwycięstwie Krakowiaków. W miejsce wyznaczonego sędziego, sędziował uproszony p. Schneider.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 15 z 26 sierpnia 1921

Pierwszy match o mistrzostwo klasy B. we Lwowie, do którego stanęli najpoważniejsi kandydaci na pierwsze miejsce, przyniósł zwycięstwo Cracovii II. Drużyna ta, którą pierwszy raz widzieliśmy we Lwowie, grała dobrze, zwłaszcza napad. Pomoc również wytrawnie pracowała, natomiast obrona nie była pewną i dlatego Pogoń strzeliła tak wielką ilość bramek. U tej ostatnie - to samo. Napad dobry, zgrany, pomoc współdziałała, ale bramkarz i backi bardzo słabe. Sytuacje ratował Olearczyk.

Składy drużyn: Cracovia II. Kotapka bramkarz; Zasada, Grabowski obrona; Dr Weyssenhoff, Strycharz, Pychowski w pomocy; Alfus, Reyman, Chruściński, Just, Peryi w napadzie.

Pogoń II: Golda w bramce; Olearczyk, Wolak w obronie; Wolak, Cukier, Tarczyński sen. w pomocy; Czwir, Bohonos, Gebartowski, Tarczyński jun., Chrypiak w napadzie. Z powodu nieobecności nie grał Maryan i Birnbach.

Pierwszą bramkę uzyskuje Pogoń wskutek nieuwagi bramkarza. "Cracovia" przenosi grę pod bramkę przeciwnika i zdobywa w krótkich odstępach czasu dwa goale (drugi ładnie strzelony głową przez środkowego). Rzutu karnego za dotknięcie piłki ręką Pogoń nie wyzyskuje. Cracovia gra ładnie, przy ziemi, spokojnie i "fair", napad jednak pod bramką za długo namyśla się przed strzałem. Pogoń grała lepiej niż na ostatnich swych matchach, ale zbyt nerwowo. W ostatniej minucie pierwszej połowy lewy łącznik ładnym strzałem zdobywa dla Cracovii trzecią bramkę.

Po pauzie przewagę ma Pogoń i zdobywa trzy goale. Dopiero teraz Cracovia zbiera na nowo swe siły i energicznymi atakami stara się przechylić zwycięstwo na swą stronę. Dopiero w ostatnich minutach środkowy ładnymi strzałami zdobywa w krótkich odstępach czasu dwie bramki, które dają Cracovii zwycięstwo i dwa punkty w mistrzostwie.

Sędziował słabo p. Szneider, jako autowy aż do usunięcia przez sędziego funkcjonował jakiś kilkunastoletni chłopak. Na matchu o mistrzostwo powinni być liniowymi członkowie Kolegjum, stosownie do polecenia Wydziału Spraw Sędz. P.Z.P.N.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 15 z 27 sierpnia 1921 [2]