Mecz poprzedniego dnia: Mecze tego dnia:

1921-09-10 Cracovia - Makkabi Kraków 11:0

1921-09-11 Rewia Kraków - Cracovia III 1:1

pod bramką B.B.S.V.

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym
Najbardziej interesującym i na najwyższym poziomie z całego turnieju stał match powyższy, próba sił między mistrzem Bielska a Krakowa. Musimy przyznać, że technicznie i taktycznie stało Bielsko wyżej od Cracovii, mimo klęski. Cracovia nie znajduje się jeszcze ciągle w formie wiosennej i nie stanowi całości harmonijnej. kombinacje jej są szematyczne i mechaniczne, a mało w nich improwizacji i żywiołowej siły. Cracovia musi dobrze popracować nad sobą, aby w przyszłym sezonie utrzymać się na piedestale mistrza.

Przed sędzią p. Seidnerem stanęły drużyny w komplecie, w Cracovii zastępuje Cikowskiego Strycharz, zmiana w efekcie prawie że nieznaczna. Zaraz z miejsca chwyta B. B. S. V. tempo i uzyskuje 2 kornery bez rezultatu. Po 3 min. wbiega na boisko Kałuża, uzupełniając dziesiątkę biało-czerwonych. Ataki Bielska powtarzają się, przeboje znakomitego Dicka i Stürmera zadają obronie Cracovii wiele trudu, niektóre chwyta przytomnie bramkarz Cracovii w chaotycznych sytuacjach pod bramką. Wzajemny pech strzału Kałuży i Józiczka tuż koło słupka bramkowego. Szansa piękna, przestrzelona przez Koguta. Znakomity prawy back gości, Pisch, łamie niebezpieczne ataki. Niezrównane kawałki footballowe Dicka i Reichla wywołują podziw. Kałuża ma pecha widocznego. Z dwóch kornerów główki jego o włos nie trafiają. Wreszcie za hand’s nastrzelony czy nieświadomy, dyktuje sędzia rzut karny dla Cracovii, zamieniony przez nawoływanego do rzutu Gintla w pierwszą bramkę. Do pauzy 1:0.

Zaraz po przerwie korner dla gospodarzy, przestrzelony przez Koguta. Ataki Cracovii częste i energiczne. W 4 min. zdobywa Kałuża w fenomenalny sposób drugą bramkę dla biało-czerwonych. Niedługo potem rzeczywiście z klasycznego podania Stürmera, uzyskuje prześlicznym dolnym strzałem w lewy róg, Dick pierwszego goala dla Bielska. Zmienne ataki ciągłe wywołują ogólne widoczne zmęczenie. Utrącony Dick schodzi na 10 min. z boiska. Główka Kałuży z centry Szperlinga bez rezultatu. Piękna kombinacja Bielska i jeszcze kilka kornerów Cracovii, wszystko bez sukcesu. Wynik 2:1 dla Cracovii nie oznacza wcale ani przewagi, ani wyższości poziomu. Faktycznie piękniej reprezentowali się gości, którzy grają systemem wiedeńskiej szkoły i pod względem opanowania piłki przewyższają krakowskie kluby. Stosunek kornerów 7:6 dla Cracovii.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 18 z 16 września 1921

moment z meczu

Cracovia bez Cikowskiego i Popiela, B. B. V. w komplecie. Pierwszy kwadrans znajduje się Cracovia w ataku, ale prócz dwu cornerów nic więcej nie może uzyskać. Dalsze 10 minut należą do gości; atak ich jednakowoż wózkuje za dużo, poczem piłka przenosi się znowu na pole Bielszczan; Kotapka jest za powolny. Mielech nie wykorzystuje pewnej szansy. Obrona gości pracuje skutecznie. Piękny strzał Kałuży odbija się od poprzeczki, również jego wspaniały rzut głową idzie tuż obok słupka. Piękną grą wyróżnia się u gości Dick i Reichel. W 42 minucie strzela Gintel z powodu ręki na polu karnem pierwszą bramkę dla Cracovii. Po pauzie lekka przewaga Cracovii. W 2 minucie przestrzelił Kogut z wspaniałej pozycji. W 4 minucie strzela Kałuża drugą bramkę dla swych barw. Atak gości się zbiera i w 11 minucie uzyskuje Dick po pięknie przeprowadzonej kombinacji bramkę dla swego klubu. Cracovia coraz bardziej napiera. Ładną centrę Mielecha odbija Kotapka głową za wysoko. Kilka rzutów chwyta zwinny bramkarz gości. Wypad Bielszczan, zakończony ostrym strzałem Pepi Stürmera, odpiera Kotapka II. Jeszcze szereg ostrych strzałów Kałuży i Kotapki paruje pewnie bramkarz B. B. S. V. i gra się kończy. Rzutów narożnych 7:6 dla Cracovii. Cracovia miała naogół swój słabszy dzień; brak Cikowskiego dawał się we znaki. Gra gości zasługuje w zupełności na uznanie. Sędziował p. Seidner słabo.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 18 z 17 września 1921 [1]

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Trzeci dzień turnieju przyniósł dwie niespodzianki: słabe zwycięstwo „Cracovii" nad "Bielskiem" oraz klęskę „Makkabii” w walce z „Jutrzenką".

„Cracovia" nie miała wczoraj swego dnia. Mimo znacznej przewagi nie potrafiła uchwycić inicyatywy w swe ręce. Od czasu do czasu biało- czerwoni rozwijali bardzo piękną grę — na ogół jednak większość kombinacyj oraz ataków nie osięgnęła zamierzonego celu. Na slaby wynik zawodów wpłynął w znacznej mierze brak łączności pomocy z napadem. Również i straszny skwar dał się dotkliwie odczuć graczom, którzy nie mogli rozwinąć należytego tempa, wskutek czego gra miała przebieg ospały.

Zawody prowadził p. S. Nie chcę się rozwodzić ponownie na temat jego kwalifikacyj sędziowskich, zaznaczyć jednak muszę, iż pojawienie się tego „sędziego" na boisku wywołało niesłychane oburzenie publiczności, która odpowiednimi okrzykami pod adresem p. S. dała dostateczny temu wyraz. Sadzimy, że kolegium sędziowskie znajdzie dla p. S. stanowisko bardziej odpowiadające jego zdolnościom.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 248 z 13 września 1921

Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Jak się można było spodziewać, Cracovia znalazła w bielskim klubie równorzędnego przeciwnika, Technika B. B. S. V. u wszystkich kategoryi graczy nie pozostawia nic do życzenia, tak że przed pauzą Cracovia jedynie z rzutu karnego uzyskuje bramkę. Druga część gry przechyliła nieco szalę przewagi na rzecz Cracovii i w tym okresie walki w 5 min. po przerwie strzela Kałuża w pełnym biegu drugą bramkę dla Krakowian. W kilka minut później uzyskują Bielszczanie swe go dobrze zasłużonego honorowego goala i z wynikiem 2:1 na korzyść Cracovii schodzą drużyny z boiska. Sędziował p. Seidner niezbyt energicznie i starannie.
Źródło: Nowy Dziennik nr 243 z 14 września 1921

Mecze sezonu 1921

Wawel Kraków 1921-03-13 Cracovia - Wawel Kraków 4:0  Bielsko 1921-03-20 Cracovia - Bielsko 8:1  Sturm Bielsko 1921-04-03 Cracovia - Sturm Bielsko 6:0  Naprzód Lipiny 1921-04-04 Cracovia - Naprzód Lipiny 10:0  Wisła Kraków 1921-04-10 Wisła Kraków - Cracovia 0:3  Makkabi Kraków 1921-04-17 Cracovia - Makkabi Kraków 6:2  Jutrzenka Kraków 1921-04-24 Jutrzenka Kraków - Cracovia 1:10  Polonia Warszawa 1921-05-01 Cracovia - Polonia Warszawa 7:1  Jutrzenka Kraków 1921-05-05 Cracovia - Jutrzenka Kraków 6:0  Czarni Lwów 1921-05-22 Cracovia - Czarni Lwów 6:1  Makkabi Kraków 1921-05-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Polonia Warszawa 1921-05-29 Polonia Warszawa - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1921-06-05 Cracovia - Wisła Kraków 5:0  Jutrzenka Kraków 1921-06-11 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Czarni Lwów 1921-06-12 Czarni Lwów - Cracovia 0:2  Honvéd Budapeszt 1921-06-18 Cracovia - Kispesti Budapeszt 1:0  Honvéd Budapeszt 1921-06-19 Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:4  Makkabi Kraków 1921-06-25 Cracovia - Makkabi Kraków 5:0  Warta Poznań 1921-06-26 Cracovia - Warta Poznań 6:2  Újpest Budapeszt 1921-07-03 Cracovia - Újpesti Budapeszt 2:1  Wacker Wiedeń 1921-08-07 Cracovia - Wacker Wiedeń 0:1  Terézvárosi Budapeszt 1921-08-14 Cracovia - Terézvárosi Budapeszt 1:1  Pogoń Lwów 1921-08-21 Cracovia - Pogoń Lwów 2:0  ŁKS Łódź 1921-08-28 Cracovia - ŁKS Łódź 7:1  Polonia Warszawa 1921-09-04 Cracovia - Polonia Warszawa 3:0  AZS Kraków 1921-09-05 Cracovia - AZS Kraków 4:0  Jutrzenka Kraków 1921-09-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Makkabi Kraków 1921-09-10 Cracovia - Makkabi Kraków 11:0  BBSV Bielsko 1921-09-11 Cracovia - BBSV Bielsko 2:1  Warta Poznań 1921-09-18 Warta Poznań - Cracovia 2:2  Polonia Warszawa 1921-09-25 Polonia Warszawa - Cracovia 1:2  Ferencváros Budapeszt 1921-10-01 Ferencváros Budapeszt - Cracovia 1:0  MTK Budapeszt 1921-10-02 MTK Budapeszt - Cracovia 0:0  Wisła Kraków 1921-10-09 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Slovan Ostrawa 1921-10-13 Cracovia - Slovan Ostrawa 4:0  ŁKS Łódź 1921-10-16 ŁKS Łódź - Cracovia 0:4  Warta Poznań 1921-10-23 Cracovia - Warta Poznań 6:1  Pogoń Lwów 1921-10-30 Pogoń Lwów - Cracovia 2:5  Makkabi Kraków 1921-11-06 Makkabi Kraków - Cracovia 2:3  Kluby Klasy B 1921-11-20 Cracovia - kluby Klasy B 2:1