1922-03-12 Cracovia II - Jutrzenka II Kraków 6:0

przebój Kałuży (Cracovia)

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
Pierwszy publiczny match-trening Jutrzenki z Cracovią nie odzwierciedlił cyfrowo faktycznego stosunku sił. Jutrzenka nie zasługiwała na tak wielką klęskę. W drugiej połowie miała nawet niejednokrotnie przewagę i powinna była kilka punktów uzyskać. Cracovia, bezsprzecznie lepsza, osłabiona w defenzywie, mogła przy większem szczęściu Jutrzenki wyjść wcale niehonorowo. Tylko chęć zrehabilitowania się za wszelką cenę na gruncie lokalnym ujemnego wrażenia z Pragi pchnęła atak do nadzwyczajnych wysiłków. Bez Cikowskiego, Fryca i Popiela przedstawiała Cracovia w tyłach słabszą o wiele drużynę. Tylko zupełna nieudolność całej prawej strony ataku Jutrzenki nie pozwoliła jej wyzyskać słabości całej lewej strony tyłów Cracovii. Sam fakt jednak, że Jutrzenka w pierwszym występie swoim w tym sezonie, nawet przeciw osłabionej rezerwami Cracovii, prowadziła przez cały czas grę otwartą, a w drugiej połowie często groźnie zaatakowała bramkę biało-czerwonych, że wytrzymała do końca tempo gry, zupełnie wystarcza, mimo wielkiej klęski, iż drużyna ta przecież się rozwija i powoli przyswaja sobie warunki gry pierwszoklasowej, do której w pierwszym rzędzie należą, otwarta gra, wytrzymałość tempa, obok naturalnie nieodzownej techniki i taktyki. Tych dwu ostatnich pierwiastków jeszcze Jutrzenka w należytym stopniu nie posiadła i to jest przyczyną jej wysokiej klęski.

Skład drużyn: Cracovia: Latacz, Pychowski, Gintel, Synowiec, Strycharz, Styczeń, Szperling, Kogut, Kałuża, Kotapka, Zimowski.

Jutrzenka: Weissman, Klotz I, Offen, Pitzele, Furman, Steigler (w miejsce Natana), Strumpfner, Krumholz, Grünberg, Gumplowicz, Klotz II.

Zaczyna Jutrzenka, Cracovia odbiera piłkę, podprowadza pod bramkę. Korner, chybiony przez Kałużę, Gra ma z początku charakter lekceważący. Już w 4 min. uzyskuje Kotapka 1 goala. Cracovia atakuje stale. Strzał Kałuży broni Weissman. Strzał Koguta przechodzi tuż koło słupka. W 10 min. wydobywa Kotapka bawiącemu się piłką Klotzowi skórę z pod nóg i zdobywa 2 bramkę. I znowu sytuacje podbramkowe. Gra stale na połowie Jutrzenki. Korner niewyzyskany. Centrę dolną Szperlinga chybia Kotapka w biegu. W następnej sytuacji znajduje się Kogut sam pod bramką, ale przestrzeliwuje. Jutrzenka nieco się otrzęsła i prowadzi przez krótką chwilę grę na połowie Cracovii. Przeniesiona znowu na drugą połowę boiska piłka, skusiła Weissmana do błędnego wylotu z bramki. W korzystnej sytuacji znajdujący się Zimowski, pudłuje jednakowoż. Nagle zmienia się obraz gry. Jutrzenka znalazła się pod bramką Cracovii. Gumplowicz strzela bramkarzowi w ręce. Następny wolny, bity przez Klotza I, przenosi tenże lekkomyślnie ponad słupek. Dwa następujące strzały napastników Crac. broni bramkarz Jutrzenki spokojnie, którą to cechę widocznie się stara uzyskać. – Gra się naogół wyrównuje. Mimo to zdobywa Kałuża w 27 min. z kornera 3 goala, a w 28 min. 4 bramkę, rzutem lekkim, ale pełnym fałszów skocznych. Następną centrę Szperlinga chwyta przytomnie Weissman. Słaby bramkarz Cracovii nieostrożnie wylatuje z bramki, z czego powstaje niebezpieczna sytuacja dla Crac. z powodu nacisku wywieranego przez biało-czarnych. Następny korner bity przez Szperlinga. Piłka wpada sama do bramki niedotknięta. Oczywiście bramki niema. Kotapka niepotrzebnie bawi się pod bramką. Kałuża strzela, mijając backów, cudownym strzałem, w górny słupek. Lekceważenie Pychowskiego staje się tuż przed pauzą groźnem dla Crac. Do pauzy 4:0.

Po przerwie zaczyna Crac. Atak kończy się foulem. Następnie usadawia się Jutrzenka na połowie Cracovii. Centrę Strumpfnera chwyta słabo Latacz. Następny strzał Grünberga w próżną bramkę trafia w Gumplowicza, stojącego offside. Ciągłe niebezpieczne sytuacje pod bramką Crac. „Pass” Krumholza do Grünberga, strzał chwyta Latacz niepewnie. W tych pierwszych pięciu minutach mogła Jutrzenka śmiało zdobyć dwa punkty. Raz wyrywa się atak Crac. i w chaosie pakuje Kogut w 7 min. lekkim, toczącym się rzutem piłkę w bramkę Jutrzenki. I znowu następują kilkakrotne sytuacje podbramkowe, korzystne dla Jutrzenki, a niewyzyskane. W rażącym, a niezauważonym offside wyrywa Kotapka i przenosi. Mimo błędnego wylotu Latacza z bramki, Jutrzenka nie umie zdobyć goala. Korner dla Jutrz. źle bity na out. Następnie przedziera się Kogut, ale chybia. Strzał Kotapki chwyta klęcząc Weissman. Ruchliwy Krumholz dochodzi do strzału, Latacz odbija na korner, niewyzyskany. Następuje ponowny strzał Krumholza tuż koło słupka. Zimowski zamiast centrować strzela na bramkę bez efektu. Flegmatyczny Gumplowicz przecież zdecydował się strzelać, trafił w górny słupek. Z korneru uzyskuje Jutrz. out. Następują ataki odpoczętej Cracovii, a po dwóch centrach Szperlinga, zdobywa Kotapka w 27 m. 6 goala. Następny przebój broni Weissman śmiałym wybiegiem, a Koguta strzał chybia. Z sytuacji offside strzela Krumholz, Latacz chwyta. Wreszcie zdobywa w 38 min. przebojem solowym Szperling 7. bramkę, poczem następuje w 42 min. 8 bramka dla Cracovii. Jeszcze jeden strzał Krumholza tuż koło słupka.

Sędziował starannie, acz nieszczególnie p. Seidner. U Cracovii atak dobry, defenzywa słaba. U Jutrzenki odwrotnie.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 46 z 17 marca 1922

Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport
Cracovia w formie, uzyskała łatwe zwycięstwo.
Źródło: Sport nr 1 z 17 marca 1922

W ostatnią niedzielę przed rozpoczęciem się zawodów o mistrzostwo odbyły pierwszoklasowe drużyny krakowskie publiczne zawody ćwiczebne. Wymarzona pogoda sprzyjała tym zawodom tak, ze liczny zastęp publiczności, spragnionej emocji sportowej, zgromadził się na obu czynnych boiskach krakowskich.

Generalna próba obu powyższych drużyn wykazała, ze nasza drużyna mistrzowska znajduje się na zupełnej wyżynie. Przedewszystkiem uderzyła nas celowość gry napadu Cracovii. Niema tam tej drobnostkowej kombinacji, idącej w nieskończoność, przyczem inicjatywa ataku przeszła teraz ze środka na skrzydła, gdzie szczególnie Szperling odznaczał się żywym „ciągiem” w kierunku bramki przeciwnika. Pomoc, mimo zdekompletowania dobra. Debiut Pychowskiego w pierwszej drużynie wypadł nieba rdzo pomyślnie; jest on jeszcze ciągle tylko dobrym materjałem na pierwszoklasowego obrońcę. Gintel jak zwykle dobry. Latacz w bramce grał z wielkim szczęściem.

Drużyna Jutrzenki, mimo tak wysokiej cyfrowo klęski, przedstawiła się zupełnie korzystnie. Atak jej ładnie kombinuje, ale pod bramka traci spokój; przytem grał on z wielkim pechem, szczególnie po pauzie. Pomoc słaba; Fuhrman bez treningu, Pitzele i Steigler za mało pilnowali swoich skrzydeł. Obrona nie posiada żadnej taktyki. Obaj obrońcy wysuwali się równolegle naprzód tak, że piłka podana poza nich, a dopadnięta przez napastnika Cracovii, częstokroć bardzo zagrażała bramce biało – czarnych. Weissman w bramce nie umie w zupełności bronić rzutów płaskich.

Cracovia: Latacz, Gintel, Pychowski; styczeń, Strycharz, Synowiec; Zimowski, Kotapka, Kałuża, Kogut, Szperling.

Jutrzenka: Weissman; Klotz I, Offen; Pitzele, Fuhrman, Steigler; Strumpfner, Krumholtz, Grünberg, Gumplowicz, Klotz II.

W pierwszej połowie gra Jutrzenka przeciw wiatrowi i słońcu. Cracovia bierze natychmiast inicjatywę w swoje ręce i już w 3 minucie uzyskuje rzut z rogu, zakończony „główką” Kałuzy w aut. Nieporuzumienie pod bramką Jutrzenki w 5 min. wykorzystuje Kotapka, strzelając pierwsza bramkę. Cztery minuty później ten sam gracz odbiera piłkę bawiącemu się nią Klotzowi I. i uzyskuje drugi punkt. Cracovia znajduje się nadal na froncie; drugi rzut z rogu w 13 min. idzie w aut. Teraz przychodzi i Jutrzenka do słowa, ale ataki jej mijają bez rezultatu; uzyskany nawet rzut wolny z linji pola karnego strzela Klotz I. w aut. 30 min. przynosi róg na korzyść Cracovii, który strzelony przez Szperlinga zamienia Kałuża w bramkę. Dwie minuty później pada dalsza bramka, strzelona przez Kałużę z podania Kotapki. Do pauzy rezultat nie ulega zmianie.

Po zmianie stron przechodzi Jutrzenka natychmiast do ataku, w którym pozostaje przez prawie cały czas trwania tej połowy. 3. I 5. Min. Przynosi groźne chwile pod bramką Cracovii, ale już w 7 min. wykorzystuje Kogut błąd Steiglera i uzyskuje piąta bramkę. Biało – czarni znowu atakują, ale za nerwowo, przyczem i pech prześladuje sympatyczną drużynę Jutrzenki. Jedynie uzyskane trzy rzuty z rogu są wynikiem ich wysiłków, przy czem okazuje się, że ani jeden z tych rzutów nie był dobrze uderzony. Czyżby trener Zeisler o tem zapomniał? W 28 min. przeprowadza Szperling – Kałuża – Kotapka błyskawiczny, piękny atak, zakończony bramką, strzelona przez ostatniego. Gra toczy się dalej na środku, aż w 40. i 42. min. zakończa Szperling wzgl. Kałuża serję zdobytych bramek. Rzutów z rogu 5:3 na korzyść Cracovii. Zawody prowadził, po dłuższe przerwie, pan Seidner.
Henryk Brand
Źródło: Przegląd Sportowy nr 11 z 17 marca 1922 [1]

Mecze sezonu 1922

Pogoń Katowice 1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8  Pogoń Katowice 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Union Žižkov 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1  Slavia Praga 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0  Jutrzenka Kraków 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  BBSV Bielsko 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3  Wisła Kraków 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Sturm Bielsko 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0  Törekvés Budapeszt 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3  Törekvés Budapeszt 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0  Makkabi Kraków 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1  Jutrzenka Kraków 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3  Pogoń Lwów 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Lechia Lwów 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11  Jutrzenka Kraków 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Budapesti TC 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1  Union Žižkov 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1  BBSV Bielsko 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Sturm Bielsko 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8  SK Hodonín 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2  Moravská Slavia Brno 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0  Ruch Chorzów 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8  Ruch Chorzów 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7  Vasas Budapeszt 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4  Vasas Budapeszt 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1  WKS Lublin 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7  WKS Lublin 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6  Slavia Koszyce 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0  Budapesti TC 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1  Budapesti TC 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0  Pogoń Lwów 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  BBSV Bielsko 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1  BBSV Bielsko 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0  Pogoń Lwów 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1  Makkabi Kraków 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Admira Wiedeń 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3  Admira Wiedeń 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0  Jutrzenka Kraków 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1  Polonia Warszawa 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3  Warta Poznań 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2  Krakowianka Kraków 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1  Makkabi Kraków 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1  Servette Genewa 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1